Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56300/5600
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SPEEDPORT+
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειμαι συνδρομητης στην nova 3play adsl24 full πακετο. Ενδιαφερομενος για vdsl εχω εξαντλησει ολες τις επιλογες για διαθεση vdsl ειται απο το site της nova τηλ στο 13731 καθως και στο support εδω και ειναι ολοι αρνητικοι οτι στην περιοχη μου δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.Μετα απο αυτο και εχοντας προβλημα με το adsl κανω φορητοτητα στην cosmote που εχει διαθεσιμοτητα,ακολουθως μετα την φορητοτητα με παιρνουν απο nova για προσφορα λεγοντας μου οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl στην περιοχη μου επιμενοντας και να κανω υπαναχωρηση στην cosmote.Ξαναπαιρνω τηλ στο 13731 και μου απαντα ο τεχνικος οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl στην περιοχη μου.Τελικα τι πρεπει να κανω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος palmer : 10-08-19 στις 16:36.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε δοκιμάζεις να πάρεις στο κατάστημα του Πειραιά; Μπορεί να έχουν ακριβέστερη ενημέρωση.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ότι είπε και ο Ax0R7aG0z πιο πάνω. Θα πας σε ένα κοντινό κατάστημα και θα ρωτήσεις εκεί. Τα τηλ. κέντρα της Nova (13831 & 13731) δεν έχουν ακόμα ενημέρωση για περιοχές με καμπίνες Wind & Vodafone. Και σε μένα τα ίδια έλεγαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν δεν πήγαινα στο κατάστημα της περιοχής μου ακόμα με adsl θα ήμουνα

  4. #4
    Εγγραφή
    20-01-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εμένα στην περιοχή μου (Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης) που οι καμπίνες είναι Wind δεν υπάρχει κατάστημα, στο πλησιέστερο κατάστημα Ευόσμου (οπού οι καμπίνες είναι Vodafone) μου λένε ότι δεν έχω, το ίδιο λένε και στα τηλεφωνά. Όμως στην σελίδα της Wind έχω έως 200αρα όπως και στον ΟΤΕ.
    Υπάρχει βέβαια και το κατάστημα Νεάπολης όπου είναι και εκεί της Wind μήπως έχουν εκεί ενημέρωση και για της καμπίνες της περιοχής μου;
    Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω, η ταχύτητα μου είναι πολύ χαμηλή (5 mbps) λόγο απόστασης οπότε δεν μπορώ να περιμένω για πολύ καιρό την Nova.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα καλή χρονιά.
    Το συμβόλαιο μου με την nova το οποίο περιλαμβάνει adsl έως 24(τρομάρα μας μετά βίας πιάνει 6-7 στην καλυτερη),έληξε τέλη Νοεμβρίου.Θελωντας ανανέωση συμβολαίου με VDSL έως 50 ,απευθύνθηκα στο κατάστημα Ευόσμου όπου με διαβεβαίωσαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στον Εύοσμο.Μετα από πολλαπλά τηλέφωνα στα πενταψηφια της NOVA,στο τεχνικό και στο εμπόρικο τμήμα, έγινε ηχογράφηση για ανανέωση συμβολαίου που θα περιλαμβάνει και VDSL 50 .Ενώ μου ήρθε μήνυμα πως η αιτηση ενεργοποίησης καταχωρήθηκε επιτυχώς ξαφνικά προχθές ,διαπίστωσα ότι πλέον δεν υπήρχε αίτηση καν.Σε τηλ επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι ακυρώθηκε η αίτηση καθώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL 50 (ενώ αρχικά με είχαν ενημερώσει και από το κατάστημα και από το 5ψηφιο τους ότι υπάρχει διαθεσιμότητα).Αυτή είναι αντιμετωπιση "σοβαρής"εταιρείας και τα συμπεράσματα δικά σας.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα (πρώτο post στο forum).

    Ας παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία όσον αφορά στη διαθεσιμότητα VDSL από Nova.

    Αυτή τη στιγμή είμαι συνδρομητής της υπηρεσίας triple play της Nova (τηλεφωνία, τηλεόραση και internet). Πρόπερσι το καλοκαίρι η Vodafone έστρωσε οπτικές ίνες στην περιοχή μου (Πειραιάς - Πασαλιμάνι), οπότε αποφάσισα κι εγώ να αναβαθμιστώ. Δυστυχώς, στο site της Nova, αφού δώσω το σταθερό μου, αναγράφεται ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή μου. Να σημειώσω επίσης ότι ο ΟΤΕ παρέχει VDSL στην περιοχή μου.

    Από απόλυτα αξιόπιστη πηγή ενημερώθηκα ότι παρότι η Forthnet μπορεί να νοικιάσει τις υποδομές άλλων για να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές της, δεν το κάνει (υποθέτω για οικονομικούς λόγους). Όταν τους πήρα τηλέφωνο μού είπαν ότι VDSL δεν γίνεται να βάλω γιατί το αστικό κέντρο είναι πάνω από 2 χλμ μακριά από το σπίτι μου (πρέπει να είναι το πολύ 500 με 1.000 μέτρα μακριά - αν και ο τεχνικός μού είπε πως αν είναι πάνω από 500 να μην περιμένω 50άρα), ενώ όταν τους ανέφερα ότι σήμερα μόλις ο γείτονάς μου (διπλανό διαμέρισμα) συνδέθηκε με την οπτική ίνα της Vodafone, μου είπαν ότι συνήθως υπάρχει ένα χρονικό διάστημα (ο τεχνικός είπε για τρίμηνο, αλλά δεν ήταν σίγουρος) που ο πάροχος που έστρωσε τις ίνες εξυπηρετεί αποκλειστικά συνδρομητές του (υπάρχοντες και νέους), και μετά μπορούν να αναβαθμιστούν και συνδρομητές άλλων παρόχων. Όπως, όμως, έγραψα παραπάνω, πάει σίγουρα πάνω από χρόνος που έχουν τοποθετηθεί οι οπτικές ίνες και η καμπίνα από τη Vodafone, με την καμπίνα να είναι γύρω στα 80 μέτρα μακριά από το σπίτι μου.

    Αύριο θα πάω στο κατάστημα της Nova στον Πειραιά για να ρωτήσω κι εκεί. Οι απορίες μου - αν τυχόν γνωρίζετε - είναι δύο:

    Πρώτον, είμαι δεσμευμένος με ρήτρα στη Nova. Ξέρει κάποιος πόση είναι αυτή η ρήτρα; Από την εξυπηρέτηση της Nova/Forthnet μού είπαν ότι "μάλλον" είναι ένα fixed ποσό "σίγουρα πάνω από κατοστάρικο" (σας τα μεταφέρω ακριβώς όπως μου τα είπαν). Αύριο, όμως, θα πάω να ρωτήσω στο κατάστημα για να ξέρω ακριβώς τι παίζει.

    Δεύτερον, η πηγή μου με συμβούλεψε να τους πω ότι είμαι βέβαιος πως μπορούν να μου παρέχουν VDSL ή fiber σύνδεση (αφού υπάρχουν οι υποδομές, ασχέτως που δεν είναι δικές τους. Έχουν δικαίωμα να νοικιάσουν σε τιμή χονδρικής). Εγώ δεν θέλω να φύγω από τη Nova, αλλά αν δεν μπορούν να μου παρέχουν την υπηρεσία, θα αναγκαστώ. Συνεπώς, δεν υποχρεούμαι να πληρώσω ρήτρα. Στέκει αυτό;

    Αφού έχω νεότερα, θα ποστάρω ξανά σε αυτό το νήμα.

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Εγώ στο Ηράκλειο Κρήτης αντιμετωπίζω το εξής: κάνω έλεγχο στην ιστοσελίδα για διαθεσιμότητα και ενω πριν λίγο καιρό έβγαζε διαθέσιμη υπηρεσία VDSL τώρα βγάζει μόνο ADSL. Πηγαίνω στο κατάστημα που μου το επιβεβαιώνουν οτι ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα. Από την Vodafone μου δίνουν και 100αρα υπηρεσία και πήρα προσφορά.
    Κάνω φόρμα επικοινωνίας με τη Nova και με πήραν τηλέφωνο λέγοντας μου οτι σίγουρα υπάρχει υπηρεσία VDSL για την γραμμή μου και μου κάνουν μια απερίγραπτη προσφορά που δεν την δέχτηκα φυσικά. Μετα απο πίεση δική μου οτι δεν μπορεί η ιστοσελίδα να λεει άλλα και αυτοί άλλα γιατι έτσι χάνουν πελάτες και δεν δείχνει σοβαρότητα μου είπαν θα το ψάξουν καλύτερα και θα ξανά επικοινωνήσουν. Οπότε nikz13 στερούνται σοβαρότητας και πραγματικά σκέπτομαι με το τέλος της δέσμευσης να μεταπιδήσω στη Vodafone που μου δίνει και καλύτερο πακέτο στην ίδια τιμή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας