Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,
    από την στιγμή που πέρασα σε wind double play 50 και μου άλλαξαν την γραμμή σε voip (με ρούτερ το ZTE) προσπαθώ να βρω τρόπο να κρατήσω πάσει θυσία το 7490 -που πανω του έχω στήσει αρκετά πράγματα στο σπίτι και δεν θέλω να τα χάσω- και ταυτόχρονα να έχω τηλέφωνο και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει.
    Έχω προσπαθήσει διάφορα που διάβασα στο forum κυρίως στο νήμα της vodafone αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ούτε απευθείας στο Fritz ούτε μέ bridge στο ZTE να έχω τηλέφωνο.
    Το έχει καταφέρει κάποιος;
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VGi : 04-08-19 στις 14:19.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η VoIP τηλεφωνία θα δουλεύει αποκλειστικά στην συσκευή της Wind θέλοντας ή μη, εκτός κι αν τους πείσεις να σου δώσουν τον κωδικό της και πληροφορίες για τον server (πράγμα απίθανο).
    Η λύση για να έχεις την τηλεφωνία και στο Fritz, είναι να συνδέσεις σε μία αναλογική θύρα της συσκευής του παρόχου, το άκρο του Y-καλωδίου του Fritz που είναι για την τηλεφωνία.

    Όσον αφορά το routing, αν η συσκευή του παρόχου μπορεί να μπει σε σε Bridge mode είναι εύκολα τα πράγματα, με το Fritz να κάνει την κλήση ΡΡΡ και να παίζει ως μοναδικό router.
    Η επόμενη λύση είναι να βάλεις το Fritz ως router πίσω από το ΖΤΕ, στο οποίο θα ορίσεις την ΙΡ του Fritz ως DMZ.
    Και η τελευταία λύση να παίζει το Fritz ως router πίσω από το ZTE, αλλά θα χρειάζεται 2πλό port forwarding για άνοιγμα οποιασδήποτε πόρτας.
    Υπάρχει και η περίπτωση το Fritz να παίζει ως client του ΖΤΕ, αλλά δεν είναι πλέον router και μερικές λειτουργίες δεν δουλεύουν.

    Γράψε αναλυτικά τι λειτουργίες δουλεύεις τώρα στο Fritz και πως έχουν τα πράγματα στο εσωτερικό σου δίκτυο για να σου προτείνουμε το καλύτερο.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
    Στο Fritz έχω στήσει κάμερες, θερμοστάτες και άλλα στοιχεία smart home, δεν θα ήθελα να το αποχωριστώ.
    Αντιθέτως το ΖΤΕ θα ήθελα να μην το χρησιμοποιήσω καθόλου αλλά αν αυτό δεν γίνεται τότε να συμμετέχει το δυνατόν λιγότερο στο δίκτυο μου.
    Θεωρητικά το ΖΤΕ έχει δυνατότητα να φτιάξεις νέα connection με ρυθμίσεις bridge, πράγμα που έχω κάνει ακολουθώντας οδηγίες που βρήκα εδώ, αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι εννοείς δεν είδες αποτέλεσμα; Δεν χρειάζεται να φτιάξεις νέο connection αλλά απλά να αλλάξεις το υπάρχον από ΡΡΡοΕ σε Bridge και την κλήση ΡΡΡ θα την κάνει πλέον το Fritz.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τις συνδέσεις που έχει έτοιμες δεν μπορείς να τις πειράξεις.
    Αναγκαστικά έφτιαξα νέα ώς Bridge
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vdsl 837.PNG  

    Bridge.PNG  


  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν σου δίνει δυνατότητα τροποποίησης, κοίτα μήπως μπορείς να την διαγράψεις και να δημιουργήσεις μια νέα Bridged και με VLAN ID 835.
    Προσοχή, θα διαγράψεις αυτή με το ίδιο VLAN ID αφήνοντας τα άλλα απείραχτα, ειδικά το 837 που αφορά την τηλεφωνία

    Αν δεν σου δίνει ούτε αυτή την επιλογή, το μόνο που σου μένει είναι να μπει το Fritz πίσω από το ΖΤΕ με έναν από τους τρόπους που ανέφερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μπορώ να την διαγράψω και να φτιάξω μια νέα Bridge, αυτό ήταν που έγραφα ότι έχω κάνει αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.
    Θα το ξανακάνω πιο προσεκτικά και ελπίζω αυτή την φορά να παίξει.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το διαγράφεις, φτιάχνεις ένα νέο όπως είπα και με VLAN που δεν είχες πριν και του κάνεις επανεκκίνηση. Μετά κάνεις σύνδεση ΡΡΡοΕ στο Fritz.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τώρα κατάφερα να σχοληθώ πάλι με το θέμα αλλά χωρίς ακόμα επιτυχία
    έχω κάνει τα εξής:
    1. H γραμμή VDSL στο FRITZ
    2. Ρύθμιση FRITZ PPPoE
    3. Σύνδεση FRITZ LAN1 με ΖΤΕ LAN1
    4. Δημιουργία νέου Bridged Connection VLAN 835 στο ΖΤΕ και σβήσιμο του παλιού.
    5. Σύνδεση τηλεφώνου στο phone 1 του ΖΤΕ
    Με τα παραπάνω έχω κανονικά VDSL μέσω του FRITZ αλλά δεν έχω τηλέφωνο

    Αν προσπαθήσω να βάλω την γραμμή VDSL στο ΖΤΕ τότε κατεβάζει εξαρχής τα default connections και μου σβήνει την νέα Bridged, πως μπορώ να του κόψω το remote access? (δεν έχω τα ''ανεβασμένα'' credentials).

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Bridge Mode το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη στην τηλεφωνική γραμμή για να κάνει τον συγχρονισμό.
    Εσύ το έβαλες πίσω από το Fritz και είναι απόλυτα λογικό να μην παίζει η τηλεφωνία. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να ρυθμισθεί ως απλό router παίρνοντας σύνδεση από μία LAN θύρα που να παίζει ως WAN. Αλλά για τον σκοπό αυτό χρειάζονται τα στοιχεία του χρήστη root.

    Δες εδώ εδώ σχετικές πληροφορίες για ένα ΖΤΕ της Vodafone πίσω από άλλο router.
    Κι εδώ σχετικές πληροφορίες για Bridge Mode ένα ΖΤΕ της Vodafone μπροστά από άλλο router.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δυστυχώς σε κάθε περίπτωση κολλάω στο ότι τα credentials που αναφέρουν οι φίλοι εδώ αλλά και ότι έψαξα στο νετ δεν μου δουλεύουν οπότε δεν μπορώ να επέμβω πραγματικά στο ΖΤΕ και δεν μπορώ να εφαρμόσω καμιά από τις οδηγίες.
    Άλλη ιδέα;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου έγραψα στην αρχή ποιες είναι οι επιλογές σου εφόσον δεν μπορείς να ρυθμίσεις κατάλληλα το ΖΤΕ. Σε όλες το ΖΤΕ θα είναι κανονικά στην γραμμή ως modem/router και για την τηλεφωνία.

    Πίσω από αυτό μπαίνει το Fritz ως:
    α. Router παίρνοντας σύνδεση από το ΖΤΕ, στο οποίο θα έχεις ενεργό το DMZ (αν υπάρχει στις επιλογές).
    β. Router παίρνοντας σύνδεση από το ΖΤΕ. Εδώ χρειάζεται 2πλό άνοιγμα κάποιας πόρτας από μια φορά σε κάθε συσκευή.
    γ. Client παίρνοντας σύνδεση από το ΖΤΕ. Εδώ ανήκει στο υποδίκτυο του ΖΤΕ και δεν κάνει routing, χάνοντας παράλληλα κάποιες δυνατότητες.

    Σε κάθε περίπτωση η τηλεφωνία μπορεί να δουλεύει και στο Fritz.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    jkoukos σε ευχαριστώ για την συνεχή βοήθεια σου, κρίμα που δεν μπορώ να βρώ το σωστό username/pass για να τα εφαρμόσω.
    Από τις επιλογές που μένουν θα προσπαθήσω την α. με το DMZ στο ΖΤΕ, χρειάζεται κάτι να ρυθμίσω και στο FRITZ;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να το βάλεις ωρ ρούτερ πίσω από άλλο ρούτερ. Δοκίμασε με τον wizard.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι την επιλογή για DMZ (που αναφέρεται παραπάνω) δεν πρέπει να την συνιστούμε.
    Εχει κινδύνους ασφαλείας

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας