Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Δεν ξέρω καν τι Oxygen βάζουν (αν βάζουν ένα συγκεκριμένο ή διαφορετικά μοντέλα), αλλά έχω περιέργεια για τη συγκεκριμένη σύγκριση (σε όποιο τομέα έχουμε στοιχεία να κάνουμε vs)...
    ---
    NLS

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Προσωπικά έχω πετύχει 2 διαφορετικά στον ΟΤΕ, καθώς και άλλα 2 διαφορετικά απο τα 2 του ΟΤΕ σε άλλους παρόχους!

    Δεν νομίζω πως υπάρχει συγκρίση, είναι σε άλλο level τα Oxygen. πχ bri interface, σίγουρα κάποιο asterisk απο πίσω, μπορείς να κάνεις χρήση αυτού και σαν μικρό τηλεφωνικό κέντρο με Park, hold, tranfer.
    Δυνατότητα χρήσης του Oxygen σαν vpn server, δυνατότητα vlans και guest wifi χωρίς πρόσβαση στο τοπικό σου δίκτυο.
    Και άλλα πολλά.
    Στα - οτι δεν υποστηρίζει fon, δεν έχει admin access, παλιότερα δεν δούλευε πίσω απο άλλο router, τώρα υπάρχουν αναφορές πως το κάνει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Η χρήση του σαν μικρό τηλεφωνικό κέντρο πιθανά θα μου χρειαστεί μια και ότι router (πάντα δικό μου) είχα μέχρι στιγμής, τον είχα έτσι.

    ΑΛΛΑ επειδή μάλλον δεν θα μου καλύψει άλλα πράγματα, θα ΠΡΕΠΕΙ να παίξει πίσω από τον τωρινό router μου.
    Ειδικότερα:
    - Κάπως πρέπει να ξαναπαίξει το FAX στο server μου. Τώρα παίζει με CAPI driver. Αν δεν παίξει αυτό, θα πρέπει να φάω μια αναλογική πόρτα (από τις ελάχιστες όπως κατάλαβα) για να βάλω κάνα cheapo USB FAXMODEM. Δεν με ΚΑΙΕΙ, αλλά είναι functionality που δεν θα ήθελα να χάσω.
    - Πρέπει οπωσδήποτε να ξαναπαίξει το VPN που έχω με την εταιρία που συνεργάζομαι. Αν δεν το υποστηρίζει το Oxygen (σεταρισμένο ΑΠΟ ΜΕΝΑ), πρέπει να μπει πίσω άλλος router και το Oxygen να γίνει απλό MODEM.
    - Έχω καταγραφή των κλήσεων στο mail μου (εισερχόμενες και με άλλο router είχα και τις εξερχόμενες) πράγμα που επίσης δεν θέλω να χάσω και υποψιάζομαι ότι ο Oxygen δεν στέλνει τέτοια reports.

    Το να μην έχω admin access (!!!) είναι μεγάλο μείον για εμένα.
    Έχω πολύ συζήτηση με τον τεχνικό του ΟΤΕ όταν έρθει.
    ---
    NLS

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση του σαν μικρό τηλεφωνικό κέντρο πιθανά θα μου χρειαστεί μια και ότι router (πάντα δικό μου) είχα μέχρι στιγμής, τον είχα έτσι.

    ΑΛΛΑ επειδή μάλλον δεν θα μου καλύψει άλλα πράγματα, θα ΠΡΕΠΕΙ να παίξει πίσω από τον τωρινό router μου.
    Ειδικότερα:
    - Κάπως πρέπει να ξαναπαίξει το FAX στο server μου. Τώρα παίζει με CAPI driver. Αν δεν παίξει αυτό, θα πρέπει να φάω μια αναλογική πόρτα (από τις ελάχιστες όπως κατάλαβα) για να βάλω κάνα cheapo USB FAXMODEM. Δεν με ΚΑΙΕΙ, αλλά είναι functionality που δεν θα ήθελα να χάσω.
    - Πρέπει οπωσδήποτε να ξαναπαίξει το VPN που έχω με την εταιρία που συνεργάζομαι. Αν δεν το υποστηρίζει το Oxygen (σεταρισμένο ΑΠΟ ΜΕΝΑ), πρέπει να μπει πίσω άλλος router και το Oxygen να γίνει απλό MODEM.
    - Έχω καταγραφή των κλήσεων στο mail μου (εισερχόμενες και με άλλο router είχα και τις εξερχόμενες) πράγμα που επίσης δεν θέλω να χάσω και υποψιάζομαι ότι ο Oxygen δεν στέλνει τέτοια reports.

    Το να μην έχω admin access (!!!) είναι μεγάλο μείον για εμένα.
    Έχω πολύ συζήτηση με τον τεχνικό του ΟΤΕ όταν έρθει.
    Αυτά που ζητάς πάντως σίγουρα δεν τα κάνει το speedport plus

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Ατηενς
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen HDI34201
    SNR / Attn
    14(dB) / 1.5(dB)
    Γεια σου Νικο !

    Δυο πραγματακια, ενημερωτικα .

    1ον) Το Oxygen δουλευει ως δευτερο πισω απο αλλο router. Δοκιμασμενο με τα τελευταια firmware.

    2ον) Eαν σε απασχολει το IPsec και οχι καποιος αλλος τυπος VPN ,εχω στειλει email στη μαμα εταιρια εδω και καμμια εβδομαδα, αλλα ακομα περιμενω απαντηση σχετικα με την υποστηριξη IPsec passthrough.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Νικο !

    Δυο πραγματακια, ενημερωτικα .

    1ον) Το Oxygen δουλευει ως δευτερο πισω απο αλλο router. Δοκιμασμενο με τα τελευταια firmware.

    2ον) Eαν σε απασχολει το IPsec και οχι καποιος αλλος τυπος VPN ,εχω στειλει email στη μαμα εταιρια εδω και καμμια εβδομαδα, αλλα ακομα περιμενω απαντηση σχετικα με την υποστηριξη IPsec passthrough.
    ipsec με δικό μου εξοπλισμό πίσω απο το Oxygen έχω και παίζει

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Για σου Στέλιο.
    1) Ωραία.
    2) Μπορώ να κάνω πολλά είδη VPN, ότι περάσει.
    ---
    NLS

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Ατηενς
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen HDI34201
    SNR / Attn
    14(dB) / 1.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ipsec με δικό μου εξοπλισμό πίσω απο το Oxygen έχω και παίζει
    Ενδιαφερον. Χρειαστhκε να κανεις port forward θυρες οπως η 500 και η 4500 ?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον. Χρειαστhκε να κανεις port forward θυρες οπως η 500 και η 4500 ?
    Ναι χρειάστηκε την 4500 και να πάω στο μενου του και να κάνω disable τις δικές του επιλογές για Ipsec/vpn

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Χρήσιμες πληροφορίες.
    ---
    NLS

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ξαναξυπνάω το θέμα για να μην ανοίγω νέο.
    Ήρθε λοιπόν ο Oxygen Broadband.
    Θέλω να σας πω το σενάριο μου και να μου πείτε ΟΧΙ στη θεωρεία αλλά όσοι έχετε χρησιμοποιήσει κάτι από ότι ζητάω, αν γίνεται.
    Η προσπάθεια μου είναι να παροπλίσω τον Fritz!Box, μια και έχω μαζί του μια σχέση συμπάθειας (αγάπη είχα στο LANCOM μου) - μίσους, οπότε και αν μπορώ να κάνω τα πάντα από το Oxygen (ή ένα ικανό ποσοστό που θα κρίνω ότι είναι αρκετό), θα τον πακετάρω να τον πάρει κανένας που το θέλει.
    Αν αναρωτιέστε τι με χαλάει, είναι (α) η AVM (τραγικά κομπλεξική εταιρία, επιβεβαιωμένο χρόνια και χρόνια), (β) ότι φέρεται στο χρήστη σαν να είναι ηλίθιος και κρύβει functionality (πάει να το παίξει το iPhone των routers).

    Λοιπόν, η γραμμή μου ήταν ISDN με 3 νούμερα. Η χρήση του router αυτή τη στιγμή (και βάζω νούμερα για να απαντάτε συγκεκριμένα σε ότι ξέρετε) είναι ως εξής:

    1) Έχει κλειστό το DHCP και το WiFi, μια και υπάρχει server για το πρώτο και AP για το δεύτερο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το κάνει και ο Oxygen (μη τρελαθούμε - αλλά το ρωτάω για σιγουριά, καμιά φορά στα απλά κολλάμε).

    2) Έχει αρκετά port forward προς αρκετό εσωτερικό εξοπλισμό.

    3) Έχει IPSec VPN με άλλο router που συνεργάζομαι.

    4) Έχει CAPI driver (over network) οπότε ο server μου μέσω του LAN λαμβάνει FAX στο κατάλληλο MSN (εδώ υποψιάζομαι δεν μπορεί ο Oxygen).

    5) Έχει κάποιες λίγες PBX δυνατότητες όπου χρησιμοποιώ τα εξής περίπου:
    a) Forward on busy.
    b) Inbound call reporting (email) - ο LANCOM μου έστελνε και τις εξερχόμενες.
    c) Ρύθμιση τι MSN εμφανίζω στις εξερχόμενες (ΒΑΣΙΚΟ, πλήρωνα άλλα χρήματα από βλακεία του ΟΤΕ όταν αυτό ήταν λάθος!).
    d) Call waiting (αν το forward on busy δεν βρει ελεύθερη συσκευή).
    e) Δυνατότητα τα FXS να δέχονται κλήσεις από πάνω από ένα MSN (δηλαδή μια συσκευή να χτυπάει σε δυο νούμερα). Βασικό επίσης.
    f) Τηλεφωνητής (οκ αυτό δεν το χρησιμοποιώ, απλά το έχει ο AVM και θα ήταν nice to have πάλι).
    g) Register VoIP συσκευής.

    6) Αυτό είναι ερώτηση "nice to have" για το Oxygen (έχει και το AVM και οκ δεν το έχω χρειαστεί αλλά ίσως στο μέλλον)... το USB δουλεύει; Ως τι; Printer server; File server; Κάτι άλλο; (πχ. 4G stick)

    Οπότε ποια από τα παραπάνω μπορούν να μεταπηδήσουν στο Oxygen;
    (ακόμα και αν υπάρχουν αλλά είναι "κλειδωμένα" και πρέπει να συζητήσω με Cosmote για το θέμα)
    Επίσης εύλογη ερώτηση κατά συνέπεια είναι, αν ΔΕΝ μεταπηδήσουν όλα...

    7) ...μπορώ να χρησιμοποιήσω υποθέτω τον Oxygen ως "μπροστινό" (bridge λογικά ή ίσως με DMZ;...) και να παίξει ο AVM από πίσω συνδεδεμένος μέσω Ethernet έτσι;

    8 ) Αν ναι, έχει κανείς ιδέα αν αυτό προσθέτει αρκετό latency;

    9) Υπάρχει αντίθετα η δυνατότητα η Cosmote να "επιτρέψει" να χρησιμοποιήσω τον AVM σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ router και να συνδέσω απευθείας στο ONT και η τηλεφωνία να γίνει register απευθείας στον AVM;

    Αυτά. Ευχαριστώ!
    ---
    NLS

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναξυπνάω το θέμα για να μην ανοίγω νέο.
    Ήρθε λοιπόν ο Oxygen Broadband.
    Θέλω να σας πω το σενάριο μου και να μου πείτε ΟΧΙ στη θεωρεία αλλά όσοι έχετε χρησιμοποιήσει κάτι από ότι ζητάω, αν γίνεται.
    Η προσπάθεια μου είναι να παροπλίσω τον Fritz!Box, μια και έχω μαζί του μια σχέση συμπάθειας (αγάπη είχα στο LANCOM μου) - μίσους, οπότε και αν μπορώ να κάνω τα πάντα από το Oxygen (ή ένα ικανό ποσοστό που θα κρίνω ότι είναι αρκετό), θα τον πακετάρω να τον πάρει κανένας που το θέλει.
    Αν αναρωτιέστε τι με χαλάει, είναι (α) η AVM (τραγικά κομπλεξική εταιρία, επιβεβαιωμένο χρόνια και χρόνια), (β) ότι φέρεται στο χρήστη σαν να είναι ηλίθιος και κρύβει functionality (πάει να το παίξει το iPhone των routers).

    Λοιπόν, η γραμμή μου ήταν ISDN με 3 νούμερα. Η χρήση του router αυτή τη στιγμή (και βάζω νούμερα για να απαντάτε συγκεκριμένα σε ότι ξέρετε) είναι ως εξής:

    1) Έχει κλειστό το DHCP και το WiFi, μια και υπάρχει server για το πρώτο και AP για το δεύτερο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το κάνει και ο Oxygen (μη τρελαθούμε - αλλά το ρωτάω για σιγουριά, καμιά φορά στα απλά κολλάμε).

    2) Έχει αρκετά port forward προς αρκετό εσωτερικό εξοπλισμό.

    3) Έχει IPSec VPN με άλλο router που συνεργάζομαι.

    4) Έχει CAPI driver (over network) οπότε ο server μου μέσω του LAN λαμβάνει FAX στο κατάλληλο MSN (εδώ υποψιάζομαι δεν μπορεί ο Oxygen).

    5) Έχει κάποιες λίγες PBX δυνατότητες όπου χρησιμοποιώ τα εξής περίπου:
    a) Forward on busy.
    b) Inbound call reporting (email) - ο LANCOM μου έστελνε και τις εξερχόμενες.
    c) Ρύθμιση τι MSN εμφανίζω στις εξερχόμενες (ΒΑΣΙΚΟ, πλήρωνα άλλα χρήματα από βλακεία του ΟΤΕ όταν αυτό ήταν λάθος!).
    d) Call waiting (αν το forward on busy δεν βρει ελεύθερη συσκευή).
    e) Δυνατότητα τα FXS να δέχονται κλήσεις από πάνω από ένα MSN (δηλαδή μια συσκευή να χτυπάει σε δυο νούμερα). Βασικό επίσης.
    f) Τηλεφωνητής (οκ αυτό δεν το χρησιμοποιώ, απλά το έχει ο AVM και θα ήταν nice to have πάλι).
    g) Register VoIP συσκευής.

    6) Αυτό είναι ερώτηση "nice to have" για το Oxygen (έχει και το AVM και οκ δεν το έχω χρειαστεί αλλά ίσως στο μέλλον)... το USB δουλεύει; Ως τι; Printer server; File server; Κάτι άλλο; (πχ. 4G stick)

    Οπότε ποια από τα παραπάνω μπορούν να μεταπηδήσουν στο Oxygen;
    (ακόμα και αν υπάρχουν αλλά είναι "κλειδωμένα" και πρέπει να συζητήσω με Cosmote για το θέμα)
    Επίσης εύλογη ερώτηση κατά συνέπεια είναι, αν ΔΕΝ μεταπηδήσουν όλα...

    7) ...μπορώ να χρησιμοποιήσω υποθέτω τον Oxygen ως "μπροστινό" (bridge λογικά ή ίσως με DMZ;...) και να παίξει ο AVM από πίσω συνδεδεμένος μέσω Ethernet έτσι;

    8 ) Αν ναι, έχει κανείς ιδέα αν αυτό προσθέτει αρκετό latency;

    9) Υπάρχει αντίθετα η δυνατότητα η Cosmote να "επιτρέψει" να χρησιμοποιήσω τον AVM σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ router και να συνδέσω απευθείας στο ONT και η τηλεφωνία να γίνει register απευθείας στον AVM;

    Αυτά. Ευχαριστώ!
    1. Ναι
    2. Δεν μου χρειαστήκαν πάρα πολλά, όποτε δεν σου έχω σίγουρο νούμερο
    3. Εχει Ipsec αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για σύνδεση σε άλλον εξοπλισμό
    4. Οχι
    5. Κάποιες ναι έχει, όπως πχ transfer, park, μπορείς να δεί λίστα των κλήσεων, μπορείς να επιλέξεις πιο θα είναι το βασικό νούμερο που θα καλεί το κάθε αναλογικό πόρτ και σε τι msn θα απαντάει. Τηλεφωνητή δεν έχει.
    6. Σαν 4G backup δεν δουλεύει, το είχε αναφέρει πρόσφατα κάποιο παλικάρι εδώ στο φόρουμ
    7. Σε κλασικές vdsl γραμμες γίνεται, για την FTTH Που είσαι εσύ δεν ξέρω, με dmz σίγουρα θα παίξει αλλά θα έχεις διπλό NAT
    8. Οχι δεν προσθέτει
    9. Σε γραμμές vdsl γίνεται, για το FTTH μάλλον θα μας πείς εσύ

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ευχαριστώ.

    2. Καλά δεν μιλάω και για εκατοντάδες. Καμιά 30αριά ports.
    3. Αυτό με ενδιαφέρει πολύ αν κάποιος ξέρει.
    5. Μάλλον "good enough".
    6. Σαν τι άλλο έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία το port;
    7. Λογικά δεν έχει (ιδιαίτερη) διαφορά. Θα ενημερώσω. DMZ εννοείται θέλω να αποφύγω.
    9. Δεν περίμενα να γίνεται αυτό. Που σημαίνει ότι δίνουν τα registration details του VoIP trunk μου (ή έστω χωριστά register ανά MSN) μου και τα βάζω μόνος μου στο δικό μου router; Αυτό παλιότερα δεν το επέτρεπαν...

    Έχω αρκετή δουλειά το απόγευμα. Αφού φάω καμιά ώρα να φτιάξω τα χωροταξικά θέματα στο γραφείο.
    ---
    NLS

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    5. Κάποιες ναι έχει, όπως πχ transfer, park, μπορείς να δεί λίστα των κλήσεων, μπορείς να επιλέξεις πιο θα είναι το βασικό νούμερο που θα καλεί το κάθε αναλογικό πόρτ και σε τι msn θα απαντάει. Τηλεφωνητή δεν έχει.
    1η ερώτηση :
    Το transfer γίνεται μόνο μεταξύ των 2 αναλογικών εξόδων
    ή μπορεί να γίνει μεταξύ και των αναλογικών εξόδων και των συσκευών του PBX που είναι συνδεδεμένο στην bri ?
    2η ερώτηση :
    Το transfer γίνεται μόνο μεταξύ των 2 αναλογικών εξόδων
    ή μπορεί να γίνει μεταξύ και των αναλογικών εξόδων και των συσκευών που είναι συνδεδεμένες στην bri ?

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εδώ υπάρχει το μανουαλ
    https://help.cosmote.gr/system/templ...R_GUIDE_EN.pdf

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  70,6 KB 
ID: 205780

    Δεν έχει εσωτερικά νούμερα όποτε για να κάνεις μεταφορά το κάνεις στο κανονικό σου νούμερο ή παρκάρεις την κλήση και την παίρνεις απο κάποια άλλη συσκευή, ακόμα και Bri, στο κέντρο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να του δηλώσεις να περνάει τους κωδικούς στο trunk

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας