Εμφάνιση 1-9 από 9

Θέμα: ZTE H267N V 1.0

  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γεια χαρά παιδιά έχω να πω το εξής , πριν 2 βδομάδες έβαλα 100mbps και από την Nova πήρα το ZTE H267N V 1.0. Το θέμα είναι ότι μέσα στη ήμερα το router κολλάει, τη εννοώ στο router γράφει ότι πιάνω 79mbps στο speet test βλέπω 2,4,6 mbps κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει μια χαρά.Το κάνω αυτό σίγουρα μια φορά την μέρα,δεν είναι οτι το γράφει στο speet test το καταλαβαίνω ότι δεν πιάνει ταχύτητα πχ youtube

    Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από τον πάροχο ? Και είναι το μόνο router που χρονίζει περισσότερο από άλλα 3 που δοκίμασα ένα ακόμα zte ένα tecnicolor και ένα drytekk μόνο αυτό δουλεύω τώρα πιάνει 79mbps όλα τα άλλα χρονίζουν 72mbps


  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsyastraL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά παιδιά έχω να πω το εξής , πριν 2 βδομάδες έβαλα 100mbps και από την Nova πήρα το ZTE H267N V 1.0. Το θέμα είναι ότι μέσα στη ήμερα το router κολλάει, τη εννοώ στο router γράφει ότι πιάνω 79mbps στο speet test βλέπω 2,4,6 mbps κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει μια χαρά.Το κάνω αυτό σίγουρα μια φορά την μέρα,δεν είναι οτι το γράφει στο speet test το καταλαβαίνω ότι δεν πιάνει ταχύτητα πχ youtube

    Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από τον πάροχο ? Και είναι το μόνο router που χρονίζει περισσότερο από άλλα 3 που δοκίμασα ένα ακόμα zte ένα tecnicolor και ένα drytekk μόνο αυτό δουλεύω τώρα πιάνει 79mbps όλα τα άλλα χρονίζουν 72mbps

    Τα ίδια τραβάω και εγώ, με την μόνη διαφορά, ότι είτε το κάνω επανεκκίνηση είτε όχι, πάνω από 10mbps δεν έχω δει. Μέχρι και από το ftp τους κατεβάζω με το ζόρι με 1,2Mbps... Πριν που είχα adsl με το ίδιο το router και συγχρονισμό 14mbps κατέβαζα σταθερά με 1,5-1,6 Πάντως σε μένα το έχουν δηλώσει σαν βλάβη, αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα, μιας που μου είπαν ότι ο ΟΤΕ που έκανε τον έλεγχο δεν βρήκε τίποτα και έριξε (κλασσικά) στον πάροχο. Έχουν ζητήσει συνδιαστικό αλλά πάλι δεν βλέπω να γίνεται τίποτα

    Λες τελικά αυτό το router να μην είναι συμβατό με VDSL;

    Υ. Γ. Αν πάντως μέσα σε 30 μέρες δεν διορθωθεί η βλάβη, θα τους κάνω ένα ωραίο αιτηματάκι να "ενεργοποιηθεί" το άρθρο 13 το κανονισμού 2120 ( ΦΕΚ 242/Β/5-2-2019) που μεταξύ άλλων λέει

    σε περίπτωση που διαπιστωθούν συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις (δηλαδή αποκλίσεις οι οποίες αντιστοιχούν σε χειρότερη απόδοση) μεταξύ της μετρούμενης ταχύτητας στο Διαδίκτυο και της ταχύτητας που αναφέρεται στους όρους παροχής/χρήσης της υπηρεσίας, και ανάλογα με το μέγεθος της απόκλισης.Γενικά, από τις αναφερόμενες ταχύτητες, οι πάροχοι υποχρεούνται στην παροχή επανορθώσεων/ αποζημιώσεων στην περίπτωση αποκλίσεων απόδοσης από την αναφερόμενη ελάχιστη ταχύτητα για συνδρομητές σταθερών δικτύων, και από την αναφερόμενη μέγιστη ταχύτητα για συνδρομητές κινητών δικτύων, όπως οι αποκλίσεις αυτές εξειδικεύονται παρακάτω.Παραδείγματα δυνατών επανορθώσεων ή αποζημιώσεων ανεξαρτήτως τύπου δικτύου (σταθερό ή κινητό) είναι έκπτωση στο λογαριασμό, δυνατότητα για διακοπή του συμβολαίου χωρίς χρέωση, επιστροφή τμήματος ή συνόλου του παγίου, ή συνδυασμός αυτών.Επίσης, οι πάροχοι δίνουν τη δυνατότητα σε συνδρομητές σταθερών δικτύων να επιλέξουν πακέτο με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα λήψης ή/και αποστολής δεδομένων, πλησιέστερη στην ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (εφόσον υπάρχει τέτοιο πακέτο), χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλουν τέλος για την πρόωρη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου.Η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να δίνεται ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τεχνολογιών σύνδεσης (όπως από VDSL σε ADSL).Σε περίπτωση που διαπιστωθούν σημαντικές συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις και ο πάροχος δεν έχει αποκαταστήσει το πρόβλημα εντός 30 ημερών από την υποβολή του παραπόνου/καταγγελίας, ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης, είτε είναι ορισμένου είτε αορίστου χρόνου, αζημίως.Στην περίπτωση αυτή, εξακολουθούν να ισχύουν μόνο οι υποχρεώσεις των μερών όσον αφορά την καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού, όπως αυτές ίσχυαν κατά την τελευταία συναφθείσα μεταξύ αυτών σύμβαση ορισμένου χρόνου.Στο ανωτέρω διάστημα των 30 ημερών δεν προσμετρώνται τυχόν καθυστερήσεις που οφείλονται στο συνδρομητή, όπως ακύρωση επίσκεψης τεχνικού με υπαιτιότητα του συνδρομητή. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητή θα πρέπει να ενημερωθεί από τον πάροχο για τη νέα ημερομηνία από την οποία αποκτά το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως. Σε κάθε περίπτωση, ο πάροχος δύναται να δώσει στο συνδρομητή το δικαίωμα αυτό και πριν εκπνεύσει το διάστημα των 30 ημερών.

    και άστους να ψάχνονται, και εγώ θα πάω σε άλλα λιμάνια...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μόλις τώρα έκανα 2 φόρες επανασύνδεση έπιασα ταχύτητα από αύριο ξανά τα ίδια ..... όπως είπα είναι το καλύτερο από θέμα χρονισμού

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια τραβάω και εγώ, με την μόνη διαφορά, ότι είτε το κάνω επανεκκίνηση είτε όχι, πάνω από 10mbps δεν έχω δει. Μέχρι και από το ftp τους κατεβάζω με το ζόρι με 1,2Mbps... Πριν που είχα adsl με το ίδιο το router και συγχρονισμό 14mbps κατέβαζα σταθερά με 1,5-1,6 Πάντως σε μένα το έχουν δηλώσει σαν βλάβη, αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα, μιας που μου είπαν ότι ο ΟΤΕ που έκανε τον έλεγχο δεν βρήκε τίποτα και έριξε (κλασσικά) στον πάροχο. Έχουν ζητήσει συνδιαστικό αλλά πάλι δεν βλέπω να γίνεται τίποτα

    Λες τελικά αυτό το router να μην είναι συμβατό με VDSL;

    Υ. Γ. Αν πάντως μέσα σε 30 μέρες δεν διορθωθεί η βλάβη, θα τους κάνω ένα ωραίο αιτηματάκι να "ενεργοποιηθεί" το άρθρο 13 το κανονισμού 2120 ( ΦΕΚ 242/Β/5-2-2019) που μεταξύ άλλων λέει

    σε περίπτωση που διαπιστωθούν συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις (δηλαδή αποκλίσεις οι οποίες αντιστοιχούν σε χειρότερη απόδοση) μεταξύ της μετρούμενης ταχύτητας στο Διαδίκτυο και της ταχύτητας που αναφέρεται στους όρους παροχής/χρήσης της υπηρεσίας, και ανάλογα με το μέγεθος της απόκλισης.Γενικά, από τις αναφερόμενες ταχύτητες, οι πάροχοι υποχρεούνται στην παροχή επανορθώσεων/ αποζημιώσεων στην περίπτωση αποκλίσεων απόδοσης από την αναφερόμενη ελάχιστη ταχύτητα για συνδρομητές σταθερών δικτύων, και από την αναφερόμενη μέγιστη ταχύτητα για συνδρομητές κινητών δικτύων, όπως οι αποκλίσεις αυτές εξειδικεύονται παρακάτω.Παραδείγματα δυνατών επανορθώσεων ή αποζημιώσεων ανεξαρτήτως τύπου δικτύου (σταθερό ή κινητό) είναι έκπτωση στο λογαριασμό, δυνατότητα για διακοπή του συμβολαίου χωρίς χρέωση, επιστροφή τμήματος ή συνόλου του παγίου, ή συνδυασμός αυτών.Επίσης, οι πάροχοι δίνουν τη δυνατότητα σε συνδρομητές σταθερών δικτύων να επιλέξουν πακέτο με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα λήψης ή/και αποστολής δεδομένων, πλησιέστερη στην ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (εφόσον υπάρχει τέτοιο πακέτο), χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλουν τέλος για την πρόωρη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου.Η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να δίνεται ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τεχνολογιών σύνδεσης (όπως από VDSL σε ADSL).Σε περίπτωση που διαπιστωθούν σημαντικές συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις και ο πάροχος δεν έχει αποκαταστήσει το πρόβλημα εντός 30 ημερών από την υποβολή του παραπόνου/καταγγελίας, ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης, είτε είναι ορισμένου είτε αορίστου χρόνου, αζημίως.Στην περίπτωση αυτή, εξακολουθούν να ισχύουν μόνο οι υποχρεώσεις των μερών όσον αφορά την καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού, όπως αυτές ίσχυαν κατά την τελευταία συναφθείσα μεταξύ αυτών σύμβαση ορισμένου χρόνου.Στο ανωτέρω διάστημα των 30 ημερών δεν προσμετρώνται τυχόν καθυστερήσεις που οφείλονται στο συνδρομητή, όπως ακύρωση επίσκεψης τεχνικού με υπαιτιότητα του συνδρομητή. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητή θα πρέπει να ενημερωθεί από τον πάροχο για τη νέα ημερομηνία από την οποία αποκτά το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως. Σε κάθε περίπτωση, ο πάροχος δύναται να δώσει στο συνδρομητή το δικαίωμα αυτό και πριν εκπνεύσει το διάστημα των 30 ημερών.

    και άστους να ψάχνονται, και εγώ θα πάω σε άλλα λιμάνια...
    Αυτό που έβαλες το έχεις διαβάσει;
    Αν ναι ο πάροχος απλά σου λεει οκ βάλε adsl και είναι όλα οκ

    .Επίσης, οι πάροχοι δίνουν τη δυνατότητα σε συνδρομητές σταθερών δικτύων να επιλέξουν πακέτο με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα λήψης ή/και αποστολής δεδομένων, πλησιέστερη στην ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (εφόσον υπάρχει τέτοιο πακέτο), χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλουν τέλος για την πρόωρη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου.
    Η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να δίνεται ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τεχνολογιών σύνδεσης (όπως από VDSL σε ADSL)
    Δεν λέει πουθενά πως θα πρέπει να σου δώσει vdsl στα 100

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsyastraL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά παιδιά έχω να πω το εξής , πριν 2 βδομάδες έβαλα 100mbps και από την Nova πήρα το ZTE H267N V 1.0. Το θέμα είναι ότι μέσα στη ήμερα το router κολλάει, τη εννοώ στο router γράφει ότι πιάνω 79mbps στο speet test βλέπω 2,4,6 mbps κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει μια χαρά.Το κάνω αυτό σίγουρα μια φορά την μέρα,δεν είναι οτι το γράφει στο speet test το καταλαβαίνω ότι δεν πιάνει ταχύτητα πχ youtube

    Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από τον πάροχο ? Και είναι το μόνο router που χρονίζει περισσότερο από άλλα 3 που δοκίμασα ένα ακόμα zte ένα tecnicolor και ένα drytekk μόνο αυτό δουλεύω τώρα πιάνει 79mbps όλα τα άλλα χρονίζουν 72mbps

    Μήπως το έχεις και κατεβάζει με p2p;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έβαλες το έχεις διαβάσει;
    Αν ναι ο πάροχος απλά σου λεει οκ βάλε adsl και είναι όλα οκ
    Από το site της ΕΕΤΤ

    https://www.eett.gr/opencms/export/s...AP876-007B.pdf

    το οποιό είναι σημοσιευμένο και στο ΦΕΚ οπότε είναι νόμος του κράτους.

    https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...-5-2-2019.html

    Αν δεν μου φτιάξουν την ταχύτητα και θα φύγω και θα τους κάνω καταγγελία σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του καταναλωτή ότι αρνούνται να εκτελέσουν νόμους και ότι με κρατάνε με το ζόρι..

    Το ξαναγράφω:

    Σε περίπτωση που διαπιστωθούν σημαντικές συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις και ο πάροχος δεν έχει αποκαταστήσει το πρόβλημα εντός 30 ημερών από την υποβολή του παραπόνου/καταγγελίας, ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης, είτε είναι ορισμένου είτε αορίστου χρόνου, αζημίως
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 15-08-19 στις 21:35.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το site της ΕΕΤΤ

    https://www.eett.gr/opencms/export/s...AP876-007B.pdf

    το οποιό είναι σημοσιευμένο και στο ΦΕΚ οπότε είναι νόμος του κράτους.

    https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...-5-2-2019.html

    Αν δεν μου φτιάξουν την ταχύτητα και θα φύγω και θα τους κάνω κατεγγελία σε ΕΕΤΤ και συνήγορο ότι αρνούνται να εκτελέσουν νόμους.
    Οκ κάνε το, βρες όμως πρώτα το κομμάτι που να λέει για την ελάχιστη ταχύτητα στην σύμβαση σου

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    από ταχύτητα είμαι κομπλέ έπιανα εδώ και ένα χρόνο απροβληματιστα στα 50mbps .. τώρα με το zte αυτό το παθαίνει συχνά εάν κανε restart έρχεται η ταχύτητα για αυτό λέω να τους πω να μου δώσουν άλλο είναι για αντικατάσταση

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ κάνε το, βρες όμως πρώτα το κομμάτι που να λέει για την ελάχιστη ταχύτητα στην σύμβαση σου
    Τα γράφει όλα στον κανονισμό. Όταν η αποδεδειγμένη πραγματική ταχύτητα είναι κάτω από το 70% την ονομαστικής (τους έχω στείλει screenshots που πιάνω με το ζόρι 20% της ονομαστικής) έχω δικαιώματα να φύγω όπως προβλέπεται στον κανονισμό. Και να είσαι σίγουρος ότι θα κάνω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 15-08-19 στις 21:56.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ένα μηνά που έχω το ZTE H267N V 1.0 έχω καταλάβει ότι πολλές φόρες το router μπουκώνει τι εννοω, ότι από 80 mbps μια φορά την μέρα κολλάει και σε speedtest πιάνει μόνο 5-6 mbps το καταλαβαίνεις και στο youtube ότι κολλάει, Έχει 2 μέρες που έχω βάλει στην γραμμή το Tecnicolor TG788vn v2 και δουλεύει άψογα και είναι βράχος. Πήρα τηλεφωνώ την Νοβα και μου λέει δεν μπορούμε να στο αντικαταστήσουμε γιατί δεν είναι κάποια βλαβερό άλλα κατατείνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το router Μου το έστειλε η νοβα και μου το χρέωσε 25 ευρω, τίθεται θέμα καταγγελίας για να το αντικαταστήσουν ? Η δεν είναι πραγματικά πρόβλημα και εγώ είμαι ο παράξενος?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας