Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είμαι περίεργος πως βγάζετε ζεύξη στα 35 χλμ με ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης από 150Mbps και πάνω, όντας στα νόμιμα όρια εκπομπής.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι περίεργος πως βγάζετε ζεύξη στα 35 χλμ με ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης από 150Mbps και πάνω, όντας στα νόμιμα όρια εκπομπής.
    Πολύ απλό. Στον οργανισμό που εργάζομαι, παίρνουμε άδεια από την ΕΕΤΤ για κάθε link που βάζουμε. Επίσης έχουμε άδεια από την ΕΕΤΤ για 12 συχνότητες στα UHF για την επικοινωνία των υπαλλήλων με V/U φορητά στο field (Έξω από την ραδιοερασιτεχνική μπάντα των UHF). Αν δεν κάνω λάθος, κοστίζει γύρω στα 50€ τον χρόνο η άδεια. (Δεν ασχολείται το δικό μου τμήμα με τα οικονομικά, οπότε δεν ξέρω ακριβώς το κόστος της άδειας).

    Γενικά πάντως, από ότι έχω καταλάβει, τον συγκεκριμένο νόμο δεν τον πολύ-υπολογίζουν οι διάφοροι "τεχνικοί δικτύων" μιας και τα εν λόγω μηχανήματα πωλούνται ελεύθερα στην αγορά.....

    .

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αναφέρεσαι σε άλλη περίπτωση και όχι στις ελεύθερες προς χρήση μπάντες, αλλά με συγκεκριμένους περιορισμούς ως προς την μέγιστη ισχύ του σήματος και το ύψος του ιστού εγκατάστασης.

    Συμφωνώ στο δεύτερο σκέλος ότι πολλοί δεν διακρίνουν (εσκεμμένως ή μη) την ελεύθερη πώληση μιας συσκευής με την σχετική άδεια χρήσης και τους οποίους περιορισμούς την ακολουθεί.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Τα WiFi Link του εμπορίου λειτουργούν στην ίδια περιοχή συχνοτήτων με τα οικιακά WiFi οπότε εμπίπτουν στην ίδια νομοθεσία. Τα μικροκυματικά link είναι μια άλλη ιστορία.
    Εμείς προτιμάμε τα WiFi link λόγω κόστους και συμβατότητας με διάφορους συνεργάτες μας.

    .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια, αν βάλεις αυτά που πρότεινε ο romankonis και όχι όποια να 'ναι όπως έβαλες εσύ, η ίδια η MikroTik θα σου βγάλει reliable για το ίδιο link με desired data rate στα 300 Mbps. Πραγματικά και στα 2 σημεία επέλεξες λάθος τα μοντέλα.
    Επιφυλάσσομαι να ξανά τρέξω το simulation το βράδυ που θα είμαι σπίτι....

    .

    - - - Updated - - -

    .

    Βρήκα χρόνο τελικά να ξανα τρέξω το simulation της Mikrotik.
    ΠΡΑΓΜΑΤΙ, δίνει "Reliable" το link. Από λάθος μου δεν είχα βάλει το ίδιο πιάτο και στην μεριά του δέκτη. Mea culpa.
    Το περίεργο βέβαια είναι ότι βγάζει το link "reliable" για ταχύτητα 975 Mbps.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα WiFi Link του εμπορίου λειτουργούν στην ίδια περιοχή συχνοτήτων με τα οικιακά WiFi οπότε εμπίπτουν στην ίδια νομοθεσία. Τα μικροκυματικά link είναι μια άλλη ιστορία.
    Εμείς προτιμάμε τα WiFi link λόγω κόστους και συμβατότητας με διάφορους συνεργάτες μας.
    Μάλλον υπάρχει παρανόηση. Όλες οι συσκευές του εμπορίου έχουν σχετική ρύθμιση, ώστε η χρήση της να είναι εντός των νομίμων ορίων.
    Άλλο αν δεν χρειάζεται άδεια η αγορά και χρήση της συσκευής και εντελώς διαφορετικό οι περιορισμοί λειτουργίας που έχει.

    Στην ISM μπάντα των 5GHz επιτρέπεται ελεύθερα η χρήση συμβατού εξοπλισμού υποχρεωτικά με συνολική μέγιστη ισχύ (EIRP) 30dBm (1000mW) και ανάλογα το κανάλι λειτουργίας (δεν έχουν όλα αυτό το όριο).

    Σε όλα τα παραπάνω παραδείγματα που δώσατε, όλες οι ζεύξεις είναι παράνομες, καθώς η EIRP είναι κατά πολύ μεγαλύτερη του νόμιμου ορίου.
    Κάνετε πάλι τις σωστές επιλογές ισχύος και βλέπουμε αν έχετε το αποτέλεσμα της ταχύτητας που αναφέρετε.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας