Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    26-07-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εχω καλεση τηλέφωνο κάπου στις 5 φορές για να μου ενεργοποιησουν το fast path στιν wind και καθε φορά μου λένε οτι εινε αδύνατον οταν εχεις vdsl γραμμή με οπτικη ίνα ενώ οι φιλοι μου σε άλλες εταιρίες πχ vodafone και forthnet εχουν ενεργοποίηση κανονικά το fasthpath mazi με 50ari vdsl όποτε δεν ξέρω γιατί υπαρχή αυτο το πρόβλημα,αμα όντως δεν μπορουν πειτε το να πάω σε άλλη εταιρία,ξέχασα να αναφέρω οτι στην vodafone ειχα κανονικά fast path με 50αρι απλα έφυγα γιατί έγινε κακουχία με τις χρέωσης και νευρία

    edit:ξαναπηρα τηλέφωνο και τώρα ο τυπάς μου λέει "μα εινε ηδύ ενεργοποιημενο το fast path κυριε ταδε" παιδια εχω απελπιστη και σοβαρά δεν έχω όρεξη να αλλάζω εταιρία μόνο για αφτο,ξερή κανίς πως μπορώ να δω τι γραμμή έχω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MathewGR : 27-07-19 στις 16:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.027
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγω έχω vdsl από καφάο της wind όμως μιας και έχει σκάψει στην περιοχή η wind να περάσει οπτικές και χωρίς να το ζητήσω κιόλας έχω fast path.

    Εάν έφυγες από voda φιλε λόγο περίεργων χρεώσεων εάν κατάλαβα καλά και επέλεξες wind ... ναι τα πιασες τα λεφτά σου

  3. #3
    Εγγραφή
    10-12-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4999/49999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE H267N V1
    SNR / Attn
    31(dB) / 4,9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά υφίσταται το fastpath σε VDSL (και όχι οπτική ίνα όπως σου είπαν), απλά είναι πολιτική της Wind να μην δίνει fastpath σε 50άρια και άνω. Θα πρότεινα να κάνεις λίγα ακόμα τηλεφωνήματα, κάποια στιγμή θα "σπάσουν" και θα στο δώσουν. Να φανταστώ το θες για gaming;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Είστε σίγουρος ? Περνώ και τώρα

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δε νομίζω να έχει καταφέρει κανείς ως τώρα να πάρει fastpath σε Wind VDSL πάντως.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.027
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνετε γιατί από όσο λένε τουλάχιστον στις περιοχές που έχει σκάψει η wind στις δικες τις εκεί συνδέσεις δίνει fast path και στα 50 και στα 100 σίγουρα, εγώ εχω WIND vdsl 50mbps και έχω fast path http://prntscr.com/okt1ug


    ... oμως σε κάτι παιδιά που εβαλαν κοσμοτέ παντα απο καφαο της wind δεν τους εδωσαν fast path, αντίθετος περνούν fast path εάν είναι σε περιοχές που έχει σκάψει η κοσμοτέ δηλαδη vdsl καφαο κοσμοτε. Οποτε κάποιο ρολο παίζει στην εκάστοτε περιοχή ποιος έσκαψε και είναι δικό του το υπαίθριο καφάο για εάν θα δώσει αυτός η θα δώσει το ok σε άλλο πάροχο να έχει fast path.
    Όσο για το gaming η Voda που ήμουν έχει καλύτερο routing με ευρώπη και τα pings ήταν καλά έστω και με interleave, στην wind τώρα είναι συνήθως μακράν χειρότερα και ευτυχώς το fast path σώνει κάπως την κατάσταση.

    Τέλος τους έχουν δώσει χαρτιά στην wind και όλοι στο κεντρο λένε την VDSL οτι ειναι οπτική ινα και γω μάλωσα μαζί τους και στην μια τις είπα ωραία αφού είναι οπτική ινα να κάνω αίτηση για 1000mbps παρακαλώ και εκεί έπαθε κοκομπλοκο με εβαλε σε αναμονη να ρωτησει : Αλλα δεν φταίνε μωρέ αυτό τους έχουν πει τα πανέξυπνα κεφαλια της wind να λένε και απλά την δουλειά τους κάνουν παραμυθιάζοντας οποιον δεν έχει γνώσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνετε γιατί από όσο λένε τουλάχιστον στις περιοχές που έχει σκάψει η wind στις δικες τις εκεί συνδέσεις δίνει fast path και στα 50 και στα 100 σίγουρα, εγώ εχω WIND vdsl 50mbps και έχω fast path http://prntscr.com/okt1ug


    ... oμως σε κάτι παιδιά που εβαλαν κοσμοτέ παντα απο καφαο της wind δεν τους εδωσαν fast path, αντίθετος περνούν fast path εάν είναι σε περιοχές που έχει σκάψει η κοσμοτέ δηλαδη vdsl καφαο κοσμοτε. Οποτε κάποιο ρολο παίζει στην εκάστοτε περιοχή ποιος έσκαψε και είναι δικό του το υπαίθριο καφάο για εάν θα δώσει αυτός η θα δώσει το ok σε άλλο πάροχο να έχει fast path.
    Όπως τα λες, μόνο που φαίνεται πως όσοι έχουν cosmote σε καμπίνα Wind με speedport plus έχουν εντέλει κι αυτοί fastpath.

    Προσωπικά έχω Wind/Wind με ταχύτητα 100 και χαμηλά ping. Από ό,τι μου είχαν πει εδώ μέσα δεν είναι τεχνικά σωστό να ονομάζεται fastpath, αλλά τα ping είναι αντίστοιχα (6-7-8). Περισσότερα έχουν γραφτεί στο thread της Νίκαιας και προσωπικά για αυτό τον λόγο έφυγα από τον ΟΤΕ.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MathewGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καλεση τηλέφωνο κάπου στις 5 φορές για να μου ενεργοποιησουν το fast path στιν wind και καθε φορά μου λένε οτι εινε αδύνατον οταν εχεις vdsl γραμμή με οπτικη ίνα ενώ οι φιλοι μου σε άλλες εταιρίες πχ vodafone και forthnet εχουν ενεργοποίηση κανονικά το fasthpath mazi με 50ari vdsl όποτε δεν ξέρω γιατί υπαρχή αυτο το πρόβλημα,αμα όντως δεν μπορουν πειτε το να πάω σε άλλη εταιρία,ξέχασα να αναφέρω οτι στην vodafone ειχα κανονικά fast path με 50αρι απλα έφυγα γιατί έγινε κακουχία με τις χρέωσης και νευρία

    edit:ξαναπηρα τηλέφωνο και τώρα ο τυπάς μου λέει "μα εινε ηδύ ενεργοποιημενο το fast path κυριε ταδε" παιδια εχω απελπιστη και σοβαρά δεν έχω όρεξη να αλλάζω εταιρία μόνο για αφτο,ξερή κανίς πως μπορώ να δω τι γραμμή έχω?
    Kαι εγώ ακριβώς τα ίδια. Είμαι σε VDSL 50άρα μέσω οπτική και δεν μπόρεσαν να με βάλουν σε fastpath. Μάλιστα ο υπάλληλος που μιλούσα, αν και ευγενικός μου είπε το ίδιο με εσένα, ότι είμαι ήδη σε fastpath και μετά του ανέφερα ότι βλέπω στο διαχειριστικό του δρομολογητή ότι δεν είμαι. Μετά με ρώτησε τον λόγο που το θέλω και είπε ότι θα ξαναπροωθήσει το θέμα μου...
    Σε adsl μου είχαν κάνει την αλλαγή, όταν ήμουν και πάλι στην Wind.

    Υπάρχουν κάτι ρυθμίσεις στο λειτουργικό που ρίχνουν το ping λέει. Σχολιάζουν πολλοί θετικά.
    https://www.youtube.com/watch?v=TIK2mzVYwYs

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας