Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Καλησπερα. Αν γνωριζει καποιος και μπορει να αφιερωσει λιγο χρονο θα ηθελα βηθεια στην επιλλογη μητρικης για:
    cpu i7 14700kf, 4070ti, ddr5, 2 nvme 980 pro, 2 ssd sata, να υποστηριζει wi fi, gen 4.0, αν εχει και μια pci slot για μελλοντικη καρτα ηχου καλο θα ειναι. Το overclocking δεν με ενδιαφερει, δεν θα βαλω 2η καρτα γραφικων, τα rgb δεν με απασχολουν αν και δεν τα αποκλειω. Ευχαριστω για τον χρονο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    To budget που μπορείς να διαθέσεις τι όριο έχει;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Δεν κοιταζω για καποια high end, μητρικη. Νομιζω με 200-300 Ε θα υπαρχει καποια καλης ποιοτητας μητρικη που θα καλυπτει τις αναγκες μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Χωρίς να είμαι fan της Intel, αλλά βάσει αυτών που περιγράφεις, ενδεχομένως, ίσως να σε καλύπτει κάποια από τις παρακάτω:

    https://www.skroutz.gr/s/40237161/Gi...00-Socket.html
    https://www.skroutz.gr/s/40937923/As...00-Socket.html

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Gigabyte B760M Aorus Elite AX

  6. #6
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Msi Z790 tomahawk την στιγμή που παίρνεις και σειρά Κ θα το χρειαστείς το undervolt στον επεξεργαστή

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Το συγκεκριμένο motherboard ειναι ddr4. Το αναφέρω απλά, επειδή στα ζητούμενα, αναγράφει ddr5.

    Πάντως ασχέτως τύπου ram, επειδή είχα MSI motherboard στο παρελθόν και πιο συγκεκριμένα το K7T266 Pro-R, μπορώ να πώ, ότι σαν brand ήταν αρκετά καλό motherboard.
    Το μόνο αρνητικό ήταν, ότι εάν "πείραζες" έστω και λίγο το FSB για να ανεβάσεις λίγο τον επεξεργαστή σε ταχύτητα, σταματούσαν να λειτουργούν οι USB θύρες.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο motherboard ειναι ddr4. Το αναφέρω απλά, επειδή στα ζητούμενα, αναγράφει ddr5.

    Πάντως ασχέτως τύπου ram, επειδή είχα MSI motherboard στο παρελθόν και πιο συγκεκριμένα το K7T266 Pro-R, μπορώ να πώ, ότι σαν brand ήταν αρκετά καλό motherboard.
    Το μόνο αρνητικό ήταν, ότι εάν "πείραζες" έστω και λίγο το FSB για να ανεβάσεις λίγο τον επεξεργαστή σε ταχύτητα, σταματούσαν να λειτουργούν οι USB θύρες.
    https://www.skroutz.gr/s/39908377/MS...utm_source=ios ddr5 αυτήν Έχω...

  9. #9
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Όντως, έχεις δίκιο, υποστηρίζει ddr5.

    Μάλλον κατά λάθος κοιτούσα άλλο μοντέλο.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Στην κατηγορια τιμης που κοιταζω (250-300Ε) και για Ζ790, απο οτι διαβαζω η asus εχει μειωσει ποιοτητα αλλα τιμες στα υψη, η tomahawk (την ειχα βαλει στο ματι) καλη για oc, αλλα εντονο coil whine με Ζ5 trident, οποτε μαλλον σε Αorus elite θα παω. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια

  11. #11
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κατηγορια τιμης που κοιταζω (250-300Ε) και για Ζ790, απο οτι διαβαζω η asus εχει μειωσει ποιοτητα αλλα τιμες στα υψη, η tomahawk (την ειχα βαλει στο ματι) καλη για oc, αλλα εντονο coil whine με Ζ5 trident, οποτε μαλλον σε Αorus elite θα παω. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια
    Εγώ πάντως που έχω τις ραμ που ανέφερες στα 6400 μια χαρά είναι δεν ακούγεται κάτι

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κατηγορια τιμης που κοιταζω (250-300Ε) και για Ζ790, απο οτι διαβαζω η asus εχει μειωσει ποιοτητα αλλα τιμες στα υψη, η tomahawk (την ειχα βαλει στο ματι) καλη για oc, αλλα εντονο coil whine με Ζ5 trident, οποτε μαλλον σε Αorus elite θα παω. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια
    Πάντως στο θέμα του coil whine, δεν είναι απαραίτητο, ότι και η Aorus δεν θα έχει το ίδιο θέμα με την συγκεκριμένη ram (ή με κάποιο άλλο component), εκτός και εάν testing εχουν δείξει το αντίθετο.
    Όπως και να χει πάντως, με το καλό η αγορά και καλό στήσιμο το νέο μηχάνημα!

  13. #13
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Eυχαριστω για τις ευχες σας, παιδια, σηγουρα τις χρειαζομαι. Δεν ειμαι και μυγιαγγιχτος, ωστε να με ενοχλει ο παραμικρος θορυβος. Ειμαι ανμεσα σε tomahawk και aorus elite. Θα το ψαξω ακομα, δεν βιαζομαι

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2005
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTEnet

  15. #15
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Καλημερα. Οντως χριαζεσαι τοσο δυνατο (ΚΙ ΑΚΡΙΒΟ) επεξεργαστη? Ο π.χ. i7 14700 ειναι και δυνατος και οικονομικοτερος. Επισης για παιχνιδια κορυφαιος ο AMD 7800 x3d.
    Kαι 32gb/ddr5/6400 CL32 ειναι υπεραρκετη μνημη για τις περισσοτερες σημερινες αναγκες. Αν παλι χριαζεσαι τα 64gb, πολυ καλυτερα dual chanel 2x32 απο τα 4x16.
    Για να σε βοηθισουν τα παιδια εδω στην επιλλογη εξαρτηματων, πρεπει βα αβφερεις, χρηματα που διαθετεις και δουλειες που θελεις να κανεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστω για τις ευχες σας, παιδια, σηγουρα τις χρειαζομαι. Δεν ειμαι και μυγιαγγιχτος, ωστε να με ενοχλει ο παραμικρος θορυβος. Ειμαι ανμεσα σε tomahawk και aorus elite. Θα το ψαξω ακομα, δεν βιαζομαι
    Τελικα επελεξα την gigabyte aorus elite AX Z790. Eυχαριστω για την βοηθεια

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας