Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα.

    Στις 07/08 αναβαθμίστηκε η γραμμή σε 50άρι VDSL (από καμπίνα wind), και από τότε άρχισαν τα προβλήματα όπως η τηλεφωνία που συνδέθηκε μια μέρα αργότερα, αλλά με αρκετό θόρυβο που ειδικά όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο ή είμαι στο internet, o συνομιλητής μου ακούγεται με μεταλική φωνή, αλλά το χειρότερο έχει να κάνει με το κατέβασμα αρχείων ακόμα και απο τον ftp της forthnet (Έχω βάλει στα screen shots στατιστικά και κάποια speedtest από τρεις διαφορετικές ώρες σήμερα). Η Forthnet το έχει δεχτεί σαν βλάβη, και δεν μπορώ να πω προσπαθούν να εξυπηρετήσουν όσο μπορούν (τελευταία ενημέρωση που έχω είναι ότι περιμένουν για συνδυαστικό οι τεχνικοί Forthnet & Wind). Ο ΟΤΕ έκανε ελέγχο στο κομμάτι που είναι αρμοδιότητα του, και δεν βρήκε κάτι (το θεωρώ λογικό μιας που ή γραμμή φαίνεται καθαρή) Με το upload δεν έχω πρόβλημα μιας που έχω δει να ανεβάζει ακόμα και με 550kbps

    Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό το πρόβλημα, δεδομένου ότι με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό (PC & Router) μέχρι την περασμένη Τετάρτη που είμαι σε adsl κατέβαζα σταθερά με 1,5-1,6mbps (με συγχρονισμό γύρω στα 14mbps).

    Ευχαριστώ

    Υ. Γ. Το έχω ξαναγράψει το πρόβλημα σε άλλο thread, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να ανοίξω πλέον ξεχωριστό, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργη περίπτωση και θέλω να ακούσω τις γνώμες για το τι πρέπει να κάνω από την πλευρά μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Χωρίς τίτλο.jpg  

    003.jpg  

    002.jpg  

    001.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2004
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Μηνύματα
    415
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    29(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε ένα τεστ από εδώ και πες μας https://athens-ote.speedtest.net/

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από incisiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ένα τεστ από εδώ και πες μας https://athens-ote.speedtest.net/
    Τα έχω δοκιμάσει αυτά φίλε μου, αλλά τα αποτελέσματα είναι πάντα γύρω στα 10-11mbps στην καλύτερη

    Δες και το πιο πρόαφατο!

    https://athens-ote.speedtest.net/result/8507270477

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ναι μαλλον το Router την κανει γιατι εγω τα στατιστικα μια χαρα τα βλεπω, το output power με τρομαζει λιγο αλλα σε παρακαλω να μας πεις ποιο router εχεις

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μαλλον το Router την κανει γιατι εγω τα στατιστικα μια χαρα τα βλεπω, το output power με τρομαζει λιγο αλλα σε παρακαλω να μας πεις ποιο router εχεις
    Το ΖΤΕ 267, αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα ρούτερ, γιατί όπως λέω και στην αρχή, όταν το είχα στο adsl κατέβαζε κανονικά με 1,5-1,6 με συγχρονισμό κοντά στα 14. Έχω δοκιμάσει και με ένα ΖΤΕ 268, αλλά και εκεί το ίδιο πρόβλημα είχα...

    Το αρνητικό ρεκόρ της γραμμής είναι το παρακάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  229,2 KB 
ID: 205956

    Y.Γ. Πάντως θα έχει πολύ γέλιο (ή κλάμα) το ρούτερ που δίνει η εταιρία να μην είναι συμβατό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 17-08-19 στις 16:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Σε ποια εταιρειας καμπινα σε εχουν βαλει, αν ειναι η vodafone περαστικα αν παλι ειναι η wind θα λυθει το προβλημα οταν θα το δουν οι τεχνικοι

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wind kv είναι φαίνεται από το κλείδωμα στα 5495/54999

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια εταιρειας καμπινα σε εχουν βαλει, αν ειναι η vodafone περαστικα αν παλι ειναι η wind θα λυθει το προβλημα οταν θα το δουν οι τεχνικοι
    Από το στόμα σου και στων τεχνικών των αυτιά... Και να φανταστείς ότι την Vodafone την έχω περισσότερο σε εκτίμηση από τη Wind. Σε wind είμαι, και σύμφωνα με την ενημέρωση που έχω, η Νοva έχει ζητήσει ήδη συνδιαστικό για να δούvε τι παίζει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wind kv είναι φαίνεται από το κλείδωμα στα 5495/54999
    Άρα και ο συγχρονισμός είναι "φυσιολογικός", γιατί και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό, γιατί περίμενα στην καλύτερη 4999/49999

  9. #9
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το αναφέρω απλώς σαν σενάριο, επειδή το 'χω ξαναδεί φέτος: Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να έχει μπουκώσει η διασύνδεση Wind με Forthnet.
    Η σύνδεση σου με το DSLAM/καμπίνα Wind είναι εξαιρετική όπως μας δείχνουν και τα στατιστικά σου. Δεν μπορείς όμως να κατεβάσεις ούτε από ftp της Forthnet, που είναι -θεωρητικά- στο πολύ κοντινό δίκτυο και εσωτερικά του παρόχου σου.

    Υπάρχει όμως και το κομμάτι όπου όλες οι καμπίνες της Wind κάποιας/κάποιων περιοχών, συγκεντρώνονται μαζικά σε ένα κόμβο, ώστε να μπορεί να υπάρχει επικοινωνία με τους άλλους παρόχους (για να μπορείς να πάρεις IP και τηλεφωνία από τη Forthnet και να δρομολογηθείς στο internet)
    Παρατηρήθηκε λοιπόν φέτος σε άλλες περιοχές, την περίοδο που ενεργοποιήθηκαν μαζικά καμπίνες Wind και ξεκίνησαν απανωτά οι συνδέσεις στις καμπίνες, να μπουκώσει το κομμάτι Wind με τους παρόχους Cosmote,Vodafone και μέχρι να γίνει αναβάθμιση εξοπλισμών/κυκλωμάτων, να έχουμε πολύ χαμηλές ταχύτητες, κυρίως Download - το Upload δε φαινόταν να επηρεάζεται τόσο, λόγω και ασυμμετρίας - διάφορες ώρες μέσα στη μέρα, ενώ ο συγχρονισμός ήταν πάντα ο μέγιστος του πακέτου.

    Παίζει λοιπόν λόγω μεγάλου όγκου των νέων συνδέσεων που κάνει η Forthnet μέσω καμπινών Wind/Vodafone εδώ και ένα μήνα, να μην επαρκεί η διασύνδεση της τη δεδομένη χρονική στιγμή με τους παρόχους αυτούς και να μπουκώνουν όλα πριν φτάσεις στο δίκτυό της. Αν είναι αυτό, το εύχομαι, υπομονή και θα λυθεί σύντομα.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναφέρω απλώς σαν σενάριο, επειδή το 'χω ξαναδεί φέτος: Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να έχει μπουκώσει η διασύνδεση Wind με Forthnet.
    Η σύνδεση σου με το DSLAM/καμπίνα Wind είναι εξαιρετική όπως μας δείχνουν και τα στατιστικά σου. Δεν μπορείς όμως να κατεβάσεις ούτε από ftp της Forthnet, που είναι -θεωρητικά- στο πολύ κοντινό δίκτυο και εσωτερικά του παρόχου σου.

    Υπάρχει όμως και το κομμάτι όπου όλες οι καμπίνες της Wind κάποιας/κάποιων περιοχών, συγκεντρώνονται μαζικά σε ένα κόμβο, ώστε να μπορεί να υπάρχει επικοινωνία με τους άλλους παρόχους (για να μπορείς να πάρεις IP και τηλεφωνία από τη Forthnet και να δρομολογηθείς στο internet)
    Παρατηρήθηκε λοιπόν φέτος σε άλλες περιοχές, την περίοδο που ενεργοποιήθηκαν μαζικά καμπίνες Wind και ξεκίνησαν απανωτά οι συνδέσεις στις καμπίνες, να μπουκώσει το κομμάτι Wind με τους παρόχους Cosmote,Vodafone και μέχρι να γίνει αναβάθμιση εξοπλισμών/κυκλωμάτων, να έχουμε πολύ χαμηλές ταχύτητες, κυρίως Download - το Upload δε φαινόταν να επηρεάζεται τόσο, λόγω και ασυμμετρίας - διάφορες ώρες μέσα στη μέρα, ενώ ο συγχρονισμός ήταν πάντα ο μέγιστος του πακέτου.

    Παίζει λοιπόν λόγω μεγάλου όγκου των νέων συνδέσεων που κάνει η Forthnet μέσω καμπινών Wind/Vodafone εδώ και ένα μήνα, να μην επαρκεί η διασύνδεση της τη δεδομένη χρονική στιγμή με τους παρόχους αυτούς και να μπουκώνουν όλα πριν φτάσεις στο δίκτυό της. Αν είναι αυτό, το εύχομαι, υπομονή και θα λυθεί σύντομα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση και αν το πρόβλημα είναι προσωρινό πάει και έρχεται. Να μην μείνει μόνιμο είναι το θέμα. Όσο για αυτό που λες για την συγκέντρωση έχω διαβάσει εδώ, ότι όλες οι οπτικές ίνες της Wind στην Λάρισα, καταλήγουν σε ένα ισόγειο (σχετικά κοντά στο Α/Κ που ανήκω) , οπότε μπορεί να είναι όντως μπούκωμα του κυκλώματος

  11. #11
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκέψου τώρα ότι πιθανόν η Forthnet να μην έχει άμεση διασύνδεση με την Wind εντός Λάρισας, οπότε η κίνηση φεύγει από το DSLAM και καταλήγει σε κόμβο διασύνδεσης με τους παρόχους στην Αθήνα (ή κάποια άλλη πόλη) για να περάσει στη Forthnet, μαζί με πόσες άλλες περιοχές (+ χιλιάδες συνδέσεις).
    Δεν είναι λοιπόν δύσκολο να τύχει στην αρχή, αλλά είναι ευτυχώς κάτι που είναι θέμα χρόνου να λυθεί, αν μιλάμε για κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου.

    Ο ΟΤΕ ονομάζει ΟΚΣΥΑ τον τρόπο σύνδεσης με τους άλλους παρόχους, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου τώρα ότι πιθανόν η Forthnet να μην έχει άμεση διασύνδεση με την Wind εντός Λάρισας, οπότε η κίνηση φεύγει από το DSLAM και καταλήγει σε κόμβο διασύνδεσης με τους παρόχους στην Αθήνα (ή κάποια άλλη πόλη) για να περάσει στη Forthnet, μαζί με πόσες άλλες περιοχές (+ χιλιάδες συνδέσεις).
    Δεν είναι λοιπόν δύσκολο να τύχει στην αρχή, αλλά είναι ευτυχώς κάτι που είναι θέμα χρόνου να λυθεί, αν μιλάμε για κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου.

    Ο ΟΤΕ ονομάζει ΟΚΣΥΑ τον τρόπο σύνδεσης με τους άλλους παρόχους, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους.
    Κατάλαβα τι θες να πεις, οπότε από μια άποψη το σενάριο σου έχει μια λογική βάση..

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο οτι φαίνεται το πρόβλημα μάλλον είναι γενικό, εδω άλλο παλικάρι έχει θέμα σε καμπίνα wind με πάροχο Cosmote

  14. #14
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι φαίνεται το πρόβλημα μάλλον είναι γενικό, εδω άλλο παλικάρι έχει θέμα σε καμπίνα wind με πάροχο Cosmote
    Μάλιστα... Τότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να περιμένουμε πότε θα αξιωθεί η wind να διορθώσει το πρόβλημα... Αναφέρω για στατιστικούς λόγους και την καμπίνα στην οποία είμαι. D110

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει λοιπόν λόγω μεγάλου όγκου των νέων συνδέσεων που κάνει η Forthnet μέσω καμπινών Wind/Vodafone εδώ και ένα μήνα, να μην επαρκεί η διασύνδεση της τη δεδομένη χρονική στιγμή με τους παρόχους αυτούς και να μπουκώνουν όλα πριν φτάσεις στο δίκτυό της. Αν είναι αυτό, το εύχομαι, υπομονή και θα λυθεί σύντομα.
    Από ότι φαίνεται τελικά μάλλον αυτό είναι, μιας που και κάποιος άλλο χρήστης αντιμετωπίζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μπούκωμα δικτύου. Υπάρχει καμιά εκτίμηση πόσο χρόνο κρατάει η διαδικασία αναβάθμισης των κυκλωμάτων;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 24-08-19 στις 21:59.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι γενικό, διότι θα το είχαν όλοι οι πελάτες,όλων των παροχών μέσω χοντρικής Wind, για να μην πω και οι δικοί της πελάτες στην ίδια περιοχή.
    Πιθανολογώ ότι πρόκειται για δυσλειτουργία κάποιες κάρτας στο DSLAM της καμπίνας.
    Σε περιμένουμε το συνδιαστικό ραντεβού των τεχνικών

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας