Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Χαίρετε.

    Έχω ένα λαπτοπ, το HP pavilion dv7 2230ev, περίπου 9μιση χρόνια με τα εξής χαρακτηριστικα:
    Intel core 2 duo p8800
    ATI HD 4650 mobility
    120gb Samsung ssd
    500gb hdd WD
    8gb ram (2x4)

    Δούλευε άψογα μέχρι που μια μέρα άκουσα περίεργα βουισματα στον φορτιστή του. Τον απόσύνδεσα αμέσως αλλά έπειτα, βλακωδως, τον ξανά σύνδεσα και ο φορτιστής "έσκασε" προκαλώντας βραχυκύκλωμα και "έριξε" τον γενικό του σαλονιού μόνο. Το λαπτοπ έκλεισε ακαριαία.

    Μετά από 5 λεπτά συνδεσα άλλο φορτιστή, το λαπτοπ άναψε αλλά δεν ποσταρε τίποτα.

    Τι παρατήρησα:

    1)το λαπτοπ αναβει

    2)η οθόνη παραμένει μαύρη (χωρίς ούτε backlight)

    3) δεν ακούγονται beeps

    4) caps lock και num lock κανουν ΈΝΑ(1) blink κάθε 3-4 Δευτέρα. (μάλλον ένδειξη για cpu not functional)

    5)ενδειξη power jack ανάβει (δίπλα στο βύσμα φόρτισης)

    6)ενδειξη led φόρτισης μπαταρίας ανάβει όταν η μπαταρία είναι μέσα.

    7) ενδειξη led power ανάβει

    ????ενδειξη led σκληρού δίσκου δεν ανάβει

    9) το ανεμιστήρι λειτουργεί

    10) cpu και gpu θερμαίνονται

    11) το cd/dvd device ανταποκρίνεται κανονικά

    Τι έχω δοκιμάσει:

    1) αλλαγή θέσεων μνημών, μεταξύ τους, και με άλλες λειτουργικες

    2)αλλαγη cpu με άλλον συμβατό λειτουργικό

    3) αφαίρεση μπαταρίας cmos για μερικές ώρες και λειτουργία λαπτοπ χωρίς αυτήν.

    4) έλεγχος σκληρών δίσκων

    5)καθαρισμος, αλλαγή πάστας

    6) αναμα λαπτοπ χωρίς κανένα περιφερειακό, και μόνο με cpu πάνω. (ούτε καν ανεμιστήρα κι) για 3-4 Δευτέρα έτσι ώστε να διαπιστωθεί αν θερμαίνονται.

    7)δοκιμασα το συνδυασμό Windows key + b ή v χωρίς κανένα αποτέλεσμα

    8.) αποφόρτιση

    Έλεγξα οπτικά την μητρική για καμένα σημεία αλλά δε βρήκα κάτι. (τουλάχιστον όσο βλέπει το μάτι μου). Επίσης δε δοκίμασα να θερμανω με ένα σεσουάρ μαλλιών τη κάρτα γραφικών (reflow).

    Για reballing δε το συζητώ μιας και οι γενικές γνώσεις μου με περιορίζουν και δεν έχω τη διάθεση και το χρόνο.

    Νομίζω ότι έχω χάσει τη "μάχη" και πάω για ανταλλακτική μητρική από ebay /aliexpress. Αλλά στο μεταξύ θα ήθελα να ακούσω καμία άλλη γνωμη/λύση από εσάς.

    Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εγώ απορώ με την υπομονή σου.
    Έχεις κάνει ότι μπορούσες, λογικά θες μητρική ή/και cpu αν είσαι άτυχος ή/και ότι άλλο μπορεί να έκανε τσάφ.
    Αν μπορείς να βρεις φτηνή μητρική Ok, αλλιώς θα εξυπηρετηθείς καλύτερα με καινούργιο laptop.
    Ακόμα και κάτι φτηνό σε i3 θα είναι μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον c2d.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απορώ με την υπομονή σου.
    Έχεις κάνει ότι μπορούσες, λογικά θες μητρική ή/και cpu αν είσαι άτυχος ή/και ότι άλλο μπορεί να έκανε τσάφ.
    Αν μπορείς να βρεις φτηνή μητρική Ok, αλλιώς θα εξυπηρετηθείς καλύτερα με καινούργιο laptop.
    Ακόμα και κάτι φτηνό σε i3 θα είναι μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον c2d.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως το έχω παρατραβήξει αλλά είναι που μου αρέσει να ασχολούμαι. Θα δοκιμάσω και reflow. Αν δε δουλέψει θα τσιμπήσω μητρική που βρήκα από aliexpress στα 37 ευρώ,απολυτως συμβατη.

    Όντως μια μετάβαση σε i3, i5 με ssd θα ήταν βελτίωση.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    την μπαταρια του bios την εβγαλες?επαθα κατι αναλογο μετα απο αλλαγη thermalpad και μετα απο κανενα μισαωρο και αφου εβγαλα την μπαταρια ξυπνησε
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    την μπαταρια του bios την εβγαλες?επαθα κατι αναλογο μετα απο αλλαγη thermalpad και μετα απο κανενα μισαωρο και αφου εβγαλα την μπαταρια ξυπνησε
    Ναι είναι το 3ο από αυτά που έχω δοκιμάσει

  6. #6
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έκανα reflow την κάρτα γραφικών και δουλεύει!!!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μια χαρά, αλλά κάπως παράδοξο/ασυνήθιστο(?) ένα βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό να δημιούργησε ανάγκη για reflow στην vga.
    Λογικά θα περίμενα καμένη μητρική αλλά ποιος ξέρει... ίσως κάποιο joint ήταν έτοιμο.
    Προγραμμάτιζε την αντικατάσταση του γιατί η ανάγκη reflow είναι σημάδι ότι πλησιάζει το τέλος.
    Γενικά το reflow αναμενόμενα/τυπικά δεν κρατάει για πολύ (ακόμα και με rework/reflow station, πόσο μάλλον με σεσουάρ),
    κανονικά θα ήθελες reballing αν το ίδιο το chip και τα υπόλοιπα είναι Ok, αλλά άντε να βρεις ποιος θα το κάνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά, αλλά κάπως παράδοξο/ασυνήθιστο(?) ένα βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό να δημιούργησε ανάγκη για reflow στην vga.
    Λογικά θα περίμενα καμένη μητρική αλλά ποιος ξέρει... ίσως κάποιο joint ήταν έτοιμο.
    Προγραμμάτιζε την αντικατάσταση του γιατί η ανάγκη reflow είναι σημάδι ότι πλησιάζει το τέλος.
    Γενικά το reflow αναμενόμενα/τυπικά δεν κρατάει για πολύ (ακόμα και με rework/reflow station, πόσο μάλλον με σεσουάρ),
    κανονικά θα ήθελες reballing αν το ίδιο το chip και τα υπόλοιπα είναι Ok, αλλά άντε να βρεις ποιος θα το κάνει.

    Σε τεχνικο δεν το παω γιατι το reballing παει ακριβα απο οσο νομιζω. Το πολυ πολυ να παρω μια μητρικη απο Κινεζο. Εχω βρει ακριβως την ιδια στα 38 ευρω. Αλλωστε ηδη ψαχνω αντικαταστατη γιατι εκλεισε και 10 χρονια αυτο :P

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας