Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 61
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με καλέσουν αυτοί. Ευτυχώς σε αυτόν το τομέα είναι γρήγοροι. Από Σάββατο σε Κυριακή δεν νομίζω να έκαναν κάτι. Περιμένω από 'βδομάδα.
    Ήρθε η αντικατάσταση ε; Τα ίδια...
    Το πιο περίεργο είναι ότι δεν στο έκανε σε άλλους παρόχους..
    Να την άκουσε ξαφνικά η εσωτερική καλωδίωση; Τι να πω..
    Θα μπορούσες δοκιμαστικά να γυρίσεις σε adsl να δεις αν θα το κάνει..

    Παρατηρείς διακυμάνσεις στο snr; Το άλλο κουλό είναι ότι τα crc είναι οκ με όλα αυτά..
    Καλό θα ήταν να έβαζες καμιά εικόνα όταν έχεις το πρόβλημα..

    Το επόμενο βήμα αν ήξερες θα ήταν να δοκιμάσεις στον κατανεμητή..να δεις διαφορές..
    Αλλά αν δεν στο κάνει το πρόβλημα αμέσως μέχρι πότε θα κάτσεις εκεί...

    Εγώ θα ζήταγα αλλαγή πόρτας στο dslam η αλλαγή ζεύγους μετά..αν ήμουν σίγουρος για το δικό μου κομμάτι
    (εσωτερική καλωδίωση), αλλά αφού το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί αλλάζει το θέμα..

    Στα στατιστικά πάντως δεν δείχνει κάτι αφύσικο η γραμμή..πέρα από τα κουλά που σου κάνει..
    Ναι είναι τίποτα παρεμβολές; Τίποτα με το δίκτυο του παρόχου;
    Όλα τα ρούτερ σου κάνουν εντελώς ρεστάρτ ε; Σβήνουν όλα τα λαμπάκια; Η απλά αποσυγχρονισμό;

    Το πρόβλημα με αυτές τις υποθέσεις είναι ότι πρέπει να κάνουν έλεγχο και η voda και ο οτε στον χαλκό του..
    Οπότε καλό κουράγιο..
    Από την άλλη για όσες μέρες έχεις προβληματική υπηρεσία δικαιούσαι κάποια μείωση στο λογαριασμό νομίζω..
    Τώρα αν διαπιστωθεί δικό σου πρόβλημα..dont know..

    Btw κ βρήκα κάτι παρόμοιο...
    https://www.reddit.com/r/HomeNetwork...et_in_general/
    Κ αυτό...https://www.a1community.net/festnetz...-fragen-250789
    Το μήνυμα στην ουσία σημαίνει: [προειδοποίηση] Η λειτουργία κλήσης απέτυχε!... Επειδή αποσυγχρονίζει μάλλον..


    Άσχετο..μπράβο κ προφίλ 8b η voda..καλό για μακρινές αποστάσεις..αλλά μέχρι 50αρα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε η αντικατάσταση ε; Τα ίδια...
    Το πιο περίεργο είναι ότι δεν στο έκανε σε άλλους παρόχους..
    Να την άκουσε ξαφνικά η εσωτερική καλωδίωση; Τι να πω..
    Θα μπορούσες δοκιμαστικά να γυρίσεις σε adsl να δεις αν θα το κάνει..

    Παρατηρείς διακυμάνσεις στο snr; Το άλλο κουλό είναι ότι τα crc είναι οκ με όλα αυτά..
    Καλό θα ήταν να έβαζες καμιά εικόνα όταν έχεις το πρόβλημα..

    Το επόμενο βήμα αν ήξερες θα ήταν να δοκιμάσεις στον κατανεμητή..να δεις διαφορές..
    Αλλά αν δεν στο κάνει το πρόβλημα αμέσως μέχρι πότε θα κάτσεις εκεί...

    Εγώ θα ζήταγα αλλαγή πόρτας στο dslam η αλλαγή ζεύγους μετά..αν ήμουν σίγουρος για το δικό μου κομμάτι
    (εσωτερική καλωδίωση), αλλά αφού το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί αλλάζει το θέμα..

    Στα στατιστικά πάντως δεν δείχνει κάτι αφύσικο η γραμμή..πέρα από τα κουλά που σου κάνει..
    Ναι είναι τίποτα παρεμβολές; Τίποτα με το δίκτυο του παρόχου;
    Όλα τα ρούτερ σου κάνουν εντελώς ρεστάρτ ε; Σβήνουν όλα τα λαμπάκια; Η απλά αποσυγχρονισμό;

    Το πρόβλημα με αυτές τις υποθέσεις είναι ότι πρέπει να κάνουν έλεγχο και η voda και ο οτε στον χαλκό του..
    Οπότε καλό κουράγιο..
    Από την άλλη για όσες μέρες έχεις προβληματική υπηρεσία δικαιούσαι κάποια μείωση στο λογαριασμό νομίζω..
    Τώρα αν διαπιστωθεί δικό σου πρόβλημα..dont know..

    Btw κ βρήκα κάτι παρόμοιο...
    https://www.reddit.com/r/HomeNetwork...et_in_general/
    Κ αυτό...https://www.a1community.net/festnetz...-fragen-250789
    Το μήνυμα στην ουσία σημαίνει: [προειδοποίηση] Η λειτουργία κλήσης απέτυχε!... Επειδή αποσυγχρονίζει μάλλον..


    Άσχετο..μπράβο κ προφίλ 8b η voda..καλό για μακρινές αποστάσεις..αλλά μέχρι 50αρα..
    Μίλησα με ηλεκτρολόγο σήμερα και θα έρθει να ελέγξει αύριο. Μου είπε πως αν τα καλώδια έχουν σκουριάσει θα τα καθαρίσει. Θα ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση αλλά αν προβούμε σε αλλαγή τότε πεταμένα λεφτά. Μήπως υπάρχουν δύο δρόμοι στην εξωτερική καλωδίωση; Μία προς το σπίτι και μία προς τον ΟΤΕ; Για να ξέρω αν έχει κάποια βλάβη τι θα πω στη vodafone.

    Ζήτησα αλλαγή πόρτας. Περιμένω τηλέφωνο από το τμήμα δικτύου. Ελπίζω να με καλέσουν αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος. Αν τελικά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα θα ζητήσω μείωση στο λογαριασμό αν και δεν περιμένω από τους κλέφτες να δώσουν τίποτα πίσω Όταν το κάνει κατεβαίνει και η ταχύτητα. Στο ρουτερ H300S κατέβαινε μέχρι τα 17 ενώ στο 267Α μέχρι τα 21mbs . Λέτε να μη σηκώνει την ταχύτητα και να πέφτει; Επίσης μέσα στα logs είδα κάτι firewall security errors με flooding attacks. Εγκατέστησα ένα firewall μήπως και καλά κάποιος από το ιντερνετ μ' εβαλε στόχο. Παρακάτω δίνω εικόνες τωρινές.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 207083

    21 δείχνει τωρα ενώ θα έπρεπε να είναι 30

    2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-23T08:56:45Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:119.18.195.194,scan dest address:79.166.251.209,and source port:657,dest port:388
    2019-09-22T13:27:28Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T09:28:12Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T08:40:52Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T08:33:41Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T00:14:50Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:14:44Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:14:36Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:13:40Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:13:28Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack

    Δεν ξέρω αν σας το κάνει αλλά όταν καλώ από σταθερό πέφτει το ιντερνετ. Τωρα που κάλεσα το επιβεβαίωσα. Τι κουλό κ αυτό;

  3. #18
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις VoIP; Αν όχι, δοκίμασε να αλλάξεις το splitter σου και τα καλώδια, για αρχή μήπως έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και σου αποσυγχρονιζει το dsl.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις VoIP; Αν όχι, δοκίμασε να αλλάξεις το splitter σου και τα καλώδια, για αρχή μήπως έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και σου αποσυγχρονιζει το dsl.
    Έχω δοκιμάσει ανταλλακτικά από τα 3 ρουτερ που μου έστειλαν. Λες και τα 3 να είναι ελαττωματικά;

  5. #20
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Κινέζικες ips βαρανε τυχαια μην σε προβληματιζει. Εισαι πισω απο nat και εχεις και firewall.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με ηλεκτρολόγο σήμερα και θα έρθει να ελέγξει αύριο. Μου είπε πως αν τα καλώδια έχουν σκουριάσει θα τα καθαρίσει. Θα ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση αλλά αν προβούμε σε αλλαγή τότε πεταμένα λεφτά. Μήπως υπάρχουν δύο δρόμοι στην εξωτερική καλωδίωση; Μία προς το σπίτι και μία προς τον ΟΤΕ; Για να ξέρω αν έχει κάποια βλάβη τι θα πω στη vodafone.


    Ζήτησα αλλαγή πόρτας. Περιμένω τηλέφωνο από το τμήμα δικτύου. Ελπίζω να με καλέσουν αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος. Αν τελικά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα θα ζητήσω μείωση στο λογαριασμό αν και δεν περιμένω από τους κλέφτες να δώσουν τίποτα πίσω Όταν το κάνει κατεβαίνει και η ταχύτητα. Στο ρουτερ H300S κατέβαινε μέχρι τα 17 ενώ στο 267Α μέχρι τα 21mbs . Λέτε να μη σηκώνει την ταχύτητα και να πέφτει; Επίσης μέσα στα logs είδα κάτι firewall security errors με flooding attacks. Εγκατέστησα ένα firewall μήπως και καλά κάποιος από το ιντερνετ μ' εβαλε στόχο. Παρακάτω δίνω εικόνες τωρινές.


    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 207083



    21 δείχνει τωρα ενώ θα έπρεπε να είναι 30

    Spoiler:

    2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-23T08:56:45Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:119.18.195.194,scan dest address:79.166.251.209,and source port:657,dest port:388
    2019-09-22T13:27:28Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T09:28:12Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T08:40:52Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T08:33:41Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-22T00:14:50Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:14:44Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:14:36Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:13:40Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-22T00:13:28Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack



    Δεν ξέρω αν σας το κάνει αλλά όταν καλώ από σταθερό πέφτει το ιντερνετ. Τωρα που κάλεσα το επιβεβαίωσα. Τι κουλό κ αυτό;

    Εσύ είσαι υπεύθυνος για την καλωδίωση που πάει στον κατανεμητή..το κουτί στο σπίτι σου δλδ, παραέξω είναι ευθύνη οτε ο χαλκός και ευθύνη βόντα ο εξοπλισμός της..εκεί δεν μπορείτε να κάνετε κάτι..
    Όσες ημέρες έχεις βλάβη δίνουν..αλλά μην περιμένεις πολλά..κάπως αναλογικά πάει με τις ημέρες το πάγιο νομίζω..
    Τώρα αν σηκώνει η όχι την ταχύτητα..μόνο με δοκιμή adsl για λίγες ημέρες ίσως το έβλεπες..αν κ φαίνεται οκ στα στατιστικά..
    Το προφίλ 8b που σου έχουν βάλει έχει πρπ την ίδια ισχύ με του adsl..είναι για μακρινές vdsl γραμμές από α.κ..
    Τι να πω..

    Στα firewall security errors μη δίνεις σημασία..δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό..εξ'άλλου για να τα βλέπεις στο log πάει να πει ότι τα έκοψε το firewall.. Και ορισμένες φορές τα ρούτερ υπερβάλλουν λίγο σε αυτό το θέμα..

    Χμμμ ενδιαφέρον..δεν θυμάμαι αν είχες ξαναβάλει φωτό με το πρόβλημα.. Αλλά όταν έχεις το πρόβλημα βλέπω τα εξής..
    Το attenuation στο down ανεβαίνει από= 15,3->21,9..
    Και το noise margin γκρεμίζεται από 16,2/8,7->6,7/6,4..
    Επίσης τσιμπάς λίγα όμως, crc και κάποια fec στο up...
    Το μυαλό μου πάντως πάει πιθανόν σε παρεμβολές η προβληματική καλωδίωση τώρα που έβαλες τη φωτό με το πρόβλημα..
    Σε ποιο σημείο της γραμμής μπορεί να υπάρχει πρόβλημα..άγνωστο..θέλει ψάξιμο..


    Για το πρόβλημα με το τηλέφωνο που λες τώρα... Το υποψιαζόμουν...αλλά πες το νωρίτερα άνθρωπε..
    Αν ήταν pstn η γραμμή σου ήξερα να σου πω κάτι..αλλά σε voip μάλλον δεν πρέπει να παίζει αυτό το σενάριο...
    Η γραμμή σου voip δεν είναι; Που συνδέεις το τηλέφωνο; Στο ρούτερ η στο φίλτρο/splitter στη πρίζα του τοίχου;
    Σαν να μπερδευτήκαμε λίγο...
    Όταν αποσυγχρονίζει λειτουργεί το τηλέφωνο;

    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι..από αστικό κέντρο pstn πρέπει να δίνει η βόντα..
    Άκου.. αν καλέσεις στο σταθερό κάποια ώρα που δεν έχεις πρόβλημα..αποσυγχρονίζει;
    Λογικά πρέπει να κάνει το ίδιο αν σηκώσεις το σταθερό για να πάρεις τηλέφωνο..
    Τη δοκιμή θα την κάνεις ενώ είσαι στα στατιστικά του ρούτερ και πατάς refresh.. Θα βλέπεις το noise margin αν πέφτει, ενώ καλείς
    από κινητό στο σταθερό.. Η κάνεις ότι σηκώνεις το τηλ. χωρίς να χτυπάει για να πάρεις..
    Αν πέφτει το noise margin και ενώ έχεις αλλάξει διάφορα splitter.. (το παλιό splitter το δοκίμασες; )
    Είχα ίδιο πρόβλημα στη βόντα στο παρελθόν σε γραμμή pstn..και την είχε ακούσει το splitter στην άλλη άκρη της γραμμής, αυτό που είναι στο dslam.. Ναι υπάρχει και εκεί splitter..
    Αφού ψαχτήκαμε, το συζητήσαμε και το έφτιαξαν.. Όχι γρήγορα πάντως.. Καθώς κάνει κ ο οτε έρευνα στο χαλκό..νομίζω..
    Πάντως καλού κακού..δοκίμασε και καμιά άλλη τηλεφωνική συσκευή...ποτέ δε ξέρεις...

    Anyway
    Κοιτάξτε την εσωτερική καλωδίωση πρώτα..και βλέπουμε μετά..
    Έχε στο νου σου αυτά που σου είπα.. Κάντε τη δοκιμή που λέω..Η αν μπορείτε πάρτε μετρήσεις με το ρούτερ στο κατανεμητή από το ζεύγος που πάει στο σπίτι σου.. Το σταθερό δεν χρειάζεται να είναι πάνω στη γραμμή..αλλά αν είναι προσοχή να είναι στη συνδεσμολογία και το φίλτρο η το splitter..

    Α..επίσης η pstn γραμμή πρέπει να έχεις ~48v τάση, και ~8v όταν είναι σηκωμένο το τηλέφωνο..

    Σεντόνι έγραψα πάλι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-09-19 στις 04:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ είσαι υπεύθυνος για την καλωδίωση που πάει στον κατανεμητή..το κουτί στο σπίτι σου δλδ, παραέξω είναι ευθύνη οτε ο χαλκός και ευθύνη βόντα ο εξοπλισμός της..εκεί δεν μπορείτε να κάνετε κάτι..
    Όσες ημέρες έχεις βλάβη δίνουν..αλλά μην περιμένεις πολλά..κάπως αναλογικά πάει με τις ημέρες το πάγιο νομίζω..
    Τώρα αν σηκώνει η όχι την ταχύτητα..μόνο με δοκιμή adsl για λίγες ημέρες ίσως το έβλεπες..αν κ φαίνεται οκ στα στατιστικά..
    Το προφίλ 8b που σου έχουν βάλει έχει πρπ την ίδια ισχύ με του adsl..είναι για μακρινές vdsl γραμμές από α.κ..
    Τι να πω..

    Στα firewall security errors μη δίνεις σημασία..δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό..εξ'άλλου για να τα βλέπεις στο log πάει να πει ότι τα έκοψε το firewall.. Και ορισμένες φορές τα ρούτερ υπερβάλλουν λίγο σε αυτό το θέμα..

    Χμμμ ενδιαφέρον..δεν θυμάμαι αν είχες ξαναβάλει φωτό με το πρόβλημα.. Αλλά όταν έχεις το πρόβλημα βλέπω τα εξής..
    Το attenuation στο down ανεβαίνει από= 15,3->21,9..
    Και το noise margin γκρεμίζεται από 16,2/8,7->6,7/6,4..
    Επίσης τσιμπάς λίγα όμως, crc και κάποια fec στο up...
    Το μυαλό μου πάντως πάει πιθανόν σε παρεμβολές η προβληματική καλωδίωση τώρα που έβαλες τη φωτό με το πρόβλημα..
    Σε ποιο σημείο της γραμμής μπορεί να υπάρχει πρόβλημα..άγνωστο..θέλει ψάξιμο..


    Για το πρόβλημα με το τηλέφωνο που λες τώρα... Το υποψιαζόμουν...αλλά πες το νωρίτερα άνθρωπε..
    Αν ήταν pstn η γραμμή σου ήξερα να σου πω κάτι..αλλά σε voip μάλλον δεν πρέπει να παίζει αυτό το σενάριο...
    Η γραμμή σου voip δεν είναι; Που συνδέεις το τηλέφωνο; Στο ρούτερ η στο φίλτρο/splitter στη πρίζα του τοίχου;
    Σαν να μπερδευτήκαμε λίγο...
    Όταν αποσυγχρονίζει λειτουργεί το τηλέφωνο;

    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι..από αστικό κέντρο pstn πρέπει να δίνει η βόντα..
    Άκου.. αν καλέσεις στο σταθερό κάποια ώρα που δεν έχεις πρόβλημα..αποσυγχρονίζει;
    Λογικά πρέπει να κάνει το ίδιο αν σηκώσεις το σταθερό για να πάρεις τηλέφωνο..
    Τη δοκιμή θα την κάνεις ενώ είσαι στα στατιστικά του ρούτερ και πατάς refresh.. Θα βλέπεις το noise margin αν πέφτει, ενώ καλείς
    από κινητό στο σταθερό.. Η κάνεις ότι σηκώνεις το τηλ. χωρίς να χτυπάει για να πάρεις..
    Αν πέφτει το noise margin και ενώ έχεις αλλάξει διάφορα splitter.. (το παλιό splitter το δοκίμασες; )
    Είχα ίδιο πρόβλημα στη βόντα στο παρελθόν σε γραμμή pstn..και την είχε ακούσει το splitter στην άλλη άκρη της γραμμής, αυτό που είναι στο dslam.. Ναι υπάρχει και εκεί splitter..
    Αφού ψαχτήκαμε, το συζητήσαμε και το έφτιαξαν.. Όχι γρήγορα πάντως.. Καθώς κάνει κ ο οτε έρευνα στο χαλκό..νομίζω..
    Πάντως καλού κακού..δοκίμασε και καμιά άλλη τηλεφωνική συσκευή...ποτέ δε ξέρεις...

    Anyway
    Κοιτάξτε την εσωτερική καλωδίωση πρώτα..και βλέπουμε μετά..
    Έχε στο νου σου αυτά που σου είπα.. Κάντε τη δοκιμή που λέω..Η αν μπορείτε πάρτε μετρήσεις με το ρούτερ στο κατανεμητή από το ζεύγος που πάει στο σπίτι σου.. Το σταθερό δεν χρειάζεται να είναι πάνω στη γραμμή..αλλά αν είναι προσοχή να είναι στη συνδεσμολογία και το φίλτρο η το splitter..

    Α..επίσης η pstn γραμμή πρέπει να έχεις ~48v τάση, και ~8v όταν είναι σηκωμένο το τηλέφωνο..

    Σεντόνι έγραψα πάλι..
    Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση. Σήμερα ήρθε ηλεκτρολόγος. Άλλαξε την εξωτερική πρίζα τηλεφώνου (κοντά στην εξώπορτα του σπιτιού). Ήταν χάλια. Αλλά όταν είχα αλλάξει τη μέσα πρίζα τηλεφώνου η οποία ήταν κ αυτή χάλια έκανε πάλι αποσυγχρονισμούς ενώ δεν είχε ακόμη αλλαχτεί η εξωτερική. Μου είπε πως ακόμη και άδεια να είναι η εξωτερική πρίζα επειδή συνδέεται η καλωδία με τη μέσα και περνάει τάση, μία από τις δύο να είναι σε χάλια κατάσταση τότε μπορεί να κάνει αποσυνδέσεις.

    Η εσωτερική καλωδίωση είναι εντάξει δεν χρειάστηκε να παρέμβει καθαρίζοντας τα καλώδια. Μου είπε πως αν το ξανακάνει τότε μία λύση είναι να ρίξω καλώδιο utp από τα καλώδια του τοίχου που είναι 1.5m απόσταση και μπορεί να διορθωθεί αλλά μπορεί και όχι. Σήμερα πάντως δεν έκανε αποσυνδέσεις. (Μήπως άλλαξε κάτι η voda και δεν με ενημέρωσαν ακόμη. Δεν το έκανε πριν ακόμη αλλάξω και την πρίζα.

    Λέτε η εξωτερική πρίζα της οποίας οι επαφές ήταν χάλια να επηρέαζε και τη μέσα του δωματίου που ήταν καινούρια λόγω και μόνο το ότι συνδέονται αναμεταξύ τους;

    Δεν έχω voip. Και δεν το κάνει πάντα αυτό με το τηλέφωνο. Τώρα που δοκίμασα να κάνω κλήσει δεν έπεσε η γραμμή.

    Περιμένω τηλέφωνο από vodafone αν το ξανακάνει ακόμη και μετά τις διορθώσεις που θα κάνουν εκείνοι θα δοκιμάσω αυτό με το καλώδιο utp και ας χάσω τη μέσα τη πρίζα.

    Θα ενημερώσω για οποιοδήποτε νέο.

    Παρατήρησα αυτό με το noise margin. Όχι δεν πέφτει όταν καλώ.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Η εξωτερική πρίζα δεν χρειάζεται. Θα σου δημιουργεί πάντα προβλήματα (από υγρασία κ.λ.π.}
    Ο ηλεκτρολόγος έπρεπε να κάνει την σύνδεση, μέσα σε στεγανό κουτί.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξωτερική πρίζα δεν χρειάζεται. Θα σου δημιουργεί πάντα προβλήματα (από υγρασία κ.λ.π.}
    Ο ηλεκτρολόγος έπρεπε να κάνει την σύνδεση, μέσα σε στεγανό κουτί.
    ανοιξε τα κουτια του τοίχου. Δεν βρήκε πρόβλημα στα καλώδια. Το μόνο που μου πρότεινε είναι αν το ξανακάνει να δοκιμάσουμε με utp καλώδιο καθώς αυτό που υπάρχει ήδη μέσα μπορεί να μη σηκώνει την ταχύτητα.

    Παρ' όλα αυτά σημερα από της 8 το πρωι ακόμη και πριν αλλαχτει η πρίζα δεν αποσυνδέθηκε. Μπορεί να πείραξε και να δοκιμάζει κάτι η vodafone. Με τις ώρες του είναι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινέζικες ips βαρανε τυχαια μην σε προβληματιζει. Εισαι πισω απο nat και εχεις και firewall.
    Μπορεί, καθώς παίζω και ένα online παιχνίδι και έχω ακούσει ότι κάποιοι από μέσα κάνουν DDOS. Από τότε όμως που έβαλα firewall (εκτός το ενσωματωμένο των windows) λίγο μπορεί να καλυτέρευσαν τα πράγματα. Δεν λέω πως αυτό ήταν το πρόβλημα αλλά μπορεί να ήταν και ένα μικρό μέρος του προβλήματος.

    Με κάλεσαν απ' τη vodafone και όταν τους είπα ότι κάλεσα ηλεκτρολόγο για να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση μου είπαν να μην μπαίνω σε έξοδα εφόσον οι τεχνικοί τους δεν βρίσκουν κάτι. Με λυπούνται κιόλας. Αλλά αν βρουν οι τεσνικοί τους πρόβλημα θα με χρεώσουν Θα με ξανακαλέσουν την Πέμπτη. Δεν έχουν κάνει αλλαγές μέχρι τώρα.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μετά από 3 απροβλημάτιστες ημέρες ξανά αποσυνδέθηκε. Λέτε να δοκιμάσω αυτό με το utp καλώδιο που μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος ή τζάμπα θα "κρέμεται";

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 3 απροβλημάτιστες ημέρες ξανά αποσυνδέθηκε. Λέτε να δοκιμάσω αυτό με το utp καλώδιο που μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος ή τζάμπα θα "κρέμεται";
    Στο log γράφει τπτ σχετικό;
    Να διευκρινίσουμε..αποσυγχρονίζει..δεν κάνει ρεστάρτ το ρούτερ..σωστά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο log γράφει τπτ σχετικό;
    Να διευκρινίσουμε..αποσυγχρονίζει..δεν κάνει ρεστάρτ το ρούτερ..σωστά;
    2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-27T19:32:23Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-27T00:44:32Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:138.201.232.60,scan dest address:46.177.149.223,and source port:5443,dest port:6051

    Δεν έκανε restart, μου ειχαν επισημάνει από την τεχνική υποστήριξη να παρατηρήσω όταν το κάνει αν λειτουργεί το τηλέφωνο. Και έκανε ένα γρήγορο τουτου πολύ γρήγορο. Παρατήρησα επίσης όταν με κάλεσαν στο σταθερό αποσυνδέθηκε το ίντερνετ. Λέτε να φταίει η συσκευή τηλεφώνου;

    Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Αν αλλάξω συσκευή ρούτερ με καποια που είδα όπως αυτή: TP-Link WiFi Modem/Router AC1200 VR400 θα λειτουργεί καλύτερα ή τζάμπα 70 ευρώ; Μήπως θα αντιμετωπίζει τα crc καλύτερα; Ευχαριστώ.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μιπως για αρχή να δοκίμασες το ρούτερ μόνο του χωρίς το σταθερό πάνω στη πρίζα απευθείας το ρούτερ στη πρίζα

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
    2019-09-27T19:32:23Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
    2019-09-27T00:44:32Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:138.201.232.60,scan dest address:46.177.149.223,and source port:5443,dest port:6051

    Δεν έκανε restart, μου ειχαν επισημάνει από την τεχνική υποστήριξη να παρατηρήσω όταν το κάνει αν λειτουργεί το τηλέφωνο. Και έκανε ένα γρήγορο τουτου πολύ γρήγορο. Παρατήρησα επίσης όταν με κάλεσαν στο σταθερό αποσυνδέθηκε το ίντερνετ. Λέτε να φταίει η συσκευή τηλεφώνου;

    Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Αν αλλάξω συσκευή ρούτερ με καποια που είδα όπως αυτή: TP-Link WiFi Modem/Router AC1200 VR400 θα λειτουργεί καλύτερα ή τζάμπα 70 ευρώ; Μήπως θα αντιμετωπίζει τα crc καλύτερα; Ευχαριστώ.
    Όταν σε παίρνουν είδες στατιστικά αν πέφτει το σνρ στιγμιαία;
    Σπλίττερ είπαμε έχεις δοκιμάσει άλλα..
    Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις μια άλλη συσκευή τηλεφώνου..αν έχεις... Μόνο μια είναι συνδεδεμένη;
    Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
    Πολύμετρο δεν έχεις ε; Να βλέπαμε την τάση που φέρνει η γραμμή... Δεν είναι ακριβά btw.. https://www.skroutz.gr/s/4484210/DT-830B.html Για ερασιτεχνική χρήση θα είναι οκ..
    Όσο για τα error..ξαναβάλε στατιστικά να δούμε..χωρίς να κάνεις ρεστάρτ το ρούτερ..να έχει ώρες uptime..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-09-19 στις 23:44.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν σε παίρνουν είδες στατιστικά αν πέφτει το σνρ στιγμιαία;
    Σπλίττερ είπαμε έχεις δοκιμάσει άλλα..
    Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις μια άλλη συσκευή τηλεφώνου..αν έχεις... Μόνο μια είναι συνδεδεμένη;
    Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
    Πολύμετρο δεν έχεις ε; Να βλέπαμε την τάση που φέρνει η γραμμή... Δεν είναι ακριβά btw.. https://www.skroutz.gr/s/4484210/DT-830B.html#reviews
    Όσο για τα error..ξαναβάλε στατιστικά να δούμε..
    Δεν παρατήρησα αυτό με το σνρ; Τι σημαίνει αν πέσει;

    Καλώδια, σπλίτερ και φίλτρα όλα τα άλλαξα από 2-3 φορές

    Πρώτη φορά το ακούω αυτό με τη συσκευή. Να δοκιμάσω να αλλάξω συσκευή. Ναι μόνο μία συσκευή σταθερού τηλεφώνου έχω.
    Δυστυχώς δεν έβγαλα screenshot όταν έγινε αλλά αυτό που θυμάμαι είναι να πέφτει το noise margin. Θα κοιτάξω το σνρ όταν το ξανακάνει και θα ποστάρω εδώ.

    Αν εννοείς το snr αυτό το "noise margin" ναι πέφτει από το 16 στο 6. CRC ανεβαίνει το δεύτερο, ενώ το πρώτο παραμένει 0. Δηλαδή 0/49.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας