Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν, έχω 2 δωμάτια στα οποία θέλω να βάλω ξεχωριστές μονάδες. Το ένα είναι περίπου 16 τμ και το άλλο περίπου 32 τμ.
    Πριν πολύ καιρό είχα αγοράσει ένα air condition 12.000 BTU (arielli) καθώς το είχα βρει σε προσφορά στα crazy sundays του e-shop.gr. Αλλά μέχρι σήμερα δεν αξιώθηκα να το εγκαταστήσω.

    Αρχικά το είχα αγοράσει με σκοπό να μπει στο δωμάτιο των 16 τμ. Αλλά μάλλον είναι overkill. Οπότε σκέφτομαι μήπως καλύπτει επαρκώς το δωμάτιο με τα 32 τμ. Εσείς τι λέτε; Αν δεν το καλύπτει τότε πόσα BTU πρέπει να κοιτάω για 32 τμ; Αν το καλύπτει τότε 9.000 BTU είναι αρκετά για 16 τμ;

    Σημείωση: Για το 32 τμ ενδιαφέρομαι κυρίως για την ψύξη καθώς τον χειμώνα λειτουργεί και ξυλόσομπα στο ίδιο δωμάτιο, οπότε το κλιματιστικό δεν θα ζορίζεται καθόλου.

    Γενικά οι online calculators και οι online γραπτές ενδεικτικές οδηγίες είναι συγκεχυμένες, οπότε είπα να πάρω άλλη μια γνώμη από εσάς εδώ.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    τα 12.000 btu είναι πολλά για τα 16τμ αλλά λίγα για τα 32τμ πάντα με μια κλασική μόνωση που έχουν αρκετά σπίτια, αν εσύ έχεις τίποτα πιο προχωρημένο μπορεί και να σε καλύπτει.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Άρα το 12.000 μπαίνει στα 16τμ αναγκαστικά μιας και δεν μπορώ να το πετάξω. Και κοιτάω για κάτι μεγαλύτερο για τα 32τμ.
    18.000 θα φτάνει άραγε;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Δύο σελίδες που μπορείς να υπολογίσεις το AC που χρειάζεται να βάλεις.

    https://www.idealklima.gr/eshop/btu-calculator-posa-btu

    http://www.toyotomi.gr/el/btu-calculator

    .

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο σελίδες που μπορείς να υπολογίσεις το AC που χρειάζεται να βάλεις.

    https://www.idealklima.gr/eshop/btu-calculator-posa-btu

    http://www.toyotomi.gr/el/btu-calculator

    .
    Και όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα "συγκεχυμένες πληροφορίες". Το πρώτο μου δίνει περίπου 17.000 και το δεύτερο 25.000 (βάζοντας 0 παράθυρα σε όλα)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το 12.000 μπαίνει στα 16τμ αναγκαστικά μιας και δεν μπορώ να το πετάξω. Και κοιτάω για κάτι μεγαλύτερο για τα 32τμ.
    18.000 θα φτάνει άραγε;
    Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.
    Σε εμένα σε ενόν χώρο περίπου 43+ τετραγωνικά με χάλια μόνωση αλλά με διπλά παράθυρα είμαι οκ με το 18αρι. δεν το έχω δοκιμάσει να το κάνω ψυγείο βέβαια, ούτε το έχω δουλέψει για θέρμανση.

    Αν δεν κάνω λάθος το 24αρι μετά θέλει και δικιά του γραμμή απο τον πίνακα, όποτε ανεβάζει πιο πολύ το κόστος

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.
    Σε εμένα σε ενόν χώρο περίπου 43+ τετραγωνικά με χάλια μόνωση αλλά με διπλά παράθυρα είμαι οκ με το 18αρι. δεν το έχω δοκιμάσει να το κάνω ψυγείο βέβαια, ούτε το έχω δουλέψει για θέρμανση.

    Αν δεν κάνω λάθος το 24αρι μετά θέλει και δικιά του γραμμή απο τον πίνακα, όποτε ανεβάζει πιο πολύ το κόστος
    Ούτε εγώ θέλω ψυγείο. Αν πιάνει 25-26 βαθμούς τότε είμαστε μια χαρά. Το 32τμ δωμάτιο είναι ψηλοτάβανο με ταράτσα και όχι σκεπή. Οπότε τα μεσημέρια γίνεται φούρνος.
    Έχουμε διπλά τζάμια αλλά είναι τα λεπτά με το σχετικά μικρό κενό μεταξύ τους. Φαντάζομαι δεν προσφέρουν και ιδιαίτερη μόνωση.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Χωρίς να έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με το άθλημα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα έβαζα το 12Κ BTU στο μικρό δωμάτιο και θα αγόραζα ένα καινούργιο 18 ή 24Κ BTU για το μεγάλο δωμάτιο. Είμαι της άποψης ότι ένα AC μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεται, δουλεύει πιο άνετα και ζορίζετε λιγότερο. Ειδικά στις μέρες με υπερβολική ζέστη ή κρύο, το οριακό AC θα τραβάει μεγάλα ζόρια. Επίσης το ρεύμα που θα καταναλώνει μια ανεπαρκή μονάδα AC θα είναι περισσότερο από το ρεύμα που θα χρειάζεται μια μεγαλύτερη μονάδα AC που θα δουλεύει άνετα.
    Η απόφαση είναι δική σου.

    .

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο χωριό έχουμε βάλει ένα παλιό Midea 12άρι (το φέραμε από Αθήνα), πριν 8+ χρόνια και καλύπτει ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα ~40 τμ. Μόνωση τυπική απλά με διπλά τζάμια στα ξύλινα κουφώματα. Ο χώρος έχει δυτικό προσανατολισμό και από πάνω σκέτη πλάκα, που κάποια στιγμή θα μονωθεί.

    Αυτές τις μέρες με τις ζέστες, δουλεύει από το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα και δροσίζει ικανοποιητικά τον χώρο. Αν είσαι συνεχώς μέσα, αργείς να το καταλάβεις, αλλά αν έρχεσαι απ' έξω είναι εμφανής η διαφορά της θερμοκρασίας, σε σημείο που ερχόμενος από την θάλασσα και ανοίγοντας την πόρτα, σου έρχεται αμέσως ψυχρός αέρας.

    Σίγουρα δεν είναι αποδοτικό από θέμα κατανάλωσης αφού δουλεύει συνεχώς, αλλά για το εξοχικό μια χαρά λύση είναι για τις μέρες που ερχόμαστε.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε 18αρι inverter(μοντέλο 2002, από τα πρώτα inverter) καλύπτουμε διαμέρισμα 85τμ με μόνωση στην ταράτσα και τυπικά τα υπόλοιπα, κατασκευή 2009. Για ψύξη είμαστε εντάξει, για θέρμανση χρησιμοποιούμε και ηλεκτρικά καλοριφέρ για υποβοήθηση στα υπνοδωμάτια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Είμαι ανάμεσα σε Midea Prime 2018 MA2-18NXD0 και Toyotomi Satori STN/STG-918R32
    Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζομαι τα extra φρου φρου και αρώματα και μήπως πάω στις λύσεις των 450-550€ όπως πχ AUX AAS-181EI/JFZ1-N3
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ έχω 16άρι σε ~50 τετραγωνικά (2 δωμάτια και κουζίνα ενωμένη με το σαλόνι χωρίς πόρτα). Το σπίτι είναι σε τελευταίο όροφο και χωρίς A/C ψήνεται. Το 16άρι είναι υπεραρκετό.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Καθιστικο 35 τμ μιας πετρινης μονοκατοικιας με κεραμοσκεπη Μαρουσι προς Μελισσια φετος με τις μεγαλες ζεστες INVENTOR 16αρι δουλευε ολη μερα για να πιασει τους 26 βαθμους.
    Εαν δεν εχεις καταληξει ακομη ριξε μια ματια στις προσφορες μεσω skroutz ή bestprice.
    ΦΥΣΙΚΑ τεχνολογιας inverter, με πολλα Α*.
    Δυστυχως ο,τι πληρωνεις παιρνεις, οσον αφορα την καλυτερη - πληρη + πολυχρονη ΕΓΓΥΗΣΗ, αλλά αποδεικνυεται χρησιμη, οταν σου κατσει η στραβη σε ακριβο μηχανημα.
    ΑΑΑ και η δωρεαν εγκατασταση, που δινουν αρκετα μαγαζια, δεν ειναι παντα η καλυτερη.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν δεν εχεις καταληξει ακομη ριξε μια ματια στις προσφορες μεσω skroutz ή bestprice.
    ΦΥΣΙΚΑ τεχνολογιας inverter, με πολλα Α*.

    Δες το προηγούμενο σχόλιο μου.
    Τελικά μάλλον θα καταλήξω στο Midea που λινκάρω (18.000 BTU), γιατί η συμπεριφορά της Toyotomi σε ελαττωματικά προϊόντα φαίνεται να είναι κακή.
    Δες 2 αρνητικά σχόλια από άλλο μοντέλο της toyotomi: 1 και 2
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Υπερτιμημενα τωρα πια τα toyotomi και τα mitsubishi αξιζουν τα επαγγελματικα μονον...
    Εγω πηρα Inventor λογω εγγυησης περισσοτερο. Αλλοι παιρνουν φτηνα και οσο κρατησουν, μετα πανε για καινουργιο. Καμια φορα αποδεικνυονται σκυλια.
    Εκτος απο τα BTU πολλοι εξεταζουν και το θεμα ΘΟΡΥΒΟΣ αναλογως το χωρο που θα τοποθετηθει.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας