Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 47
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζει ο X , καλή επιλογή να πας σε ryzen 5.

    Να ρωτήσεις το κατάστημα που θα αγοράσεις μητρική αν μπορεί να σου φέρει την max έκδοση αυτής , αλλιώς φέρε την απ έξω αν μπορείς: https://www.idealo.de/preisvergleich...072653811.html (ρώτα και στο vision). Όπως και να χει μάλλον εννοείς micro atx και όχι mini itx. Δεν ξέρω γιατί θέλεις να περιοριστείς αν δεν υπάρχει θέμα χώρου.

    Για κάρτα γραφικών αξίζει να πας σε αυτήν http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=64344&cat=5 να πληρώσεις και λιγότερα. Ή και σε αυτήν που είναι http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=67230&cat=5 η ίδια με την se αλλά μπορεί να σου αρέσει το χρώμα. Αν θες να ανέβεις θα πας σε αυτήν http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=61429&cat=5 .

    Για το κουτί θα χρειαστείς και έναν ανεμιστήρα πίσω και αν θες και έναν πάνω.

    μνήμες να δεις 3200 μέσα από το qvl της μητρικής που θα διαλέξεις. πχ μπορείς να δεις 2 x https://www.skroutz.gr/s/17497341/Cr...4D32AESBK.html

    τροφοδοτικό τώρα 700 με 800w δεν τα χρειάζεσαι.
    Εγώ θα σου πρότεινα http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=64247&cat=17 (5 χρόνια εγγύηση)
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=56261&cat=17 (7 χρόνια)
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=67715&cat=17 (10 χρόνια)
    σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα απλά είδα ότι κοιτάς στο μαγαζί αυτό και κοίταξα από εκεί.
    Για εμένα για το σύστημα που λες α φτιάξεις και αυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined είναι μια χαρά.
    Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε ότι γνωρίζω από hardware (τα στησίματα τα κάνω μόνος μου, δεν ψάχνω έτοιμο build). Όταν επιλέγω πχ micro-atx (αυτό ήθελα να γράψω, απλά μπερδεύτηκα), το επιλέγω εσκεμμένα. Θέλω μικρό κουτί γιατί έχω ήδη 3 υπάρχοντα midi towers και δεν θέλω να το μπουκώσω το δωμάτιο!

    Επίσης, αυτό θέλω να το έχω πάνω στο γραφείο μου (τα υπόλοιπα τα έχω σε ραφιέρα).

    Σ'αυτή τη gpu μάλλον θα πάω, αλλά όχι τις special edition, τη μαύρη.

    Γνωρίζω ότι δεν χρειάζομαι τόσα watt, απλώς έχει μικρή διαφορά στην τιμή το 450άρι πχ με το 750, οπότε σκέφτομαι και για το μέλλον. Με 10 χρόνια εγγύηση, η επόμενη αναβάθμιση ίσως να απαιτεί περισσότερη ενέργεια.
    Επίσης θέλω να είναι silver plus και άνω η πιστοποίηση για καλύτερη ενεργειακή αποδοτικότητα και να είναι full modular ούτως ώστε αν χρειαστεί να το αλλάξω, να μη χαλάω εσωτερικά την καλωδίωση.


    Κυρίως από ισοπ και βιζιον θα γίνουν οι αγορές γιατί βολεύουν. Απλά θα πάρω το κάθε εξάρτημα απ'όπου το βρω πιο φτηνά σ'αυτά τα 2.
    Ο λόγος που δεν ψάχνω από καταστήματα εκτός της πόλης μου είναι γιατί δεν θέλω να ψάχνομαι αν χρειαστώ rma, κλπ.

    Μόνο το κουτί θα έπαιρνα από οπουδήποτε αλλού, όπου εκεί δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση τόσο.

    - - - Updated - - -

    Βασικά, μόλις διαπίστωσα ότι με την ενσωματωμένη vega 11 στον AMD Ryzen 5 3400G, έχεις μια χαρά gaming (για τα δικά μου αρχικά δεδομένα), οπότε γλιτώνεις το 200άρι της κάρτας γραφικών.

    Λέω να ξεκινήσω έτσι το build, κι αν δω ότι με ψήνει για περισσότερο, θα πάρω vga σε δεύτερη φάση.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Η special edition και η χρυσή , είναι καλύτερες από αυτήν που διάλεξες γι αυτό στις πρότεινα.

    Αν έχεις κάρτα γραφικών έστω και παλιά καλύτερα να πάρεις τον 6 πυρηνο χωρίς τα γραφικά που είναι και πιο δροσερός και γενικά καλύτερος επεξεργαστής από τον G ο οποίος είναι με tim αντί για solder.

    Αναφορικά με το τροφοδοτικό νομίζω οτι το 650 είναι ήδη overkill. Συζητάμε χρόνια για τα τροφοδοτικά και ποτέ δεν έχει παίξει τεράστια αύξηση στην κατανάλωση. Εκτός αν έχεις σκεπτικό να χρησιμοποιήσεις πάνω από μια κάρτα γραφικών.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #18
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Βρε συ θα μας τρελανεις.

    Ξεκινησαμε απο αναβαθμιση του επεξεργαστη με 30 ευρω, πηγαμε σε φουλ νεο pc, μετα πεσαμε σε 3400g για να μη παρεις καρτα γραφικων! Θες να γλυτωσεις λεφτα η δε θελεις;

    Θα το ξαναπω. Εχεις ηδη πλατφορμα που μπορει να σε καλυψει ανετα στο "ξεκιναω gaming να δω αν με ψηνει", απλα βαζοντας εναν επεξεργαστη των 30 ευρω και μια καρτα με 250. Αν δεις οτι δε σε ψηνει, πουλας την καρτα. Σου μενει ο επεξεργαστης που σου εχει δωσει +100% σε αυτο το συστημα με 30 ευρω. Δηλαδη ξεκινας να δεις αν σε ψηνει το gaming και πας και κοβεις το τελευταιο πραγμα που πρεπει να κοψεις, την gpu.

    Παρε μια 1660ti. Οχι AMD για i7-860 και ειδικα οχι Vega. Θα εχει και αμεση μεταπωληση αργοτερα.

    ΥΓ Δε χρειαζεται μεγαλο τροφοδοτικο. Χανεις πολυ σε efficiency σε χαμηλα loads.

    https://www.anandtech.com/show/2624/...supply-myths/3
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε συ θα μας τρελανεις.

    Ξεκινησαμε απο αναβαθμιση του επεξεργαστη με 30 ευρω, πηγαμε σε φουλ νεο pc, μετα πεσαμε σε 3400g για να μη παρεις καρτα γραφικων! Θες να γλυτωσεις λεφτα η δε θελεις;
    Δεν έχεις κι άδικο σ'αυτό που λες! Αλλά το ένα φέρνει το άλλο! Οσο το ψάχνω, τόσο πιο πολύ αλλάζω γνώμες!

    Η αλήθεια είναι πως αποφάσισα να φτιάξω dedicated gaming σύστημα γιατί δεν θέλω να μπλέξω με gaming μέσω linux, κι επειδή θέλω το βασικό μου pc να τρέχει μόνο linux, οπότε το σκέφτομαι έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το ξαναπω. Εχεις ηδη πλατφορμα που μπορει να σε καλυψει ανετα στο "ξεκιναω gaming να δω αν με ψηνει", απλα βαζοντας εναν επεξεργαστη των 30 ευρω και μια καρτα με 250. Αν δεις οτι δε σε ψηνει, πουλας την καρτα. Σου μενει ο επεξεργαστης που σου εχει δωσει +100% σε αυτο το συστημα με 30 ευρω. Δηλαδη ξεκινας να δεις αν σε ψηνει το gaming και πας και κοβεις το τελευταιο πραγμα που πρεπει να κοψεις, την gpu.
    Επειδή θέλω να παίζω κάποιους στάνταρ τίτλους, με ψήνει το gaming. Απλά δεν ξέρω το κατά πόσο θα πέσω στα βαθιά ώστε να μπω στη διαδικασία να δώσω σχεδόν 4ψήφιο αριθμό €...

    Ξερω πως η φάση με igpu δεν θα ναι ιδανική, αλλά θα έχω την επιλογή να αγοράσω και gpu σε δεύτερο χρόνο.
    Απλά είδα videos στο yt τους τίτλους που μ ενδιαφέρουν να τους τρέχουν με την ενσωματωμένη vega 11 (και vega 8) και μου φάνημε οκ για αρχή. Δεν θέλω φουλ γραφικά, θέλω απλά να τρέχουν χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα. Για αρχή μου αρκεί.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Δε χρειαζεται μεγαλο τροφοδοτικο. Χανεις πολυ σε efficiency σε χαμηλα loads.

    https://www.anandtech.com/show/2624/...supply-myths/3
    Οκ, αυτό δεν το γνώριζα. Θα πάρω ένα 450άρι αν είναι, λογικά θα αρκεί. Πχ αυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=56268&cat=17

    Ευχαριστώ πολύ κι εσένα και τον vtester για τις χρήσιμες συμβουλές σας! Μέσα στον σεπτέμβρη θα προχωρήσω στην αγορά του συστήματος και θα επανέλθω και με φωτογραφίες
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις κι άδικο σ'αυτό που λες! Αλλά το ένα φέρνει το άλλο! Οσο το ψάχνω, τόσο πιο πολύ αλλάζω γνώμες!

    Η αλήθεια είναι πως αποφάσισα να φτιάξω dedicated gaming σύστημα γιατί δεν θέλω να μπλέξω με gaming μέσω linux, κι επειδή θέλω το βασικό μου pc να τρέχει μόνο linux, οπότε το σκέφτομαι έτσι.



    Επειδή θέλω να παίζω κάποιους στάνταρ τίτλους, με ψήνει το gaming. Απλά δεν ξέρω το κατά πόσο θα πέσω στα βαθιά ώστε να μπω στη διαδικασία να δώσω σχεδόν 4ψήφιο αριθμό €...

    Ξερω πως η φάση με igpu δεν θα ναι ιδανική, αλλά θα έχω την επιλογή να αγοράσω και gpu σε δεύτερο χρόνο.
    Απλά είδα videos στο yt τους τίτλους που μ ενδιαφέρουν να τους τρέχουν με την ενσωματωμένη vega 11 (και vega 8) και μου φάνημε οκ για αρχή. Δεν θέλω φουλ γραφικά, θέλω απλά να τρέχουν χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα. Για αρχή μου αρκεί.




    Οκ, αυτό δεν το γνώριζα. Θα πάρω ένα 450άρι αν είναι, λογικά θα αρκεί. Πχ αυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=56268&cat=17

    Ευχαριστώ πολύ κι εσένα και τον vtester για τις χρήσιμες συμβουλές σας! Μέσα στον σεπτέμβρη θα προχωρήσω στην αγορά του συστήματος και θα επανέλθω και με φωτογραφίες
    βρες τροφοδοτικο με περισοτερα βυσματα, τουλαχιστον 2 ωχταπινα να μην ψαχνεσαι για adapter αν βαλεις καρτα γραφικων
    επισης χωρις καρτα γραφικων το ελαχιστο ειναι 8+8 3000mh μνημη και μητρικη με δυνατο soc vrm

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argosholos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρες τροφοδοτικο με περισοτερα βυσματα, τουλαχιστον 2 ωχταπινα να μην ψαχνεσαι για adapter αν βαλεις καρτα γραφικων
    επισης χωρις καρτα γραφικων το ελαχιστο ειναι 8+8 3000mh μνημη και μητρικη με δυνατο soc vrm
    8πινα χρειάζονται πλέον οι κάρτες γραφικών;; Στην 9800gt που έχω 4πινο θέλει

    Μνήμη θα παίξω με 16gb εννοείται.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    8πινα χρειάζονται πλέον οι κάρτες γραφικών;; Στην 9800gt που έχω 4πινο θέλει

    Μνήμη θα παίξω με 16gb εννοείται.
    Η GT9800 ειναι 11 χρονών.....φυσικά η νέες κάρτες θα χρειάζονται περισσότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nhadala : 01-09-19 στις 11:58.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nhadala Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η GT9800 ειναι 11 χρονών.....φυσικά η νέες κάρτες θα χρειάζονται περισσότερα.
    Δεν σκοπεύω να γίνω χορηγός της ΔΕΗ. Θα προτιμήσω λιγότερο κοστοβόρες κάρτες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σκοπεύω να γίνω χορηγός της ΔΕΗ. Θα προτιμήσω λιγότερο κοστοβόρες κάρτες.
    Τρέχω gaming pc για την περισσότερη μέρα και ουτε καν πληρώνω 50ε/μήνα δεη(για ολο το σπιτι) για το ρεύμα (μεγάλο σπίτι, μας πετσοκόβει η δεη).

    2700X Ryzen
    1070 GTX
    2x8 3466 MHz Ram
    Corsair HX750i (750w, Platinum certification)

    Για να πάρεις μια καλή ιδέα για το κοστος του ρευματος του pc μου.

    Σου προτείνω να πάρεις μια κάρτα γραφικών, μπορείς να πάρεις μια RX570 8GB(VRAM) για 140-150ευρο και θα είναι μια πολύ καλύτερη εμπειρία απο το τσιπακι που εχει ο Ryzen.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nhadala : 01-09-19 στις 16:53.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Επανέρχομαι στο θέμα μας! Τόσο καιρό θα αναρωτιέστε ενδεχομένως τι έκανα με το pc. Λοιπόν, έλιωσα στο ψάξιμο και πλέον το πλάνο έχει ως εξής:

    Θα φτιάξω αυτόνομο gaming σύστημα, το οποίο μελλοντικά θα γίνει και το desktop linux σύστημά μου, όταν τα φτύσει το υπάρχον.

    Για αρχή θα στήσω win 10 για να παίζω, αλλά υπάρχει στα υπόψιν το plan b του να στήσω linux και να παίζω games σε virtual win10 machine (υπάρχουν οδηγοί για το πως να χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες, μία απλή για το linux και την gaming gpu η οποία θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά απ'το virtual machine μέσω passthrough).

    Μετά από πάρα πολλές δαπανημένες ώρες στο να ψάχνω, και έπειτα από τις συμβουλές σας και σε άλλα νήματα, έχω καταλήξει κατά 90% στο παρακάτω build, το οποίο αγγίζει τα 1000€, αλλά πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20191020_162620.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  125,3 KB 
ID: 207913

    Θα ήθελα εκ νέου τις παρατηρήσεις σας για τα components που επέλεξα!

    Τροφοδοτικό, cpu, μητρική, κάρτα γραφικών έχουν κλειδώσει και δεν θέλω να κάνω κάποια αλλαγή σ'αυτά γιατί αποφάσισα πως υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις μου και είναι αξιόπιστες επιλογές.

    Θα ήθελα τις προτάσεις σας γύρω από τα υπόλοιπα, δηλαδή ssd (m.2), μνήμες, και οθόνες.

    Θα προβώ σε αγορά 2 monitors τα οποία θα ήθελα να είναι gaming. Είδα πως οι Iiyama είναι καλό vfm και έχουν εξαιρετικά λεπτά bezels, πράγμα που το θέλω γιατί θα τις έχω κολλητά και θέλω όσο γίνεται να μην παρεμβάλεται πολύ bezelness!

    Μη μου προτείνετε ultra wide γιατί θέλω εσκεμμένα να είναι 2πλά τα monitors καθότι θα χρησιμοποιώ 2 pc και θέλω να τα χρησιμοποιώ παράλληλα.

    Κάτι τελευταίο, αν γνωρίζετε. Υπάρχει ενδεχόμενο να παιχτεί γερό price drop στην εβδομάδα της black friday; Αξίζει να περιμένω κανα 20ήμερο μπας και;

    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας

    ΥΓ. Στη σύνθεση δεν έχω επιλέξει κουτί, γιατί δεν έχω κατασταλλάξει 100% ακόμα, αλλά θα κινηθώ γύρω από κάτι οικονομικό στα 50 ευρώ +- 10€.

    Μία επιλογή που γλυκοκοιτάζω https://www.skroutz.gr/s/13917558/Ae...lon-Black.html

    Ξέρω ότι δεν είναι tempered το παράθυρο αλλά δεν με πολυκαίει. Θέλω ένα κουτάκι με παράθυρο για αρχή και μετά μπορεί να πάρω κανένα καλύτερο. Ούτως ή άλλως έχω ήδη για το desktop το Crystal 460X της Corsair το οποίο λατρεύω και όταν κάποια στιγμή τα φτύσει το υπάρχον desktop μου, θα το χρησιμοποιήσω για το νέο build
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 20-10-19 στις 16:39.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μην δώσεις 71.81 € για μια μνήμη των 8gb. Πάρε 2 x https://www.skroutz.gr/s/17497341/Cr...4D32AESBK.html που είναι και στο qvl ακόμα και για 4dimm και είναι και πολύ καλή. Στο έχω ξαναγράψει. Η μνήμη που διάλεξες της g.skill δεν είναι στο qvl.

    Πάντως ο 2600X για μένα είναι καλύτερη επιλογή. Αλλά αφού λες ότι δεν θα κάνεις αλλαγή...

    Οθόνη θα μπορούσες να δεις Lg 24MP59G-P από καταστήματα που της δίνουν 3 χρόνια On Site, Zero Defective Pixel , πχ

    https://www.shophere.gr/full_product...nRhZ3MiOiIifV0

    https://www.websupplies.gr/othoni-ga...nRhZ3MiOiIifV0

    Στο black friday ίσως πετύχεις καμιά κάρτα γραφικών σε προσφορά. Γενικά στα περιφερειακά κάνουν καμιά προσφορά αλλά στο hardware λίγα πράγματα. Αν θέλεις όμως περίμενε , κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν φέτος.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #27
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην δώσεις 71.81 € για μια μνήμη των 8gb. Πάρε 2 x https://www.skroutz.gr/s/17497341/Cr...4D32AESBK.html που είναι και στο qvl ακόμα και για 4dimm και είναι και πολύ καλή. Στο έχω ξαναγράψει. Η μνήμη που διάλεξες της g.skill δεν είναι στο qvl.

    Πάντως ο 2600X για μένα είναι καλύτερη επιλογή. Αλλά αφού λες ότι δεν θα κάνεις αλλαγή...

    Οθόνη θα μπορούσες να δεις Lg 24MP59G-P από καταστήματα που της δίνουν 3 χρόνια On Site, Zero Defective Pixel , πχ

    https://www.shophere.gr/full_product...nRhZ3MiOiIifV0

    https://www.websupplies.gr/othoni-ga...nRhZ3MiOiIifV0

    Στο black friday ίσως πετύχεις καμιά κάρτα γραφικών σε προσφορά. Γενικά στα περιφερειακά κάνουν καμιά προσφορά αλλά στο hardware λίγα πράγματα. Αν θέλεις όμως περίμενε , κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν φέτος.
    Βασικά 16gb σ αυτήν την τιμή θα έβαζα, κατά λάθος διάλεξα σκέτη 8αρα.

    Ήθελα rgb να χει αλλά θα αρκεστω σε απλή γιατί διάβασα ότι έχουν θεματακια με τον συγχρονισμό του rgb. Αυτές που προτείνεις Μ αρέσουν και έχουν και μεταλλικές ασημένιες ψήκτρες, οπότε κομπλέ.

    Ο λόγος που δεν θέλω 2600x είναι γιατί είναι 95watt και δεν θέλω τόσο ενεργοβορο. Ο 2600 υπερκαλύπτει τις ανάγκες απ' όσο εχω καταλάβει κι αν μελλοντικά χρειαστεί, θα βάλω κάποιο καλύτερο.

    Οθόνη θα το ψάξω λίγο ακόμα μου φαίνεται αλλά να σου πω δεν με προβληματίζει τόσο το zero pixel guarantee γιατί ποτέ δεν είχα θέματα τέτοια με τις οθόνες μου που τις έχω 10+ χρόνια.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #28
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    O crucial P1 είναι ένας ενδιαφέρον SSD, από την άποψη ότι είναι NVME, σε τιμή ανα GB ίδια με αυτή των SATA, αλλά δεν είναι όλα ρόδινα.

    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά τα δύο reviews.

    https://www.anandtech.com/show/13512...1tb-ssd-review

    https://www.anandtech.com/show/13759...ro-vs-hp-ex950

    Το πρώτο είναι το αυτό καθεαυτό review του P1, στο οποίο σκιαγραφούνται τα όποια προβλήματα έχει, ενώ στο δεύτερο υπάρχει σαν μοντέλο σύγκρισης, έναντι στον Adata XPG SX8200 Pro.

    Και στα δυο reviews, υπάρχει και ο Corsair MP510 960GB, τον οποίο μαζί με τον Adata XPG SX8200 Pro, θα σου πρότεινα να τους σκεφτείς ως σοβαρούς υποψήφιους αντικατάστασης του P1. Οχι μόνο είναι native X4 SSD με καλύτερο Hardware, αλλά έχουν και υψηλότερο TBW rating. Πχ 200TB για τον P1 1TB και 640ΤΒ για τον Adata. O MP510 960 δε, έχει 1700ΤΒ endurance rating!

    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι έχουμε πολύ σοβαρές διαφορές, με κόστος που δεν είναι απαγορευτικό. Ο mp510 είναι 20% ακριβότερος του P1, πράγμα που σημαίνει ένα 20άρικο, ενώ ο Adata πάει 50 ευρώ παραπάνω.

    Σε γενικές γραμμές ο Adata είναι ταχύτερος σε διάφορα reviews που έχω διαβάσει, αν και σε πολλά τεστ του παραπάνω review του Anandtech, o MP510 φαίνεται να τον ραπίζει, με συχνότητα τέτοια που δεν δικαιολογεί την υψηλότερη τιμή του. Όπως και να έχει και οι δύο είναι σοβαρότερες προτάσεις από τον P1.


    ====================

    Οσο για την κάρτα, εγώ Polaris τέλος 2019, στα 200+ ευρώ δε θα έπαιρνα. Είναι τεχνολογία που πρωτοκυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2016!

    Αν είναι να παίξεις στο 200αρι για κάρτα, τότε κοίτα την GTX 1660. Όχι μόνο έχει διπλάσιο efficiency από την 590 αλλά είναι και λίγο πιο γρήγορη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  performance-per-watt_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 207916 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  50,1 KB 
ID: 207917





    Γιατί να πας να ξεστοκάρεις τα EOL τσιπάκια της AMD; Δε το καταλαβαίνω;

    Επίσης έχε υπόψη σου, ότι σε 20 μέρες βγαίνει και η 1660 super, που θα έχει GDDR6 μνήμες και ίσως και παραπάνω shaders, αρα θα είναι ταχύτερη. Οι φήμες λένε ότι θα έχει ίδια τιμή με την 1660, αλλά μέχρι να γίνει το normalization στην Ελλάδα, φέξε μου χριστούγεννα να φάω γαλοπούλα!

    Περιμένουμε και σειρά 5500 Navi, από την AMD, η οποία θα είναι ανταγωνιστική, αλλά μάλλον κοιτάμε για +1 μήνα αργότερα από ότι θα ισχύσει χρονικά για την 1660 super.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 20-10-19 στις 18:31.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #29
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Το tdp δεν είναι κατανάλωση, + ότι ο Χ έχει καλύτερη ψήκτρα. Ψάξε καταναλώσεις να δεις.

    Αν το game δεν είναι native για linux νομίζω θα έχεις καλύτερη απόδοση με windows παρά με το passthrough. Αλλά φυσικά το δοκιμάζεις.

    - - - Updated - - -

    Για την οθόνη ότι θέλεις εγώ το είπα γιατί έχει καλύτερη εγγύηση και είναι και ips αντί για tn.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #30
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το tdp δεν είναι κατανάλωση, + ότι ο Χ έχει καλύτερη ψήκτρα. Ψάξε καταναλώσεις να δεις.

    Αν το game δεν είναι native για linux νομίζω θα έχεις καλύτερη απόδοση με windows παρά με το passthrough. Αλλά φυσικά το δοκιμάζεις.

    - - - Updated - - -

    Για την οθόνη ότι θέλεις εγώ το είπα γιατί έχει καλύτερη εγγύηση και είναι και ips αντί για tn.
    Βασικά και ίδιες καταναλώσεις αν έχουν, θεωρώ overkill τον 2600x για τη χρήση που το θέλω.

    Δεν είναι πρόβλημα η τιμή, απλά δεν θέλω να πάρω κάτι παραπάνω απ'ότι χρειάζομαι. Σκέψου είμαι με τον i3-550 10 χρόνια σχεδόν και ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να πάω σε κάτι καλύτερο. Από ένα σημείο κι έπειτα, είναι και λίγο marketing το πράγμα κι έχω μάθει να μη παρασύρομαι εύκολα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    O crucial P1 είναι ένας ενδιαφέρον SSD, από την άποψη ότι είναι NVME, σε τιμή ανα GB ίδια με αυτή των SATA, αλλά δεν είναι όλα ρόδινα.

    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά τα δύο reviews.

    https://www.anandtech.com/show/13512...1tb-ssd-review

    https://www.anandtech.com/show/13759...ro-vs-hp-ex950

    Το πρώτο είναι το αυτό καθεαυτό review του P1, στο οποίο σκιαγραφούνται τα όποια προβλήματα έχει, ενώ στο δεύτερο υπάρχει σαν μοντέλο σύγκρισης, έναντι στον Adata XPG SX8200 Pro.

    Και στα δυο reviews, υπάρχει και ο Corsair MP510 960GB, τον οποίο μαζί με τον Adata XPG SX8200 Pro, θα σου πρότεινα να τους σκεφτείς ως σοβαρούς υποψήφιους αντικατάστασης του P1. Οχι μόνο είναι native X4 SSD με καλύτερο Hardware, αλλά έχουν και υψηλότερο TBW rating. Πχ 200TB για τον P1 1TB και 640ΤΒ για τον Adata. O MP510 960 δε, έχει 1700ΤΒ endurance rating!

    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι έχουμε πολύ σοβαρές διαφορές, με κόστος που δεν είναι απαγορευτικό. Ο mp510 είναι 20% ακριβότερος του P1, πράγμα που σημαίνει ένα 20άρικο, ενώ ο Adata πάει 50 ευρώ παραπάνω.

    Σε γενικές γραμμές ο Adata είναι ταχύτερος σε διάφορα reviews που έχω διαβάσει, αν και σε πολλά τεστ του παραπάνω review του Anandtech, o MP510 φαίνεται να τον ραπίζει, με συχνότητα τέτοια που δεν δικαιολογεί την υψηλότερη τιμή του. Όπως και να έχει και οι δύο είναι σοβαρότερες προτάσεις από τον P1.


    ====================

    Οσο για την κάρτα, εγώ Polaris τέλος 2019, στα 200+ ευρώ δε θα έπαιρνα. Είναι τεχνολογία που πρωτοκυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2016!

    Αν είναι να παίξεις στο 200αρι για κάρτα, τότε κοίτα την GTX 1660. Όχι μόνο έχει διπλάσιο efficiency από την 590 αλλά είναι και λίγο πιο γρήγορη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  performance-per-watt_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 207916 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  50,1 KB 
ID: 207917





    Γιατί να πας να ξεστοκάρεις τα EOL τσιπάκια της AMD; Δε το καταλαβαίνω;

    Επίσης έχε υπόψη σου, ότι σε 20 μέρες βγαίνει και η 1660 super, που θα έχει GDDR6 μνήμες και ίσως και παραπάνω shaders, αρα θα είναι ταχύτερη. Οι φήμες λένε ότι θα έχει ίδια τιμή με την 1660, αλλά μέχρι να γίνει το normalization στην Ελλάδα, φέξε μου χριστούγεννα να φάω γαλοπούλα!

    Περιμένουμε και σειρά 5500 Navi, από την AMD, η οποία θα είναι ανταγωνιστική, αλλά μάλλον κοιτάμε για +1 μήνα αργότερα από ότι θα ισχύσει χρονικά για την 1660 super.
    Για άλλη μια φορά ήσουν κατατοπιστικότατος! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εντρυφήσει στους m.2 nvme ακόμα και πάω στα τυφλά! Αλλά η ανάλυσή σου με βοήθησε αρκετά! Δεν θα θελα να ξεφύγω κατά πολύ πάνω απ'το 100άρικο για δίσκο, ούτε καίγομαι για τρελές ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης.

    Αλλά ο όγκος δεδομένων επανεγγραφών με ενδιαφέρει και σ'αυτό θα εστιάσω!

    Τώρα για την κάρτα... πάνω που με ψησες να πάω σε amd τώρα μου το γυρνάς σε nvidia πάλι

    Η αλήθεια είναι πως αν υπάρχει κάρτα και στα 150€ που να σηκώνει ultra 1080 στα βασικά games των προηγούμενων ετών και σε high end τίτλους να μη σηκώνει ultra settings, δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα.

    Δηλαδή αν και με μία rx570, rx580 γίνεται η δουλειά, δεν με χαλάει ιδιαίτερα.

    EDIT: Πάντως τώρα που είδα τα videos, δεν βλέπω και τρελές διαφορές στην 1660 και στην 590! Ίσα-ίσα που τα fps είναι περισσότερα στην 590.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 20-10-19 στις 21:40.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας