Σελ. 33 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 501
  1. #481
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.255
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βασική αιτία γι αυτό, δεν είναι το πιο πυκνό τσιπ, είναι ότι οι σημερινές CPU κλοκάρουν πολύ ψηλά (σε σχέση με την κανονική λειτουργία) όταν τους το επιτρέπει η θερμοκρασία. Εχεις μια CPU που στην "κανονική" λειτουργία, ας πουμε στο σημείο ισορροπίας της θερμότητας κλοκάρει στα 3500MHz, όταν είναι κρύα, χτυπάει 4300ΜΗz κι ας μην είναι αυτό διατηρήσιμο, μεχρι να χτυπήσει το όριο θερμοκρασίας, γι αυτό βλέπεις το 50->90 βαθμούς το έχει για πλάκα σε μερικά δευτερόλεπτα. Βέβαια αν έχεις σουπερ γαιδούρι ανεμιστήρα μπορεί να το καθυστερήσεις παραπάνω αλλά και πάλι δεν είναι διατηρήσιμο, δεν είναι φιαγμένες να είναι διατηρήσιμο. Παλιά έλεγαν 3500MHz και αυτό ήταν το μέγιστο, αντε να έκαναν κανενα ψευτο-boost 100-200 ΜΗz.
    Αντιλαμβανεσαι πως το 2007 που έκανα overclock τον Q6600 στα 65nm με Tcase τους 71c και τον είχα στους 4.4ghz 24/7, με υδροψυξη, δεν ανέβαζε ποτέ πάνω από 60c ούτε σε prime95.
    Αργοτερα σε overclock έβλεπα τα nm να πέφτουν και η θερμοκρασία να ανεβαίνει με τα χρόνια στα ίδια hz.

    Αν ξυπναγε αύριο η Intel και έβγαζε μια cpu στα 14nm αλλά με διπλάσιο μέγεθος και σημερινές τεχνολογίες busspeed κλπ, εγώ πιστεύω πως πολύ απλά θα ανέβαζε τα μαλλιά του από hz και θα ψυχοταν για πλάκα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #482
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.983
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παλιά οι CPU τερμάτιζαν γιατί δεν πήγαιναν τα ρολόγια περισσότερο, τωρα κάνουν τρελλό overclock από τη μάνα τους, και τερματίζουν λόγω θερμοκρασίας, έχουν και πολλούς πυρήνες, η μέγιστη ισχύς που τραβάνε έχει διπλασιαστεί....
    Αν δεις το μέγεθος των πλακιδίων δεν έχει αυξηθεί, αυτοί ανεξάρτητα από την τεχνολογία που χρησιμοποιούν στη χαμηλή κατηγορία πουλάνε περίπου 120-150 τετραγωνικά χιλιοστά και στα ακριβά περιπου τα διπλά, τόσο βγαίνει οικονομικά βιώσιμο και φυσικά η διαφορά τους είναι ότι το νεώτερο έχει τον διπλάσιο αριθμό τρανζίστορ. Προφανώς δεν τους συμφέρει οικονομικά να σου πουλήσουν ένα μεγάλο τσίπ σε παλαιότερο fab, με την τρέχουσα σχεδίαση, γιατί θα βγεί 800 τετραγωνικά και θα είναι πιο ακριβό ακόμα κι αν το κόστος ανα τετραγωνικό είναι μικρότερο, ασε που θα καίει 300W.
    Σε αυτό που αναφέρεσαι για την θερμοκρασία, προφανώς άλλο είναι να βγάζεις 200W από 160 τετραγωνικά και άλλο από 400, υπάρχει περιορισμός στην ροή θερμότητας, άσχετος από το μέγεθος της ψύκτρας που υπάρχει από πάνω.
    Νομίζω το πιο σωστό μεγεθος για να αξιολογήσουμε μια CPU και να καταλάβουμε αν όντως έχουν πάει μπροστά είναι να υπολογίσουμε τον λόγο υπολογιστική ισχύς/κατανάλωση και είμαι σιγουρος ότι έχουν γινει σοβαρά βηματα

  3. #483
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Τα μικρα nm ειναι ιδανικα για wide πυρηνες / πολλους πυρηνες / χαμηλα βολτ / χαμηλα hz (ή νορμαλ βολτ / νορμαλ hz)... εκει βγαζεις τρελες επιδοσεις απο παραλληλισμο με τρελο power efficiency / χαμηλη καταναλωση.

    Αμα πας στα μικρα nm να δωσεις πολλα volt και clock εκει εχεις το προβλημα του heat dissipation απο μικρο area.

  4. #484
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπολογιστική ισχύς/κατανάλωση
    Fixing Ryzen 7000 - PBO2 Tune (insanity)

  5. #485
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    JEDEC Confirms CAMM2 Memory For Desktop PCs: DDR6

    Δεν βρήκα ανάλογο θέμα και το τοποθέτησα εδώ ως τεχνολογική εξέλιξη.

  6. #486
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.767
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παίζω εδώ και 3 μέρες με 45nm σε λάπτοπ για καθημερινή χρήση. Αν αυτό το cpu ήταν σε ένα μοντέρνο form factor με βελτιωμένη οθόνη δεν θα καταλάβαινα εύκολα αν έχω i3 10nm++++ ή 45nm
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #487
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.983
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζω εδώ και 3 μέρες με 45nm σε λάπτοπ για καθημερινή χρήση. Αν αυτό το cpu ήταν σε ένα μοντέρνο form factor με βελτιωμένη οθόνη δεν θα καταλάβαινα εύκολα αν έχω i3 10nm++++ ή 45nm
    Μου φαίνεται ότι είσαι λίγο υπερβολικός, τελευταία mobile CPU στα 45nm για Intel ήταν τα Nehalem/Westmere 5x0UM/4x0M, με έτος κατασκευής το 2010, εχει μπεί πολύ νερό στο αυλάκι από τότε. Αν συγκρίνουμε τη χειρότερη σειρά 10nm, όπως τον ι3-1115G4 με τον κορυφαίο τότε Ι7 (και πανάκριβο), πχ τον Core i7-640M (και οι δύο 2Cores/4Threads) η διαφορά στα CPU benchmarks είναι πάνω από 2 φορές πιο γρήγορος για τον i3. Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι τα αποστειρωμένα CPU benchmarks δεν λένε ακριβώς την αλήθεια και στη πραγματική χρήση οι διαφορές είναι μικρότερες, η εμπειρία χρήσης θα έχει διαφορά ακόμα κι αν βάλεις παραπάνω μνήμη ή sata ssd. Κι όλα αυτά χωρίς να υπολογίζουμε την τεράστια διαφορά στη κατανάλωση μεταξύ των δυο μηχανημάτων. Η Intel, πιστεύω ότι σοβαρεύτηκε στα laptop από τη γενιά 4 και μετά, ο i5-4300U των 15W στέκεται άνετα απέναντι στους πολύ φθηνούς 10nm Ι3, και πάλι μιλάμε για μηχανήματα δεκαετίας στα 22nm. Θα μου πείς ότι ίσως μετά από τόσα χρόνια θα περίμενε κανείς συντριπτικές διαφορές 10x ή 20x....

    Στο μεταξύ η Intel έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο στις τελευταίες γενιές στο θέμα της απόδοσης, πχ ο εξαιρετικός Ν100 των 6W

    FYI: https://www.cpubenchmark.net/compare...Intel-i5-4300U

    Αν απέναντι σε αυτούς βάλεις το πολύ φθηνό Ryzen 5625U (του 2022), τους ρίχνει για πλάκα στα αυτιά, τοτε καταλαβαίνεις πόση πρόοδο έχει κάνει η AMD τα τελευταία 10 χρόνια....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 18-06-24 στις 20:40.

  8. #488
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.268
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Για απλη καθημερινη χρηση δεν εχεις θεμα ακομα και με εναν 12 ετων i3 3310m αρκει να εχει ssd και 8gb ram.Οσον αφορα το ποσο πλακα κανει η amd τους πιο συγχρονους intel τοτε φτανει κι o 3+ ετων 5500u.Heck εδω στεκεται επαξια ακομα κι ο zen2 4c/8t 5300u...

  9. #489
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζω εδώ και 3 μέρες με 45nm σε λάπτοπ για καθημερινή χρήση. Αν αυτό το cpu ήταν σε ένα μοντέρνο form factor με βελτιωμένη οθόνη δεν θα καταλάβαινα εύκολα αν έχω i3 10nm++++ ή 45nm
    εχω 10χρονια που το εχω ανακαλυψει αυτο , οτι απο το 2010 και επειτα περιπου , πες 2013 , οι επεξεργαστες -μητρικες ,ειναι υπεραρκετες για χρηση .
    ηδη απο τους socket 775 ειχαν φτασει σε ικανοποιητικες επιδοσεις .
    μου την ειχε δωσει και με τα socket μια εποχη που τα αλλαζαν και κυκλοφορουσαν δυο - τρια διαφορετικα παραλληλα .μου την ειχε δωσει και με τις καρτες γραφικων που οι ναυαρχιδες ηταν πεπιεσμενες στα ορια καρτες με μεγαλη καταναλωση και μεγαλο ψυγειο και σμηνη απο ανεμιστηρες , και αραξα .
    και με τα windows το ιδιο . ασε τους να αναβαθμιζουν να φτιαχνουν προβληματα που εχουν λυθει προ πολλου .
    τα παιχνιδια μια εποχη ειχαν αρχισει να γινονται επαναληψεις παιχνιδιων που ειχα παιξει σε προηγουμενες εποχες , λουστραρισμενα και πιο ευκολα με μονη αναγκη τα πιξελς να ειναι περισσοτερα . δεν μου αρεσε αυτο , και τα αφησα και αυτα να κυκλοφορουν αδιαφορα . τα παρακολουθουσα μεχρι πριν κανα 5αρι χρονια αλλα πλεον δεν με συγκινουν οι εξελιξεις τυπου τιτλου ΑΑΑ .
    ηταν και η εποχη με τα rgb , που το βρισκω ενοχλητικο για υπολογιστη που θελω σε σκοτεινο δωματιο . συν περισσοτερα πραγματα να θελουν ρυθμισεις και να υπαρχει περιπτωση να πανε στραβα . πραγματα αχρειαστα .
    πλεον , απο τοτε δηλαδη περιπου ,ψαχνω μεταχειρισμενα εκεινης της εποχης 2010 - 2015 .
    δεν ψωνιζω μαρκετινγκ .

    αλλα και πιο πριν το εψαχνα στο τι ειναι αρκετο εναντι του hi-end και του τι υπολειπεται των αναγκων . πολυ βασικο το να βρισκεις την αρμονια και να μην μας σερνουν οι επιταγες της αγορας .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 18-06-24 στις 22:37.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #490
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.983
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Eγω πάντως στο σπίτι έχω ακόμα έναν Athlon II 640.... όλο λέω να αναβαθμιστώ, και όλο το αναβάλω.... παιχνίδια δεν παίζω, debian τρέχω, και προχωράμε.... παρακαλάω να χαλάσει

  11. #491
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ακόμα έναν Athlon II 640
    Πω !
    Όταν πέρασα από τον fx8350 στον 3600 τον 65W στην Gentoo νόμιζα ότι ήμουν ο Πικάρντ στο εντεπραιζ

  12. #492
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειχε ενας φιλος μια εποχη εναν επεξεργαστη - μητρικη της σειρας fx , κατι σε εξαπυρηνο , αρκετα προβληματικη συνθεση , δικη μου προταση
    ο συγκεκριμενος φιλος ηταν αυτος που ειχα 10 χρονια πρωτυτερα-νωριτερα προτεινει να φτιαξει amd με ati καρτα γραφικων αντι για intel και nvidia που ειχα διαλεξει για εμενα , και ειχα δει οτι και πιο φθηνες ησανε και πιο αποδοτικες οι ati καρτες , τοτε παλια εποχες radeon vs gforce fx , κατι που απο τοτε μεχρι και την r9 280 που πηρα ως καινουρια καρτα καποτε , την τελευται καινουρια , ακολουθησα την ati εως οτου να την απορροφησει πληρως η mad amd .
    καποια στιγμη λοιπον του προτεινα να του πουλησω ενα πισι με εναν intel g3420 (2 πυρηνες , 3.4ghz , 3mb cache ) , και απο τοτε ολα τρεχουν πολυ καλυτερα και απροβληματιστα .
    εχει φτιαξει και ενα πιο συνχρονο , απο προτασεις εδω , πριν κανα 4αρι χρονια . πεντε ; εξι ;

    amd athlon χ2 ειχα παρει σε λαπτοπ και σε υπολογιστη , αρκετα ικανοποιητικα , αλλα τα εδωσα .αλλα ιντελ εποχης socket 775 ,core duo, τα κραταω ακομη .
    νομιζω ειχαν και μια αποσταση στις μνημες , τα amd τοτε ειχαν κολησει σε ddr1 ενω η ιντελ προχωρουσε σε ddr2 .
    πλεον εχω παραμεινει στην ddr3

    εφαμιλη πορεια εχει παρει και το ιντερνετ , με το να εχει καθε "μοντερνα" σελιδα ενα σκασμο συνδεσμους και συνεργασιες με tracking partners και cookie masters και φιλησυχους κοινωνικους συνδεσμους σε αλλα μεσα που παρακολουθουν της περιηγηση σου για να σου κανουν αγοραστικες προτασεις μετα , αλλα και να σου παρουσιασουν τα μηνυματα που καποιοι χρειαζονται την προσοχη σου να στρεψεις .
    θυμαμαι καποιες εποχες με 2 γραμμες στα 24 μεγαμπιτ κατεβασμα, υπολοιπομενο ενα για ανεβασμα , να λειτουργω ιντερνετ καφε με 34 υπολογιστες και αλλους τοσους πελατες να καθονται και να σερφαρουν , να κατεβαζουν , να παιζουν , να συνομιλουν .
    και στο σημερα δεν φτανου τα 100 μεγαμπιτ για μια οικογενεια να βλεπει βιντεο και να σερφαρει στο facebook .
    *ε καπου κατι λαθος εχεις κανει*
    αλλα και στο σημερα με μια ψοφια γραμμη των 6,5 εως 14 up , 0,8 down , με μια καλη διαχειρηση , σχεδον αυτοματη , χωρις να εχω κανει πολλες ρυθμισεις σε pi-hole στο τωρα ,και σε clearos πριν και τωρα .
    μπορει να τυχει να εχει το δικτυο μου και 10 χρηστες (δεν ειπα πελατες ) και να λειτουργουν ολα ικανοποιητικα σε βαθμο να μπορεις να πραγματοποιησεις και βιντεοκλησεις σε viber πχ .

    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #493
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.983
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δεν λέω ικανοποιητικά όλα αυτά τα παλιά μηχανάκια για απλές χρήσεις όμως υπάρχει και μια άλλη παράμετρος, η κατανάλωση ρεύματος. Βλέπω ο δικός μου Athlon II, είναι πραγματική σόμπα... πάνω από 100W o επεξεργαστής, όλος ο πύργος μαζί με τα ανεμιστήρια του και τους δίσκους/μνήμες του καταναλώνει πάνω από 150W, τον χρησιμοποιώ εγώ για σερφάρισμα, νέα, καμμιά ταινία, βλέπει και ο μικρός Youtube, κάθε μέρα γράφει χαλαρά 6-8 ωρες, καίμε δηλαδή, κοντά μια κιλοβατώρα τη μέρα.
    Ένα παρόμοιας επίδοσης (που δεν είναι ίδια αλλά πολύ ανώτερη) σύγχρονο minipc με τον Ν100 θα κάψει το πολύ 10-12W και κοστίζει γύρω στα 100-120 ευρώ.... είναι καθαρή βλακεία να κρατάω το παλιό μηχάνημα, σε ένα χρόνο, μονο το ρεύμα που καίει είναι πιο ακριβό από την αξία του νέου μηχανήματος. Αφήστε το χώρο που θα εξοικονομηθεί, αυτά τα minipc καρφώνουν πάνω στο vesa mount του monitor και πιάνουν χώρο 0! Απλά δεν το πετάω γιατί λέω, κρίμα είναι αφού δουλεύει, αφού ειχα δωσει τόσα λεφτά για να το φιάξω τότε κλπ τέτοια..... Στο γραφείο έχουμε αλλάξει καμμιά δεκαριά μηχανήματα, κυρίως εφαρμογών γραφείου με τετοια minipc (όχι απαραίτητα Ν100, κάποια είναι με τον 5400U) και μονο αυτό έχει σημαντική επίπτωση στην κατανάλωση του χωρου (υπολογίστε 60-100W εξοικονόμηση ανα μηχάνημα, επί 8 ωρες(κάποια δουλεύουν 24/7), επί 10 μηχανήματα την ημέρα)
    Όπως και να το κάνουμε η τεχνολογία προχωράει, δεν είναι απαραίτητο το μηχάνημα να είναι σουπερ-ντούπερ με λαμπάκια και άλλα καλούδια, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που όλα αυτα τα μικρά pc μπορούν να ικανοποιήσουν πλήρως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 19-06-24 στις 02:48.

  14. #494
    Το avatar του μέλους badweed
    Το μέλος badweed δεν είναι συνδεδεμένο αν δεν υπαρχει δικαιοσυνη δεν υπαρχει νομιμοτητα
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν θα προτεινα σε καποιον ξεκιναει τωρα την γνωριμια του με τους υπολογιστες , να ξεκινησει με κατι παλιοτερο του τωρα, αλλα αν φτασει στο σημειο να εχει κατι δευτερευον , να δοκιμαζε κατι παλιοτερο που μπορει να συνθεσει με 100 - 150 ευρω . υπαρχει πληθος υλικου σε δευτερο χερι ωστε να κανει και ευκολα αναβαθμισεις ,μητρικες ειναι λιγο προβλημα ετσι οπως κανανε τα socket στην προηγουμενη δεκαετια .
    μπορει και οι κατασκευαστες να το ειχαν υπολογισει αυτο ,ξερω γω ;
    ειχα παντως αγανακτησει με την ευαισθησια που ειχαν φτασει οι ακιδες οταν ειχαν μετακομισει απο την cpu στην μητρικη .

    τα μινι πισι ειναι αυτα που εχω ακολουθησει τις εξελιξεις μεταξυ 2010 και 2020 -και αυτα εχουν εκλειψει καπως .εχουν παγωσει οι εξελιξεις εδω και κανα 5αρι χρονια ;-
    για τους λογους που αναφερεις slammer

    το συστατικο που εχει αλλαξει αισθητα την χρηση στους υπολογιστες εδω και 15 χρονια, πλεον ,ειναι οι ssd .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #495
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.767
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Καλοκαίρι
    Σας γράφω από το ιατρείο με έναν T500 Thinkpad (50 euro refurb με full HD οθόνη) με έναν Τ9600, 8GB, 500GB SSD.
    Παίζει φυσικά Debian 12 sid και κάνει εκκίνηση, Chrome -> browsing ακαριαία. Βίντεο και τα συναφή καθημερινά.
    Είναι βαρύ και τερατακι και αυτή την στιγμή που μιλάμε τα φαν είναι αθόρυβα καθόλου kick in.
    Σε ένα πετσωμένο Lenovo γυναίκας i3 11ης γενιάς τα φαν πάνε και έρχονται.

    Λέω απλά ότι αν αυτό το setup που δεν κοστίζει ακόμη και οι κινέζοι έχουν πλέον φούρνους 28nm scan, στα 45nm αν ήταν re-engineered σε ένα νέο σασί σαν low budget κανείς δεν θα καταλάναινε ότι τρέχει cpu 2008

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20240619_104929162_HDR.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  715,5 KB 
ID: 256850Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20240619_104742684_HDR.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  769,3 KB 
ID: 256848Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20240619_104945607_HDR.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  782,6 KB 
ID: 256851Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20240619_104915883_HDR.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  738,9 KB 
ID: 256849
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 19-06-24 στις 10:53.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 33 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας