Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    με το κόστος αγοράς θυροτηλέφωνου SIP/VOIP στα ύψη κάθομαι στα αυγά μου μιας και βολεύομαι με αναλογικά που υπάρχουν.

    Τα δύο υπάρχοντα αναλογικά πέφτουν πάνω σε ένα υβριδικό PANASONIC τηλ κέντρο και αυτό με την σειρά του σε μια FXS θύρα του SIP/VOIP τηλ κέντρου που χρησιμοποιώ.
    Δηλ το PANASONIC στην ουσία είναι ένας αντάπτορας για τα θυροτηλέφωνα. Όλη η εγκατάσταση είναι μια ασχήμια και με περιττά εξαρτήματα (πχ μπαταρίες, παλιά καλώδια, το παλιό τηλ κέντρο) και θα ήθελα να το σουλουπώσω.

    Την εύκολη λύση να πάω να πάρω δυο SIP/VOIP θυροτηλέφωνα με ένα 500ρικο τουλάχιστον, την ξέρω αλλά δεν....
    Το να πετάξω το παλιό τηλ κέντρο και να πάρω δυο κανονικούς ανταπτορες με 200 πάλι δεν...

    Το ερώτημα λοιπόν είναι, αν έχετε δει πουθενά κάποιο project μετατροπής SIP/VOIP τηλεφώνου σε θυροτηλέφωνο. Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα γίνεται αλλά όσο και να το έξω ψάξει το μόνο που βρίσκω είναι κάποια project με raspberry αλλά μετά έχει πολλά μπερδέματα με ρυθμίσεις και λογισμικό.

    Υπάρχει ηλεκτρικό ξεκλείδωμα και στα δυο σημεία/πόρτες αλλά δεν το χρησιμοποιώ και ούτε θα το ήθελα με την καινούρια κατάσταση. Ούτε το βίντεο με ενδιαφέρει.

    Καμιά βοήθεια;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    με το κόστος αγοράς θυροτηλέφωνου SIP/VOIP στα ύψη κάθομαι στα αυγά μου μιας και βολεύομαι με αναλογικά που υπάρχουν.

    Τα δύο υπάρχοντα αναλογικά πέφτουν πάνω σε ένα υβριδικό PANASONIC τηλ κέντρο και αυτό με την σειρά του σε μια FXS θύρα του SIP/VOIP τηλ κέντρου που χρησιμοποιώ.
    Δηλ το PANASONIC στην ουσία είναι ένας αντάπτορας για τα θυροτηλέφωνα. Όλη η εγκατάσταση είναι μια ασχήμια και με περιττά εξαρτήματα (πχ μπαταρίες, παλιά καλώδια, το παλιό τηλ κέντρο) και θα ήθελα να το σουλουπώσω.

    Την εύκολη λύση να πάω να πάρω δυο SIP/VOIP θυροτηλέφωνα με ένα 500ρικο τουλάχιστον, την ξέρω αλλά δεν....
    Το να πετάξω το παλιό τηλ κέντρο και να πάρω δυο κανονικούς ανταπτορες με 200 πάλι δεν...

    Το ερώτημα λοιπόν είναι, αν έχετε δει πουθενά κάποιο project μετατροπής SIP/VOIP τηλεφώνου σε θυροτηλέφωνο. Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα γίνεται αλλά όσο και να το έξω ψάξει το μόνο που βρίσκω είναι κάποια project με raspberry αλλά μετά έχει πολλά μπερδέματα με ρυθμίσεις και λογισμικό.

    Υπάρχει ηλεκτρικό ξεκλείδωμα και στα δυο σημεία/πόρτες αλλά δεν το χρησιμοποιώ και ούτε θα το ήθελα με την καινούρια κατάσταση. Ούτε το βίντεο με ενδιαφέρει.

    Καμιά βοήθεια;
    Mπορείς να δείς αν κάτι σου κάνει
    https://www.google.com/search?source...30.8kS4NoSW74U

    use smartphone as doorbell

    Προσωπικά χρησιμοποιώ alfred camera
    https://alfred.camera/
    κι ένα παλιό xiaomi.

    για να ελέγχω το σπίτι από μακριά
    Δεν ξέρω αν έχεις wifi και πως θα το ασφαλίσεις μην το κλέψουνε

    Εχει motion detection, μικρόφωνο αμφίδρομο, video recording, ανάβεις το φλας από μακριά κλπ
    Μερικοί το χρησιμοποιούν σαν baby monitoring ή για να μιλάνε στο κατοικίδιο όταν λείπουν απ'το σπίτι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    To έχω κάνει με έναν ATA adapter και ένα Κιτ με ρελέ για τηλέφωνο που κοστίζει 15€. Mολις παίρνω το εσωτερικό δίνει ρεύμα στην ηλεκτρική πόρτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω κάνει με έναν ATA adapter και ένα Κιτ με ρελέ για τηλέφωνο που κοστίζει 15€. Mολις παίρνω το εσωτερικό δίνει ρεύμα στην ηλεκτρική πόρτα.
    Καλησπέρα. Θα μ' ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Θα ήταν εύκολο να μας πεις μερικές λεπτομέρειες, παρακαλώ?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Nαι αυτό είναι.Τωρα αν θες φουλ θυροτηλεφωνο, να σου χτυπάνε και να μιλάς, είναι άλλη ιστορία. Μ' αυτό απλά ανοίγεις πόρτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, πιο κατω τα σχόλια μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορείς να δείς αν κάτι σου κάνει
    https://www.google.com/search?source...30.8kS4NoSW74U

    use smartphone as doorbell

    Προσωπικά χρησιμοποιώ alfred camera
    https://alfred.camera/
    κι ένα παλιό xiaomi.

    για να ελέγχω το σπίτι από μακριά
    Δεν ξέρω αν έχεις wifi και πως θα το ασφαλίσεις μην το κλέψουνε

    Εχει motion detection, μικρόφωνο αμφίδρομο, video recording, ανάβεις το φλας από μακριά κλπ
    Μερικοί το χρησιμοποιούν σαν baby monitoring ή για να μιλάνε στο κατοικίδιο όταν λείπουν απ'το σπίτι
    Δεν με εξυπηρετεί γιατί δεν μπορώ να το ρίξω πάνω στο VOIP τηλ κέντρο + θα το εξαφανίσουν σε χρόνο μηδέν εφόσον δεν είναι τσιμενταρισμένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω κάνει με έναν ATA adapter και ένα Κιτ με ρελέ για τηλέφωνο που κοστίζει 15€. Mολις παίρνω το εσωτερικό δίνει ρεύμα στην ηλεκτρική πόρτα.
    Ναι, τέτοια λύση έχω βρει για να ανοίγω τις δύο πόρτες αλλά όπως έγραψα δεν καίγομαι και τόσο για το άνοιγμα.

    Το θεμα είναι να ακουσω (κουδούνι) τον επισκέπτη και να μιλήσω μαζί του (θυροτηλέφωνο).

    Αυτό έχω πάρει για τηλεχειρισμό, δύο ρελέ 12βόλτ, για όταν και εφόσον ενδιαφερθώ για το άνοιγμα πόρτας.
    https://www.ebay.com/itm/12V-Phone-T...72.m2749.l2649

    Μέχρι στιγμής έχουμε λύσεις:
    1. Δεν πλερώνω, το αφήνω όπως είναι
    2. πλερώνω λίγα, παίρνω ενα ΑΤΑ και ρίχνω πάνω τα αναλογικά θυροτηλέφωνα (δουλεύει;;;+ανταπτορ με ρελέ για πόρτες (αν θελήσω)
    3. παίζω και μαθαίνω με δύο raspberry (στο τελος θα κοστίσει παραπάνω καθότι δεν είμαι και τοσο γάτα σε τετοια)
    4. μ γδύνουν και παω για VOIP θυροτηλέφωνα ή για αντάπτορες ΤΕΜΑ ΑΑ 10 ή 11


    Αφήστε το ανοικτό, όλο και κάποιος θα έχει μετατρέψει ένα παλιό VOIP τηλέφωνο με POE σε θυροτηλέφωνο, τι στο καλό μόνο εγώ το έχω χρειαστεί;

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, πιο κατω τα σχόλια μου



    Δεν με εξυπηρετεί γιατί δεν μπορώ να το ρίξω πάνω στο VOIP τηλ κέντρο + θα το εξαφανίσουν σε χρόνο μηδέν εφόσον δεν είναι τσιμενταρισμένο.



    Ναι, τέτοια λύση έχω βρει για να ανοίγω τις δύο πόρτες αλλά όπως έγραψα δεν καίγομαι και τόσο για το άνοιγμα.

    Το θεμα είναι να ακουσω (κουδούνι) τον επισκέπτη και να μιλήσω μαζί του (θυροτηλέφωνο).

    Αυτό έχω πάρει για τηλεχειρισμό, δύο ρελέ 12βόλτ, για όταν και εφόσον ενδιαφερθώ για το άνοιγμα πόρτας.
    https://www.ebay.com/itm/12V-Phone-T...72.m2749.l2649

    Μέχρι στιγμής έχουμε λύσεις:
    1. Δεν πλερώνω, το αφήνω όπως είναι
    2. πλερώνω λίγα, παίρνω ενα ΑΤΑ και ρίχνω πάνω τα αναλογικά θυροτηλέφωνα (δουλεύει;;;+ανταπτορ με ρελέ για πόρτες (αν θελήσω)
    3. παίζω και μαθαίνω με δύο raspberry (στο τελος θα κοστίσει παραπάνω καθότι δεν είμαι και τοσο γάτα σε τετοια)
    4. μ γδύνουν και παω για VOIP θυροτηλέφωνα ή για αντάπτορες ΤΕΜΑ ΑΑ 10 ή 11


    Αφήστε το ανοικτό, όλο και κάποιος θα έχει μετατρέψει ένα παλιό VOIP τηλέφωνο με POE σε θυροτηλέφωνο, τι στο καλό μόνο εγώ το έχω χρειαστεί;


    Εγώ, οταν το είχα χρειαστεί, είχα αγοράσει ένα ασύρματο και είχα ξεμπερδέψει.

    https://www.skroutz.gr/c/1192/door_m...89%CE%BD%CE%BF

    https://www.google.com/search?source...30.8aDn2zlDaSY

    Γιατί να πέφτει στο voip?
    Οποιος έμενε στο τέλος στο γραφείο, έπαιρνε και το ακουστικό από την γραμματεία (η γραμματεία όταν έφευγε έδινε σε άλλον το ακουστικό)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Γενικά η πιο φτηνή all in one λύση είναι TEMA-AA11 και ένα HT801.
    To TEMA το βάζεις στο ήδη υπάρχων θυροτηλέφωνο, το κουμπώνεις στο 801 που θα στο κάνει από αναλογικό SIP και είσαι έτοιμος.
    Σύνολο είσαι κάπου στα 250 με τιμές λιανικής. Επίσης το ΤΕΜΑ σου δίνει και δύο ακόμα ρελέ αν θες να ανοίξεις και την πάνω πόρτα ή να ενεργοποιήσεις κάποιον άλλο αυτοματισμό.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η πιο φτηνή all in one λύση είναι TEMA-AA11 και ένα HT801.
    To TEMA το βάζεις στο ήδη υπάρχων θυροτηλέφωνο, το κουμπώνεις στο 801 που θα στο κάνει από αναλογικό SIP και είσαι έτοιμος.
    Σύνολο είσαι κάπου στα 250 με τιμές λιανικής. Επίσης το ΤΕΜΑ σου δίνει και δύο ακόμα ρελέ αν θες να ανοίξεις και την πάνω πόρτα ή να ενεργοποιήσεις κάποιον άλλο αυτοματισμό.
    Το 801 είναι ενσύρματο ως προς το Ίντερνετ; Κάποια πρόταση σε wifi υπάρχει;

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Go full frankenstein και βάλε το 801 πάνω σε ένα wifi access point που είναι σε client mode, κάνει το ανάποδο δηλαδή, συνδέει ένα ενσύρματο εξοπλισμό με ασύρματο δίκτυο μέσω της LAN πόρτας.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Πάντως στο ebay βρίσκεις κοντά στα 200 ευρώ με μεταφορικά έτοιμη λύση:

    https://www.ebay.de/itm/VoIP-door-en...kAAMXQleBTl4Y7

    https://www.ebay.de/itm/New-SIP-VoIP...UAAOSw0e9Uxuql

    Και πιστεύω με λίγο ψάξιμο παραπάνω θα βρεθεί λύση και φθηνότερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο ebay βρίσκεις κοντά στα 200 ευρώ με μεταφορικά έτοιμη λύση:

    https://www.ebay.de/itm/VoIP-door-en...kAAMXQleBTl4Y7

    https://www.ebay.de/itm/New-SIP-VoIP...UAAOSw0e9Uxuql

    Και πιστεύω με λίγο ψάξιμο παραπάνω θα βρεθεί λύση και φθηνότερα.
    Έλα μωρεεεεεεέ, τι του προτείνεις του ανθρώπου, με λίγη έρευνα η spotel έχει σταματήσει να παράγει εξοπλισμό, ενώ παλιότερα λεγόταν nicherons που έφτιαχνε clone digium κάρτες.
    Αν θέλει να ρίξει τα λεφτά του σε μεταχειρισμένο ας πάρει κανένα της ITS που δεν ψοφάνε με τίποτα ή ας πάρει το ρελέ εκεί πέρα να κάνει τη δουλειά σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Δεν διαφωνώ, βασικά φαίνεται ότι εσύ το άθλημα το έχεις προχωρήσει πολύ με αυτές τις λεπτομέρειες που αναφέρεις. Εγώ μία γρήγορη έρευνα έκανα και ενημέρωσα για αυτα που βρήκα.

    Πάντως είναι μια λύση στο πρόβλημα του ειδικά με τον εξοπλισμό που προτείνεις εσύ αν βρίσκεται σε εξίσου χαμηλές τιμές.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι μωρέ δεν έλεγα κάτι για σένα, ελπίζω να μην με παρεξήγησες, απλά έχω αντιμετωπίσει πολλούς πελάτες που θέλουν να ανοίγει και το φούρνο αλλά να κάνει 50€.
    Απλά να σκεφτεί καλύτερα την φτηνότερη λύση εκτός κι αν κάποιος την έχει δοκιμάσει και δουλεύει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας