Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παίδες, έχω ένα ιδιαίτερο θέμα και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας.

    Σε λίγο καιρό θα έχω οπτική ίνα στο σπίτι (HCN). Το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή το PC μαζί με το κεντρικό router (TPLINK AC1600) βρίσκονται στο σαλόνι στο οποίο είναι αδύνατον να φτάσει η οπτική (άρα και το router της HCN) σκέφτομαι την εξής λύση.
    Σημείωση: το σπίτι δεν έχει δομημένη καλωδίωση και αυτό που θα γίνει ως λύση, είναι να περαστούν καλώδια ethernet μέσα από τα μπουάτ, μαζί με τα καλώδια του ρεύματος.

    • Αρχικά, το router της HCN, θα χρησιμοποιηθεί σε bridge mode έτσι ώστε να χρησιμοποιώ το δικό μου router για να έχω και ασύρματο WiFi και να διαχειρίζομαι το network όπως επιθυμώ. Το ρούτερ αυτό θα μπει στο δωμάτιο #1 ((βλ. διάγραμμα)
    • Για να μπορέσει να φτάσει το σήμα από το router της HCN (δωμ. #1) στο ρούτερ μου, θα χρειαστώ ένα απευθείας καλώδιο μέσα από τον τοίχο από το δωμ. #1 μέχρι το δωμ. #2 που εκεί θα συνδεθεί στη θύρα WAN του TPLINK. Με ένα καλώδιο συνδέεται στο PC και όλα καλά ως εδώ.
    • Για να μπορέσω να συνδέσω την TV στο δωμάτιο #3 για να μπορώ να streamάρω αυτά που θέλω, πρέπει να υπάρχει άλλο ένα αυτόνομο καλώδιο που θα φύγει από το δωμ.#2 και θα εμφανιστεί στο δωμάτιο #3.
    • Και τέλος, πρέπει να γίνει ακριβώς το ίδιο και για το δωμάτιο #4.

    Άρα, όπως τα καταλαβαίνω εγώ που είμαι εντελώς networking αγράμματος:

    • Έχουμε στο δωμάτιο #2, όπου είναι και το TPLINK με 3 ξεχωριστές γραμμές ethernet, όπου η κάθε μία πηγαίνει στο κάθε δωμάτιο. Η μία θα συνδεθεί με το WAN του TPLINK και η άλλες δυο στις κανονικές θύρες του TPLINK. Όλα αυτά θα γίνουν περνώντας με ατσαλίνα καλώδια ethernet από το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού και σκάβοντας νέες πρίζες για έξοδο του κάθε ethernet. 3 έξοδοι στο δωμάτιο #2 και από 1 έξοδο σε κάθε ένα από τα άλλα δωμάτια.

    Ερωτήσεις τώρα.

    • Μιλάμε για απόσταση από το ένα δωμάτιο στο άλλο σε ένα σπίτι 60m2. Αν μπει ένα καλό ethernet, πόσο μεγαλες μπορεί να είναι οι παρεμβολές και οι απώλειες δεδομένου του ότι δεν έχουμε μέσα στον τοίχο ξεχωριστό κανάλι για τα δίκτυα και θα μοιράζονται τα κανάλια του ρεύματος;
    • Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένο καλώδιο και πρίζες που θα χρησιμοποιηθούν; Πιστεύω ότι πρέπει να κινηθώ σε Cat6 κατηγορία.
    • Βλέπετε κάτι πολύ λάθος σε όλο αυτό;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WhatsApp Image 2019-08-20 at 12.35.30.jpeg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  49,8 KB 
ID: 206004

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν νομίζω να καταφέρεις να περάσεις τόσα καλώδια απο τα μπουατ, ενα καλώδιο με το ζόρι ίσως, πάλι δεν είναι ότι καλύτερο να περνάει μαζί με τις γραμμές ρεύματος και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αποτέλεσμα θα έχεις μετά στις παρεμβολές.

    Το router της HCN δεν μπαίνει σε Bridge, θα πρέπει να δουλέψεις με dual nat.

    Σίγουρα δεν μπορεί να περαστεί καλώδιο με κάποιον άλλον τρόπο; πχ πάνω απο το σοβατεπί;
    Μήπως να δείς και τις λύσεις Powerline;
    Προσωπικά με ασύρματο στο σπίτι έχω χωρίς πρόβλημα streaming στην τηλεόραση, μήπως δηλαδή το βολέψεις εκείνο το κομμάτι με την χρήση ασυρμάτου;

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπετε κάτι πολύ λάθος σε όλο αυτό;
    Βλέπουμε και όχι απλώς λάθος αλλά και επικίνδυνο, το να περάσεις καλώδια χαμηλής τάσης μαζί με καλώδια εναλλασσομένου 230V, βρες άλλη λύση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γι' αρχή σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Να κάνω μερικές ερωτήσεις τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπουμε και όχι απλώς λάθος αλλά και επικίνδυνο, το να περάσεις καλώδια χαμηλής τάσης μαζί με καλώδια εναλλασσομένου 230V, βρες άλλη λύση.
    Μπορείς να μου πεις λίγο περισσότερο ποιο είναι το μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται; Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα σωστά μονωμένο Cat6 καλώδιο; Δε μιλάμε για απόσταση τεράστια. Μιλάμε για 5-6 μέτρα διαδρομή.
    Δεν αμφιβάλλω καθόλου στο ότι μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες καθώς εγώ δεν έχω ιδέα πώς στήνεται όλο αυτό. Απλά για να καταλάβω που ακριβώς βρίσκεται ο κίνδυνος σε μια πιθανή τέτοια λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να καταφέρεις να περάσεις τόσα καλώδια απο τα μπουατ, ενα καλώδιο με το ζόρι ίσως, πάλι δεν είναι ότι καλύτερο να περνάει μαζί με τις γραμμές ρεύματος και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αποτέλεσμα θα έχεις μετά στις παρεμβολές.

    Το router της HCN δεν μπαίνει σε Bridge, θα πρέπει να δουλέψεις με dual nat.

    Σίγουρα δεν μπορεί να περαστεί καλώδιο με κάποιον άλλον τρόπο; πχ πάνω απο το σοβατεπί;
    Μήπως να δείς και τις λύσεις Powerline;
    Προσωπικά με ασύρματο στο σπίτι έχω χωρίς πρόβλημα streaming στην τηλεόραση, μήπως δηλαδή το βολέψεις εκείνο το κομμάτι με την χρήση ασυρμάτου;
    Υπάρχει διαφορά από το ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο μέχρι και το ότι είναι επικίνδυνο όπως είπε ο φίλος sweet dreams από πάνω.
    Όσο για το router της HCN, το είπα σίγουρα λάθος. Εννοούσα ότι φαντάζομαι θα χρησιμοποιηθεί σε DMZ mode. Όχι ότι έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά DMZ mode, αλλά αυτό που καταλαβαίνω ότι χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση, είναι να συνδεθεί η gigabit θύρα του router της HCN με τη θύρα WAN (;; του TPLINK. Σωστά το λέω αυτό;
    Το ασύρματο το έχω υπόψιν, αλλά θα ήθελα να είναι η τελευταία μου λύση αυτή τη στιγμή. Σαν το ενσύρματο δεν έχει.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αρχή σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Να κάνω μερικές ερωτήσεις τώρα.


    Μπορείς να μου πεις λίγο περισσότερο ποιο είναι το μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται; Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα σωστά μονωμένο Cat6 καλώδιο; Δε μιλάμε για απόσταση τεράστια. Μιλάμε για 5-6 μέτρα διαδρομή.
    Δεν αμφιβάλλω καθόλου στο ότι μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες καθώς εγώ δεν έχω ιδέα πώς στήνεται όλο αυτό. Απλά για να καταλάβω που ακριβώς βρίσκεται ο κίνδυνος σε μια πιθανή τέτοια λύση.
    Συνοπτικά:
    Σε όλα τα καλώδια που κυκλοφορεί τάση δημιουργούνται ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία γύρω από αυτά και τα οποία αυξάνονται όσο αυξάνεται η τάση και η ένταση.
    Έχουμε και ειδικούς ανιχνευτές για να τσεκάρουμε αν ένα καλώδιο έχει τάση χωρίς καν να το ακουμπήσουμε.
    Tα πεδία αυτά εξασθενούν με την μόνωση των αγωγών και των οικοδομικών υλικών καθώς επίσης και με την απόσταση που έχουμε από τον αγωγό.
    Μέσα στις εσωτερικές εγκαταστάσεις χρησιμοποιούμε καλώδια NYA με την πιο απλή μόνωση(μια επίστρωση) και τα οποία έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό ακτινοβολίας τέτοιων πεδίων.
    Τα πεδία αυτά μπορούν να αλλάξουν δραματικά από μια κακή εγκατάσταση, από μια υπέρταση, κ.λ.π.
    Φροντίζουμε λοιπόν τα καλώδια που έχουν χαμηλή τάση, καλώδια TV, τηλεφώνου, δικτύου, κ.λ.π., να βρίσκονται σε μια απόσταση από τα καλώδια των ισχυρών και όχι να κολλάνε πάνω σ' αυτά μέσα στον ίδιο σωλήνα.
    Δεν χρειάζεται βέβαια να αναφέρουμε τι μπορεί να συμβεί αν από κάποιο γδάρσιμο στην μόνωση ή κάποιο άλλο γεγονός πάνε τα 230V στα καλώδια της χαμηλής τάσης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πεδία σε εσωτερική εγκατάσταση.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 206026

    Ας αφήσουμε το κομμάτι της διέλευσης στον ίδιο σωλήνα και να πάμε και στο κομμάτι της γείωσης, έχεις υπ' όψιν τους κανόνες και τις τεχνικές που θα πρέπει να εφαρμόσεις για να μονώσεις σωστά και αποτελεσματικά το καλώδιο δικτύου;; δυστυχώς δεν το γειώνεις απλά πάνω σε μία πρίζα της εγκατάστασης.

    https://eeae.gr/docs/president/_xamilosixna.pdf
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490
    Φίλε Dimxr να επιβεβαιώσω κι εγώ αυτό που λένε πιο πάνω οι υπόλοιποι. Μη μπλέξεις την καλωδίωση δικτύου με τα καλώδια ρεύματος στους ίδιους σωλήνες. Δυστυχώς το λάθος αυτό έκανε κατά το χτίσιμο ο ηλεκτρολόγος (sic!) στη μονοκατοικία συγγενή μου, με αποτέλεσμα το δίκτυο που έβαλε αργότερα να είναι μη λειτουργικό. Αναγκαστικά έχει τραβήξει εκ νέου εξωτερικό καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι καμία από τις πρίζες δικτύου στο σπίτι δε λειτουργεί.
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο το δίκτυο Ethernet που αναφέρεται ο φίλος και άλλο το τηλεφωνικό που γράφεις εσύ. Στο δεύτερο υπάρχει εγγυημένο πρόβλημα, ενώ στο πρώτο συνήθως όχι.
    Αλλά ισχύει ότι δεν πρέπει να περνούν μαζί καλώδια ισχυρών ρευμάτων με ασθενή, διότι καταρχήν απαγορεύεται.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας