Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τελειωνει το συμβολαιο μου 01/09 και εκανα αιτηση φορητοτητας cosmote, καθως η vodafone/nova/wind δεν εχουν 50αρα στην περιοχη μου. Με παιρνουν απο την cyta και μου λενε το ιδιο προγραμμα που εχω 50αρι με απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητα 23 ευρω, απο 29,50 που δινω το μηνα! Ειναι δυνατον τοσο φθηνα; Και επισης υπαρχει ακομα η cyta; Ή θα βρω μπελα; Κατι μου ελεγαν και για 100αρι αλλα δεν εδωσα σημασια, γιατι ημουν ηδη μπερδεμενος. Δλδ θα ειμαι στα 10 ευρω μειον, καθω η cosmote δινει το 50αρι στα 33 αν θυμαμαι καλα με 2 ωρες προς κινητα μονο. Και το καλο με την cyta επειδη επαιρνα ιντερνετ απο κεντρικο καφαο στον ΟΤΕ, ειχα upload 10 καθαρο. Ενταξει download ημουν στο 41, οχι ασχημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Cyta τέλος. Μήπως σου είπαν Vodafone ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να είχες 10 upload, έπαιρνες σύνδεση από το αστικό κέντρο. Προφανώς από εκεί θα πάρεις και πάλι αλλά με 5 upload τώρα από την Vodafone που έχει εξαγοράσει την Cyta (που πλέον δεν υπάρχει).

  4. #4
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Και έμενα λειγει 0109 και μου είπαν με 2 γραμμές που έχω 39.5€
    Για μια γραμμή να μου το δώσει 31.5 και όταν τους είπα οτι δίνουν σε όλους μςε 23.5€ και οτι κάνουν διάκριση τους πελάτες σφιραγαν αδιάφοροι.Είπαν είναι προσφορά που τώρα δεν ισχύει πριν 15 μέρες. Τλφ επικοινωνία είχα
    7,8,9,10 του μήνα και τελικά δεν έχω πάρει προσφορά και μένω με 24mbs+2νουμερα+3ωρες κιν με 29.30€.
    Απλά ααααααπαααραδεκτοι...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς από εκεί θα πάρεις και πάλι αλλά με 5 upload τώρα από την Vodafone που έχει εξαγοράσει την Cyta (που πλέον δεν υπάρχει).
    Αμα τους ρωτησω για 100αρα δεν ειναι καλη ευκαιρια; Και οταν ερθει και η vodafone σε καμπινες στην περιοχη μου, τοτε με αλλαζουν και παω εκει. Αν και υπαρχει η πιθανοτητα να μετακομισω, ειτε εντος Αθηνας, ειτε Θεσσαλονικη και δεν ξερω πως θα τα πηγαινει η Vodafone σε εκεινες τις περιοχες.. Ειμαι μπερδεμενος. Τι να κανω; Ηδη η αιτηση προς cosmote εχει προχωρησει.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κοιτά στο ΟΤΕ.. Και καλό ξεμπερδεμα στο κομμάτι του οικονομικού.. Κάθε μήνα θα βλέπεις και άλλο ποσό που οφείλεις..

  7. #7
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτά στο ΟΤΕ
    Δηλαδη;

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα στον ΟΤΕ μάλλον θέλει να σου πει ο φίλος

  9. #9
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τι να κοιταξω; Να προχωρησω εκει; 100αρι δεν εχει σε καμπινα. Αλλα το αστικο κεντρο μπορει να δωσει;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα τους ρωτησω για 100αρα δεν ειναι καλη ευκαιρια; Και οταν ερθει και η vodafone σε καμπινες στην περιοχη μου, τοτε με αλλαζουν και παω εκει. Αν και υπαρχει η πιθανοτητα να μετακομισω, ειτε εντος Αθηνας, ειτε Θεσσαλονικη και δεν ξερω πως θα τα πηγαινει η Vodafone σε εκεινες τις περιοχες.. Ειμαι μπερδεμενος. Τι να κανω; Ηδη η αιτηση προς cosmote εχει προχωρησει.
    Η περιοχή σου ανήκει στο αστικό κέντρο Βύρωνα που αναφέρεις στο προφίλ;
    Αν ναι, δεν υπάρχουν και δεν πρόκειται να μπουν νέες καμπίνες VDSL καθώς το έχει αναλάβει η Vodafone για FTTH.
    Ούτως ή άλλως από αστικό κέντρο ξεχνάς οτιδήποτε πακέτο πάνω από 100Mbps. Μέχρι 50άρι δίνουν όλοι από εκεί.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, αν εσύ είσαι μπερδεμένος, τι πρόταση να σου κάνουμε όταν μάλιστα δεν ξέρεις που θα ξημερώσεις αύριο-μεθαύριο.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τωρα με πηραν απο ΟΤΕ και ειπαν οτι το επομενο διαθεσιμο ραντεβου με τον τεχνικο ειναι στις 10 Σεπτεμβριου, δλδ αρκετα αργα! Το συμβολαιο με cyta ληγει 1 Σεπτεμβριου, θα μου κοπει το ιντερνετ; Απο τον ΟΤΕ μου ειπαν πως, οχι. Να παρω και cyta/vodafone τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω;

    Και μη δωσω για 10 ημερες κανα 30ευρω, καθως στο πακετο μου εχω και 6 ωρες με κινητα.. Ανηκω στο παρακατω διαμερισμα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-08-14 VDSL Cabinets Map.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  666,1 KB 
ID: 205892 Μονο καμπινες ΟΤΕ δειχνει να υπαρχουν, οχι Vodafone.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν το ζητήσεις ρητά εσύ να γίνει διακοπή ή αν δεν κάνεις φορητότητα σε άλλον πάροχο, η σύνδεση δεν κόβεται ποτέ.
    Αυτό που συμβαίνει όταν περάσει η χρονική διάρκεια της δέσμευσης (π.χ. 24μηνο), η σύμβαση γίνεται αορίστου και συνήθως σταματά η έκπτωση στο πάγιο με την τιμή να ισούται με την ονομαστική του τιμοκαταλόγου.
    Συνήθως μας παίρνουν (ή παίρνουμε εμείς) τηλέφωνο και διαπραγματευόμαστε την τιμή του παγίου για ανανέωσης της σύμβασης άλλους 24 μήνες.

    Άρα δεν ανήκεις στο αστικό κέντρο Βύρωνα αλλά στο Αγ. Αρτέμιος, που το έχει αναλάβει ο ΟΤΕ και παρέχει VDSL Vectoring σε δικούς τους πελάτες και στην χοντρική στους άλλους παρόχους.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Οταν λεμε φορητοτητα, τι ακριβως εννοουμε; Καθως ηδη εχω κλεισει ραντεβου με τον τεχνικο του ΟΤΕ και εχει δωσει και εγκριση η Vodafone. Οταν ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ και κανει τα κολπα του στην πολκατοικια, τοτε ολοκληρωνεται η φορητοτητα; Στην θεση μου τι θα κανατε; Υπαρχει και το ενδεχομενο να μετακομισω σε λιγους μηνες. Παω στον ΟΤΕ και εχω VDSL απο καμπινα 50/5 και ισως 100/10 μελλοντικα ή παραμενω vodafone με ιντερνετ απο το Αστικο Κεντρο και 10 ευρω μειον τον μηνα; Και ισως και 10αρι upload αν το ζητησω ξανα; Το κακο με την vodafone ειναι οτι εχει ελαχιστες καμπινες μεχρι στιγμης και αυτες στο κεντρο Αθηνας, ενω εγω θα μετακομισω προς ανατολικα, κατω απο Βυρωνα, οπου παιζει ο ΟΤΕ μπαλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις ένα τηλεφωνικό αριθμό και σύνδεση Internet σε έναν πάροχο π.χ. Vodafone.
    Με την φορητότητα μεταφέρεις αυτόν τον τηλεφωνικό αριθμό και την σύνδεση στο διαδίκτυο σε άλλον πάροχο.
    Μετά το αρχικό αίτημα φορητότητας (που γίνεται στον νέο πάροχο) υπογράφεις την σύμβαση και ξεκινούν οι εργασίες για την ολοκλήρωσή της, που θα συμβεί μερικές μέρες αργότερα. Όλο αυτό το διάστημα θα έχεις κανονικά και συνεχώς τις υπηρεσίες από τον παλιό πάροχο.

    Το ότι η καμπίνα είναι του ΟΤΕ ή άλλου παρόχου, δεν σημαίνει ότι δίνει μόνο αυτός υπηρεσία. Υποχρεούται να δώσει στην χοντρική σε όλους τους παρόχους για να δώσουν αυτοί στη συνέχεια στην λιανική στους δικούς τους πελάτες. Είναι θέμα των άλλων παρόχων αν θα το κάνουν και δεν έχουν καμία υποχρέωση να το κάνουν.
    Μίλα με τον πάροχό σου αν μπορεί να σου δώσει 100άρι πακέτο. 10άρι upload δίνουν μόνο σε 100άρι, σε καμία άλλη περίπτωση. Πάνε αυτά που ξέραμε.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένα τηλεφωνικό αριθμό και σύνδεση Internet σε έναν πάροχο π.χ. Vodafone.
    Με την φορητότητα μεταφέρεις αυτόν τον τηλεφωνικό αριθμό και την σύνδεση στο διαδίκτυο σε άλλον πάροχο.
    Μετά το αρχικό αίτημα φορητότητας (που γίνεται στον νέο πάροχο) υπογράφεις την σύμβαση και ξεκινούν οι εργασίες για την ολοκλήρωσή της, που θα συμβεί μερικές μέρες αργότερα. Όλο αυτό το διάστημα θα έχεις κανονικά και συνεχώς τις υπηρεσίες από τον παλιό πάροχο.

    Το ότι η καμπίνα είναι του ΟΤΕ ή άλλου παρόχου, δεν σημαίνει ότι δίνει μόνο αυτός υπηρεσία. Υποχρεούται να δώσει στην χοντρική σε όλους τους παρόχους για να δώσουν αυτοί στη συνέχεια στην λιανική στους δικούς τους πελάτες. Είναι θέμα των άλλων παρόχων αν θα το κάνουν και δεν έχουν καμία υποχρέωση να το κάνουν.
    Μίλα με τον πάροχό σου αν μπορεί να σου δώσει 100άρι πακέτο. 10άρι upload δίνουν μόνο σε 100άρι, σε καμία άλλη περίπτωση. Πάνε αυτά που ξέραμε.
    Εγω γιατι εχω 10αρι Upload σε 50αρα συνδεση τοσα χρονια, χωρις να το ζητησω; Τωρα και καλα που ξεκινησε η φορητοτητα για τον οτε, μπορω να συνεχισω με την forthnet χωρις επιπτωσεις; Δεν εχω υπογραψει κατι με τον ΟΤΕ, μονο τηλεφωνικα οτι εχουμε πει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας