Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τον τελευταίο καιρό (περίπου 2 μήνες για την ακρίβεια) παρατηρώ σοβαρά προβλήματα όσον αφορά την κάλυψη του WiFi στο σπίτι. Έχω 50αρι VDSL γραμμή, πολύ σταθερή και καλή. Όμως το ρούτερ της Vodafone (IVV24200.N3UHM) μου δημιουργεί άπειρα προβλήματα όσον αφορά το WiFi. Σε 2 κινητά μέσα στο σπίτι το δίκτυο γίνεται ''Saved, Disabled'' και ο μόνος τρόπος μέχρι νωρίτερα για να διορθωθεί είναι επανεκκίνηση στην συσκευή. Εκτός αυτού όμως ειδικά τις τελευταίες μέρες παρατηρώ συνεχόμενα drop outs και για να ξανασυνδεθεί είτε χρειάζεται να περιμένω μερικά δεύτερα (ειδικά αν είμαι σε άλλο δωμάτιο εκτός αυτού που είναι το ρούτερ) είτε να πάω στην λίστα των δικτύων στο κινήτο (απλά ανοίγοντας την ξανασυνδέεται).

    Όσον αφορά τις ρυθμίσεις του ρούτερ έχω δοκιμάσει πολλά κανάλια και Auto, από 20/40 MhZ σε 20 μόνο και να βάλω το security σε WPA/WPA2 έναντι απλώς WPA2. Το πρόβλημα συνεχίζει. Φταίει το ρούτερ? (έτσι φαίνεται) Να ζητήσω νέο ή θα μου δώσουν κάτι ακόμη χειρότερο?

    Ευχαριστώ!

    Υ.Γ Τα εν λόγω κινητά στα οποία παρουσιάστηκε το πρόβλημα είναι Redmi Note 7, Redmi 5 (υποστηρίζυον b/g/n και το 7 και ac)

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    τι πακέτο έχεις και πήρες αυτό τον εξοπλισμό αυτόν το δίνουν σε πακέτα vodafone one net
    αν δεν έχεις voip τηλεφωνία πάρε ενα vdsl router

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι, One Net είναι. απλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι όντως το τηλέφωνο μου ή το ρούτερ. Επειδή το περίεργο είναι ότι αν συνδεθώ σε άλλο WiFi δίκτυο επίσης το αποθηκεύει και μετά ενεργοποιείται το δίκτυο του σπιτιού πάλι!\

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    voip έχεις δύσκολο σε one net να έχεις απλή τηλεφωνία
    Δοκίμασες μια επανεκκίνηση οχι reset

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τα εχω δοκιμάσει όλα. Νομίζω ότι φταίει η συσκευή μου (το κινητό) και θα την δώσω για σέρβις καλού κακού, αν συνεχίσει θα ζητήσω νέο ρούτερ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα δοκίμαζα αλλαγή στο κανάλι του ασυρμάτου

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το έχω ήδη δοκιμάσει και το πρόβλημα συνεχίζει, μερικές φορές το wifi στην συσκευή μου ντροπάρει και πρέπει να πατήσω στις ρυθμίσεις, με το που γίνει αυτό ενεργοποιείται αμέσως, το οποίο με κάνει να νομίζω ότι το θέμα είναι τελικά στο κινητό.. αλλά δεν μπορώ να το απομονώσω το πρόβλημα ούτε να το αναπαράξω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας