Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Στην χώρα μας συμβαίνει πολύ. Τους βρίσκεις παντού. Τους λεγόμενους συντηρητικούς πατρις-θρησκεία πολλοί εκ των οποίων δηλώνουν εθνικιστές με τα διάφορα εθνικιστικά συνθήματά τους(σχετικά με Τούρκους, Αλβανούς, Σκοπιανούς κοκ), οι οποίοι ταυτοχρόνως δηλώνουν Χριστιανοί. Χριστιανισμός σημαίνει ένας Θεός για όλους, ισότητα, αδελφοσύνη, αλληλεγγύη, αγάπη κοκ. Θα μου πείς έτσι έμαθαν. Αν σε ταίζουν από μικρό ταυτοχρόνως δύο αντιφάσκουσες ιδέες, τις συνδέεις μαζί τους και πορεύεσαι έτσι. Είναι και το cognitive dissonance το οποίο κατέχουν όλοι(όχι μόνο οι "εθνικοχριστιανοί") αλλά οποισδήποτε κατέχει δύο αντιφάσκουσες ιδέες και προσπαθεί να υπερασπιστεί αυτήν την αντίφαση. Αυτό βέβαια προεκτείνεται και σε άλλους τομείς. Πχ ο "χριστιανός" που ρίχνει Χριστοπαναγίες, ο "χριστιανός" που νηστεύει αλλά συνεχίζει να καπνίζει/μπεκρουλιάζει/σχολιάζει αρνητικά κοκ.

    Ιδού η απορία μου. Πως μπορούν να βρίσκονται σε τέτοια τραγική αντίφαση; Μήπως ο φόβος τους για το επέκεινα τους αναγκάζει να είναι κάτι το οποίο κατά βάθος σιχαίνονται; Δηλαδή να είναι Χριστιανοί με ωφελιμιστικό για τον εαυτό τους τρόπο; Διότι κατά την γνώμη μου ένας γνήσιος Χριστιανός δεν μπορεί να είναι εθνικιστής.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Ημιμάθεια, αδυναμία φιλτραρίσματος πληροφορίας και έλλειψη κριτικής σκέψης. Μερικά βασικά αίτια.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Όταν ξεκίνησα να διαβάζω νόμιζα πως αναφερόσουν στην αντίφαση αρχαίας ελλάδας με Χριστιανισμό, ψιλοξενέρωσα όταν συνειδητοποίησα πως στόχευες αλλού
    Καταρχήν να πω ότι το συκγκεκριμένο φαινόμενο συναντάται όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε οποιονδήποτε συνδυασμό χώρας/θρησκείας, είτε μιλάμε για χριστιανούς είτε για μουσουλμάνους είτε για εβραίους. Κανένα ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται σε μίσος με τον ξεκάθαρο ή κεκκαλυμένο τρόπο που αυτό συναντάται στον εθνικισμό. Επίσης, όλες οι θρησκείες πρεσβεύουν κοινώς αποδεκτές ηθικές αξίες τις οποίες ο εθνικισμός ούτε καν τις ακουμπάει.

    Όσο για τις αντιφάσεις, ο Gentoo με κάλυψε κατά πολύ. Συμφωνώ επίσης 100% ότι Χριστιανισμός και εθνικισμός είναι αταίριαστα μεταξύ τους. Οι θρησκείες δεν έχουν σύνορα. Αλλά από την άλλη, ούτε και τα έθνη έχουν, αν σκεφτούμε πόσο συχνά αλλάζουν τα σύνορα τους με πρόσχημα τον εθνικισμό

    Οι κύριοι πρεσβευτές της θρησκείας ανήκουν σε μια από τις αρχαιότερες μπίζνες στην ιστορία, δηλαδή το ιερατείο. Το ιερατείο ενδιαφέρεται λιγότερο για το πραγματικό νόημα των "ιερών" βιβλίων και περισσότερο για τη διαιώνιση της κατά τόπους Εκκλησίας Α.Ε. η οποία φυσικά και τα κάνει τάτσι μήτσι με την εκάστοτε εξουσία. Στο Ισλάμ δε, οι θρησκευτικοί ηγέτες είναι η ίδια η εξουσία οπότε καταλαβαίνουμε όλοι τι παίζει.
    Η εξουσία κάνει ότι μπορεί για να ασκεί επιρροή στον πληθυσμό και η θρησκεία είναι ένα πολύ καλό μέσο, καθώς όπως είπε και ο OP, πατάει ακριβώς εκεί που πονάμε οι περισσότεροι, δηλαδή στο φόβο του θανάτου. Δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι, απλά αρκεί να βάλει στο μυαλό σου αυτό το "βρε ΜΠΑΣ και υπάρχει παράδεισος και κόλαση" για να δώσει μια κατεύθυνση. Οπότε η εξουσία κάνει τα χατήρια στην Εκκλησία ΑΕ και η Εκκλησία ΑΕ κάνει τα χατήρια στην εξουσία, κατευθύνοντας το ποίμνιο εκεί που συμφέρει και τους δυο.

    Ο εθνικισμός από την άλλη είναι το τελευταίο και εγγυημένο χαρτί του κάθε λαοπλάνου για να χαϊδέψει τα αυτάκια όσων δεν έχουν κάτι για να περηφανεύονται. Δεν έχω κάνει τίποτα αξιόλογο στη ζωή μου, οπότε το μόνο πράγμα για το οποίο μπορώ να χαίρομαι είναι τα γονίδια μου, για τα οποία φυσικά δεν προσπάθησα και πολύ .

    Υπάρχει επίσης και μια άλλη σημαντική πτυχή, αυτή του ρόλου της Εκκλησίας ΑΕ για τη διάσωση του ελληνικού "πνεύματος" κατά τη διάρκεια της Οθωμανικής εποχής. Δεν έχω πληροφορημένη άποψη επί του θέματος αλλά σίγουρα η Εκκλησία ΑΕ συνεισέφερε αρκετά σε αυτό. Με αυτό το πρόσχημα, η Εκκλησία ΑΕ ισχυρίζεται πως έχει λόγο στα εθνικά ζητήματα. Αλλά αν κρίνουμε από όλα όσα γνωρίζουμε για την εκκλησία, αυτό το πρόσχημα δεν αποτελεί έκπληξη
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται σε μίσος με τον ξεκάθαρο ή κεκκαλυμένο τρόπο που αυτό συναντάται στον εθνικισμό.
    Το κορανι συγκεκριμενα αναφερει για την "ανωτεροτητα" του Ισλαμ η οποια πρεπει να εδραιωθει στους απιστους ακομα και δια της βιας.

  5. #5
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ξεκίνησα να διαβάζω νόμιζα πως αναφερόσουν στην αντίφαση αρχαίας ελλάδας με Χριστιανισμό, ψιλοξενέρωσα όταν συνειδητοποίησα πως στόχευες αλλού
    Καταρχήν να πω ότι το συκγκεκριμένο φαινόμενο συναντάται όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε οποιονδήποτε συνδυασμό χώρας/θρησκείας, είτε μιλάμε για χριστιανούς είτε για μουσουλμάνους είτε για εβραίους. Κανένα ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται σε μίσος με τον ξεκάθαρο ή κεκκαλυμένο τρόπο που αυτό συναντάται στον εθνικισμό. Επίσης, όλες οι θρησκείες πρεσβεύουν κοινώς αποδεκτές ηθικές αξίες τις οποίες ο εθνικισμός ούτε καν τις ακουμπάει.

    Όσο για τις αντιφάσεις, ο Gentoo με κάλυψε κατά πολύ. Συμφωνώ επίσης 100% ότι Χριστιανισμός και εθνικισμός είναι αταίριαστα μεταξύ τους. Οι θρησκείες δεν έχουν σύνορα. Αλλά από την άλλη, ούτε και τα έθνη έχουν, αν σκεφτούμε πόσο συχνά αλλάζουν τα σύνορα τους με πρόσχημα τον εθνικισμό

    Οι κύριοι πρεσβευτές της θρησκείας ανήκουν σε μια από τις αρχαιότερες μπίζνες στην ιστορία, δηλαδή το ιερατείο. Το ιερατείο ενδιαφέρεται λιγότερο για το πραγματικό νόημα των "ιερών" βιβλίων και περισσότερο για τη διαιώνιση της κατά τόπους Εκκλησίας Α.Ε. η οποία φυσικά και τα κάνει τάτσι μήτσι με την εκάστοτε εξουσία. Στο Ισλάμ δε, οι θρησκευτικοί ηγέτες είναι η ίδια η εξουσία οπότε καταλαβαίνουμε όλοι τι παίζει.
    Η εξουσία κάνει ότι μπορεί για να ασκεί επιρροή στον πληθυσμό και η θρησκεία είναι ένα πολύ καλό μέσο, καθώς όπως είπε και ο OP, πατάει ακριβώς εκεί που πονάμε οι περισσότεροι, δηλαδή στο φόβο του θανάτου. Δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι, απλά αρκεί να βάλει στο μυαλό σου αυτό το "βρε ΜΠΑΣ και υπάρχει παράδεισος και κόλαση" για να δώσει μια κατεύθυνση. Οπότε η εξουσία κάνει τα χατήρια στην Εκκλησία ΑΕ και η Εκκλησία ΑΕ κάνει τα χατήρια στην εξουσία, κατευθύνοντας το ποίμνιο εκεί που συμφέρει και τους δυο.

    Ο εθνικισμός από την άλλη είναι το τελευταίο και εγγυημένο χαρτί του κάθε λαοπλάνου για να χαϊδέψει τα αυτάκια όσων δεν έχουν κάτι για να περηφανεύονται. Δεν έχω κάνει τίποτα αξιόλογο στη ζωή μου, οπότε το μόνο πράγμα για το οποίο μπορώ να χαίρομαι είναι τα γονίδια μου, για τα οποία φυσικά δεν προσπάθησα και πολύ .

    Υπάρχει επίσης και μια άλλη σημαντική πτυχή, αυτή του ρόλου της Εκκλησίας ΑΕ για τη διάσωση του ελληνικού "πνεύματος" κατά τη διάρκεια της Οθωμανικής εποχής. Δεν έχω πληροφορημένη άποψη επί του θέματος αλλά σίγουρα η Εκκλησία ΑΕ συνεισέφερε αρκετά σε αυτό. Με αυτό το πρόσχημα, η Εκκλησία ΑΕ ισχυρίζεται πως έχει λόγο στα εθνικά ζητήματα. Αλλά αν κρίνουμε από όλα όσα γνωρίζουμε για την εκκλησία, αυτό το πρόσχημα δεν αποτελεί έκπληξη
    Καλά να περηφανεύεσαι για τον Αριστοφάνη, Σοφοκλή, Αριστοτέλη κλπ και να μην έχεις κάπου καταχωνιασμένη κάποια ανάλυση κειμένων τους είναι ιατρικό ζήτημα.
    Ή να δηλώνεις απόγονος του Καραϊσκάκη και να μην έχεις κάνει ακόμα επανάσταση ή να γράφεις με οξείες και περισπωμένες για να δείξεις πόσο ελληνόψυχος είσαι.
    (ξες, άσπρο ριχτάρι με τα χέρια δεμένα στην πλάτη).
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κορανι συγκεκριμενα αναφερει για την "ανωτεροτητα" του Ισλαμ η οποια πρεπει να εδραιωθει στους απιστους ακομα και δια της βιας.
    Καλά ήμουν σίγουρος για αυτό. Δεν θέλω links, έχω δει αρκετά.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    [OFFTOPIC] Κανένα ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται σε μίσος με τον ξεκάθαρο ή κεκκαλυμένο τρόπο που αυτό συναντάται στον εθνικισμό. Επίσης, όλες οι θρησκείες πρεσβεύουν κοινώς αποδεκτές ηθικές αξίες τις οποίες ο εθνικισμός ούτε καν τις ακουμπάει.
    Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Το ιερά βιβλία συνήθως περιέχουν αντικρουόμενα μηνύματα με αποτέλεσμα ο κάθε πιστός να "συγκρατεί" αυτό που ταιριάζει στις προκαταλήψεις του. Στη βίβλο πχ
    - Καλός θεός -> αλλά ενίοτε στέλνει και κατάρες σε αθώους/παιδιά
    - Αγαπάτε αλλήλους -> οι ομοφυλόφιλοι να καούν στην κόλαση
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  8. #8
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Το ιερά βιβλία συνήθως περιέχουν αντικρουόμενα μηνύματα με αποτέλεσμα ο κάθε πιστός να "συγκρατεί" αυτό που ταιριάζει στις προκαταλήψεις του. Στη βίβλο πχ
    - Καλός θεός -> αλλά ενίοτε στέλνει και κατάρες σε αθώους/παιδιά
    - Αγαπάτε αλλήλους -> οι ομοφυλόφιλοι να καούν στην κόλαση
    Θα ήθελες να μου βρεις κάποια διδαχή του Ιησού που να έχει μίσος προς τους ομοφυλόφιλους;
    Γιατί αυτά που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με τον χριστιανισμό αλλά με την Εκκλησία Α.Ε (και ένα περίεργο πράγμα, η ομοφυλοφιλία εκει μέσα παίρνει και δίνει... κυριολεκτικά όμως ;?!)


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελες να μου βρεις κάποια διδαχή του Ιησού που να έχει μίσος προς τους ομοφυλόφιλους;
    Γιατί αυτά που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με τον χριστιανισμό αλλά με την Εκκλησία Α.Ε (και ένα περίεργο πράγμα, η ομοφυλοφιλία εκει μέσα παίρνει και δίνει... κυριολεκτικά όμως ;?!)
    Διάβασε τη παρακάτω συνέντευξη του Πατέρα Φιλόθεου Φάρου. Οι ίδιοι οι παπάδες είναι αντίφαση από μόνοι τους.

    Πατέρας Φιλόθεος Φάρος: Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Το ιερά βιβλία συνήθως περιέχουν αντικρουόμενα μηνύματα με αποτέλεσμα ο κάθε πιστός να "συγκρατεί" αυτό που ταιριάζει στις προκαταλήψεις του. Στη βίβλο πχ
    - Καλός θεός -> αλλά ενίοτε στέλνει και κατάρες σε αθώους/παιδιά
    - Αγαπάτε αλλήλους -> οι ομοφυλόφιλοι να καούν στην κόλαση
    Δεν θα ήθελα να μπω στη θεολογική ανάλυση γιατί στο τέλος πάντα αποδεικνύεται πως αυτά τα κείμενα είναι διφορούμενα.
    Ο σκοπός ήταν να αντιπαραβάλλω τη θρησκεία με τον εθνικισμό και πιστεύω πως το έθεσα σωστά:
    Κανένα ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται σε μίσος με τον ξεκάθαρο ή κεκκαλυμένο τρόπο που αυτό συναντάται στον εθνικισμό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελες να μου βρεις κάποια διδαχή του Ιησού που να έχει μίσος προς τους ομοφυλόφιλους;
    Γιατί αυτά που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με τον χριστιανισμό αλλά με την Εκκλησία Α.Ε (και ένα περίεργο πράγμα, η ομοφυλοφιλία εκει μέσα παίρνει και δίνει... κυριολεκτικά όμως ;?!)
    Το πρόβλημα όμως είναι, πως "κουμάντο" στην καθημερινότητα μας κάνει το παπαδαριό και όχι ο χριστος.

    Εμένα, τον μη πιστό, δεν με ενοχλεί ο χριστός και ο κάθε χριστός, αλλά οι εκπρόσωποι αυτού που μου διαταρράσουν την καθημερινότητα μου με το να προσπαθούν να μου κάνουν κακό από τη μέρα που γεννήθηκα (υποχρεωτική βάπτιση) μέχρι τη μέρα που θα πεθάνω (εδώ έχω επιλογές, ΕΥΤΥΧΩΣ).

    Επομένως, το να ψάξουμε να βρούμε τι δίδαξε και τι όχι ο χριστός, μικρή σημασία έχει.
    Σημασία έχει να αλλάξουν τα κακώς κείμενα με τις θρησκείες και να υπάρχει μία ισορροπημένη συμβίωση και με αυτούς που πιστεύουν και με όσους δεν πιστεύουν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τη παρακάτω συνέντευξη του Πατέρα Φιλόθεου Φάρου. Οι ίδιοι οι παπάδες είναι αντίφαση από μόνοι τους.

    Πατέρας Φιλόθεος Φάρος: Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο
    Μα αυτο λέω.


    Εμένα, τον μη πιστό, δεν με ενοχλεί ο χριστός και ο κάθε χριστός, αλλά οι εκπρόσωποι αυτού που μου διαταρράσουν την καθημερινότητα μου με το να προσπαθούν να μου κάνουν κακό από τη μέρα που γεννήθηκα (υποχρεωτική βάπτιση) μέχρι τη μέρα που θα πεθάνω (εδώ έχω επιλογές, ΕΥΤΥΧΩΣ).
    Εγώ θα πω απλά ότι κατά τη ταπεινή μου γνώμη ο καθένας πρέπει να φιλτράρει ειδικά όταν ακούει διαφόρων ειδών "πεφωτισμένους" (αναφέρομαι σε κάθε ειδους ιερείς).


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #13
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελες να μου βρεις κάποια διδαχή του Ιησού που να έχει μίσος προς τους ομοφυλόφιλους;
    Ο λόγος ήταν περί ιερών βιβλίων, γι' αυτό και αναφέρθηκα στη βίβλο. Θες να μου πεις ότι η βίβλος δεν είναι το ιερό βιβλίο των χριστιανών ή ότι δεν περιέχει μηνύματα μίσους;
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος ήταν περί ιερών βιβλίων, γι' αυτό και αναφέρθηκα στη βίβλο. Θες να μου πεις ότι η βίβλος δεν είναι το ιερό βιβλίο των χριστιανών ή ότι δεν περιέχει μηνύματα μίσους;
    Σε ότι με αφορά, αν μιλάμε για χριστιανισμό, το ιερό βιβλίο ειναι η Καινή διαθήκη και τον Θεό ως Θεό της Αγάπης. Η παλαιά διαθήκη αφορά την προ Χριστού εποχή και τον Θεό ως Ιεχωβά. Διακριτά πράγματα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Δεκτόν, όμως μιλάμε για τον χριστιανισμό γενικότερα εδώ, και όχι για προσωπικές απόψεις του καθενός, και ο χριστιανισμός θεωρεί και τα δύο βιβλία (παλαιά+καινή) ιερά και θεόπνευστα.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας