Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-08-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδια γεια σας. Ειμαι νεος στο forum και αφορμη της επικοινωνιας μου μαζι σας ειναι η χρηση εξωτερικης κεραιας για το παραπανω router που θα χρησιμοποιηθει σαν repeater. Η ληψη απο απομεμακρυσμενα σηματα με τις δυο μαμα κεραιες ειναι ασθενης και οχι σταθερη γι αυτο σκεφτηκα να προμηθευτω μια κεραια μεγαλης εμβελειας. Προσπαθησα να χρησιμοποιησω μια Yagi σαν αυτη https://www.aliexpress.com/item/3291...5e584c4dFDu0Nc αλλα δεν λαμβανε κανενα σημα. Προφανως δεν ταιριαζει στο συγκεκριμενο router. Ειδα στο διαδικτυο καποιες TP-link κεραιες, ακομα και μια "ψαθα" οπως αυτη https://www.symbios.pk/2-4ghz-24dbi-...na-tl-ant2424b αλλα θα ηθελα την γνωμη σας για μην πληρωσω τζαμπα για καποια που δεν θα ταιριαζει. Πρεπει να ειναι στα 2,4GHz και ο κοννεκτορας να ειναι SMA. Εχετε να προτεινετε κατι?
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην σπαταλάς τα λεφτά σου για τέτοιες πατέντες που είναι αμφίβολο αν θα δουλέψουν σωστά και σταθερά, πάρε μια συσκευή που να έχει κατασκευαστεί ειδικά για την συγκεκριμένη δουλειά που θέλεις, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-08-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θελω να μπορω να εχω συνδεση απο σηματα WiFi που βρισκονται σε αποσταση 200-300 μετρα η και περισσοτερο. Δυστυχως δεν ειμαι γνωστης του συγκεκριμενου θεματος, γι αυτο και το ψαχνω για κεραία, αν και βαθεια μεσα μου δεν πιστευω οτι το σημα θα εχει σταθεροτητα ακομα και με καλη κεραια. Αν θα προτεινες κατι αποτελεσματικο θα με προφυλαγες απο αποτυχια και περιττα εξοδα. Ευχαριστω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην πλευρά την δική σου μπορείς να βάλεις μια τέτοια κεραία/ΑP(υπάρχουν πάρα πολλές κεραίες αυτού του τύπου με μεγαλύτερη ταχύτητα, σε άλλη συχνότητα, κ.λ.π.) αλλά το θέμα είναι η άλλη πλευρά τι θα έχει, γιατί μην περιμένεις και με εξωτερική κεραία να πιάσεις σήμα από ρούτερ που βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο στα τόσα μέτρα μακριά.
    Με αυτή την κεραία μπορείς να δώσεις στο TP-LINK για να έχεις AP μέσα στον χώρο σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-08-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χμμμ, σωστα, αν το σημα δεν βγει απο τους τοιχους..ομως στην αλλη πλευρα δεν μπορω να ζητησω την εγκατασταση εξωτερικης κεραιας. Θα το ρισκαρω σε μενα με μια τετοια κεραια και αν μου κατσει εκατσε. Παρεπιπτοντως αν ξερεις για το TPlink που ανεφερα, οι δυο μαμα κεραιες κανουν συγχρονως εκπομπη και ληψη η η μια ειναι για εκπομπη και η αλλη για ληψη? Πουθενα δεν αναφερει κατι σχετικο.
    Thanks

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας