Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    23-01-2015
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα. Έχω έναν παιδί ηλικίας 14 χρόνων και προσπαθώ απεγνωσμένα να μπλοκάρω τις ip από τα παιχνίδια που παίζει γιατι παίζει ατελειωτες ώρες. Το πρόβλημα είναι ότι μπλοκάρω τις ip από το ρούτερ αλλά συνεχίζει να βρίσκει τρόπο να τις ξεμπλοκαρει γιατί ξέρει τον κωδικό του admin και αν τον αλλάξω το κάνει hard reset. Γιαυτα φταίω εγώ γτ από μικρό του είχα μάθει αρκετά πράγματα για τους υπολογιστές λόγο και τις δικιάς μου δουλειας.

    Θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να την μπλοκάρω από τον πάροχο δλδ από την forthnet. Μιλοντας μαζί τους μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ξέρει κάποιος αν κάποια εταιρεια το υποστηρίζει αυτο;

    Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κανω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mossy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω έναν παιδί ηλικίας 14 χρόνων και προσπαθώ απεγνωσμένα να μπλοκάρω τις ip από τα παιχνίδια που παίζει γιατι παίζει ατελειωτες ώρες. Το πρόβλημα είναι ότι μπλοκάρω τις ip από το ρούτερ αλλά συνεχίζει να βρίσκει τρόπο να τις ξεμπλοκαρει γιατί ξέρει τον κωδικό του admin και αν τον αλλάξω το κάνει hard reset. Γιαυτα φταίω εγώ γτ από μικρό του είχα μάθει αρκετά πράγματα για τους υπολογιστές λόγο και τις δικιάς μου δουλειας.

    Θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να την μπλοκάρω από τον πάροχο δλδ από την forthnet. Μιλοντας μαζί τους μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ξέρει κάποιος αν κάποια εταιρεια το υποστηρίζει αυτο;

    Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κανω.
    Δεν παρέχει κάποιος παρόχος τέτοια υπηρεσία απο όσο γνωρίζω για Home/small office λογαριασμούς.

    Νομίζω πως αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μιλήσεις με το παίδι, αν δεν καταλαβαίνει τότε υπάρχουν και οι λύσεις του να του πάρεις τον υπολογιστή, να πάρεις το modem ή ακόμα και να κόψεις το Internet για κάποιο διάστημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mossy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω έναν παιδί ηλικίας 14 χρόνων και προσπαθώ απεγνωσμένα να μπλοκάρω τις ip από τα παιχνίδια που παίζει γιατι παίζει ατελειωτες ώρες. Το πρόβλημα είναι ότι μπλοκάρω τις ip από το ρούτερ αλλά συνεχίζει να βρίσκει τρόπο να τις ξεμπλοκαρει γιατί ξέρει τον κωδικό του admin και αν τον αλλάξω το κάνει hard reset. Γιαυτα φταίω εγώ γτ από μικρό του είχα μάθει αρκετά πράγματα για τους υπολογιστές λόγο και τις δικιάς μου δουλειας.

    Θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να την μπλοκάρω από τον πάροχο δλδ από την forthnet. Μιλοντας μαζί τους μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ξέρει κάποιος αν κάποια εταιρεια το υποστηρίζει αυτο;

    Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κανω.
    τοποθέτησε το router σε κάποιο ντουλάπι που να μπορείς να το κλειδώσεις, αλλιώς μια καλή λύση θα ήταν να πάρεις κάτι σαν mini χρηματοκιβώτιο (έχει πολλά και φτηνά) και να βάλεις το router μέσα (τα καλώδια λογικά θα περνάνε κάπως απ'τις σχισμές, αλλιώς καμία τρύπα με τρυπάνι).

    Το παραπάνω, σε περίπτωση που δεν είναι βολικό για σενα να κόψεις το router εντελώς.

    Ειδάλλως, όπως είπε κι ο sdikr, δώσε του να καταλάβει ότι πρέπει να υπάρχουν όρια στο χρόνο παιχνιδιού.

    Επίσης θα μπορούσες να ορίσεις policies μέσα απ'το group policy editor (αν δεν έχεις βασική έκδοση windows), ή να κόψεις την πρόσβαση επιλεκτικά σε εφαρμογές μέσα απ'το windows firewall (φυσικά, φρόντισε να ορίσεις ισχυρό admin password που να μη μπορεί να το βρει).

    Νομίζω υπάρχουν και 3rd party λύσεις όπου μπορείς να βάλεις children mode στα windows.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eνα ενδιαφέρον άρθρο...

    https://www.pcsteps.gr/161195-γονικό...indows-7-8-10/

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η sophos δίνει δωρεάν για home χρήση το UTM της.
    Έχει καλό content filtering.
    Προφανώς θα χρειαστεί να ασχοληθείς και θέλει και ένα μηχανάκι για να τρέχει πάνω του.
    ή/και θα μπορούσες να κλειδώσεις τα windows όσο τραβάει η ψυχή σου μέσα από policies.
    Και πρέπει κάπως να εξασφαλίσεις ότι δεν θα μπορεί να βάλει χέρι στον εξοπλισμό (cpe/routers/firewalls/whatever).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-01-2015
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ ολους. Άνοιξα το ρούτερ και απενεργοποίησα το κουμπί του hard reset.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mossy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ ολους. Άνοιξα το ρούτερ και απενεργοποίησα το κουμπί του hard reset.
    Μ'αρέσεις... πολύ πρακτικό.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mossy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ ολους. Άνοιξα το ρούτερ και απενεργοποίησα το κουμπί του hard reset.
    Ζωγράφισες!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.776
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρφιστεί ο πιτσιρικάς
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  10. #10
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρφιστεί ο πιτσιρικάς
    Και εγώ...
    Μπορεί να το "ξανά ενεργοποιήσει"

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας