Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ
    Γνωρίζει καποιος τις δυνατοτητες του ως access point. Μπορει να χρησιμοποιηθε για να να μοιρασει ιντερνετ σε 70+ χρηστες? (για χρηση social media)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Στην πραγματικότητα ΚΑΝΕΝΑ Access Point δεν μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα 70 χρήστες.
    Τα CISCO Access Point που κοστίζουν πάνω από 500 € το καθένα, δίνουν μέγιστο τους 25 ταυτόχρονους χρήστες.
    Για λόγους marketing τα φτηνά AP λένε ότι μπορούν να αντέξουν και 100 χρήστες, αλλά μόλις συνδεθούν 5-6 χρήστες αρχίζουν να κλατάρουν.

    .

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα Unifi της Ubiquiti, υποστηρίζουν πολλούς ταυτόχρονα χρήστες, αποδεδειγμένα πάνω από 80. Επίσης το ίδιο ακριβότερα μοντέλα των Cisco, Aruba, Ruckus κλπ.

    Το Picostation που αναφέρθηκε και τα αντίστοιχα Nanostation, τα πάνε σχετικά καλά μέχρι τους περίπου 25-30 χρήστες. Εξαρτάται βέβαια τις συσκευές που θα συνδεθούν πάνω τους και τι χρήση κάνουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Unifi της Ubiquiti, υποστηρίζουν πολλούς ταυτόχρονα χρήστες, αποδεδειγμένα πάνω από 80. Επίσης το ίδιο ακριβότερα μοντέλα των Cisco, Aruba, Ruckus κλπ.

    Το Picostation που αναφέρθηκε και τα αντίστοιχα Nanostation, τα πάνε σχετικά καλά μέχρι τους περίπου 25-30 χρήστες. Εξαρτάται βέβαια τις συσκευές που θα συνδεθούν πάνω τους και τι χρήση κάνουν.

    Επειδή σχεδιάζω και στήνω ασύρματα δίκτυα για 500 έως 3500 client, γνωρίζω στην πράξη απο προσωπική εμπειρία πόσο σηκώνει το Cisco (1830 και 1850 μοντέλα για εσωτερικούς χώρους - Cisco 1560 γιά εξωτερικούς χώρους) αλλά και τα Ubiquiti AC PRO. Πάνω απο 25 clients στην πράξη, δεν πάει κανένα τους.
    Και είναι πολύ λογικό. Aν γνωρίζεις το προτόκολο CSMA-CD θα καταλάβεις ακριβώς τον λόγο που -παρά τις ανακρίβειες που λένε λόγω μάρκετινγκ- η πραγματικότητα είναι ΠΟΛΥ διαφορετική.

    .

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω γράψει παλαιότερα προσωπική εμπειρία ενώ υπάρχουν και άλλες σχετικές αναφορές (π.χ. εδώ).
    Είμαι σε διακοπές στο χωριό, αλλά στην Αθήνα έχω κρατημένο screenshoot από άλλη εγκατάσταση με περίπου 90+ συνδέσεις (αν θυμάμαι καλά) σε ένα ΑΡ.

    Συμφωνώ ωστόσο ότι δεν είναι σωστό να βάλουμε 100+ clients σε ένα ΑΡ για πολλούς και διάφορους λόγους.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει παλαιότερα προσωπική εμπειρία ενώ υπάρχουν και άλλες σχετικές αναφορές (π.χ. εδώ).
    Είμαι σε διακοπές στο χωριό, αλλά στην Αθήνα έχω κρατημένο screenshoot από άλλη εγκατάσταση με περίπου 90+ συνδέσεις (αν θυμάμαι καλά) σε ένα ΑΡ.

    Συμφωνώ ωστόσο ότι δεν είναι σωστό να βάλουμε 100+ clients σε ένα ΑΡ για πολλούς και διάφορους λόγους.

    OK. Για να το λες, κάτι θα ξέρεις....

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είχα τις αμφιβολίες μου όταν πρωτοεμφανίσθηκαν πριν από 6+ χρόνια, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη στην πορεία.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Εχεις κάποιο datasheet της ubiquiti που να αναφέρει πόσους ταυτόχρονα clients υποστηρίζει ?
    (για οποιοδήποτε μοντέλο ubiquiti).

    .

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο datasheet των νέων Unifi αναφέρει 250+ Concurrent Clients, ενώ στο WiKi αναφέρει ίδιο νούμερο για Client Associations. Επίσης πριν από χρόνια στο παλιό FAQ είχε την παρακάτω αναφορά:
    What's the maximum number of clients can an AP support

    This is a question that's hard to answer. The implementation supports 127 clients (per band) simultaneously but in reality it depends on what these clients do (just email/web/chats? streaming? downloading?) In our office, we constantly have 20+ (30+ at times) various kind of devices without any issues. We had reports about problems with more than 60 clients but haven't reproduced it yet. Currently in our lab, we have ~100 clients stressing one AP.
    Παρόμοια ήταν και τα νούμερα σε Cisco.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Ενδιαφέρον...
    Φυσικά οι 250+ είναι οι "Concurrent Clients". Όχι οι ενεργοί που χρησιμοποιούν traffic.
    Και πάλι το νούμερο μου φαίνεται τραβηγμένο. Αν σκεφτείς το packet size σε κάθε beacon και το reply packet, δεν το βλέπω να ισχύει το νούμερο. Ίσως αν ΟΛΟΙ οι client είναι σε AC mode και βρίσκονται σε ακτίνα μικρότερη των 20 μέτρων από το access point να μπορεί να "δει" 250 χρήστες απλά συνδεδεμένους.
    Προσωπικά, στα 1500+ access point που έχω στήσει εγώ και η ομάδα μου, ΠΟΤΕ δεν είχα λειτουργικό δίκτυο με περισσότερους από 25 - 30 χρήστες σε ένα AP.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας