Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Καλημέρα , επειδή δεν αναφέρεται στην ανακοίνωση της wind το double play , γράφει όμως σε όλα τα εμπορικά διαθέσιμα και μη . Εάν καταγγείλω την σύμβαση (λήγει τον Μάιο του 2020) απαλλάσσομαι από πρόστιμο ή όχι ?
    Επίσης τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να είμαι καλυμμένος ?
    Εάν κάποιος γνωρίζει ευχαριστώ εκ των προτέρων .

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα και στέλνεις fax (παίρνοντας αποδεικτικό παράδοσης) ότι θες να καταγγείλεις την σύμβαση σου λόγω των αυξήσεων. Μετά από αυτο, αλλάζεις εταιρία.

    Απαλασσεσαι από το πρόστιμο διακοπής.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Ευχαριστώ , στο 13800 όμως μου λένε πως δεν ανεβαίνει το πάγιό μου οπότε και θα επιβληθεί πέναλτυ .

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στον λογαριασμό που εκδόθηκε (του Ιουνίου ή του Ιουλίου), στο φύλλο που λέει "οι χρεώσεις του σταθερού μου" κάτω κάτω δεν λέει σημαντική ενημέρωση;
    Αν αναφέρεται εκει, τότε γίνονται αυξήσεις.
    Οι αυξήσεις που ανακοινώθηκαν δεν αλλάζουν το παγιο, αλλά τη χρέωση για κλήσεις μετα τον δωρεάν χρόνο, και έχεις δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αν επηρεάζεσαι μέχρι και τις 17 Σεπτεμβρίου.

  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παίρνω τηλέφωνο wind για το ίδιο θέμα και μου λένε ότι: "δεν αφορά εσάς η δυνατότητα διακοπής ατελώς, αλλά μόνο όσους είναι αορίστου χρόνου. εσείς έχετε συμβόλαιο και θα πληρώσετε πέναλτι αν διακόψετε". Κοιτάζω τον λογαριασμό Ιουνίου και υπάρχει μήνυμα ότι οι τιμολογιακές αλλαγές ισχύουν για όλα τα συμβόλαια εμπορικά διαθέσιμα ή μη. Βγάλε άκρη τώρα...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνω τηλέφωνο wind για το ίδιο θέμα και μου λένε ότι: "δεν αφορά εσάς η δυνατότητα διακοπής ατελώς, αλλά μόνο όσους είναι αορίστου χρόνου. εσείς έχετε συμβόλαιο και θα πληρώσετε πέναλτι αν διακόψετε". Κοιτάζω τον λογαριασμό Ιουνίου και υπάρχει μήνυμα ότι οι τιμολογιακές αλλαγές ισχύουν για όλα τα συμβόλαια εμπορικά διαθέσιμα ή μη. Βγάλε άκρη τώρα...
    Μουφες τσαμπουνανε για να μην χάσουν πελάτες

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πόσο καραγκιόζηδες, ντροπή να ψεύδονται ασύστολα. Ζήτα τους να σου το στείλουν εγγράφως.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O κανονισμός της ΕΕΤΤ ορίζει ότι όταν αλλάζουν οι τιμές του παγίου ή ο δωρεάν χρόνος ομιλίας ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση ΑΖΗΜΙΩΣ εντός 2 μηνών αν λαμβάνει λογαριασμό ανά μήνα ή εντός τριών αν λαμβάνει ανά 2 μήνες. Οι ημερομηνίες ισχύουν από την ημερομηνία αλλαγής.

    Εφόσον σου λένε τέτοια πράγματα, στείλτους το αίτημα γραπτώς με ταυτόχρονη κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ αναφέροντας ότι αρνούνται να εκτελέσουν τον κανονισμό. )Στείλε και ένα φωτοαντίγραφο του λογαριασμού που λέει για τις αλλαγές του προγράμματος στην ΕΕΤΤ)... Καλό είναι στην καταγγελία που θα στείλεις να αναφέρεις και το όνομα του υπαλλήλου που σου είπε αυτό το πράγμα (έχεις δικαίωμα και έχουν υποχρέωση να στο πουν).

    Τα ίδια έκαναν και στον πατέρα μου, του χρεώσαν το πέναλτυ (το οποίο φυσικά ποτέ δεν πληρώθηκε) αλλά έγινε η σχετική καταγγελία και από τότε κανένας δεν τον έχει ενοχλήσει (και έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε)

    Όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω, αυτά τα λένε για να φοβίσουν τον κόσμο που δεν γνωρίζει και τόσο καλά τον κανονισμό.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το θέμα είναι να μην περάσει ο χρόνος της προθεσμίας...

    @shadowman εμείς τα είπαμε και στο θέμα του booster..

    Κατόπιν τούτου και εφόσον κάποιος θέλει να αποχωρήσει από κάποιο πάροχο..στέλνει με φαξ η εμαιλ φωτοτυπία ταυτότητας κλπ στοιχεία..και εκφράζει την πρόθεση του για καταγγελία σύμβασης βάσει των χ (να γίνεται αναφορά) τιμολογιακών αυξήσεων και ότι δεν επιθυμεί διακοπή αλλά διατηρεί το δικαίωμα φορητότητας αζημίως εντός του προσεχούς διαστήματος σε άλλο πάροχο..μετά αναμονή λίγες ημέρες για τυχόν απάντηση(προσφορά) της όποιας εταιρίας και φορητότητα στον νέο πάροχο..
    Έτσι ακόμα και αν στείλουν ποινή αποδέσμευσης, που πιθανότατα θα στείλουν, αφού έχει γίνει η δουλειά..μετά καταγγελία εεττ και το σβήνουν..

    Προσοχή πάντως στις προθεσμίες και τις τιμολογιακές αλλαγές..να σας καλύπτουν, οι συγκεκριμένες καλύπτουν..διότι εφόσον κάποιος ξεφύγει από το χρόνο ομιλίας σε κινητά θα χρεωθεί με τις νέες χρεώσεις..BTW..1ε/λ σε κινητό...(ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΑΣ...), αντίστοιχα αν κάποιος θελήσει να πάρει π.χ σε 4-5ψήφια δέκο,δήμοι,υγεία..θα χρεωθεί με την νέα αστική χρέωση..οπότε δεν τίθεται θέμα αορίστου η σε συμβόλαιο..τους καλύπτει όλους...

    Γράφει πουθενά ότι δεν εφαρμόζονται οι νέες χρεώσεις στους ήδη σε συμβόλαιο; Δε νομίζω....
    Η κασέτα και τα διάφορα για να μην φύγεις από κάποιο πάροχο γνωστή...

    Plus Info..https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html

    Βέβαια πρέπει να μελετηθεί αν αξίζει το όλο της φορητότητας για κάποιον..πακέτα,προσφορές, τέλη ενεργοποίησης κλπ κλπ..
    Προσοχή επίσης στο θέμα της τυχόν υπαναχώρησης, ημέρες και απώλεια η μη του δικαιώματος για ταχύτερη ενεργοποίηση..
    Αυτά βέβαια τα κρίνει ο καθένας στην περίπτωση του..

    Και κάτι άλλο που θυμήθηκα...είναι πολύ άσχημο που οι πάροχοι δεν ενημερώνουν στα σταθερά πότε τελειώνει ο χρόνος ομιλίας προς κινητά..και πρέπει να κρατάς τεφτέρι..αν δεν κρατάει ιστορικό το ασύρματο..
    Καλό θα ήταν όπως ενημερώνουν στην κινητή 80% & 100% να γινόταν με κάποιο τρόπο..η μέσω του site τους...και στη σταθερή..
    Γιατί εδώ δε μιλάμε για λίγα λεπτά του ευρώ..αλλά για 1ε/λ...
    Υπάρχει βέβαια το ανώτατο όριο χρέωσης στο οποίο μπαίνει φραγή..αλλά αυτό συνήθως αρχίζει από τα 150ε+..διόλου ευκαταφρόνητο ποσό..και εκτός αυτού αργεί και αρκετές ημέρες η φραγή σε περίπτωση υπέρβασης..
    Οπότε είναι και αυτό..ένα θέμα διερεύνησης...

    Τα παραπάνω αφορούν απλά την άποψη μου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-08-19 στις 13:51.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα wind αλλά δεν έκανα τίποτα. Οι υπάλληλοι δεν ξέρουν καθόλου τι πρέπει να γίνει ή λένε μια άποψη και μετά σου δίνουν να μιλήσεις με τα κεντρικά ο ίδιος.
    Οι διάφορες απόψεις που συνέλεξα σήμερα από την βόλτα μου:
    • 1) κάνε αίτημα σε κατάστημα wind να σου απαντήσουν από τα κεντρικά μέσα σε 3-5 εργάσιμες αν δικαιούσαι αζημίως διακοπή, όταν πάρεις απάντηση θετική ζητάς μετά φορητότητα από τον άλλο πάροχο.
    • 2)Αν κάνεις καταγγελία με φαξ από κατάστημα θα γίνει διακοπή και μάλλον θα χάσεις τον αριθμό.
    • 3) Κάνε σχεδόν ταυτόχρονα καταγγελία σε κατάστημα wind με φαξ (ή από φόρμα στο internet ) και αίτημα σε άλλο πάροχο.
    • 4) Πήγαινε στον άλλο πάροχο, εμείς έτσι και αλλιώς θα χρεώσουμε πρόστιμο που θα σβήσεις μετά με αίτηση σου, προβάλλοντας ως αιτία τις τιμολογιακές αλλαγές.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Τελικά τι έκανα:
    πήγα σε κατάστημα, ο πωλητής εξυπηρετικός παραλίγο να με πείσει να κάνω διακοπή ως την καλύτερη λύση, τελευταία στιγμή το ακύρωσα (θα έχανα το νούμερο) και του λέω θα στείλω φαξ να ζητάω καταγγελία της σύμβασης λόγω αλλαγών τιμών, έφτιαξα ένα χειρόγραφο αίτημα πάνω στην φωτοτυπία της ταυτότητας μου (δεν υπάρχει κάποιο έντυπο), το έστειλε από το φαξ του και μου και το σφράγισε με την σφραγίδα του καταστήματος. Ο πωλητής μου λέει ότι δεν πρόκειται να διαβάσει κανείς το φαξ που στείλαμε, του λέω δεν πειράζει ας μην το διαβάσει κανένας φτάνει μόνο που έχω απόδειξη ότι το έστειλα και όταν χρειαστεί θα αναγκαστούν να το διαβάσουν. Ακύρωσα και την αυτόματη πληρωμή μέσω κάρτας για να μην μπορούν να τραβήξουν το πρόστιμο, μετά πήγα σπίτι και έκανα αίτημα σύνδεσης με cosmote και περιμένω τώρα την εξέλιξη...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    cyta
    Router
    Thomson
    Με βοήθησε ένα παλικάρι από άλλο φόρουμ : Στον λογαριασμό Ιουνίου είχε και για τα 3 νούμερα ενημέρωση, οπότε επικοινώνησα με την wind μέσω του site (υπόψιν, η μόνη επιλογή που λειτουργεί είναι νέο συμβόλαιο, αν διαλέξετε Αμφισβήτηση δεν πάει ποτέ το μήνυμα) και με ενημέρωσαν ότι μπορώ να κάνω φορητότητα κανονικά και με την έκδοση του λογαριασμού να μιλήσω μαζί τους για πίστωση .

    Το έκανα και σε τρεις ημέρες μου απάντησαν : Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό ##########, σας ενημερώνουμε ότι λόγω τιμολογιακών αλλαγών, έχετε το δικαίωμα να κάνετε φορητότητα των αριθμών σας ********** και ********** έως τις 17/09/2019 και μόλις ολοκληρωθεί να μας ενημερώσετε εκ νέου ώστε να γίνει πίστωση των τελών διακοπής.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ήμουν

    Μετά μου είχαν στείλει αυτό όταν τους έστειλα για πιστωση.

    Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό ΧΧ,σας ενημερώνουμε ότι έχουε προβεί σε πίστωση 79,75+φπα για το τιμολόγιο 07/08/2019. Με την πεποίθηση ότι τα παραπάνω καλύπτουν τα ερωτήματά σας θα θέλαμε παράλληλα να εκφράσουμε τη λύπη μας για την τυχόν δυσάρεστη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί και να σας διαβεβαιώσουμε ότι στόχος μας είναι η συνεχής βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών μας για την ικανοποίηση των πελατών μας.

    Να είμαι ειλικρινής με αυτά που διάβαζα δεν το περίμενα, όλοι προτείνανε καταγγελία με φαξ στο κατάστημα αλλά οι υπάλληλοι αρνούνταν να στείλουν γιατί δεν είχαν ενημέρωση όπως λέγανε.
    Να τα κυνηγάτε αυτά, μην ακούτε τι σας λένε

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας