Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Τελευταία μου έκαναν από Nova συμπαθητική προσφορά για το 2play+ (19,90€) και σκέφτομαι μήπως αλλάξω από Wind που είμαι τώρα.

    Πριν από περίπου 4 χρόνια είχα κάνει την αντίστροφη αλλαγή και είχα δει πτώση στην ταχύτητα internet αλλά σαφή βελτίωση στην ποιότητα φωνής, από την οποία τότε στην Forthnet δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος, προφανώς λόγω voip.

    Ισχύει ακόμα αυτό ή μήπως έχουν φτιάξει τα πράγματα;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία μου έκαναν από Nova συμπαθητική προσφορά για το 2play+ (19,90€) και σκέφτομαι μήπως αλλάξω από Wind που είμαι τώρα.

    Πριν από περίπου 4 χρόνια είχα κάνει την αντίστροφη αλλαγή και είχα δει πτώση στην ταχύτητα internet αλλά σαφή βελτίωση στην ποιότητα φωνής, από την οποία τότε στην Forthnet δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος, προφανώς λόγω voip.

    Ισχύει ακόμα αυτό ή μήπως έχουν φτιάξει τα πράγματα;
    Η Forthnet σε οικιακούς πελάτες έδινε πάντα PSTN και όχι VoIP. Μόνη εξαίρεση αν ζητούσες δεύτερο αριθμό, όπου μόνο αυτός ήταν VoIP.

    Την ποιότητα στην τηλεφωνία την είχα θίξει εγώ σε ένα topic.

    Το πρόβλημα ήταν ότι χρησιμοποιούσαν codec που έκανε μεγάλη συμπίεση στην φωνή . Στις εξερχόμενες είχαν αλλάξει τον codec πολύ καιρό και η ποιότητα ήταν τέλεια.

    Στις εισερχόμενες άρχισαν να το αλλάζουν πριν 2 χρόνια περίπου. Ανάλογα από ποιον πάροχο καλουσες έναν συνδρομητή Forthnet και ανάλογα την δρομολόγηση της κλήσης.

    Από σταθερό ΟΤΕ πχ, έβγαινε πάντα με συμπίεση. Από κινητό Vodafone μια με συμπίεση και μια χωρίς.

    Από τον Μάρτιο περίπου, από σταθερό ΟΤΕ στο 90% είναι χωρίς συμπίεση. Και από κινητό Vodafone το ίδιο.

    Πρόβλημα ακριβώς δεν το έλεγες, δεν δημιουργούνταν πρόβλημα στην επικοινωνία. Οι περισσότεροι δεν θα καταλάβουν καμία διαφορά. Εγώ πχ το καταλαβαίνω ακόμα και από το κινητό.

    Οι υπηρεσίες της Forthnet μια χαρά είναι. Αν σε καλύπτουν οι παροχές και η τιμή, να πας.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον.

    Για το PSTN έχεις δίκιο. Βασικά εννοούσα το τι γινόταν εσωτερικά στο δίκτυό τους.

    Και εγώ, τώρα που το λες, θυμάμαι το πρόβλημα κυρίως στις εισερχόμενες. Το αν είναι όντως πρόβλημα αφορά και με ποιους μιλάς -- αν είναι κάποιας ηλικίας...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον.

    Για το PSTN έχεις δίκιο. Βασικά εννοούσα το τι γινόταν εσωτερικά στο δίκτυό τους.

    Και εγώ, τώρα που το λες, θυμάμαι το πρόβλημα κυρίως στις εισερχόμενες. Το αν είναι όντως πρόβλημα αφορά και με ποιους μιλάς -- αν είναι κάποιας ηλικίας...
    Εσωτερικά στο δίκτυο όλων των παρόχων χρόνια είναι VoIP η τηλεφωνία, άσχετα το πως φτάνει στους πελάτες! Η ποιότητα εξαρτάται από τους codec που χρησιμοποιούν και την κατάσταση του δικτύου.

    Ότι codec και να βάλεις αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο, την έβαψες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας