Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και ένα χρόνο περίπου κάηκε ο d-link router που χρησιμοποιούσα και έκανα την βλακεία να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ. Όταν τους είπα τι έγινε, μου είπαν οτι θα μου φέρουν καινούριο router και θα αλλάξουν και την γραμμη μου (isdn) σε voip. Από τότε που έγινε αυτό και μου έβαλαν τον δικό τους ρουτερ "Oxygen multiGateway" και εκτός του ότι το σήμα wifi έγινε χειρότερο, καθώς ο router δεν έχει καν εξωτερική κεραία, αντιμετωπίζω προβλήματα στο uploading αρχείων καθώς και άλλα πολλά που με έκαναν να θέλω να αλλάξω τον router. Θέλω λοιπόν να χρησιμοποιήσω σαν κύριο router για το ιντερνετ έναν fritz!box 7272 που έχω, μακράν καλύτερο από την μπακατέλα τον Oxygen, αλλά είδα οτι πλέον o OTE δεν δίνει τους κωδικούς για voip τηλεφωνία οπότε εψαξα για κάποια λύση και βρήκα οτι γίνεται να έχω τον fritz σαν "πρώτο" router για τις συσκευές μου και από "πίσω" να έχω τον Oxygen μονο για τα τηλέφωνα. Το θέμα είναι οτι όσους οδηγούς είδα στο forum, αναφέρονται στο speedport router που δίνει ο ΟΤΕ για pstn γραμμές, οπότε δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τον oxygen που να δείχνει την συνδεσμολογια μεταξύ των 2 router, καθώς και τις ρυθμίσεις τους? Προσπάθησα να πειράξω κάποιες ρυθμίσεις όπως το eth_pppoe passthrough αλλά μετά είδα οτι πρέπει να ανοίξω και κάποια sip/rtp ports ( ) τα οποία δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και τα παράτησα.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το δικό μου Oxygen το έχω βάλει πίσω από το κύριο modem/router. Το HDI34201 για κάποιον λόγο δεν δούλευε, αλλά κάπου το Πάσχα είδα κάπου αναφορά ότι με αναβάθμιση του firmware πλέον και αυτό δουλεύει ως router πίσω από άλλο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δίνει τους κωδικούς για voip

    Μπορείς να βάλεις 1o το Oxygen και μετά το fritz με pppoe passthrough

  4. #4
    Εάν δίνει τους κωδικούς για voip τότε το καλύτερο για εμένα θα ήταν να μην χρησιμοποιήσω καν τον oxygen εφόσον υποστηρίζει και voip o fritz, να έχω και ιντερνετ και τηλεφωνα πανω του, αυτό γίνεται ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και τον oxygen αναγκαστικά?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γίνεται μια χαρά παίρνοντας τον κωδικό της τηλεφωνίας, που τον δίνουν κανονικά (εκτός κι αν πεις σε κάποιον άσχετο με το θέμα).

  6. #6
    Μετά από πολλή υπομονή και πολλά τηλέφωνα καταφερα τον οτε να μου στειλει τους κωδικους για να δουλέψουν τα voip τηλεφωνα με τον fritz μου, αλλά μου έδωσε μισή ώρα μόνο(???????) για "λόγους ασφαλεϊας", να τους ενεργοποιήσω πράγμα το οποίο δεν κατάφερα. Μέσα στο μενου του fritz είχε πάρα πολλές επιλογές και σχεδόν τις μισές δεν τις βρήκα(π.χ το auth.name, ttl, port: 5060) και μετά απο 30 λεπτά αποτυχημένων δοκιμών ο fritz δεν τα δεχόταν και σταμάτησα θεωρώντας οτι και σωστά να τα βάλω, από δω και πέρα έληξε ο χρόνος για τους κωδικούς. Θα ψάξω να μάθω πρώτα το μενου του fritz και μετα θα ξαναπάρω τηλέφωνο για να επαναληφθεί η διαδικασία. Πάντως απαράδεκτο, κατ΄εμέ, να χρειάζεται όλη αυτή η διαδικάσια του να περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο απο το 13888 και να τότε να καταχωρούν το αίτημα και μετά να σου στέλνουν sms(δηλαδή 2-3 μέρες αναμονής στην καλύτερη) μόνο και μόνο επειδή δεν θέλω να χρησιμοποιώ τον σάπιο router του ΟΤΕ.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες εδώ τις ρυθμίσεις για το 7270.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας