Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Επειδή με κάλεσαν πρόσφατα από συνεργαζόμενο τηλεφωνικό της Voda για προσφορα vdsl και το σκεφτομαι.
    Τώρα είμαι Voda adsl αλλά η γραμμή είναι μέτριας ποιοτητας. Αν επιλέξω vdsl γινεται συνδεση σε καινουρια γραμμή ωστε να μπορεσει να πιασει 50/5?
    Πόσο χρόνο παίρνει? Για όσο διαστημα διαρκεί η ενεργοποίηση του vdsl υποθέτω το adsl υπάρχει και δουλεύει κανονικά, δεν μένω χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο σωστα?
    Γιατί δεν πολυεμπιστεύομαι τα τζιμάνια των τριτων τηλεπωλητών.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με κάλεσαν πρόσφατα από συνεργαζόμενο τηλεφωνικό της Voda για προσφορα vdsl και το σκεφτομαι.
    Τώρα είμαι Voda adsl αλλά η γραμμή είναι μέτριας ποιοτητας. Αν επιλέξω vdsl γινεται συνδεση σε καινουρια γραμμή ωστε να μπορεσει να πιασει 50/5?
    Πόσο χρόνο παίρνει? Για όσο διαστημα διαρκεί η ενεργοποίηση του vdsl υποθέτω το adsl υπάρχει και δουλεύει κανονικά, δεν μένω χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο σωστα?
    Γιατί δεν πολυεμπιστεύομαι τα τζιμάνια των τριτων τηλεπωλητών.
    Παίζει μεγάλο ρόλο το που θα σε συνδέσουν, αν απλά κάνουν αναβάθμιση στο ΑΚ τότε δεν αλλάζει κάτι στην γραμμή σου
    Αν έχουνε μπει καινούργιες καμπίνες στην περιοχή σου τότε μπορούν να σε συνδέσουν εκεί, αυτό σημαίνει πως θα αλλάξει το κομμάτι της γραμμής απο το καφάο προς το ΑΚ και θα έχει μικρότερη απόσταση, αν όμως το πρόβλημα είναι απο το Καφάο και προς εσένα τότε πάλι θα έχεις θέμα.

    Συνήθως το φυσιολογικό είναι να παραμένεις σε adsl και το πολύ 1 ώρα άντε να βάλουμε βαριά βαριά 3 ώρες αν όλα πάνε καλά χωρίς υπηρεσία, αν δεν πάνε καλά το χάος, υπάρχει κόσμος που έκανε και μήνα για να ξαναδεί υπηρεσία.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ευχαριστω για την απαντηση Σπυρο
    Το ερωτημα ειναι: η γραμμη παιζει 10-15μβπς λογω θορυβου τον τελευταιο καιρο, με τετοια μαξ attainable rate δεν σηκωνει 50αρα vdsl την οποια και στο site ακομα τη Voda λεει οτι υποστηριζει στην περιοχη μου. Για να μου δωσουν λοιπον 50αρα πρεπει "θεωρητικα" παντα να μου δωσουν καινουρια γραμμη. Ειτε απο το ΑΚ ως το Καφαο, είτε από Καφαο προς κατανεμητη ειτε και τα δυο αναλογως που θα μετρησουν την γραμμη σε καθως σκελος. Αν απο ΑΚ μεχρι Καφαο ειναι καλη θεωρω θα κρατησουν και θα αλλαξουν το last mile. Το ΑΚ ειναι περιπου στα 800 μετρα στην ευθεια.
    Σε ολη την περιοχη εχουν μπει νεες καμπινες από τον ΟΤΕ εδω και 2 χρονια και η δικη μου ειναι 50 μετρα απο το σπιτι. Ισως να εχω και χειροτερεψη στη γραμμη adsl λογω πολλων ενεργοποιησεων vdsl στην περιοχη και συνεπαγώμενου cross talk.
    Δεν ξερω αν ομως οι εναλλακτικοι επιτρεπεται να παρουν vdsl απο καμπινα του ΟΤΕ ή ειναι μονο για πελατες του ΟΤΕ και οι εναλλακτικοι δινουν απο το ΑΚ αναλογως της αποστασης.

    Αν ειναι να κλεισω 50αρα και να μεινω με τις ταχυτητες της adsl και να πληρωνω και παραπανω καθομαι εκει που ειμαι.
    Υποτιθεται το vdsl ειναι εγγυημενο ως προς το συγχρονισμο, τουλαχιστον ετσι διαφημιζουν.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση Σπυρο
    Το ερωτημα ειναι: η γραμμη παιζει 10-15μβπς λογω θορυβου τον τελευταιο καιρο, με τετοια μαξ attainable rate δεν σηκωνει 50αρα vdsl την οποια και στο site ακομα τη Voda λεει οτι υποστηριζει στην περιοχη μου. Για να μου δωσουν λοιπον 50αρα πρεπει "θεωρητικα" παντα να μου δωσουν καινουρια γραμμη. Ειτε απο το ΑΚ ως το Καφαο, είτε από Καφαο προς κατανεμητη ειτε και τα δυο αναλογως που θα μετρησουν την γραμμη σε καθως σκελος. Αν απο ΑΚ μεχρι Καφαο ειναι καλη θεωρω θα κρατησουν και θα αλλαξουν το last mile. Το ΑΚ ειναι περιπου στα 800 μετρα στην ευθεια.
    Σε ολη την περιοχη εχουν μπει νεες καμπινες από τον ΟΤΕ εδω και 2 χρονια και η δικη μου ειναι 50 μετρα απο το σπιτι. Ισως να εχω και χειροτερεψη στη γραμμη adsl λογω πολλων ενεργοποιησεων vdsl στην περιοχη και συνεπαγώμενου cross talk.
    Δεν ξερω αν ομως οι εναλλακτικοι επιτρεπεται να παρουν vdsl απο καμπινα του ΟΤΕ ή ειναι μονο για πελατες του ΟΤΕ και οι εναλλακτικοι δινουν απο το ΑΚ αναλογως της αποστασης.

    Αν ειναι να κλεισω 50αρα και να μεινω με τις ταχυτητες της adsl και να πληρωνω και παραπανω καθομαι εκει που ειμαι.
    Υποτιθεται το vdsl ειναι εγγυημενο ως προς το συγχρονισμο, τουλαχιστον ετσι διαφημιζουν.
    Αφου όπως λες έχουν μπει καμπίνες στην περιοχή σου τότε πιστευώ πως θα σου δώσουν σύνδεση απο εκεί. δεν θα σου δώσουν καινούργια γραμμή, απλά αντί πλέον να παίρνεις απο το ΑΚ θα παίρνεις απο το καφάο που είναι πιο κοντά.

    Φυσικά και δίνουν οι εναλλακτικοί vdsl απο καμπίνες του ΟΤΕ, είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να δώσει υπηρεσία χονδρικής.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που ο εναλλακτικός να μην αγοράζει χονδρική και να συνεχίζει να δίνει απο το ΑΚ αλλά μπόρεις μετά να τους πιέσεις να σου δώσουν απο καφάο ή να σε γυρίσουν πίσω εκεί που ήσουν χωρίς να πληρώσεις κάτι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας