Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα μετακόμισα και μετέφερα την 24ρα γραμμή μου στο νέο σπίτι. Στη νέα περιοχή περνάει και 100ρα.

    Κλειδώνω κανονικά στα 24 και βλέπω πως το "Attainable Rate(Up/Down)" είναι περίπου 40 upload 87 download με το που πιάσει το DSL σήμα. Παρατήρησα πως όσο περνάνε οι ώρες παίρνω μερικά CRC errors στο download και σαν αποτέλεσμα αυτού πέφτει και το "Attainable Rate" του download.
    Μετά απο 35 ώρες uptime, έχω πάρει 3987 download errors και το "Attainable Rate(Up/Down)" είναι 39561/35187 kbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-07-28 20-26-59.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  37,1 KB 
ID: 205528

    Μιας και έχω 24ρα δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα γενικά. Επειδή έχω σκοπό να περάσω σε 50ρα η 100ρα, πιστεύετε θα έχω θέμα;
    Έχω το Speedport Entry 2i.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Τα errors δεν είναι πολλά, δεδομένου και ότι έχεις Fast Path, αλλά το Attainable έπεσε πολύ, και δεν δικαιολογείται με τόσο μικρό attenuation. Κάποιο θέμα έχει η γραμμή και θα έχεις πρόβλημα, ακόμα και στα 50.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προχώρα άφοβα σε αναβάθμιση. Είσαι κοντά και θα πιάνεις άνετα 100 όσο για το attainable έτσι δείχνει το ρούτερ μετά από κάμποσες ώρες χρήσης. Αν το κάνεις επανακινηση θα ξανά ανέβει. Επίσης με την αναβάθμιση θα πάρεις και νέο εξοπλισμό

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Κοντά είναι, αλλά τι καλωδίωση έχει;

  5. #5
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190728_215413.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  427,8 KB 
ID: 205533

    Επικρατεί ένα χάος. Όταν πατάω με το δάχτυλο μου τα "αποσυνδεδεμένα" καλώδια πιο μέσα, το modem χάνει το DSL.

    - - - Updated - - -

    Τελικά έβγαλα και αποσύνδεσα όλα τα καλωδια και τα ξανα βιδωσα αφου τα μάζεψα πρωτα. Χθες μου έλεγε attainable 92, το πρωί έπεσε στα 70 κατι και σήμερα το απόγευμα ανέβηκε μόνο του στα 87!! Φαινεται πως η εσωτερική καλωδίωση είναι το θέμα. Επίσης απο χθες το βράδυ έχω μονο 36 CRCs. Παρηγγειλα και μια νέα πρίζα τηλεφώνου για να είμαι σίγουρος. Θα τη δοκιμάσω και θα σας πω.

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Τελικά έβαλα την νέα πριζα και άλλαξα λιγο τα καλώδια (απομάκρυνα ο,τι δεν έχει σχεση με το pair που μου φέρνει την γραμμή). Με το που κάνω restart το router, το attainable είναι περίπου στα 101000. Μετά απο 2-3 ώρες βλέπω πως μπορεί να πέσει στο 60 και το έχω δει να φτάνει κοντά 35 μετά από ώρες (όπως το παράδειγμα). Αν και πέφτει το attainable rate, το SNR και το Attenuation δεν αλλάζουν.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-08-02 11-58-20.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  35,6 KB 
ID: 205635
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-08-02 20-19-40.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 205636
    Όπως έγραψε ο Alex24 πιο πάνω, πιστεύω να μην έχω θέμα

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι φυσιολογικό το attainable να είναι ασανσέρ εκτός αν έχει πρόβλημα η γραμμή ή το ρούτερ, θα πρέπει να κάνεις έλεγχο με άλλο ρούτερ και στον κατανεμητή του κτιρίου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Στον κατανεμητή ο τεχνικός το μέτρησε 101000 (όσο πιάνω στο restart). Η γραμμή μου φαίνεται αρκέτα καθαρή σύμφωνα με τα άλλα stats. Με 9 ώρες uptime, δε πήρα ούτε ένα CRC error και τα SNR/Attenuation είναι αρκετά καλά.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι δικές μας γραμμές που έχουν σταθερό attainable έχουν πρόβλημα δηλαδή;;

    Eίπες ότι μετά από ώρες πέφτει το attainable, η μέτρηση του τεχνικού δεν πιάνεται, πρέπει να κάνεις με κάποιο τρόπο μέτρηση μετά από ώρες.

    Αφού έχεις βγάλει μόνος σου το πόρισμα, γιατί μπαίνεις στον κόπο να ρωτάς στο Forum;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δικές μας γραμμές που έχουν σταθερό attainable έχουν πρόβλημα δηλαδή;;

    Eίπες ότι μετά από ώρες πέφτει το attainable, η μέτρηση του τεχνικού δεν πιάνεται, πρέπει να κάνεις με κάποιο τρόπο μέτρηση μετά από ώρες.

    Αφού έχεις βγάλει μόνος σου το πόρισμα, γιατί μπαίνεις στον κόπο να ρωτάς στο Forum;;
    Εσύ γιατί μπαίνεις στο κόπο να γίνεις αγενής; Προσπαθώ να παραθέσω όλα τα στοιχεία και τα δεδομένα που έχω μέχρι στιγμής. Αν σε ενοχλούν τα προσωπικά σχόλια μου για το θέμα μπορείς
    1) Να με διορθώσεις ευγενικά
    2) Να μην απαντήσεις

    Ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ γιατί μπαίνεις στο κόπο να γίνεις αγενής; Προσπαθώ να παραθέσω όλα τα στοιχεία και τα δεδομένα που έχω μέχρι στιγμής. Αν σε ενοχλούν τα προσωπικά σχόλια μου για το θέμα μπορείς
    1) Να με διορθώσεις ευγενικά
    2) Να μην απαντήσεις

    Ευχαριστώ
    Μάλλον έχεις μπερδευτεί, μπορείς εσύ ευγενικά, αφού μπαίνω στον κόπο να σου απαντήσω γιατί εσύ είσαι αυτός που έχει το πρόβλημα και ζητάει λύση, να πεις "εντάξει, θα το κοιτάξω" και μετά πέταξε ότι σου έχω γράψει στο καλάθι των αχρήστων.

    Ότι γράφουμε εδώ μέσα και όπως βλέπεις γράφουμε πάρα πολύ, το γράφουμε πάντα φιλικά και με διάθεση να δώσουμε λύσεις.
    Βασιζόμαστε πολλές φορές πάνω σε στατιστικά στοιχεία άλλων μελών που έχουν γράψει για να απαντήσουμε σε κάποιο θέμα, μπορεί μερικές φορές να είναι διαφορετική περίπτωση κάποιου συμφορουμίτη αλλά κοιτάζουμε τι συμβαίνει στην πλειοψηφία, τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχεις μπερδευτεί, μπορείς εσύ ευγενικά, αφού μπαίνω στον κόπο να σου απαντήσω γιατί εσύ είσαι αυτός που έχει το πρόβλημα και ζητάει λύση, να πεις "εντάξει, θα το κοιτάξω" και μετά πέταξε ότι σου έχω γράψει στο καλάθι των αχρήστων.

    Ότι γράφουμε εδώ μέσα και όπως βλέπεις γράφουμε πάρα πολύ, το γράφουμε πάντα φιλικά και με διάθεση να δώσουμε λύσεις.
    Βασιζόμαστε πολλές φορές πάνω σε στατιστικά στοιχεία άλλων μελών που έχουν γράψει για να απαντήσουμε σε κάποιο θέμα, μπορεί μερικές φορές να είναι διαφορετική περίπτωση κάποιου συμφορουμίτη αλλά κοιτάζουμε τι συμβαίνει στην πλειοψηφία, τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    Απλά να αναφέρω πως ο,τι έχει γραφτεί μέχρι στιγμής το έχω λάβει πολύ σοβαρά και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, γι αυτό άλλωστε είμαι συνέχια στο τηλέφωνο με το 13888 και δεν επαναπαύομαι με τη βολική λύση του "μάλλον δεν είναι τίποτα"

    Κάτι ενδιαφέρον σχετικά με το θέμα. Βρήκα το παλιό μου ΖΤΕ router που είχα πριν με πάνε σε ευζωνικό. Το έβαλα και είδα πως κλείδωνα στα 12 και όχι στο 24. Αμέσως γύρισα στο παλιό router και είδα πως πλέον μου άλλαζε το modulation αυτόματα από VDSL2 σε ADSL2+ με κλείδωμα πάλι στα 12. Προσπάθησα να κάνω reset το router αλλά δεν άλλαζε κάτι. Πήρα τον ote στο 13888 και "έκανε κάτι" και με μου το ξαναγύρισε σε VDSL2. Από τη στιγμή που έγινε αυτό πλέον το Attainable είναι καρφωμένο στα 60 και δε πέφτει με την ώρα (ούτε αυξάνεται στα restarts).

    Θέλω να πιστεύω πως όλο το θέμα έχει να κάνει με τα profiles του ΟΤΕ. Αποφάσισα (μιας και δε θέλω το extra upload της 100ρας) να βάλω 50ρα. Δυστυχώς ο OTE δε δέχεται να διερευνήσει με βλάβη το max attainable μιας και είμαι ήδη στα 24 και δεν έχω κάποιο θέμα (και λογικό άλλωστε).

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχεις φυσιολογικές αποκλίσεις μερικών kbps ή άντε mbps αλλά ολόκληρες βυθίσεις δεκάδων mbps όπως ο ίδιος γράφεις(από τα 100 στα 35), αυτό όπως είπαμε και πιο πάνω δεν είναι φυσιολογικό να γίνεται σε σωστή γραμμή με σωστό εξοπλισμό, κάπου υπάρχει πρόβλημα σ' αυτά τα δύο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις φυσιολογικές αποκλίσεις μερικών kbps ή άντε mbps αλλά ολόκληρες βυθίσεις δεκάδων mbps όπως ο ίδιος γράφεις(από τα 100 στα 35), αυτό όπως είπαμε και πιο πάνω δεν είναι φυσιολογικό να γίνεται σε σωστή γραμμή με σωστό εξοπλισμό, κάπου υπάρχει πρόβλημα σ' αυτά τα δύο.
    Καλησπέρα, μετά τα "κόλπα" του 13888 είμαι ακόμα καρφωμένος στα 60 (attainable) με 42ώρες uptime. Δε ξέρω τι έκανε, αλλά πλέον δε βλέπω τις σταδιακές πτώσεις ούτε όμως και το max των 100 στα restarts. Το μόνο που μου είπε στο τηλέφωνο στη προσπάθεια του να με επαναφέρει στο VDSL2 ήταν πως "τελικά ήταν πιο πολύπλοκο" και δε μου είπε κάτι παραπάνω.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά σου "κλείδωσαν" το προφίλ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας