Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα, προσπαθω απεγνωσμενα να βαλω τα στοιχεια του DDNS μου στο αντιστοιχο μενου του Speedport PLUS και ειναι αδυνατον! Μου βγαζει διαρκως Invalid entry.

    - Τσεκαρισμενο το Use Dynamic DNS
    -
    Access Data

    Provider: DynDns.com (εχει και αλλα αλλα εινια ασχετα)

    Domain name: kati.dyndns.org (δοκιμασα και με http:// μπροστα , κεφαλαια, κτλ, τιποτα δεν το δεχεται )

    Uername: kati

    Password: kati

    Τα ιδια ακριβως παραπανω στοιχεια ηταν στο Speedport W724 και δουλευαν μια χαρα!

    Διαρκως βγαζει invalid entry στο domain name, ειναι 100% σωστο και δεν με αφηνει να κανω SAVE.

    Με πλαγιο τροπο σκεφτηκα να κανω save settings στο .config , να το αλλαξω εκει και μετα να κανω Restore, αλλα το σωσμενο αρχειο ρυθμισεων ειναι κωδικοποιημενο δεκαεξαδικα, δεν βγαζω ακρη..

    Ειμαι ο μοναδικος που παει να βαλει DDNS στο speedport plus? Στην εξυπηρετηση πελατων στο τηλεφωνο εφαγα ωρες οχι αστεια, οι ανθρωποι δεν ξερουν τι ειναι το DDNS. Ελεος.

    Μια βοηθεια παρακαλω.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι είδα στο manual, έχει ένα server field όπου συμπληρώνει το DynDns.com. Μήπως στο domain field πρέπει να βάλεις αντί για kati.dyndns.org, σκέτο kati; Εφόσον έχεις επιλέξει provider DynDns.
    Μια εικασία.

    Ειδάλλως πρόκειται περί bug, οπότε μάλλον ένα firmware update θα βοηθούσε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HackFreak : 15-08-19 στις 11:26.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-08-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι το εχω δοκιμασει και σκετο. Υποπτευομαι οτι δεν ειναι απλα ενα bug, ειναι εσκεμμενο απο την Cosmote για να ανεβουν οι πωλησεις των static ip. Αυτο που με κανει να το πιστευω αυτο, ειναι πως ανεφερα οτι τα στοιχεια του DDNS δουλευουν μια χαρα στο παλιο W724 speedport, ομως εκανα αποπειρα να το αλλαξω εκει σε αλλο υπαρκτο domain στο dyndns και μου εβγαλε και εκει Invalid entry. Ο λογος που ειπα πως δουλευει, ειναι οτι ηταν απο παλια πληκτρολογημενο και αποθηκευμενο, ομως σε καποια φαση ειχε αναψει το "SERVICE" στο router και εγινε αυτοματα μια αναβαθμιση, απο τοτε δεν σε αφηνει να το αλλαξεις! Κουφο. Και δουλευει (στο παλιο speedport) επειδη ετυχε να ειναι αποθηκευμενο πριν γινει αναβαθμιση. Ετισ στο speedport plus δεν μπορεις να το αλλαξεις με τιποτα. Εν ολιγοις κανουν την παπια. Αν προκειται για bug, ειναι τρομακτικα σοβαρο bug. Μιλαμε για το DDNS.

    Οσο για το firmware update, δεν βρισκει νεοτερο απο αυτο που εχει. Με προβληματιζει επισης οτι δεν βρηκα αντιστοιχα Posts για το προβλημα αυτο στα διαφορα forum και εδω. Λες και ειμαι ο μονος που χρησιμοποιει dyndns.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το εχω δοκιμασει και σκετο. Υποπτευομαι οτι δεν ειναι απλα ενα bug, ειναι εσκεμμενο απο την Cosmote για να ανεβουν οι πωλησεις των static ip. Αυτο που με κανει να το πιστευω αυτο, ειναι πως ανεφερα οτι τα στοιχεια του DDNS δουλευουν μια χαρα στο παλιο W724 speedport, ομως εκανα αποπειρα να το αλλαξω εκει σε αλλο υπαρκτο domain στο dyndns και μου εβγαλε και εκει Invalid entry. Ο λογος που ειπα πως δουλευει, ειναι οτι ηταν απο παλια πληκτρολογημενο και αποθηκευμενο, ομως σε καποια φαση ειχε αναψει το "SERVICE" στο router και εγινε αυτοματα μια αναβαθμιση, απο τοτε δεν σε αφηνει να το αλλαξεις! Κουφο. Και δουλευει (στο παλιο speedport) επειδη ετυχε να ειναι αποθηκευμενο πριν γινει αναβαθμιση. Ετισ στο speedport plus δεν μπορεις να το αλλαξεις με τιποτα. Εν ολιγοις κανουν την παπια. Αν προκειται για bug, ειναι τρομακτικα σοβαρο bug. Μιλαμε για το DDNS.

    Οσο για το firmware update, δεν βρισκει νεοτερο απο αυτο που εχει. Με προβληματιζει επισης οτι δεν βρηκα αντιστοιχα Posts για το προβλημα αυτο στα διαφορα forum και εδω. Λες και ειμαι ο μονος που χρησιμοποιει dyndns.
    Δεν βρήκες γιατί δεν υπάρχει καμία συνωμοσία απο την cosmote να σε κάνει να αγοράσεις static, Υπάρχει πολύς κόσμος που κάνει χρήση των διαφόρων υπηρεσιών ddns και δεν έχει κανένα θέμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-08-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα, η τυχον συνομωσια ειναι οτι εχω ξοδεψει τουλαχιστον τρεις ωρες εργασιακο χρονο ως εταιρεια - πελατης της Cosmote, προσπαθωντας να εξηγησω (εγω στους "τεχνικους" τι ακριβως ειναι το DDNS. Ελπιζω αυτο να ειναι κατανοητο.

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Το Speedport Plus εχει στο μενου INTERNET - FEATURES - DDNS τα ακολουθα:

    - USE DYNAMIC DNS <- το τσεκαρουμε

    υπομενου ACCESS DATA

    PROVIDER <- "DYNDNS.COM"

    DOMAIN NAME <- kati.dyndns.org (αυτο ειναι το φορματ σε ολα τα router, αν και δοκιμασα οπως ειπα και σκετο χωρις τον σερβερ).

    USERNAME

    PASSWORD

    Τωρα, για να λυσουμε οποιαδηποτε παρεξηγηση, να προσθεσω οτι ηδη εχω αγορασει VDSL router του εμποριου, εβαλα τα στοιχεια του dyndns μου, ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! (ΤΙ ΕΚΠΛΗΞΗ). Οποιος επιθυμει δωρεαν speedport plus , του το χαριζω.

    Νομιζω το αν υπαρχει bug ή σκοπιμη δυσλειτουργια, ειναι οφθαλμοφανες. Τροπος να επιλυθει δεν υπαρχει. Ουτε email εχουν να μου δωσουν να τους στειλω snapshot με το error. Πολυ - πολυ επικοινωνιακο εκ μερους της Cosmote. Κακο για την εταιρεια μου που συνολικα μια ολοκληρη εβδομαδα στερηθηκε σημαντικα την υπηρεσια της dyndns που πληρωνει, για εισερχομενο live streaming. Καποιες εκατονταδες ευρω, κανενα προβλημα, συνεχιζουμε.

    Υ/Γ

    στο domain name, δεν γινεται να παραλειψουμε το dyndns.org , διοτι ο provider "DYNDNS.COM" εχει δεκαδες domains (dyndns.tv, dyndns.org και χιλια δυο αλλα)

    τελος ξεχασα να γραψω το εξης, πατωνας SAVE το "INVALID ENTRY" το βγαζει στιγμιαια, σα να ειναι ετοιμο απο το firmware... μηπως εχω αδικο, το ιδιο κανει και με το DSL καλωδιο εκτος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dtv : 15-08-19 στις 00:40.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Με το plus πάντως δεν έχω κανένα θέμα με ddns. Έχω περάσει ddns από noip και δουλεύει κανονικότατα. Πιο πιθανό να έπεσες σε ρουτερ με θέμα πάρα όλα τ' άλλα περί μπλοκαρίσματος αυτής της λειτουργίες από κοσμοτε κτλ. Αν ήθελαν να σου μπλόκαραν τη λειτουργία, πίστεψέ με, δε θα έβλεπες καν την επιλογή να ορίσεις ddns από το ρουτερ

  7. #7
    Εγγραφή
    14-08-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά, έπεσα θύμα του Chrome. Στην δουλειά έχουμε ένα ASUS Nxxx 4G router που το web interface του δεν δουλεύει σωστά με Chrome. Τότε ήταν που μπήκα στο Speedport Plus με Internet Explorer και μόλις έβαλα τα παραπάνω στοιχεία τα έκανε αμέσως SAVE. Ενώ με το Chrome συνεχίζει να βγάζει INVALID ENTRY μόλις πατάς save στο μενου του DDNS (τελευταια εκδοση Chrome 76.0.3809.100 (Επίσημη έκδοση) (64-bit) σε Windows 7 και σε Windows 10).

    Προς ενημέρωση όλων στο forum. Ηταν απίθανο να το ξέρω από πριν και θεωρούσα το Chrome κορυφή γενικότερα. Εκτός κι αν κάτι αλλάχθηκε στο τελευταίο firmware των Speedport που δεν είναι συμβατό με τον browser αυτό.

    http://www.deltatv.gr/downloads/chrome.jpg
    http://www.deltatv.gr/downloads/ie.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dtv : 16-08-19 στις 23:39.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, έπεσα θύμα του Chrome. Στην δουλειά έχουμε ένα ASUS Nxxx 4G router που το web interface του δεν δουλεύει σωστά με Chrome. Τότε ήταν που μπήκα στο Speedport Plus με Internet Explorer και μόλις έβαλα τα παραπάνω στοιχεία τα έκανε αμέσως SAVE. Ενώ με το Chrome συνεχίζει να βγάζει INVALID ENTRY μόλις πατάς save στο μενου του DDNS (τελευταια εκδοση Chrome 76.0.3809.100 (Επίσημη έκδοση) (64-bit) σε Windows 7 και σε Windows 10).

    Προς ενημέρωση όλων στο forum. Ηταν απίθανο να το ξέρω από πριν και θεωρούσα το Chrome κορυφή γενικότερα. Εκτός κι αν κάτι αλλάχθηκε στο τελευταίο firmware των Speedport που δεν είναι συμβατό με τον browser αυτό.

    http://www.deltatv.gr/downloads/chrome.jpg
    http://www.deltatv.gr/downloads/ie.jpg
    Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση

    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πηρα κ εγω το speedport plus κ δεν μου ανανεωνει αυτοματα την IP στο noip.com

    Τα έχω βάλει όλα σωστά, μολις κάνω restart το router, η καινουργια ip δεν μεταφερεται.

    Τι μπορεί να φταιει; bug στο firmware? στο προηγουμενο speedport 2i που είχα δουλευε κανονικα.

    ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως το έχω υπόψιν..
    όταν είναι να μου δώσουν το Plus, θα κρατήσω και το απλό..
    και ας το χρεώσουν..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apn3a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα κ εγω το speedport plus κ δεν μου ανανεωνει αυτοματα την IP στο noip.com

    Τα έχω βάλει όλα σωστά, μολις κάνω restart το router, η καινουργια ip δεν μεταφερεται.

    Τι μπορεί να φταιει; bug στο firmware? στο προηγουμενο speedport 2i που είχα δουλευε κανονικα.

    ευχαριστώ
    Κανενα bug . Δουλευει απροβληματιστα μεχρι και σημερα.

    Το noip εχει τυχει να κανει ακομα και 25 λεπτα να ανανεωσει το hostname. Δωρεαν ειναι αλλωστε.

    Δωστου λιγο χρονο και θα "συγχρονισει" μονο του.

    Απο το panel τι ακριβως σου δειχνει? την προηγουμενη ?
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας