Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Καλησπέρα ,

    Θα προχωρήσω σε αναβάθμιση του SSD που έχω στον macboo pro mid 2014 από τα 512GB στο 1ΤΒ και χρειάζεται να κάνω ακριβές αντίγραφο του δίσκου και επαναφορά στο νέο.
    Στον υπάρχον δίσκο υπάρχουν 2 partitions (mac,bootcamp) και τα windows 10 τα τρέχω μέσα από την εφαρμογή parallels.

    Θα ήθελα να μου υποδείξετε ένα app που μπορώ να κάνω χωρίς κόπο ολικό αντίγραφο του υπάρχοντος δίσκου σε εξωτετικό και επαναφορά του αντιγράφου στο νέο δίσκο.

    Δεν επιθυμώ καμία αλλαγή στα partition , ρυθμίσεις , κλπ.

    Μόνο να γίνει γρήγορα και με ασφάλεια η διαδικασία.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Are you with Us?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,

    Θα προχωρήσω σε αναβάθμιση του SSD που έχω στον macboo pro mid 2014 από τα 512GB στο 1ΤΒ και χρειάζεται να κάνω ακριβές αντίγραφο του δίσκου και επαναφορά στο νέο.
    Στον υπάρχον δίσκο υπάρχουν 2 partitions (mac,bootcamp) και τα windows 10 τα τρέχω μέσα από την εφαρμογή parallels.

    Θα ήθελα να μου υποδείξετε ένα app που μπορώ να κάνω χωρίς κόπο ολικό αντίγραφο του υπάρχοντος δίσκου σε εξωτετικό και επαναφορά του αντιγράφου στο νέο δίσκο.

    Δεν επιθυμώ καμία αλλαγή στα partition , ρυθμίσεις , κλπ.

    Μόνο να γίνει γρήγορα και με ασφάλεια η διαδικασία.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Στο Mac αυτό γίνεται με το disk utility κάνεις boot στο recovery Περιβάλλον και απο εκεί επιλέγεις να κάνεις Image τον 1ο ssd στον εξωτερικό και μετά επαναφορά απο το image
    https://www.lifewire.com/use-disk-ut...-drive-4042367

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Mac αυτό γίνεται με το disk utility κάνεις boot στο recovery Περιβάλλον και απο εκεί επιλέγεις να κάνεις Image τον 1ο ssd στον εξωτερικό και μετά επαναφορά απο το image
    https://www.lifewire.com/use-disk-ut...-drive-4042367
    Kαλησπέρα ,

    Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά αυτό προυποθέτει ότι θα κάνω ένα bootable usb με την τελευταία έκδοση του macOS και θα κάνω boot από αυτό.
    Το windows partition είναι σε NTFS ενώ το mac σε ΑPFS. Υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τη χρήση του Disc Utility?
    Τον δίσκο που παίρνει το back up σε τι πρότυπο να τον κάνω format;
    Μήπως να πάω σε λύση time machine για το mac και σε clone ΜΟΝΟ του bootcamp partition με κάποιο app για να είμαι 1000% σίγουρος;
    To time machine backup για το mac το έχω ήδη ενεργό , το bootcamp με έχει μπερδέψει.
    Αν είχα κάνει την εγκατάσταση των windows από το parallels δε θα είχα θέμα καθώς υποστηρίζεται από το time machine αλλά δυστυχώς την είχα κάνει από bootcamp.
    Are you with Us?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα ,

    Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά αυτό προυποθέτει ότι θα κάνω ένα bootable usb με την τελευταία έκδοση του macOS και θα κάνω boot από αυτό.
    Το windows partition είναι σε NTFS ενώ το mac σε ΑPFS. Υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τη χρήση του Disc Utility?
    Τον δίσκο που παίρνει το back up σε τι πρότυπο να τον κάνω format;
    Μήπως να πάω σε λύση time machine για το mac και σε clone ΜΟΝΟ του bootcamp partition με κάποιο app για να είμαι 1000% σίγουρος;
    To time machine backup για το mac το έχω ήδη ενεργό , το bootcamp με έχει μπερδέψει.
    Αν είχα κάνει την εγκατάσταση των windows από το parallels δε θα είχα θέμα καθώς υποστηρίζεται από το time machine αλλά δυστυχώς την είχα κάνει από bootcamp.
    έχει τρόπο που μπαίνεις σε recovery mode κατά το boot, νομίζω πατάς το option ή το command μετά το chime
    Δεν ξέρω για το ntfs partition να σου πω με σιγουριά

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει τρόπο που μπαίνεις σε recovery mode κατά το boot, νομίζω πατάς το option ή το command μετά το chime
    Δεν ξέρω για το ntfs partition να σου πω με σιγουριά
    Λοιπόν κατέληξα στην εξής λύση και τη γράφω μήπως και κάποιος βρεθεί στο ίδιο σημείο.
    Migrate του bootcamp partition σε parallels vm και ολικό backup (mac+parallels vm) με ένα κλικ μέσω time machine.
    Ξεχωριστό back up του bootcamp partition με third party party app ώστε να γίνει restore ΜΕΤΑ το restore του time machine που επίσης γίνεται με ένα κλικ.
    Σε κάθε περίπτωση υπάρχη διπλή ασφάλεια για τα δεδομένα του bootcamp partition (για το time machine δεν υπάρχει θέμα).

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Are you with Us?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας