Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι γενικό, διότι θα το είχαν όλοι οι πελάτες,όλων των παροχών μέσω χοντρικής Wind, για να μην πω και οι δικοί της πελάτες στην ίδια περιοχή.
    Πιθανολογώ ότι πρόκειται για δυσλειτουργία κάποιες κάρτας στο DSLAM της καμπίνας.
    Σε περιμένουμε το συνδιαστικό ραντεβού των τεχνικών
    Ίσως γενικό της της περιοχής, διότι και κάποιος χρήστης που παίρνει από καμπίνα wind στη Λάρισα, έχει το ίδιο πρόβλημα. Για αυτό ρώτησα και στο άλλο θέμα, αν το παλικάρι ξέρει τον αριθμό καμπίνας, για να αποκλείσουμε κάποιες πιθανότητες...

  2. #17
    Εγγραφή
    26-10-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46800/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 16,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι οι πελάτες που παίρνουν απο καμπίνες που δίνουν χονδρική σε forthnet και ΟΤΕ αντιμετωπίζουν πρόβλημα από το πρωί της Παρασκευής. Ή wind είναι ενήμερη για το πρόβλημα.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smyrosnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι πελάτες που παίρνουν απο καμπίνες που δίνουν χονδρική σε forthnet και ΟΤΕ αντιμετωπίζουν πρόβλημα από το πρωί της Παρασκευής. Ή wind είναι ενήμερη για το πρόβλημα.
    Να ήταν μόνο από την Παρασκευή, καλά θα ήταν. Το πήραν επιτέλους χαμπάρι! Εγώ έχω πρόβλημα από τις 07/08. Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που οφείλεται το πρόβλημα, και ευελπιστούμε για λύση οσονούπω...

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι γενικό, διότι θα το είχαν όλοι οι πελάτες,όλων των παροχών μέσω χοντρικής Wind, για να μην πω και οι δικοί της πελάτες στην ίδια περιοχή.
    Πιθανολογώ ότι πρόκειται για δυσλειτουργία κάποιες κάρτας στο DSLAM της καμπίνας.
    Σε περιμένουμε το συνδιαστικό ραντεβού των τεχνικών
    Ο συγχρονισμός του είναι μια χαρά, λίγο δύσκολα να είναι η κάρτα στο dslam, απο οτι φαίνεται είναι πρόβλημα διασύνδεσης της καμπίνας με τον πάροχο

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγχρονισμός του είναι μια χαρά, λίγο δύσκολα να είναι η κάρτα στο dslam, απο οτι φαίνεται είναι πρόβλημα διασύνδεσης της καμπίνας με τον πάροχο
    Κατά 99,99% πλέον και εγώ αυτό πιστεύω, αφού με το upload δεν έχω θέμα. Αλλά θα ήθελα να ήξερα, τι στον κόρακα πρόβλημα είναι αυτό, που τόσες μέρες δεν το λύνουν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 25-08-19 στις 13:47.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά 99,99% πλέον και εγώ αυτό πιστεύω, αφού με το upload δεν έχω θέμα. Αλλά θα ήθελα να ήξερα, τι στον κόρακα πρόβλημα είναι αυτό, που τόσες μέρες δεν το λύνουν...
    τα αχρηστα συστηματα τους και οι τεχνικοι τους που τους λειπουν γνωσεις αυτα τα 2 αν λυθουν καλα θα ειμαστε

  7. #22
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αχρηστα συστηματα τους και οι τεχνικοι τους που τους λειπουν γνωσεις αυτα τα 2 αν λυθουν καλα θα ειμαστε
    Και πότε θα γίνει αυτό; Το 3020;

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγχρονισμός του είναι μια χαρά, λίγο δύσκολα να είναι η κάρτα στο dslam, απο οτι φαίνεται είναι πρόβλημα διασύνδεσης της καμπίνας με τον πάροχο
    Η κάθε κάρτα έχει 48 πόρτες για αντίστοιχες συνδέσεις χρηστών. 6 τέτοιες κάρτες έχεις το DLAM της καμπίνας. Δεν παρέχει μόνο τον συγχρονισμό αλλά και την διασύνδεση με το δίκτυο της Wind μέσω του switch.

    Αν το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό της Wind στο κέντρο (ή τέλος πάντων όπου συγκεντρώνεται η επικοινωνία όλων των καμπίνων), λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) όλης της περιοχής.
    Αν το πρόβλημα είναι στο switch της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) της καμπίνας.
    Αν το πρόβλημα είναι σε κάρτα της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) αυτής της κάρτας.

    Ο smyrosnik αναφέρει πρόβλημα με τους πελάτες χοντρικής Nova και Cosmote. Παράξενο να μην έχουν και της Vodafone, εκτός κι αν δεν υπάρχει κανείς τέτοιος μέχρι σήμερα. Αν όντως ισχύει, υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο με την διασύνδεση αυτών των παρόχων.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε κάρτα έχει 48 πόρτες για αντίστοιχες συνδέσεις χρηστών. 6 τέτοιες κάρτες έχεις το DLAM της καμπίνας. Δεν παρέχει μόνο τον συγχρονισμό αλλά και την διασύνδεση με το δίκτυο της Wind μέσω του switch.

    Αν το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό της Wind στο κέντρο (ή τέλος πάντων όπου συγκεντρώνεται η επικοινωνία όλων των καμπίνων), λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) όλης της περιοχής.
    Αν το πρόβλημα είναι στο switch της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) της καμπίνας.
    Αν το πρόβλημα είναι σε κάρτα της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) αυτής της κάρτας.

    Ο smyrosnik αναφέρει πρόβλημα με τους πελάτες χοντρικής Nova και Cosmote. Παράξενο να μην έχουν και της Vodafone, εκτός κι αν δεν υπάρχει κανείς τέτοιος μέχρι σήμερα. Αν όντως ισχύει, υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο με την διασύνδεση αυτών των παρόχων.
    Υπάρχει και άλλος χρήστης από την ίδια περιοχή, αλλά σε Cosmote, από άλλη καμπίνα, σε άλλο αστικό κεντρο (όπως και κάποιος που έχει ftth) που έχει παρόμοιο θέμα. Άρα; 'Η υπάρχουν δυο προβληματικές συνδέσεις είτε κάπου γενικότερο. Οκ, προβλήματα και βλάβες γίνονται. Αλλά το θέμα είναι να διορθώνονται και όχι να με έχουν γραμμένο (όπως φαίνεται) μην πω που, αφού από τις 13-14 ακούω συνέχεια την ίδια δικαιολογία " Περιμένουμε συνδυαστικό". Να παίρνουν όμως τα λεφτά της συνδρομής ξέρουν, είτε λέγονται Cosmote, είτε Forthnet, είτε Wind (αφού και οι τρεις παίρνουν είτε με άμεσο, είτε με έμμεσο τρόπο τα χρήματα μου).

    Έχω κάνει ήδη καταγγελία για το πρόβλημα μου στην ΕΕΤΤ, οπότε αν δεν μου το λύσουν, θα τους κουνάω το μαντήλι. Προτιμώ να πάω σε ADSL όπως πριν που δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά σε άλλον πάροχο, αφού όσο και να ακούγεται οξύμωρο πριν είχα καλύτερη πραγματική ταχύτητα από τώρα. Ας τολμήσουν να ζητήσουν όσα πέναλτι θέλουν. Θα φάνε και καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή μετά.

    Υ.Γ. 1. Δεν έχω ακούσει ακόμα να έχει πάρει κάποιος VDSL μέσω χοδρικής απο Vodafone. Επίσης στο σημείο που είμαι, ο μόνο πάροχος που δεν δίνει ακόμα VDSL είναι η Vodafone.
    Υ.Γ. 2. Ευτυχώς που υπάρχουν πλέον τα 137ΧΧ, αλλιώς θα πληρώναμε κιόλας κλήσεις για προβλήματα που δεν ευθυνόμαστε.
    Y.Γ. 3 Παραθέτω την ανάρτηση χρήστη από διπλανό υποφόρουμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nodens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ με 100άρα σύνδεση Cosmote από καμπίνα Wind, έχω το ίδιο πρόβλημα από Παρασκευή μεσημέρι και ακόμα να επιλυθεί.

    Έχω ανοίξει ticket στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι είναι γενικευμένο πρόβλημα στη Λάρισα (καθώς έχουν παραπονεθεί πολλοί συνδρομητές) και προσπαθούν να το επιλύσουν.

    Στο γραφείο που έχω 100άρα σύνδεση Cosmote από καμπίνα Cosmote, κανένα πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 25-08-19 στις 18:27.

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε κάρτα έχει 48 πόρτες για αντίστοιχες συνδέσεις χρηστών. 6 τέτοιες κάρτες έχεις το DLAM της καμπίνας. Δεν παρέχει μόνο τον συγχρονισμό αλλά και την διασύνδεση με το δίκτυο της Wind μέσω του switch.

    Αν το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό της Wind στο κέντρο (ή τέλος πάντων όπου συγκεντρώνεται η επικοινωνία όλων των καμπίνων), λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) όλης της περιοχής.
    Αν το πρόβλημα είναι στο switch της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) της καμπίνας.
    Αν το πρόβλημα είναι σε κάρτα της καμπίνας, λογικά θα είχαν θέμα όλοι οι χρήστες (λιανικής και χοντρικής) αυτής της κάρτας.

    Ο smyrosnik αναφέρει πρόβλημα με τους πελάτες χοντρικής Nova και Cosmote. Παράξενο να μην έχουν και της Vodafone, εκτός κι αν δεν υπάρχει κανείς τέτοιος μέχρι σήμερα. Αν όντως ισχύει, υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο με την διασύνδεση αυτών των παρόχων.
    για να έχουν πρόβλημα πάνω απο ενας χρήστες και να έχουν σαν κοινό παρονομαστή το ότι είναι σε διαφορετική καμπίνα wind μας οδηγεί στο συμπέρασμα οτι το πρόβλημα μάλλον δεν είναι στην τοπική κάρτα

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφω σήμερα περιληπτικά και για τις 3 περιπτώσεις που μπορεί να είναι το πρόβλημα και ο λόγος διότι αναφέρθηκε ότι οι κάρτες δεν μπορεί να είναι υπεύθυνες (διότι ο συγχρονισμός είναι σωστός), πράγμα που δεν ισχύει.
    Η αναφορά για την πιθανότητα αστοχίας της κάρτας, έγινε χθες πριν αναφερθεί από άλλο μέλος ότι είναι γενικό πρόβλημα στην περιοχή.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφω σήμερα περιληπτικά και για τις 3 περιπτώσεις που μπορεί να είναι το πρόβλημα και ο λόγος διότι αναφέρθηκε ότι οι κάρτες δεν μπορεί να είναι υπεύθυνες (διότι ο συγχρονισμός είναι σωστός), πράγμα που δεν ισχύει.
    Η αναφορά για την πιθανότητα αστοχίας της κάρτας, έγινε χθες πριν αναφερθεί από άλλο μέλος ότι είναι γενικό πρόβλημα στην περιοχή.
    Η πρώτη αναφορά του προβλήματος έγινε στις 24/8 στις 18, η αναφορά μου στο ότι μάλλον δεν είναι κάρτα έγινε στις 24/8 στις 21 αφού πλέον υπήρχε γνώση απο το άλλο θέμα οτι υπάρχει γενικό θέμα

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη αναφορά του προβλήματος έγινε στις 24/8 στις 18, η αναφορά μου στο ότι μάλλον δεν είναι κάρτα έγινε στις 24/8 στις 21 αφού πλέον υπήρχε γνώση απο το άλλο θέμα οτι υπάρχει γενικό θέμα
    Σας έχω φάει όλους (Το ρίχνω και λίγο στην "τρελή" ) . Εγώ δήλωσα πρώτος πρόβλημα στις 16/08 (και ακόμα περιμένω...) Μίλησα πριν από λίγο με τεχνική υποστήριξη και τους είπα ότι έχω διαβάσει εδώ και για την πιθανότητα το πρόβλημα να είναι στην διασύνδεση... Για να δούμε τι θα γίνει από αύριο που λογικά θα αρχίσουν να δουλεύουν και οι τεχνικοί....

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ΟΚ, ας παίξουμε αυτό το παιχνίδι.
    Μέχρι την ώρα που έγραψα χθες, σε κανένα από τα 2 θέματα δεν έβγαινε το συμπέρασμα ότι ήταν γενικό της περιοχής.
    Αντιλαμβάνομαι ότι δεν γράφουν όλοι στο φόρουμ, αλλά μέχρι εκείνη ακριβώς την στιγμή είχαμε 2 αναφορές χωρίς να γνωρίζουμε αν ήταν στην ίδια ή διαφορετική καμπίνα (αργότερα έγινε γνωστό).
    Βάσει των μέχρι τότε δεδομένων, έγραψα την πιθανότητα αστοχίας της κάρτας, πράγμα που αμφισβητήθηκε (ως πιθανή αιτία), εξού και η επόμενη αναφορά μου.

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, ας παίξουμε αυτό το παιχνίδι.
    Μέχρι την ώρα που έγραψα χθες, σε κανένα από τα 2 θέματα δεν έβγαινε το συμπέρασμα ότι ήταν γενικό της περιοχής.
    Αντιλαμβάνομαι ότι δεν γράφουν όλοι στο φόρουμ, αλλά μέχρι εκείνη ακριβώς την στιγμή είχαμε 2 αναφορές χωρίς να γνωρίζουμε αν ήταν στην ίδια ή διαφορετική καμπίνα (αργότερα έγινε γνωστό).
    Βάσει των μέχρι τότε δεδομένων, έγραψα την πιθανότητα αστοχίας της κάρτας, πράγμα που αμφισβητήθηκε (ως πιθανή αιτία), εξού και η επόμενη αναφορά μου.
    Υπήρχανε αναφορές και για άλλον στην Λάρισα, σε άλλον πάροχο την στιγμή που έχει αναλάβει ενας 3ο παρόχος την περιοχή, όποτε το πιο λογικό είναι να υπάρχει θέμα με την διασύνδεση, άλλωστε και οι μετρήσεις που έκανε ο dvdlover προς τα εκεί δείχνανε. (μπούκωμα στο κομμάτι μετά το dslam)

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας