Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, έχω θέμα με το Oxygen IVV14200 για πάνω από ένα μήνα και πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα για να το διορθώσω χωρίς αποτέλεσμα.

    Από άποψη Ethernet το ρούτερ δουλεύει μια χαρά, έχω One Net πακέτο και συχρονίζω στα 51 Mbps στη σελίδα του ρούτερ και κάπου στα 5 στο upload.

    Το θέμα είναι ότι με τη νέα μου συσκευή έχω μεγάλο πρόβλημα με το WiFi (Redmi Note 7). Το WiFi κρεμάει συχνά και είτε επιστρέφει μόνο του μετά από δευτερόλεπτα είτε μου δείχνει 'Αποθηκευμένο' ή 'Απενεργοποιημένο' και ο μόνος τρόπος για να το διορθώσω είναι με επανεκκίνηση. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα του τηλεφώνου ή της WiFi κεραίας, όμως την ώρα που γίνεται αυτό το τηλέφωνο βλέπει τα άλλα wifi δίκτυα κανονικά και συνδέομαι κανονικα, οπότε δεν είναι η κεραία. Επίσης σε όποιο άλλο δίκτυο έχω βρεθεί η σύνδεση μου είναι πολύ σταθερή χωρίς κανένα πρόβλημα (με τα διαφορετικά ρούτερ)

    Στο τηλέφωνο με ξεκλείδωτο bootloader δοκίμασα αλλά ROMs, kernel, firmware και δεν το έχει φτιάξει τιποτα. Από την μεριά του ρούτερ έχω δοκιμάσει από WPA2 σε WPA/WPA2, έχω το βέλτιστο wifi κανάλι επιλεγμένο και έχω αλλάξει από 20Mhz bandwidth σε 20/40 (μόνες επιλογές), έχω κάνει ρισετ μετά το οποίο το ρούτερ πήρε επίσης νέο firmware όμως το ζήτημα παραμένει.

    Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάτι άλλο να δοκιμάσω, αυτό το θέμα με έχει πραγματικά φέρει στα όρια μου αλλά θα ζητήσω νέο ρούτερ, εφόσον δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω. Δεν ξέρω αν οφείλεται τελικά στο γεγονός ότι υπάρχουν αλλά 5 ή 6 δίκτυα στην πολυκατοικία μου που επίσης τρέχουν στα 2.4 GhZ, όπως το Oxygen (μόνο 2.4 έχει)

    Επιπλέον, φοβάμαι λίγο να ζητήσω άλλο ρούτερ μήπως μου δώσουν κάτι ακόμη χειρότερο ή συγχρονίζει χαμηλότερα. Αν γνωρίζει κάποιος, ας με βοηθήσει.

    ΥΓ Το 'Disabled' error, που φτιαχνει πλέον μόνο με ριμπουτ του κινητού συμβαίνει σε άκυρες στιγμές και κρεμάει μερικές φορές την μέρα ενώ το χρησιμοποιώ (επανέρχεται μόνο του). Και άλλες συσκευές έχουν θέμα. Όμως η δική μου έχει το πιο εμφανές και η μόνη με τακτικό 'Saved, Disabled' error.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δοκιμάσει να πάιξεις manually με τα κανάλια; Να δοκιμάσεις διαφορετικά κανάλια να δεις πως πάει.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι, τα έχω δοκιμάσει. Τώρα είμαι στο Κανάλι 1, που σύμφωνα με το wifi analyzer είναι το βέλτιστο με 20Mhz bandwidth

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    διπλό μήνυμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας