Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Έχω εδώ και λίγα χρόνια ως AP ένα RB951G-2HnD.
    Τώρα που πέρασα σε FttH, τσέκαρα να δω πως πάει μέσω WiFi.

    Καταλαβαίνω ότι είναι παλιότερος και μόνο 2.4GHz, αλλά πάλι θεωρητικά φτάνει τα 300Mbps. Η σύνδεση με το δίκτυο μου είναι μέσω gigabit Ethernet, βλέπει κανονικά το router κλπ.
    Έχω τελευταίο firmware και παίζω σαν απλό home AP.

    Δοκιμάζω με το Note 8 μου στα 2.5 μέτρα από το MikroTik, το speedtest... με το ζόρι 40+Mbps.
    Ανοίγω το WiFi του Oxygen (κανονικά το έχω κλειστό επειδή είναι δίπλα μου), δοκιμάζω πάλι το Note 8... έπαιζε σαν να ήμουν ενσύρματος. Τερμάτισε 100+/10+.
    Βέβαια εδώ η δοκιμή έγινε στα 5GHz, αλλά όπως είπαμε τα 100 και σχεδόν δίπλα του, δεν έπρεπε να έχει πρόβλημα ούτε το RB951G-2HnD (εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω).

    Άλλο WiFi traffic δεν υπήρχε την ώρα των test.

    Any ideas?
    ---
    NLS

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και πολλά έπιασες στους 2,4GHz. Όταν λέμε ότι η μπάντα είναι κορεσμένη, το εννοούμε.
    Άσε που τα 300Mbps είναι η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης και όχι η πραγματική στο διαδίκτυο. Η δεύτερη πάντα είναι μικρότερη για πολλούς λόγους και δεν έχει καμία σχέση με το να ήσουν συνδεδεμένος ενσύρματα.
    Ποια ήταν ή αντίστοιχη ταχύτητα στο Oxygen; Το δικό μου δεν έχει 5GHz και γι' αυτό ρωτώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Στο Oxygen τερμάτισε την 100άρα μου, το έγραψα. Ήταν σαν να είμαι με το Ethernet και μάλιστα ακόμα και στο ping.

    Όταν λες η μπάντα είναι κορεσμένη, εννοείς από άσχετα πράγματα (όχι μόνο WiFi) που παίζουν σε κοντινές συχνότητες;
    Από άλλα WiFi devices δεν έχω ιδιαίτερα πολλά κοντά μου για να πεις ότι γίνεται χαμός.

    Μάλλον πάντως θα πάω σε πιο σύγχρονο AP όπου να 'ναι...
    ---
    NLS

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βάλε κάποια εφαρμογή π.χ. WiFi Anslyzer στο κινητό και κάνε έλεγχο στις 2 μπάντες αν υπάρχει καθαρό κανάλι και πόσα ασύρματα δίκτυα πιάνει.

    Επίσης δεν απάντησες σε ποια ονομαστική ταχύτητα έγινε η ζεύξη στους 5GHz. Μήπως ο router παίζει σε 11ac;

    Πολλά ασύρματα στο ίδιο κανάλι σημαίνει απώλεια ταχύτητας. Ανάλογα πόσες συσκευές είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα σε αυτά τα δίκτυα και τι κάνουν, αντίστοιχα μειώνεται η ταχύτητα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Oxygen τερμάτισε την 100άρα μου, το έγραψα. Ήταν σαν να είμαι με το Ethernet και μάλιστα ακόμα και στο ping.

    Όταν λες η μπάντα είναι κορεσμένη, εννοείς από άσχετα πράγματα (όχι μόνο WiFi) που παίζουν σε κοντινές συχνότητες;
    Από άλλα WiFi devices δεν έχω ιδιαίτερα πολλά κοντά μου για να πεις ότι γίνεται χαμός.

    Μάλλον πάντως θα πάω σε πιο σύγχρονο AP όπου να 'ναι...
    Το συνήθες πραγματικό για κλείδωμα 150 είναι τα 30mbit για 300 είναι τα 50mbit σε ασύρματο 2.4, ακόμα και χωρίς να υπάρχει κάτι άλλο

    Στην ίδια συχνότητα είναι τα dect πχ, αλλά δεν τα βλέπεις σε κάποιο analyzer

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας