Σελ. 16 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 484
  1. #226
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που η NVIDIA θα αγοράσει την ARM οι υπόλοιποι πως θα συνεχίσουν;;
    Όπως και η AMD βγάζει x86.
    Η ARM θα συνεχίσει να δίνει άδειες στους άλλους, είτε της αρέσει, είτε όχι. Πάντως έχει ακόμη δρόμο η πώληση...

  2. #227
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραίο βιντεάκι, blast from the past:



    Μου έκαναν εντύπωση τα παρακάτω σχόλια (πόση αλήθεια κρύβουν μέσα τους):
    Firmtec Racing
    4 years ago
    It's impressive for a TV programme to assume their audience has some knowledge. You'd be guaranteed to have your intelligence insulted by a computer show these days.

    80386
    3 years ago (edited)
    back in those days americans were the leaders and their populous reflected that. nowdays asians are reaching that position - east asians at first and eventually south asians will get there as well. meanwhile western children took their lifestyle as granted and developed a sense of entitlement. they're losing interest in serious education and becoming distracted by narcissism, materialism and hedonism which has been accelerated through the internet.
    Ίσως η πτώση της Intel να συμβολίζει κάτι βαθύτερο τελικά αναφορικά με την Δύση...

  3. #228
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Σε τοπικο επιπεδο παντως δεν ειναι μοναχα 8εμα του προ κρισης υπερμετρου καταναλωτισμου (που συνεχιζεται και τωρα απλα σε φ8ηνοτερους τομεις) αλλα και της απαξιωσης της υψηλοτερης εκπαιδευσης σαν μεσο επαγγελματικης αποκαταστασης,φαινομενο που επισης υπηρχε ηδη προ κρισης και υστερα απλα διογκω8ηκε.

  4. #229
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τοπικο επιπεδο παντως δεν ειναι μοναχα 8εμα του προ κρισης υπερμετρου καταναλωτισμου (που συνεχιζεται και τωρα απλα σε φ8ηνοτερους τομεις) αλλα και της απαξιωσης της υψηλοτερης εκπαιδευσης σαν μεσο επαγγελματικης αποκαταστασης,φαινομενο που επισης υπηρχε ηδη προ κρισης και υστερα απλα διογκω8ηκε.
    Δεν είναι τοπικό, αλλά παγκόσμιο το πρόβλημα σε όλη την Δύση.

    Ειδικά το κομμάτι που γράφει "becoming distracted by narcissism, materialism and hedonism which has been accelerated through the internet" αναφέρεται στην αρρώστια (γιατί περί ψυχικής αρρώστιας πρόκειται, άλλο αν είναι μεγάλη μπίζνα για τις πολυεθνικές και δεν πολυμιλάνε οι γιατροί) των σόσιαλ μύδια με τα likes και τον ναρκισσισμό/υλισμό/ηδονισμό των Tinder/Instagram και όλα αυτά χρησιμοποιούν ως καύσιμο/μαγιά το mobile ρεύμα.

    Έφτιαξαν ένα σωρό high-tech τεχνολογίες οι επιστήμονες της Δύσης με σκληρή δουλειά/διάβασμα, για να καταλήξουμε που στο τέλος; Στο να χαλαλίζεται αυτή η τεχνολογία αιχμής για ικανοποίηση ταπεινών ενστίκτων και να έχουν "όνειρο" οι νέοι να γίνουν influencers και (κρυφο)βίζιτες. Αυτή είναι η κατάντια της Δύσης και δεν υπάρχει γυρισμός.

    Όλα τα πράγματα έχουν αρχή, μέση και τέλος σε αυτή την ζωή. Ούτε η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία άντεξε για πάντα και θα βρεις τρομακτικές ομοιότητες με την σύγχρονη Δύση.

    Υπενθυμίζω ότι πριν 2 χρόνια είχε βγει σκανδαλάκι στην φόρα για σεξουαλικά όργια με υψηλά ιστάμενους της Intel. Το καράβι πάει καρφί για το παγόβουνο και αυτοί το γλεντάγανε σαν να μην τρέχει τίποτα, στην κοσμάρα τους με τα bonuses τους εις υγείαν των κορόιδων.

    Αλλάξανε και CEO τάχα μου να δείξουν ότι κάνουν κάτι, αλλά 7nm θα δουν του αγίου ανήμερα... το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι (διοίκηση).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 05-08-20 στις 16:09.

  5. #230
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    https://nuviainc.com/blog/performancedeliveredanewway

    All current and future flagship server SoCs are power constrained, very much like mobile SoCs. This trend is only going to continue as there is a push to integrate even more cores. In addition, the AMD, Intel and ARM client computing cores tested are comparable to their current and future data center products. As core count increases, what is not increasing is the TDP. TDPs are likely going to remain in the 250W - 300W range, which is the maximum power that can be dissipated in an air-cooled environment in a typical datacenter. Hyperscalers and other enterprise data centers still must operate their servers within these TDP limits to optimize the TCO for their data centers. As more cores are added, the power allocation per core shrinks significantly. A rough calculation can be made to determine the high and low bounds of the per-core power allocation in servers. We can assume that future flagship SoCs will have a minimum of 64 cores and a maximum of 128 cores. The TDP range is 250W - 300W, and the power outside of the CPU can range between 10W - 120W depending upon the workload. Taking into consideration these factors, the amount of power that each CPU can be allocated ranges between 1W - 4.5W when heavily utilized, as is the case in a datacenter environment. Drawing a set of vertical bars denoting this power range, it becomes evident why the NUVIA Phoenix CPU core has the potential to reset the bar for the market. No matter which scenario is considered, either unconstrained peak performance or power/thermally constrained performance, Phoenix should have a significant lead.

    Ουσιαστικα αυτο που εχω επισημανει εδω και καιρο, οτι δλδ το perf/watt που εχουν cores οπως αυτα της apple, που βγαζουν κατι τρελα σκορ με 2-3w, ειναι το απολυτο power efficiency και κατ'επεκταση το ιδανικο για servers οπου ειναι power constrained... πχ στα 300w TDP μπορεις να βαλεις 50-100 multicore A13s, για 100αδες πυρηνες συνολικα - ασχετα αν η apple δεν εχει ασχοληθει.

    Με το ιδιο σκεπτικο η nuvia θα παει να χτυπησει το data center στο power efficiency με δεδομενα τα power constraints, και με οδηγο τα apple cores - αν και αυτοι λενε οτι μπορουν ακομα αρκετα καλυτερα (εχει τα graphs που δειχνει ποσο βαρανε τα δικα τους στο gb5 (~2300 single με ~3-4w).

  6. #231
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα έρθει η ώρα που θα αγοράζουμε x86 CPUs μπιρ παρά; Ή θα ανεβάσουν τις τιμές όπως συμβαίνει με τις GPUs;

    Όπου στις GPUs η φθηνότερη (GT 1030) ξεκινάει από τα €63 (μέχρι πριν λίγο καιρό είχε €80), ενώ κάποτε ξεκινούσαν από €30. Και αυτό γιατί λένε ότι μειώθηκε το μερίδιο των dGPUs λόγω iGPUs, οπότε κοιτάνε να βγάλουν περισσότερα από λιγότερους.

  7. #232
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Οι μειωμενες οικονομιας κλιμακας στο χ64 σιγουρα δε θα βοηθησουν, απ'την αλλη το σκεπτικο των GPU μπαζει... για αρπαχτη προκειται.

    Αν μη τι αλλο, απο τοτε που μπηκαν τα zen στην αγορα, τα cpu που δεν εχουν igp αυξηθηκαν πολυ. Οσο η ιντελ μονοπωλουσε το cpu market (προ-zen) σχεδον ΟΛΑ τα cpu της ειχαν igp... μετα εβγαλε η amd το zen/zen+/zen2 οπου δεν ειχαν igp, και η ιντελ ακολουθησε με κατι sky-x, kaby-x, HEDT rebranded xeons, μοντελα F στα skylake variants (8/9/10χχχF) κτλ - αρα αυτη τη στιγμη σιγουρα πωλουνται πολυ περισσοτερες cpu χωρις igp ή με disabled IGP απ'οτι πριν 3 χρονια που εκαναν 30ε τα βασικα μοντελα gpu...

  8. #233
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μειωμενες οικονομιας κλιμακας στο χ64 σιγουρα δε θα βοηθησουν, απ'την αλλη το σκεπτικο των GPU μπαζει... για αρπαχτη προκειται.

    Αν μη τι αλλο, απο τοτε που μπηκαν τα zen στην αγορα, τα cpu που δεν εχουν igp αυξηθηκαν πολυ. Οσο η ιντελ μονοπωλουσε το cpu market (προ-zen) σχεδον ΟΛΑ τα cpu της ειχαν igp... μετα εβγαλε η amd το zen/zen+/zen2 οπου δεν ειχαν igp, και η ιντελ ακολουθησε με κατι sky-x, kaby-x, HEDT rebranded xeons, μοντελα F στα skylake variants (8/9/10χχχF) κτλ - αρα αυτη τη στιγμη σιγουρα πωλουνται πολυ περισσοτερες cpu χωρις igp ή με disabled IGP απ'οτι πριν 3 χρονια που εκαναν 30ε τα βασικα μοντελα gpu...
    Spoiler:
    Καλώς τον...πού χάθηκες εσύ;Ζεις;

  9. #234
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Καλώς τον...πού χάθηκες εσύ;Ζεις;
    Spoiler:



  10. #235
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έρθει η ώρα που θα αγοράζουμε x86 CPUs μπιρ παρά; Ή θα ανεβάσουν τις τιμές όπως συμβαίνει με τις GPUs;

    Όπου στις GPUs η φθηνότερη (GT 1030) ξεκινάει από τα €63 (μέχρι πριν λίγο καιρό είχε €80), ενώ κάποτε ξεκινούσαν από €30. Και αυτό γιατί λένε ότι μειώθηκε το μερίδιο των dGPUs λόγω iGPUs, οπότε κοιτάνε να βγάλουν περισσότερα από λιγότερους.
    Ναι αλλά τότε είχαμε κάρτες τύπου Χ10, χ20, πχ 710 και 720.
    Πλέον τέτοιες επιδόσεις έχεις απο τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών ενώ παλιότερα είχες επιδόσεις τύπου intel express graphics 945G, λογικό δεν είναι να μην βγάζουν κάρτες επιπέδου χ10,χ20 όταν ξέρουν οτι αυτός που θα θέλει κάτι οικονομικό θα βολευτεί με μια ενσωματωμένη;

  11. #236
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σωστή η παρατήρηση, και ο πήχης ανεβαίνει. Με τους Renoir τα AMD APU, ενσωματώνουν GPU που πρακτικά τρώει ότι υπάρχει κάτω από 100-120 ευρώ σε σημερινές τιμές, με ελάχιστο ή καθόλου κόστος. Λογικά θα ανεβάσει το GPU κομμάτι και η Intel στο μέλλον. Οπότε πρακτικά θα μείνουν πιο ακριβά κομμάτια στην αγορά.
    Το πιο σημαντικό στην αγορά GPU είναι ότι το premium κομμάτι όλο και ανεβαίνει ενώ χαμηλά υπάρχει ξηρασία, τα παλιά μοντέλα δεν χάνουν πολύ την τιμή τους. Στις κάρτες μέχρι 150-160 ευρώ βλέπεις για παράδειγμα την RX570/580 που είναι τριων χρονών κάρτα να έχει το καλύτερο value ενω τα νεώτερα μοντέλα ανεβαίνουν σε τιμή. Αλήθεια, τώρα που θα βγουν νέες γενιές καρτών, θα υπάρχει κάτι να ανταγωνιστεί την RX580?

    YΓ: Βέβαια ακόμα υπάρχουν κάρτες στο φάσμα των 30-35 ευρώ, πχ κάτι GT710/GeForce210 με 1GB για τα τελείως βασικά, αλλά δεν νομίζω ότι απασχολούν κανένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 13-08-20 στις 04:15.

  12. #237
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλω να συγκρίνω 2 επεξεργαστές, πατάω στο google "επεξεργαστής 1" VS "επεξεργαστής 2" και μου βγάζει διάφορές σελίδες με benchmarks και ένα τελικό σκορ για κάθε έναν από τους 2 επεξεργαστές που έχω διαλέξει, το ένα δίπλα στο άλλο για ταυτόχρονη σύγκριση.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποια σελίδα για να συγκρίνω ας πούμε 10-15 επεξεργαστές ταυτόχρονα;

    Δεν με ενδιαφέρει να τα γράφει αναλυτικά, ας έχει ένα τελικό σκορ σε κάθε επεξεργαστή και να τους έχει σε λίστα από τον καλύτερο στον χειρότερο.

    Έχω βρει λίστες αλλά έχουν δεκάδες επεξεργαστές, εγώ θέλω να επιλέγω συγκεκριμένα 5-10-15 μοντέλα (πχ τα μοντέλα που υποστηρίζει μια συγκεκριμένη μητρική) και να συγκρίνω αυτούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 13-08-20 στις 13:43.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #238
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλω να συγκρίνω 2 επεξεργαστές, πατάω στο google "επεξεργαστής 1" VS "επεξεργαστής 2" και μου βγάζει διάφορές σελίδες με benchmarks και ένα τελικό σκορ για κάθε έναν από τους 2 επεξεργαστές που έχω διαλέξει, το ένα δίπλα στο άλλο για ταυτόχρονη σύγκριση.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποια σελίδα για να συγκρίνω ας πούμε 10-15 επεξεργαστές ταυτόχρονα;

    Δεν με ενδιαφέρει να τα γράφει αναλυτικά, ας έχει ένα τελικό σκορ σε κάθε επεξεργαστή και να τους έχει σε λίστα από τον καλύτερο στον χειρότερο.

    Έχω βρει λίστες αλλά έχουν δεκάδες επεξεργαστές, εγώ θέλω να επιλέγω συγκεκριμένα 5-10-15 μοντέλα (πχ τα μοντέλα που υποστηρίζει μια συγκεκριμένη μητρική) και να συγκρίνω αυτούς.
    Δες αυτά αν σου κάνουν:

    https://www.7-cpu.com/
    https://gadgetversus.com/processor/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τους Renoir τα AMD APU, ενσωματώνουν GPU που πρακτικά τρώει ότι υπάρχει κάτω από 100-120 ευρώ σε σημερινές τιμές, με ελάχιστο ή καθόλου κόστος. Λογικά θα ανεβάσει το GPU κομμάτι και η Intel στο μέλλον. Οπότε πρακτικά θα μείνουν πιο ακριβά κομμάτια στην αγορά.
    Το πιο σημαντικό στην αγορά GPU είναι ότι το premium κομμάτι όλο και ανεβαίνει ενώ χαμηλά υπάρχει ξηρασία, τα παλιά μοντέλα δεν χάνουν πολύ την τιμή τους. Στις κάρτες μέχρι 150-160 ευρώ βλέπεις για παράδειγμα την RX570/580 που είναι τριων χρονών κάρτα να έχει το καλύτερο value ενω τα νεώτερα μοντέλα ανεβαίνουν σε τιμή. Αλήθεια, τώρα που θα βγουν νέες γενιές καρτών, θα υπάρχει κάτι να ανταγωνιστεί την RX580?
    Αυτό που δεν βλέπω να παρατηρούν πολλοί είναι ότι όλα τα tiers ανεβαίνουν. Από την πιο low-end (GT 1030), τις mid-range (2060/S), μέχρι και την πιο high-end/enthusiast (2080 Ti). Ό,τι συμβαίνει και στα κινητά δηλαδή με τον στείρο καταναλωτισμό/έλλειψη μποϋκοτάζ.

    Και έπεται συνέχεια... ο MNP σωστά τα λέει, γιατί περί αρπαχτής πρόκειται. Κινούνται στον δρόμο των audiophiles με το βινύλιο και τα επίχρυσα καλώδια. Όσοι κυνηγάνε την uber ποιότητα, θα καταλήγουν με ξαφρισμένο το πορτοφόλι.

  14. #239
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλω να συγκρίνω 2 επεξεργαστές, πατάω στο google "επεξεργαστής 1" VS "επεξεργαστής 2" και μου βγάζει διάφορές σελίδες με benchmarks και ένα τελικό σκορ για κάθε έναν από τους 2 επεξεργαστές που έχω διαλέξει, το ένα δίπλα στο άλλο για ταυτόχρονη σύγκριση.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποια σελίδα για να συγκρίνω ας πούμε 10-15 επεξεργαστές ταυτόχρονα;

    Δεν με ενδιαφέρει να τα γράφει αναλυτικά, ας έχει ένα τελικό σκορ σε κάθε επεξεργαστή και να τους έχει σε λίστα από τον καλύτερο στον χειρότερο.

    Έχω βρει λίστες αλλά έχουν δεκάδες επεξεργαστές, εγώ θέλω να επιλέγω συγκεκριμένα 5-10-15 μοντέλα (πχ τα μοντέλα που υποστηρίζει μια συγκεκριμένη μητρική) και να συγκρίνω αυτούς.
    Ας επισημάνουμε πάντως ότι πολλά από αυτά τα "vs" sites είναι αναξιόπιστα, και για σωστή σύγκριση καλό είναι να κοιτάς και κάποιο review που εμπιστεύεσαι.

  15. #240
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας επισημάνουμε πάντως ότι πολλά από αυτά τα "vs" sites είναι αναξιόπιστα, και για σωστή σύγκριση καλό είναι να κοιτάς και κάποιο review που εμπιστεύεσαι.
    Σαφώς, απλώς θέλω να έχω μια γενική εικόνα ώστε από τους 15 επεξεργαστές να καταλήξω σε 2-3 μοντέλα και μετά να ψάχνω ειδικότερα για αυτά τα μοντέλα συγκεκριμένα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 16 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας