Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    άκυρο μπέρδεψα τους server...

    άνοιξε τα Passive ports στο ufw

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τα έχω ανοίξει και δηλώσει σύμφωνα με το tutorial. Γι αυτό ρωτάω μήπως παραλείπω κάτι που δεν αναφέρεται

  3. #18
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν βοηθαει, αυτο ειναι το config που ειχα πριν αρκετα (5+) χρονια στον vsftpd και δουλευε μια χαρα με τα credentials του απλου χρηστη. Δεν ειχα και δεν εχω καποιο firewall, μονο ενα port forwarding στο ρουτερ, της 21.
    https://paste.debian.net/1096942
    ديميتريس

  4. #19
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ. Δεν ξέρω ειλικρινά έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι! Που είναι η σταθερότητα και η αξιοπιστία των Linux? Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι ρε π...η μου να δουλέψει ένας ftp? 250 άτομα έχουν δει δεν έχει βρεθεί 1 να πει τρέξε αυτό και θα παίξει

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ποιος είπε ότι το linux είναι σταθερό και αξιόπιστο; Μην πιστεύεις ότι ακούς. Είναι υπερβολές των εμπόρων για να πουλήσουν. Άκουσες οι 30 πρώτοι που θα τηλεφωνήσουν θα πάρουν 2 + 1 linux δώρο και το έβαλες. Να πάρεις ένα macbook με macos και να δεις πώς όλα θα παίζουν τζάμι.

    Πέρα από την ειρωνεία, κάτι κάνεις λάθος γιατί, με κάποιες πολύ μικρές αλλαγές, σε εμένα έπαιξε το config σου. Άλλαξα τον χρήστη από proftpd σε ftp που είναι το σωστό σε εμένα (εσύ δεν θα το κάνεις αυτό μια και ξεκίνησε ο δαίμονας), έσβησα εκείνα στο τέλος που λένε εκτύπωση, babetux, chrispet, κτλ. Επίσης έσβησα τον αστερίσκο από το "AuthOrder mod_auth_pam.c* mod_auth_unix.c" γιατί με τον αστερίσκο μου έβγαζε login error.

    Σε κάποιο σημείο κάνεις include /etc/proftpd/conf.d. Μήπως εκεί έχεις αρχεία που πειράζουν κάτι; Χωρίς κανένα log δύσκολο να σε βοηθήσουμε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    το configuration που έχω βάλει είναι το default ότι αλλαγές κάνω τις κάνω βάση tutorial. Αν στην 20η φορά που το ξανά κοιτάω κάνω κάπου λάθος τι να πω. Επειδή άνοιξε για τον proftpd το thread αλλά μετά έγραψα για τον vsftpd για να μην μπερδευτώ σε ποιον αναφέρεσαι; Το log είναι πεντακάθαρο ούτε ένα error δεν βγάζει

  7. #22
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispet Εμφάνιση μηνυμάτων
    το configuration που έχω βάλει είναι το default ότι αλλαγές κάνω τις κάνω βάση tutorial. Αν στην 20η φορά που το ξανά κοιτάω κάνω κάπου λάθος τι να πω. Επειδή άνοιξε για τον proftpd το thread αλλά μετά έγραψα για τον vsftpd για να μην μπερδευτώ σε ποιον αναφέρεσαι; Το log είναι πεντακάθαρο ούτε ένα error δεν βγάζει
    Άλλαξα το default config του proftpd με αυτό που έδωσες στο 1ο σου μήνυμα. Ενεργοποιώντας τον proftpd, πήρα μήνυμα ότι δεν υπάρχει ο χρήστης proftpd. Έκανα την αλλαγή proftpd -> ftp και ο δαίμονας ξεκίνησε αλλά έπαιρνα πάντα login error. Έσβησα τον αστερίσκο από το auth και μετά το login παίζει σωστά, βλέπω τα αρχεία του καταλόγου, και γενικά όλα λειτουργούν (τουλάχιστον από localhost. δεν δοκίμασα από εξωτερικό δίκτυο)
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εφόσον όπως ανέφερα στο αρχικό post δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με το θέμα και μου λέτε ότι παίζει σε εσάς τι θα μπορούσα να κάνω λάθος που να κολλάει εκεί;

    - - - Updated - - -

    Αν μπορείς κοίταξε το και εξωτερικά θα με διευκόλυνε αρκετά

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον όπως ανέφερα στο αρχικό post δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με το θέμα και μου λέτε ότι παίζει σε εσάς τι θα μπορούσα να κάνω λάθος που να κολλάει εκεί;

    - - - Updated - - -

    Αν μπορείς κοίταξε το και εξωτερικά θα με διευκόλυνε αρκετά
    Και εξωτερικά (αφού άνοιξα τις απαραίτητες πόρτες) έπαιξε κανονικά ο proftpd.

    Για το θέμα του chroot του vsftpd, όπως σου είπανε και τα άλλα παιδιά, είναι γνωστό θέμα και θα βρεις πολλές απαντήσεις στο google.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στήνω apache mysql και τα σχετικά φτιάχνω τα folder για τα domain και τους χρήστες. Ανοίγω στο firewall τις σχετικές πόρτες. chown user:user με το path του φακέλου. στήνω proftpd και κάνω το configuration που έβαλα παραπάνω. chown -R 755 /var/www/mydomain. Παραλείπω κάτι ή λέω κάτι λάθος;

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά δεν έχεις αλλάξει το home directory του χρήστη και στο configurafion τον κάνεις restrict.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το έχω αλλάξει usermod -d /var/www/mydomain στο default root έχω ~ για να μπαίνει ο καθένας στο δικό του φάκελο. Που δείχνει ότι τον κάνω restrict να το αλλάξω;

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αλλάξει usermod -d /var/www/mydomain στο default root έχω ~ για να μπαίνει ο καθένας στο δικό του φάκελο. Που δείχνει ότι τον κάνω restrict να το αλλάξω;
    Η πρώτη γραμμή που έχεις κάνει uncomment, DefaultRoot.

  14. #29
    Εγγραφή
    25-10-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στα σχόλια από πάνω αναφέρει ότι βάζεις ~ για να μπαίνει ο καθένας στο folder του. Γι αυτό έχω ~ και δεν βάζω var/www/

  15. #30
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    αν δεν σου είναι κόπος post- αρε το output του ls -l /var/www/mydomain και /var/www/
    Να δούμε τι ανήκει σε ποιον, νομίζω ότι με τους owner έχει γίνει το κακό.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας