Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote/Vodafone
    Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι το LinkEncap στο status tab του συγκεκριμένου ρουτερ. Σε εμένα εμφανίζει την ρύθμιση G.992.3_Annex_K_ATM

    μήπως σημαίνει ότι σε αυτό έχουν βάλει όριο στην γραμμή μου και πως πρέπει να πάρω τηλέφωνο? Αν ναι, μπορώ να τους πω να μου το κάνουνε G.992.5 Annex M? Επίσης, μπορώ μήπως να αλλάξω το ATM σε PTM, ή χρειάζεται και αυτό να πάρω τηλέφωνο? Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.122
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν σημαίνει τίποτα, εγώ θα έλεγα να μην δίνεις καθόλου σημασία. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το Modulation πάνω πάνω στις πληροφορίες. Εάν είναι ADSL_2plus ή VDSL2 (ανάλογα τη σύνδεση που έχεις, αν και σε 24ρες τώρα τελευταία τις δίνουν με VDSL2) είσαι εντάξει.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote/Vodafone
    Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς. Θέλω να ρωτήσω όμως αμα ξέρεις γιατί οι ταχύτητες δεν ανεβαίνουν άλλο, και γιατί το annex M δεν δουλεύει. Επίσης, το ρουτερ με αφήνει να αλλάξω modulation type, δηλαδή μπορώ να το κάνω και vdsl, adsl σκέτο, annex M και τέτοια. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή? στο Vdsl με αφήνει να αλλάξω και profiles.

    - - - Updated - - -

    αμα θες μπορώ να σου στείλω και φωτογραφία από αυτές τις διαθέσιμες ρυθμίσεις

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.122
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι ταχύτητες έχεις;;

    Όσο για τα προφίλ, αν μπορεί να κλειδώσει σε VDSL επίλεξε μόνο VDSL2 και 17a, αλλιώς επίλεξε ADSL_2plus.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote/Vodafone
    περίπου 1Mbps upload, 10Mbps download, ενώ πληρώνω για εικοσιτεσσαρι. Αν βάλω annex M το attainable rate ανεβαίνει από 930 kbps σε 1300 κάτι, αλλά δεν το φτάνει και κλειδώνει στα 860 το actual rate.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.122
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε να το κλειδώσεις σε VDSL2 και 17a μόνο. Αν δεν γίνεται κρατά μόνο το ADSL_2plus.

    Παρεμπιπτόντως τα στατιστικά σου τα είδα σε ένα άλλο θέμα που είχες ανοίξει και μου φαίνεται 95% κλειδωμένο προφίλ στα 10Mbps. Δεν δικαιολογείται να έχεις Actual Rate 10239 και Attainable 16100. Πάρε τηλέφωνο να στο ξεκλειδώσουν.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν βάλει vdsl απλά δεν θα συγχρονίσει καθόλου, το πακέτο του είναι adsl
    το Adsl2+ που δίνει ο ΟΤΕ έχει όριο τα 1024kbps στο Upload και δεν μπορεί να αλλαχτεί αυτό.

    δεν μπορείς να αλλάξεις το ATM σε PTM, PTM έχεις όταν έχεις vdsl.
    Ο ΟΤΕ δεν υποστηρίζει AnnexM όποτε όχι δεν μπορείς να τους πεις να στο κάνουν Annex m

    Δεν φαίνεται κλειδωμένο το profile, τα 16 είναι αν έχεις snr 6, στον ΟΤΕ παίζει το φυσιολογικό στα 9 και αν έχεις ΟΤΕ tv μέσω γραμμής παραπάνω

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote/Vodafone
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, όταν ενεργοποιηθεί το vdsl, το ρουτερ απλα δεν συνδέεται με το DSL.

    Θα τηλεφωνήσω σύντομα στην COSMOTE για το download, όμως έχεις καμιά ιδέα γιατί το AnnexM μου είναι capped και πως μπορώ να ανεβάσω το upload μου? κάποιες φορές το Actual upload rate περνάει το attainable.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pumpkin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, όταν ενεργοποιηθεί το vdsl, το ρουτερ απλα δεν συνδέεται με το DSL.

    Θα τηλεφωνήσω σύντομα στην COSMOTE για το download, όμως έχεις καμιά ιδέα γιατί το AnnexM μου είναι capped και πως μπορώ να ανεβάσω το upload μου? κάποιες φορές το Actual upload rate περνάει το attainable.
    Δεν μπορείς. Κατά προσέγγιση είναι αυτές οι ενδείξεις, δεν σημαίνει κάτι. Μπορείς μόνο να ελέγξεις ότι είναι εντάξει η καλωδίωσή σου. Με καμία ρύθμιση δεν θα το ανεβάσεις.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας