Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στο φόρουμ, είναι το πρώτο μου μήνυμα και αρχίζω με προβλήματα...
    Αγόρασα πρόσφατα το avm 7590 και προσπαθώ ανεπιτυχώς να συνδεθώ, έχω adsl cosmote με voip. Υπάρχει κάπου step by step με εικόνες η συνδεσμολογία? Έχω ακολουθήσει τις έντυπες αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδυασμό από τα υπάρχοντα καλώδια, έβαλα άλλο καλώδιο lan, δοκίμασα και τις 4 θύρες και δεν μπορώ να μπω στην σελίδα του ρούτερ να περάσω τα στοιχεία της σύνδεσης. Δοκίμασα 192.168.1.1 , 192.168.188.1 , 192.168.178.1 , http://fritz.box/ ... Δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. Αν βοηθάει, τα 2 λαμπάκια είναι αναμένα (power/dsl και wlan), το σταθερό είναι σε άλλο χώρο. Είμαι ένα βήμα πριν το επιστρέψω

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Το να μην μπορείς να συνδεθεις με το μηχανημα και να μπεις στο μενού του μου ακούγεται λόγο παράξενο.
    Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά μόντεμ της εταιρείας (7430, 7490, 7530, 7582 και 7590) και με κανένα ως τώρα δεν συνάντησα τέτοιου είδους θέμα. Στο default ασύρματο δίκτυο που σου εμφανίζει, συνδέεσαι κανονικά; Έχεις δοκιμάσει με υπολογιστή, κινητό, ταμπλετ; Η default όντως είναι η 192.168.178.1

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου, τι διεύθυνση έχει; Είναι όλες οι επιλογές στο αυτόματο ή της έχεις ορίσει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με του Fritz (π.χ. 192.168.178.2);

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Το να μην μπορείς να συνδεθεις με το μηχανημα και να μπεις στο μενού του μου ακούγεται λόγο παράξενο.
    Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά μόντεμ της εταιρείας (7430, 7490, 7530, 7582 και 7590) και με κανένα ως τώρα δεν συνάντησα τέτοιου είδους θέμα. Στο default ασύρματο δίκτυο που σου εμφανίζει, συνδέεσαι κανονικά; Έχεις δοκιμάσει με υπολογιστή, κινητό, ταμπλετ; Η default όντως είναι η 192.168.178.1
    Στο ασύρματο δεν προσπάθησα να συνδεθώ. Η δοκιμή γίνεται απο desktop με ethernet. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος στην συνδεσμολογία. Τα 2 πρώτα λαμπάκια (power/dsl και wlan) είναι πράσινα, οπότε έχω συγχρονισμό και σύνδεση με το δίκτυο να υποθέσω. Σύνδεση ρούτερ με desktop δεν έχω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου, τι διεύθυνση έχει; Είναι όλες οι επιλογές στο αυτόματο ή της έχεις ορίσει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με του Fritz (π.χ. 192.168.178.2);
    Αν εννοείς φίλε μου από το ipconfig, το default gateway, είναι 192.168.1.1 . Δεν έχω πειράξει κάτι, με το speedport entry 2i δουλεύουν ρολόι και μπάινω κανονικά στην ip του ρουτερ

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Όπως γράφει και ο jkoukos παραπάνω,
    ή θα ορίσεις η κάρτα δικτύου να παίρνει αυτόματα διεύθυνση,
    ή θα βάλεις π.χ. 192.168.178.2 και gateway 192.168.178.1
    Αυτό "το default gateway, είναι 192.168.1.1" είναι λάθος, σου έχει μείνει από το speedport και είναι λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Σωστοί jkoukos και georgep138. Τα led ανάβουν σωστά (παίρνει ρεύμα και έχει ενεργοποιημένο το wireless), αλλά δεν σημαίνει ότι έχεις συνδεθεί στο Intenet. Θα χρειαστεί να επιλέξεις μέσα από το μενού είτε το προφίλ του ISP σου (έχει Cosmote & Vodafone) είτε να περάσεις τις ρυθμίσεις χειροκίνητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια jkoukos, georgep138 και ilpapacha. Έβαλα ip setting/automatic (dhcp) και κατάφερα και μπήκα στην σελίδα του ρούτερ. Εκεί είχε μόνο επιλογή Cosmote VDSL αλλά δεν συνδέθηκα. Έκανα χειροκίνητα νέο provider και πέρασα τα στοιχεία σύνδεσης, έπρεπε όμως να ενεργοποήσω την επιλογή IPv6 Support... Αναβαθμίστηκε μετά το OS από 06.90 σε 07:12 και είδα ότι προστέθηκαν νέα ονόματα provider, αλλά και πάλι ήθελε ενεργοποίηση το IPv6 Support. Σημείωση: με το σκέτο γκρι καλώδιο με το RJ11 και το RJ45, στην πρίζα και στο DSL ρούτερ αντίστοιχα, δεν συνδεόταν. Τελικά χρησιμοποίησα το έταιρο γκρι Υ καλώδιο μαζί με το παλιό adsl splitter...Επίσης ρυθμίσεις το voip αυτόματα δεν πήρε, θα πάρω το 13888 να το φτιάξει, αν και από ότι είχα διαβάσει, οι ρυθμίσεις έμπαιναν αυτόματα.. Τέσπα, μικρό το κακό

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Όλα καλά λοιπόν! Όταν έβαλα το προφίλ COSMOTE σε ADSL γραμμή ούτε εγώ μπόρεσα να συνδεθώ (προφανώς το προφίλ είναι μόνο για VDSL), οπότε τις πέρασα χειροκίνητα. Όσον αφορά το VoIP σε όσες γραμμές το έβαλα χρειάστηκε να καλέσω το 13888. Απλά τους λες ότι έχεις συνδέσει εξοπλισμό fritzbox που πλέον τον υποστηρίζουν και περνάνε αυτοί τις ρυθμίσεις απομακρυσμένα (υπόθεση δευτερολέπτων). Το IPv6 support δεν χρειάστηκε να το ενεργοποιήσω σε καμμία γραμμή για να παίξει... Καλορίζικο!

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά λοιπόν! Όταν έβαλα το προφίλ COSMOTE σε ADSL γραμμή ούτε εγώ μπόρεσα να συνδεθώ (προφανώς το προφίλ είναι μόνο για VDSL), οπότε τις πέρασα χειροκίνητα. Όσον αφορά το VoIP σε όσες γραμμές το έβαλα χρειάστηκε να καλέσω το 13888. Απλά τους λες ότι έχεις συνδέσει εξοπλισμό fritzbox που πλέον τον υποστηρίζουν και περνάνε αυτοί τις ρυθμίσεις απομακρυσμένα (υπόθεση δευτερολέπτων). Το IPv6 support δεν χρειάστηκε να το ενεργοποιήσω σε καμμία γραμμή για να παίξει... Καλορίζικο!
    Σε ευχαριστώ πολύ! 'Εχω πάρει από το απόγευμα το 13888 για το θέμα του voip, είμαι από τότε χωρίς τηλέφωνο, βλέπω να το ρυθμίζουν από Δευτέρα... Το μόνο μου πρόβλημα έιναι οτι κλειδώνει περίπου 2Mbps λιγότερο από το speedport entry 2i και έχει ανεβάσει και το ping, από 17 σε 66... Να το δηλώσω βλάβη (το yψηλό ping) ή θα μου πουν τα κλασσικά "γιατί αλλάξατε router"...?

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Ανέφεραν ότι θα περάσουν τις ρυθμίσεις την Δευτέρα; Τις ρυθμίσεις τις περνάνε, πραγματικά σε κάποια δευτερόλεπτα, ενώ μιλάς μαζί τους στην γραμμή. Το έχω κάνει αρκετές φορές, εκτός αν έπεσες σε κάποιον που δεν σκάμπαζε. Κάλεσε τους ξανά. Τα fritzbox γενικά «κλειδώνουν» χαμηλότερα, αλλά είναι πιο σταθερά. Για το θέμα του ping, έλεγξες μήπως είχες ανοικτή κάποια εφαρμογή που μπορεί να το επηρεάζει, όπως πχ κάποιον torrent client; Το «γιατί αλλάξατε router...» δεν παίζει, καθώς οι ίδιοι το πουλάνε στο site τους και το υποστηρίζουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφεραν ότι θα περάσουν τις ρυθμίσεις την Δευτέρα; Τις ρυθμίσεις τις περνάνε, πραγματικά σε κάποια δευτερόλεπτα, ενώ μιλάς μαζί τους στην γραμμή. Το έχω κάνει αρκετές φορές, εκτός αν έπεσες σε κάποιον που δεν σκάμπαζε. Κάλεσε τους ξανά. Τα fritzbox γενικά «κλειδώνουν» χαμηλότερα, αλλά είναι πιο σταθερά. Για το θέμα του ping, έλεγξες μήπως είχες ανοικτή κάποια εφαρμογή που μπορεί να το επηρεάζει, όπως πχ κάποιον torrent client; Το «γιατί αλλάξατε router...» δεν παίζει, καθώς οι ίδιοι το πουλάνε στο site τους και το υποστηρίζουν.
    Όχι μόνον αυτό αλλά το αυτοματοποιημένο ηχητικό μήνυμα στο 1388 ανέφερε οτι η εκτιμώμενη ημερομηνία επίλυσης είναι η 7η Αυγούστου...Η πρώτη εκπρόσωπος χθες, μάλλον το δήλωσε ως βλάβη γιατί δεν ήξερε. Σήμερα πήρα 2 τηλέφωνα, μου είπαν να στείλω ενα mail για να έρθουν κάποια tokens στο κινητό και να τα περάσω εγώ στο ρούτερ, ακόμα περιμένω, ξαναπήρα και μου είπαν ότι επειδή μεσολάβεί ΣΚ, το τμήμα που έλαβε το mail θα το δει από Δευτέρα... Χρόνια πελάτης cosmote, τέτοια νοοτροπία δεν έχω συναντήσει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας