Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας παίδες,

    θέλω να ρωτήσω σχετικά με τους κινητήρες πετρελαίου μέσα στην πόλη. Ξέρω σχετικά με τους euro 5 και euro 6 και το γεγονός ότι μπορεί να απαγορευτούν αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.

    Έχω βρει ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο πετρελαιοκίνητο του 2016, bmw με euro6 κινητήρα και σκέφτομαι σοβαρότατα να το πάρω αλλά χθες που ήμουν στο συνεργείο και μιλούσα με τον μηχανικό είπα να τον ρωτήσω αν με παροτρύνει να το πάρω ή όχι. Ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν θα το σύστηνε για αυτοκίνητο πόλης επειδή τα πετρελαιοκίνητα είναι λέει αμάξια για μεγάλες αποστάσεις και αν το χρησιμοποιείς απλά μέσα στην πόλη δεν θα προλάβει λέει να έρχεται σε πλήρη λειτουργία ο εγκέφαλος και η εσωτερική κάψη δεν θα γίνεται πλήρως οπότε θα επιβαρύνεται η μηχανή και κάτι τέτοια που δεν τα θυμάμαι όλα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

    Έχω πολλούς γνωστούς που έχουν πετρελαιοκίνητα και τα χρησιμοποιούν για πόλη, κανείς δεν μου έχει αναφέρει ότι είχε θέμα λόγω αυτού.

    Εσείς τι λέτε; Ισχύουν αυτά; Έχει κάποιος πετρελαιοκίνητο και μπορεί να μου πει την γνώμη του;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό. Τα diesel για να πιάσουν τα όρια εκπομπών εφοδιάζονται με φίλτρο σωματιδίων (DPF - diesel particulate filter) στην εξαγωγή, τα οποία μαζεύουν κάπνα σταδιακά. Στις μικρές διαδρομές με χαμηλές ταχύτητες και κρύο κινητήρα η συσσώρευση εντείνεται. Ο υπολογιστής ελέγχου του κινητήρα παρακολουθεί το βαθμό πληρότητας του φίλτρου με αισθητήρες, και κατά διαστήματα φροντίζει να ανεβάσει πολύ τη θερμοκρασία στο φίλτρο, για να καεί η κάπνα και να ξεμπουκώσει. Αυτό γίνεται διοχετεύοντας περισσότερο πετρέλαιο στους κυλίνδρους για να ενταθεί η καύση. Η διαδικασία αυτή ευνοείται από τη λειτουργία σε υψηλές στροφές και με θερμό κινητήρα, οπότε μέσα στην πόλη δεν είναι αποδοτική.
    Εγώ αγόρασα diesel χωρίς να τα γνωρίζω αυτά, τα έμαθα στην πορεία και παρατηρώντας τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου τα επιβεβαίωσα. Ευτυχώς δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε συνθήκες ξεκίνα-σταμάτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nyannaco : 02-08-19 στις 15:32.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατάλαβα. Οπότε εσύ από την εμπειρία σου πιστεύεις πως είναι λόγος να μην αγοράσω πετρελαιοκίνητο στην πόλη; Σε έχει επηρεάσει καθόλου στις μετακινήσεις σου ή γενικά την επίδοση του αμαξιού; Μήπως λόγω αυτού χρειάζεται πιο συχνά service;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα δεν με έχει επηρρεάσει, τουλάχιστον δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα ακόμη (τρία χρόνια και κάτιι, 39,000χλμ). Πάντως η αλλαγή του DPF είναι ακριβή απ'όσο ξέρω.
    Εγώ κινούμαι εκτός κέντρου, και δεν έχω πολύ ξεκίνα-σταμάτα, αν και οι ταχήυτητες οπωσδήποτε δεν είναι μεγάλες. Το καλοκαίρι βέβαια κάνω και μεγαλύτερες διαδρομές εκτός τα Σ/Κ, που βοηθάνε στο ξεκάπνισμα. Το χειμώνα όχι τόσο.
    Αν σκοπεύεις να κινείσαι πολύ/κυρίως κέντρο πόλης, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα πάντως. Πιο καλά δες για υγραέριο (είτε έτοιμο, είτε αγορά και μετατροπή).

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η συντριπτική πλειονότητα των ταξί κινείται με πετρέλαιο. Άν ο πετρελαιοκινητήρας ήταν ακατάλληλος για πόλη ή έβγαζε πολλές ζημιές, οι ταξιτζήδες δέν θα αγόραζαν πετρελαιοκίνητα ταξί.
    Γρηγόρης Νάκος.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συντριπτική πλειονότητα των ταξί κινείται με πετρέλαιο. Άν ο πετρελαιοκινητήρας ήταν ακατάλληλος για πόλη ή έβγαζε πολλές ζημιές, οι ταξιτζήδες δέν θα αγόραζαν πετρελαιοκίνητα ταξί.
    Οι ταξιτζηδες δουλευουν 8 ωρες συνεχομενες. οποτε ο κινητηρας και τα περιφεριακα ειναι σε θερμοκρασιες σωστες .
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συντριπτική πλειονότητα των ταξί κινείται με πετρέλαιο. Άν ο πετρελαιοκινητήρας ήταν ακατάλληλος για πόλη ή έβγαζε πολλές ζημιές, οι ταξιτζήδες δέν θα αγόραζαν πετρελαιοκίνητα ταξί.
    Ας μην αναφέρουμε ότι κάποιοι αφαιρούν (παρανόμως) το φίλτρο DPF για να γλιτώσουν το κόστος του εξαρτήματος όταν έρθει η στιγμή αλλαγής του...
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Δεν υπάρχει περίπτωση να απαγορευτούν τα Euro 5&6 εντός της πόλης σύντομα. Και να συμβεί δλδ, το πουλάς χαλαρά στην επαρχία.
    Όσον αφορά το DPF το οποίο όντως μπουκώνει σε χαμηλές ταχύτητες και στροφές, μπορείς να το βγάζεις ανά διαστήματα στην Εθνική να το ανοίγεις...

    Έχοντας οδηγήσει το ΙΔΙΟ ακριβώς αμάξι (208) σε έκδοση βενζίνης και πετρελαίου θα σου πω απλά ότι οικονομικά δεν συγκρίνεται η βενζίνη με το πετρέλαιο. Ακόμα και μέσα στην πόλη.

    Οπότε προχώρα άφοβα.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Το πετρέλαιο έχει ήδη πεθάνει. Αν θες πραγματική οικονομία πήγαινε σε υγραέριο η σε όχημα με λίγα κυβικα για μέσα στην πόλη.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην αναφέρουμε ότι κάποιοι αφαιρούν (παρανόμως) το φίλτρο DPF για να γλιτώσουν το κόστος του εξαρτήματος όταν έρθει η στιγμή αλλαγής του...
    Δυστυχώς αυτή είναι η σωστή απάντηση

  11. #11
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην αναφέρουμε ότι κάποιοι αφαιρούν (παρανόμως) το φίλτρο DPF για να γλιτώσουν το κόστος του εξαρτήματος όταν έρθει η στιγμή αλλαγής του...
    Η δεν είχαν ποτέ το DPF από το εργοστάσιο γιατί ήταν EURO 0

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πετρέλαιο έχει ήδη πεθάνει. Αν θες πραγματική οικονομία πήγαινε σε υγραέριο η σε όχημα με λίγα κυβικα για μέσα στην πόλη.
    Ίσως ακόμα καλύτερα είναι ένα όχημα με φυσικό αέριο.Υπάρχουν και εργοστασιακά.Δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια,αν έχει κάποιος ας το επιβεβαιώσει.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως ακόμα καλύτερα είναι ένα όχημα με φυσικό αέριο.Υπάρχουν και εργοστασιακά.Δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια,αν έχει κάποιος ας το επιβεβαιώσει.
    Μόνο που δεν υπάρχει δίκτυο ανεφοδιασμού! LPG έχει πλέον παντού, LNG?

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δεν έχει τόση σημασία που κινείται το αυτοκίνητο για να καθαρίσει το DPF, για κάποιους κατασκευαστές.

    Στο Honda Civic IX με τον 1.6 iDTEC που έχει πλέον η γυναίκα μου (ίσως το πιο οικονομικό αυτοκίνητο που εχει περάσει από τα χέρια μου, κάνοντας του 25 χιλιάδες χιλιόμετρα σε 10 μήνες), το regen του DPF γίνεται κανονικά όποτε κρίνουν οι αισθητήρες. Ακόμα και αν το σβήσεις ενώ το κάνει, η διαδικασία "αυτοκαθαρισμού" συνεχίζεται κανονικά. Το φαν συνεχίζει να πιάνει φουλ στροφές ενώ γίνεται το regen για να μην πιάσει τίποτα φωτιά αν το παρκάρεις πχ πάνω από βλάστηση, και μέχρι η διαδικασία να τελειώσει.

    Κάθε κατασκευαστής έχει το δικό του τρόπο να μην επηρεάζει πλέον η οδήγηση σε πόλη, όπως παλιότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 03-08-19 στις 19:09.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε κατασκευαστής έχει το δικό του τρόπο να μην επηρεάζει πλέον η οδήγηση σε πόλη, όπως παλιότερα.
    Τρίχες κατσαρές. Οι "επαγγελματίες οδηγοί" ξέρουν πολύ καλύτερα τα αυτοκίνητα που οδηγούν από τον κάθε τυχάρπαστο κατασκευαστή και μηχανικό, και για αυτό αφαιρούν το DPF.
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίχες κατσαρές. Οι "επαγγελματίες οδηγοί" ξέρουν πολύ καλύτερα τα αυτοκίνητα που οδηγούν από τον κάθε τυχάρπαστο κατασκευαστή και μηχανικό, και για αυτό αφαιρούν το DPF.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  noixto-1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  79,5 KB 
ID: 205654

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας