Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: RBLHGG-60ad kitr2

  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Δεν ξέρω αν είμαι off-topic μιας και η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με θέματα routing αλλά με την εν λόγω ασύρματη συσκευή της mikrotik.

    Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω ένα link που έχουμε με έναν φίλο στα 164 μέτρα. Έχουμε συσκευές της Ubiquiti στα 5G και σκεπτόμαστε να τις αντικαταστήσουμε με το κιτ της Mikrotik RBLHGG-60ad kitr2. Φυσικά υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσά μας. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν έχει ασχοληθεί κανείς με το εν λόγω κιτ και γενικά αν έχει εμπειρία με τους 60GHz σε συνθήκες βροχής.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H μπάντα 57-66 GHz δεν είναι ελεύθερη προς χρήση και χρειάζεται άδεια για λειτουργία σε αυτήν.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα παντού αναφέρεται σαν free-licensee στην Ευρώπη. Εξάλλου ο προβολέας μου μια χαρά πουλιόταν το 2012 στην Ελλάδα, με υποστήριξη της ασύρματης σύνδεσης για μεταφορά video στους 60GHz.

    Δηλαδή για να παραγγείλεις το εν λόγο προϊόν από κάποιο Ελληνικό κατάστημα, πρέπει να προσκομίσεις κάποια άδεια; Και αν ναι από πού βγάζεις την άδεια αυτή;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η αγορά των συσκευών επιτρέπεται ελεύθερα. Η λειτουργία του χρειάζεται άδεια σε αυτή την μπάντα.
    Η αγορά ενός οχήματος επιτρέπεται ελεύθερα. Η χρήση του ζητά σχετικές άδειες (κυκλοφορίας, οδηγού, ασφάλεια κλπ). Αντίστοιχα υπάρχουν πλειάδες παραδειγμάτων στους ασύρματους πομποδέκτες επικοινωνίας.
    Μόνο στους 2,4GHz και 5GHz, η χρήση των συχνοτήτων είναι ελεύθερη.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά δεν μου απάντησες αν γνωρίζεις πως παίρνει κάποιος άδεια για αυτή τη συχνότητα.

    Anyway, από εβδομάδα θα επικοινωνήσω με τα εδώ καταστήματα που το διαθέτουν για να μάθω αν ξέρουν κάτι για το αν πράγματι χρειάζεται άδεια και τι διαδικασίες χρειάζονται για να την πάρεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Στα 60Ghz δεν χρειάζεσαι license.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.559
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είμαι off-topic μιας και η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με θέματα routing αλλά με την εν λόγω ασύρματη συσκευή της mikrotik.

    Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω ένα link που έχουμε με έναν φίλο στα 164 μέτρα. Έχουμε συσκευές της Ubiquiti στα 5G και σκεπτόμαστε να τις αντικαταστήσουμε με το κιτ της Mikrotik RBLHGG-60ad kitr2. Φυσικά υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσά μας. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν έχει ασχοληθεί κανείς με το εν λόγω κιτ και γενικά αν έχει εμπειρία με τους 60GHz σε συνθήκες βροχής.
    Η αλήθεια είναι οτι ο εξοπλισμός ειναι ακριβός ακόμη σε αυτή την μπάντα.

    Η απόσταση που καλύπτεις μικρή για τα χρήματα που δαπανάς.

    Πεντακάθαρη όμως μπάντα και στον αστικό ιστό πολλές φορές είναι μονόδρομος αν η απόσταση που μας ενδιαφέρει είναι μικρή.

    Η απόδοση σε σφοδρή βροχόπτωση πέφτει δραματικά.....έχει συμβεί να εχω και διακοπή.....η απόσταση όμως που το έχω είναι 1800μ.

    Εχεις πρόβλημα στους 5 και θες 60?

    Εχω λινκ στους 5 με πανω απο 400Mbps σε 500 μετρα και με κόστος το 1/3 του εν λόγω κιτ.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά επικοινώνησα με έναν τεχνικό σε γνωστό κατάστημα που είναι αντιπρόσωπος της Mikrotik για την Ελλάδα και με διαβεβαίωσε ότι τα εν λόγω μηχανάκια δεν θέλουν άδεια. Μάλλον έχει να κάνει με την ισχύ που βγάζουν και που είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο για τους 60GHz.

    Επίσης με διαβεβαίωσε ότι για link των 164 μέτρων, δεν πρόκειται να έχω κανένα πρόβλημα.

    Το δέλεαρ στα εν λόγω μηχανάκια είναι το full duplex στο 1 Gbit, που σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται η ταχύτητα όταν έχουμε ταυτόχρονα μεγάλο upload μαζί με download. Όσο για το link που έχουμε τώρα με τα powerstation της Ubiquiti, δεν με ικανοποιούν στο συμμετρικό bandwith. Για παράδειγμα από τον server προς ένα workstation pc, μου δίνει ταχύτητα κάπου 32 με 35 Mbyte/sec (πάντα σε ένα αρχείο), όταν αντιστρέφεται η κίνηση πέφτει στα 12 με 15. Επίσης ήδη έχω προς το παρόν 3 access points στους 5 διάσπαρτα στο χώρο μου και αρχίζουν να υπάρχουν παρενέργειες με την συχνότητα του wireless bridge. Όσο για την τιμή δεν την βρίσκω μεγάλη μιας και το 40άρη το pawerstation iso μου είχε κοστίσει το ένα κομμάτι κάπου στα 165 ευρώ.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά επικοινώνησα με έναν τεχνικό σε γνωστό κατάστημα που είναι αντιπρόσωπος της Mikrotik για την Ελλάδα και με διαβεβαίωσε ότι τα εν λόγω μηχανάκια δεν θέλουν άδεια. Μάλλον έχει να κάνει με την ισχύ που βγάζουν και που είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο για τους 60GHz.

    Επίσης με διαβεβαίωσε ότι για link των 164 μέτρων, δεν πρόκειται να έχω κανένα πρόβλημα.

    Το δέλεαρ στα εν λόγω μηχανάκια είναι το full duplex στο 1 Gbit, που σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται η ταχύτητα όταν έχουμε ταυτόχρονα μεγάλο upload μαζί με download. Όσο για το link που έχουμε τώρα με τα powerstation της Ubiquiti, δεν με ικανοποιούν στο συμμετρικό bandwith. Για παράδειγμα από τον server προς ένα workstation pc, μου δίνει ταχύτητα κάπου 32 με 35 Mbyte/sec (πάντα σε ένα αρχείο), όταν αντιστρέφεται η κίνηση πέφτει στα 12 με 15. Επίσης ήδη έχω προς το παρόν 3 access points στους 5 διάσπαρτα στο χώρο μου και αρχίζουν να υπάρχουν παρενέργειες με την συχνότητα του wireless bridge. Όσο για την τιμή δεν την βρίσκω μεγάλη μιας και το 40άρη το pawerstation iso μου είχε κοστίσει το ένα κομμάτι κάπου στα 165 ευρώ.
    Τοπικα στην πλευρα του server τι ταχυτητες αναγνωσης-εγγραφης εχεις?
    Επισης στην απεναντι πλευρα μηπως εχεις αλλαξει κατι και ριχνει τις ταχυτητες?

    μηπως υπαρχει κατι αλλο που δημιουργει το bottleneck?

    Το υπαρχων λινκ τι bandwidth εχει? Ποιες συσκευες εχεις?
    Ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα εαν γινεται να βελτιστοποιησεις το υπαρχων setup.

    Ασχετα με ολα τα παραπανω που εγραψα..... αν υπαρχει το budget.... προχωρα. ειναι σιγουρα καλη λυση και futureproof.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το τι λέει ένα τεχνικός είναι άσχετο με το τι αναφέρει ρητά η νομοθεσία.
    Η αλήθεια είναι ότι τα ασύρματα δίκτυα στην μπάντα των 57-66 GHz, δεν χρειάζονται άδεια αλλά έχουν έναν περιορισμό.
    Είναι ελεύθερη η χρήση μόνο των εσωτερικών συσκευών μικρής εμβέλειας (SRD) και δεν επιτρέπεται η εξωτερική χρήση της ακόμη.
    Και αυτό ισχύει στο σύνολο σχεδόν της ΕΕ, καθώς κάθε χώρα έχει την δική της νομοθεσία. Π.χ. η OFCOM (Βρετανικός ΕΕΤΤ) έχει ξεκινήσει σχετική διαβούλευση για την σχετική μπάντα λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RLAN.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  93,5 KB 
ID: 206010 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RLAN1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  7,4 KB 
ID: 206011

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοπικα στην πλευρα του server τι ταχυτητες αναγνωσης-εγγραφης εχεις?
    Επισης στην απεναντι πλευρα μηπως εχεις αλλαξει κατι και ριχνει τις ταχυτητες?

    μηπως υπαρχει κατι αλλο που δημιουργει το bottleneck?

    Το υπαρχων λινκ τι bandwidth εχει? Ποιες συσκευες εχεις?
    Ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα εαν γινεται να βελτιστοποιησεις το υπαρχων setup.

    Ασχετα με ολα τα παραπανω που εγραψα..... αν υπαρχει το budget.... προχωρα. ειναι σιγουρα καλη λυση και futureproof.
    Τοπικά η ταχύτητα είναι πολύ καλή. Όσο για το πρόβλημα που ανέφερα, υπήρχε πάντα από την αρχή του στησίματος του δικτύου. Δεν εμφανίστηκε στη πορεία.

    Το bandwidth της σύνδεσης και στα δύο μηχανάκια τις περισσότερες φορές (για να μην πω σχεδόν πάντα), είναι το μέγιστο, στα 655Mb με -55db signal. Όσο για τις διάφορες αλλαγές που έχουμε κάνει κατά καιρούς ως προς το alignment, δεν μας έδωσε καλύτερο αποτέλεσμα.

    Το παράδειγμα που ανέφερα αφορά έναν server με Win2K3 και ένα workstation με Win7 και δεν είναι το μόνο που έχει πρόβλημα. Μια άλλη περίπτωση ενός nas zyxel (με σύνδεση στο 1Gbit) που είναι στην αντίθετη πλευρά του server, η ταχύτητα και προς τις δύο κατευθύνσεις με τον server αλλά και με άλλα workstations pc, σε καμία περίπτωση δεν ανεβαίνει πάνω από 15MB/sec. Φυσικά η ταχύτητα με το ίδιο workstation Win7 και το nas που είναι τοπικά, φτάνει τα 50 με 60 MB/sec.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bandwidth της σύνδεσης και στα δύο μηχανάκια τις περισσότερες φορές (για να μην πω σχεδόν πάντα), είναι το μέγιστο, στα 655Mb με -55db signal. Όσο για τις διάφορες αλλαγές που έχουμε κάνει κατά καιρούς ως προς το alignment, δεν μας έδωσε καλύτερο αποτέλεσμα.
    καπου αλλου ειναι το προβλημα τοτε. εχεις μεγαλο bandwidth ηδη και δεν δικαιολογειται μεταφορα 15ΜΒ/s

    γραψε αναλυτικα τι συσκευες εχεις και πως ειναι συνδεδεμενες. ενα σχεδιο θα βοηθουσε.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν 3 σημεία που συνδέονται δικτυακά μέσω access points της ubiquiti. Το ένα είναι στα 164 μέτρα από το κεντρικό σημείο, ενώ το άλλο στα 5,5Km. Ανά πάσα στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 50 συσκευές online. Όλες οι συσκευές ανήκουν στο ίδιο subnet, οπότε δεν υπάρχουν routers που να συνδέουν τα 3 σημεία. Τα μόνα που παρεμβάλλονται είναι switch, είτε management είτε απλά.

    Επίσης έχω δει πολλές φορές στα pc με windows, να ανεβαίνει το bandwidth όταν υπάρχει μεταφορά πάνω από ένα αρχείο. Στο ένα connection υπάρχει το πρόβλημα ταχύτητας. Πάντως σε πραγματικές συνθήκες καθημερινής χρήσης, δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα. Ποιο πολύ θα γίνει η αναβάθμιση για να έχουμε την εμπειρία των 60 GHz. Αν όλα πάνε καλά, θα το προτείνουμε σε πελάτες μας που θέλουν να κάνουν διασύνδεση μικρών αποστάσεων.

    Μάλλον σύντομα θα προβούμε στην εγκατάσταση του kit, οπότε θα αναφέρω παρατηρήσεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.722
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις σήμερα βρήκαμε χρόνο και το στήσαμε το link.

    Μιά παρατήρηση που έχω να κάνω σχετικά με την τοποθέτηση, ότι είναι σχεδόν αδύνατον να κάνεις τέλεια ευθυγράμμιση με την απλή βάση που το συνοδεύει, βασιζόμενος στα 4 led. Ίσως με την βάση ακριβείας που πουλάει ξεχωριστά η mikrotik στα 43€, να μπορεί να γίνει.

    Κατά τ' άλλα μας έδωσε το μέγιστο bandwidth η σύνδεση στα 2,3 Gbit, με το σήμα να είναι στα -49db και την απόσταση να την υπολογίζει στα 165 μέτρα και κάτι. Στο δικό του bandwidth test από το winbox, ανάμεσα στα δύο και με ταυτόχρονο download και upload, μας έδωσε κάπου στα 980 Mbit και προς τις δύο κατευθύνσεις. Καθόλου άσχημο...

    Σε μεταφορά αρχείου τώρα από τον server, έπιασε τα 60 με 61 MB/sec. Κάπου τόσο μου δίνει ο server και στο δικό μου pc και ας είμαι συνδεδεμένος με τον server με καλώδιο. Οπότε όλα καλά.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας