Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Thumbs down
    (to thumb down για το 2ο τηλεφώνημα)

    Τηλεφωνεί ένα παλικάρι.

    - (μετά από τυπικό πρόλογο) Δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο το πρόγραμμα που έχετε.
    - Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    - Πρέπει να αλλάξετε πρόγραμμα.
    - Όχι δεν αλλάζω.
    - Εντάξει.

    (όλα καλά)

    Ξανατηλ κοπέλα μετά από Χ μερες ίσως και ΧΧ μέρες. Πρώτη κουβέντα.
    - Τηλεφωνώ για την ανανέωση του συμβολαίου σας.
    - Ευχαριστώ, δεν θέλω ανανέωση.
    - Μα δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο το πρόγραμμά σας.
    - Το ξέρω.
    - Δεν έχετε σύμβαση.
    - Έχω.
    - Όχι δεν έχετε.
    - Έχω αορίστου, θέλετε να το ακυρώσετε; Ενημερώστε με γραπτώς.
    - Τα συμβόλαια έχουν διάρκεια δύο χρόνια, δεν ξέρετε πως λειτουργούν οι εταιρίες τηλεφωνίας. [ώπα η κοπελιά; ] Πρέπει να διαλέξετε πρόγραμμα.
    - (την τρολλάρω) Πόσο χρόνο έχω;
    - Μία εβδομάδα.
    - Καλά.
    - Πρέπει να διαλέξετε πρόγραμμα ειδάλλως θα αυξηθεί ο λογαριασμός σας.
    - Πόσο θα αυξηθεί;
    - Δεν ξέρω [ώπα η κοπελιά; #2], 5€ ίσως 10€.
    - ((((σιωπή αδιαφορίας))))
    - Θα σας τηλ σε μία εβδομάδα.
    - Ναι.

    [η συζήτηση ήταν τεράστια, κράτησα τα ουσιαστικά]

    Μπήκα στην ιστοσελίδα της http://www.vodafone.gr και δεν βλέπω πουθενά ένα δείγμα από όρους σύμβασης. Μόνο με site:vodafone.gr σύμβαση βλέπω κάτι αρχεία, αλλά δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό.

    Έχει κανείς κάποια σύμβαση από vodafone να με ενημερώσει για την διάρκεια τους; Δεν μετατρέπονται μετά από δύο χρόνια σε αορίστου;

    Βρήκα αυτό και λέει πως η σύμβαση μετά από δύο 14 μήνες μετατρέπεται σε αορίστου. (βλ. άρθρο 6 Ισχύς / Διάρκεια)

    (θα περάσουμε καλά.)
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η σύμβαση μετά την λήξη του συμβολαίου γίνεται αορίστου με την τρέχουσα τιμή του προγράμματος που υπάρχει στο site του παρόχου, αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα;

    Σύμφωνα με το νέο κανονισμό ο πάροχος δεν μπορεί να σου αλλάξει όρους συμβολαίου όταν είσαι μέσα σε συμβόλαιο συγκεκριμένης διάρκειας, αν είσαι αορίστου μπορεί να αλλάξει. Μπορείς πάντα να διακόψεις αζημίως, κάτι που όμως απο την στιγμή που είσαι αορίστου δεν σε ενδιαφέρει.

    Για το θα περάσουμε καλά, σκέψου το λίγο καλύτερα, Μπορεί αύριο να γυρίσει ο παροχος και να σου πει πως το πρόγραμμα σου πλέον θα κοστίζει 300 ευρώ τον μήνα και θα έχεις 10 λεπτά χρόνο ομιλίας και η χρέωση για κάθε λεπτό θα είναι 10 ευρώ. Φυσικά πάντα έχεις το δικαίωμα να καταγγείλεις την σύμβαση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 24-07-19 στις 01:02.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τους έχουν βάλει στοχοθεσία για μετατροπές πακέτων/υφιστάμενη σύνδεση. Μη δίνεις σημασία.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @sdikr, ναι, το έχουμε εμπεδώσει. «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο». Πάντως υπάρχει όρος στην σύμβαση που βρήκα, πως η αύξηση δεν μπορεί να είναι πάνω του πληθωρισμού.

    Αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, υπάρχει η σύμβαση να δουν το πρόγραμμα. Δεν ξέρουν τί πελάτες «αγόρασαν»;

    Έχω βρει ήδη άλλον πάροχο αν μου ξαναπουν βλακείες.

    Για το «θα περάσουμε καλά», θα σου γράψω αν μου ξανατηλεφωνήσει.

    @fus και εγώ αυτό κατάλαβα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είχες σύμβαση για Χ πακέτο υπηρεσιών και πάγιο από την Cyta. Η εταιρεία στην πορεία εξαγοράστηκε από την Vodafone που ανέλαβε όλους τους πελάτες της.
    Έχει υποχρέωση να σου παρέχει ακριβώς τις ίδιες υπηρεσίες και στην ίδια τιμή, όσο διαρκεί η χρονική δέσμευση βάσει του συμβολαίου σου.
    Με την λήξη αυτού του χρόνου, έχει δικαίωμα να αναπροσαρμόσει ή αλλάξει το πακέτο υπηρεσιών που σου παρέχει. Είναι δικιά σου απόφαση αν συμφωνήσεις ή φύγεις για άλλες πολιτείες.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr, ναι, το έχουμε εμπεδώσει. «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο». Πάντως υπάρχει όρος στην σύμβαση που βρήκα, πως η αύξηση δεν μπορεί να είναι πάνω του πληθωρισμού.

    Αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, υπάρχει η σύμβαση να δουν το πρόγραμμα. Δεν ξέρουν τί πελάτες «αγόρασαν»;

    Έχω βρει ήδη άλλον πάροχο αν μου ξαναπουν βλακείες.

    Για το «θα περάσουμε καλά», θα σου γράψω αν μου ξανατηλεφωνήσει.

    @fus και εγώ αυτό κατάλαβα.
    Πιο πίσω λες είσαι σε αορίστου, έτσι δεν είναι; τότε μπορεί η εταιρία να αλλάξει τις τιμές και τις παροχές κατα βούληση.
    Ναι φυσικά μπορείς να φύγεις και να πας όπου θέλεις, αυτό είναι δικαίωμα σου όπως είναι δικαίωμα τους η αλλαγή των παροχών και των τιμών σε αυτούς που είναι πλέον αορίστου.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ναι, το γράφει στο pdf που ανέβασα.

    «12 ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤOΥ ΣΥΝ∆ΡOΜΗΤΗ
    12.3 Ως σπουδαίος λόγος καταγγελίας της Σύµβασης [από τον πελάτη εννοεί] κατά το παρόν άρθρο θεωρείται και η αύξηση των τελών σε ποσοστό µεγαλύτερο από τον ετήσιο πληθωρισµό, όπως αυτός ανακοινώνεται από την Τράπεζα της Ελλάδος το ∆εκέµβριο του έτους που προηγείται της αύξησης.»

    Το θέμα είναι πως:

    1. Μου είπε δεν έχω συμβόλαιο.
    2. Μου είπε πως δεν ξέρει ποιά θα είναι η αύξηση. Μου είπε 5-10€*.

    * Δεν υπάρχει και πρακτική αιτιόλογηση, δεν είχα επιπλέον παροχή (πακέτο εννοώ) από την CYTA. Αντιθέτως με την μετατροπή σε Vodafone από μόνοι τους μου έδωσαν δωρεάν κλήσεις σε Vodafone χωρίς να το ζητήσω.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το γράφει στο pdf που ανέβασα.

    «12 ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤOΥ ΣΥΝ∆ΡOΜΗΤΗ
    12.3 Ως σπουδαίος λόγος καταγγελίας της Σύµβασης [από τον πελάτη εννοεί] κατά το παρόν άρθρο θεωρείται και η αύξηση των τελών σε ποσοστό µεγαλύτερο από τον ετήσιο πληθωρισµό, όπως αυτός ανακοινώνεται από την Τράπεζα της Ελλάδος το ∆εκέµβριο του έτους που προηγείται της αύξησης.»

    Το θέμα είναι πως:

    1. Μου είπε δεν έχω συμβόλαιο.
    2. Μου είπε πως δεν ξέρει ποιά θα είναι η αύξηση. Μου είπε 5-10€*.

    * Δεν υπάρχει και πρακτική αιτιόλογηση, δεν είχα επιπλέον παροχή (πακέτο εννοώ) από την CYTA. Αντιθέτως με την μετατροπή σε Vodafone από μόνοι τους μου έδωσαν δωρεάν κλήσεις σε Vodafone χωρίς να το ζητήσω.
    Οπότε κάνεις καταγγελεία της σύμβασης και τελειώνεις μαζί τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Α, όχι δεν κατάλαβες. Με απείλησε πως θα έχω άγνωστη (υπερβολική) αύξηση και μου είπε πως δεν έχω συμβόλαιο.

    Δεν είναι αυτά σοβαρά πράγματα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, όχι δεν κατάλαβες. Με απείλησε πως θα έχω άγνωστη (υπερβολική) αύξηση και μου είπε πως δεν έχω συμβόλαιο.

    Δεν είναι αυτά σοβαρά πράγματα.
    Συμβόλαιο ορισμένου χρόνου που να ορίζει πάγια και παρόχες προγράμματος δεν έχεις, είσαι αορίστου.

    Υπάρχει κόσμος που έχει λάβει το ίδιο τηλέφωνο με εσένα ο όποιος όμως είναι ακόμα μέσα στον χρόνο του συμβολαίου, εκείνοι ναι έχουν πάτημα, εσύ τι ακριβώς θέλεις;

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για τις αοριστίες που είπαν και μόνο από το τηλέφωνο, θέλουν πολύ ξύλο. Το να λένε θα σας χρεώσουμε παραπάνω, δεν ξέρουμε πόσο έτσι αόριστα είναι ιστορίες για αγρίους. Ας αποφασίσει η vodafone τι θα κάνει, ας ενημερώσει γραπτά και μετά βλέπει ο ludist τι θα κάνει.

    Δεν καταλαβαίνω sdikr γιατί δεν σε χαλάει και το θεωρείς νορμάλ.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κόσμος που έχει λάβει το ίδιο τηλέφωνο με εσένα ο όποιος όμως είναι ακόμα μέσα στον χρόνο του συμβολαίου, εκείνοι ναι έχουν πάτημα, εσύ τι ακριβώς θέλεις;
    Φαντάζομαι θέλει να μην του λένε παπατζηλίκια. Και επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι λένε στους πελάτες, είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν, είτε με καμπάνιες στοχοθεσίας είτε χωρίς.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι θέλει να μην του λένε παπατζηλίκια. Και επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι λένε στους πελάτες, είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν, είτε με καμπάνιες στοχοθεσίας είτε χωρίς.
    Παπατζήλικια λένε όλοι, πραγματικά έχει φτάσει εσφαλμένα σε σημείο που είναι το νόρμαλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr, ναι, το έχουμε εμπεδώσει. «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο». Πάντως υπάρχει όρος στην σύμβαση που βρήκα, πως η αύξηση δεν μπορεί να είναι πάνω του πληθωρισμού.

    Αν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, υπάρχει η σύμβαση να δουν το πρόγραμμα. Δεν ξέρουν τί πελάτες «αγόρασαν»;

    Έχω βρει ήδη άλλον πάροχο αν μου ξαναπουν βλακείες.

    Για το «θα περάσουμε καλά», θα σου γράψω αν μου ξανατηλεφωνήσει.

    @fus και εγώ αυτό κατάλαβα.
    Με αυτή τη λογική είχα σπάσει κάποτε συμβόλαιο στην Cosmote (και φυσικά δεν πλήρωσα την όποια επιδότηση)

  15. #15
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.526
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το σωστό θα ήταν να σου κάνανε προσφορά όπως εμένα . Πάντως αν πχ είχες 15€ με 5ωρες σε κινητά θα σε βάλουν σε αντίστοιχο πρόγραμμμα με 25€ (το ποσό παίζει ανάλογα με το τρέχων εμπορικό πακέτο) και δε μπορείς να κανείς και τίποτα (απλά να φύγεις, αφού πληρώσεις)

    Ζήτα προσφορά

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας