Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2015
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Forthnet
    Μετά απο 6 μήνες ομαλής παροχής υπηρεσιών απο την νοβα σε vdsl 50/5,εδώ και 2 εβδομάδες το ιντερνετ μου εχει πέσει στο 5up/13 down.
    Ακολούθησε τηλεφώνημα στο 13731 για βλάβη,έστειλαν τεχνικό ο οποιος διαπίστωσε οτι δεν οφείλετε στο σπιτι.
    Επειτα ελαβα μηνυμα οτι θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ την ταδε μερα,δεν ήρθε ποτε αλλα την ίδια μερα δεν είχα ιντερνετ και είδα τεχνικο στην καμπίνα η οποία είναι απέναντι απο το σπιτι μου.
    Την επόμενη με κάλεσαν απο την νοβα και μου ανακοίνωσαν οτι ο ΟΤΕ αρνείται να διορθώσει την βλάβη και οτι μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς κόστος,ειτε να αλλάξω παροχο ακολούθως χωρίς επιβάρυνση
    Το δικό μου θέλω ειναι να εχω μια αξιοπρεπείς υπηρεσία 50/5, σταθερά χωρις αποσυνδέσεις
    Κάποια πρόταση;;να παω στον ΟΤΕ με αιτηση στο 50/5;;;ή και εκει θα λάβω αρνητικη απαντηση;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl2.png 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  130,1 KB 
ID: 206084
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος toxicgarbage : 22-08-19 στις 23:29.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Εαν διαθετεις παραπανω χρηματα να πας στον ΟΤΕ,αυτο που τους ειπε ο ΟΤΕ ειναι μια νουλα μετα συγχωρησεως, επιτηδες το κανει,μου το εκαναν και εμενα στην αρχη του vdsl την καθυστερει επιτηδες την nova, οσο σε βλεπουν στην nova δεν νομιζω να σου δωσουν vdsl αλλα πηγαινε και ρωτα στο καταστημα τους αν διαθετουν στην περιοχη σου για να σιγουρευτεις, ειμαι σιγουρος οτι μολις αιτηθεις vdsl σε μια εβδομαδα θα στο εχουν συνδεσει στον ΟΤΕ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν διαθετεις παραπανω χρηματα να πας στον ΟΤΕ,αυτο που τους ειπε ο ΟΤΕ ειναι μια νουλα μετα συγχωρησεως, επιτηδες το κανει,μου το εκαναν και εμενα στην αρχη του vdsl την καθυστερει επιτηδες την nova, οσο σε βλεπουν στην nova δεν νομιζω να σου δωσουν vdsl αλλα πηγαινε και ρωτα στο καταστημα τους αν διαθετουν στην περιοχη σου για να σιγουρευτεις, ειμαι σιγουρος οτι μολις αιτηθεις vdsl σε μια εβδομαδα θα στο εχουν συνδεσει στον ΟΤΕ
    Επισης vdsl wind και vodafone δινουν μονο απο τις καμπινες τους οποτε ξεχνα το

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2015
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Forthnet
    μα το θεμα ειναι οτι ειχα vdsl απο nova , και λογω της υποτιθεμενης βλαβης επεσε η ταχυτητα,αυτο που στην ουσια ρωταω ειναι αν αυτη ειναι πολιτικη του ΟΤΕ για να παρει τους πελατες.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toxicgarbage Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το θεμα ειναι οτι ειχα vdsl απο nova , και λογω της υποτιθεμενης βλαβης επεσε η ταχυτητα,αυτο που στην ουσια ρωταω ειναι αν αυτη ειναι πολιτικη του ΟΤΕ για να παρει τους πελατες.
    Από τωρινή εμπειρία, αρχίζω να πιστεύω και εγώ ότι όταν παίρνεις VDSL από καμπίνα κάποιου παρόχου (στην περίπτωση μου wind) και δεν είσαι πελάτης τους, θα σου βγάλουν το λάδι μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα, ώστε εμμέσως πλην σαφώς να σε αναγκάσουν να κάνεις σύνδεση σε αυτούς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 23-08-19 στις 16:40.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toxicgarbage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο 6 μήνες ομαλής παροχής υπηρεσιών απο την νοβα σε vdsl 50/5,εδώ και 2 εβδομάδες το ιντερνετ μου εχει πέσει στο 5up/13 down.
    Ακολούθησε τηλεφώνημα στο 13731 για βλάβη,έστειλαν τεχνικό ο οποιος διαπίστωσε οτι δεν οφείλετε στο σπιτι.
    Επειτα ελαβα μηνυμα οτι θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ την ταδε μερα,δεν ήρθε ποτε αλλα την ίδια μερα δεν είχα ιντερνετ και είδα τεχνικο στην καμπίνα η οποία είναι απέναντι απο το σπιτι μου.
    Την επόμενη με κάλεσαν απο την νοβα και μου ανακοίνωσαν οτι ο ΟΤΕ αρνείται να διορθώσει την βλάβη και οτι μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς κόστος,ειτε να αλλάξω παροχο ακολούθως χωρίς επιβάρυνση
    Το δικό μου θέλω ειναι να εχω μια αξιοπρεπείς υπηρεσία 50/5, σταθερά χωρις αποσυνδέσεις
    Κάποια πρόταση;;να παω στον ΟΤΕ με αιτηση στο 50/5;;;ή και εκει θα λάβω αρνητικη απαντηση;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl2.png 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  130,1 KB 
ID: 206084
    Αν έχει κάπου το Modem Να επιλέξεις profile δοκίμασε λίγο να παίξεις με το vectoring

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τωρινή εμπειρία, αρχίζω να πιστεύω και εγώ ότι όταν παίρνεις VDSL από καμπίνα κάποιου παρόχου (στην περίπτωση μου wind) και δεν είσαι πελάτης τους, θα σου βγάλουν το λάδι μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα, ώστε εμμέσως πλην σαφώς να σε αναγκάσουν να κάνεις σύνδεση σε αυτούς...
    Εσύ συγχρονίζεις κανονικά στην γραμμή σου, εντελώς διαφορετικό απο ότι κάνει ο φίλος εδώ, εντάξει καταλαβαίνω ότι έχεις θέμα με την ταχύτητα αλλά θα πρέπει να περιμένεις ή να σου δώσουν λύση ή να διακόψεις. Καλό είναι όμως να μην εφευρίσκουμε θεωρίες συνωμοσίας

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Θεωρειες συνομοσιας, 2 πελατες ο ενας ΟΤΕ και ο αλλος Nova, και οι 2 αιτηθηκαν VDSL και οι 2 με VDSL ειναι στην ιδια καμπινα, ο ενας αιτηθηκε 3 μερες πριν απο αυτον της NOVA vdsl και το πηρε σε μια 1 εβδομαδα, ο αλλος το πηρε μετα απο 2 μηνες, η NOVA εβλεπε συνεχως οτι ο ΟΤΕ μετακινουσε τις ημερομηνιες,εβαλα δικο μου ανθρωπο στην NOVA να ψαξει γιατι εγω ειμαι ο 2ος πελατης που εχει συνδεση στην NOVA και οντως εκανε μαιμουδιες ο ΟΤΕ, το δικτυο στην περιοχη μου ειναι αριστα συντηρημενο απο τον ΟΤΕ γιατι ειμαστε διπλα στα πανεπιστημια. Οχι μονο δεν ειναι θεωριες συνομωσιας αλλα ειναι και επιβεβαιωμενο,φυσικα ο ΟΤΕ δεν ειναι ο μονος που το κανει,το κανουν και η VODAFONE και η WIND σε ανθρωπους που ειχαν vdsl ΟΤΕ

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρειες συνομοσιας, 2 πελατες ο ενας ΟΤΕ και ο αλλος Nova, και οι 2 αιτηθηκαν VDSL και οι 2 με VDSL ειναι στην ιδια καμπινα, ο ενας αιτηθηκε 3 μερες πριν απο αυτον της NOVA vdsl και το πηρε σε μια 1 εβδομαδα, ο αλλος το πηρε μετα απο 2 μηνες, η NOVA εβλεπε συνεχως οτι ο ΟΤΕ μετακινουσε τις ημερομηνιες,εβαλα δικο μου ανθρωπο στην NOVA να ψαξει γιατι εγω ειμαι ο 2ος πελατης που εχει συνδεση στην NOVA και οντως εκανε μαιμουδιες ο ΟΤΕ, το δικτυο στην περιοχη μου ειναι αριστα συντηρημενο απο τον ΟΤΕ γιατι ειμαστε διπλα στα πανεπιστημια. Οχι μονο δεν ειναι θεωριες συνομωσιας αλλα ειναι και επιβεβαιωμενο,φυσικα ο ΟΤΕ δεν ειναι ο μονος που το κανει,το κανουν και η VODAFONE και η WIND σε ανθρωπους που ειχαν vdsl ΟΤΕ
    Και από ότι φαίνεται και σε όσους είναι Forthnet
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 23-08-19 στις 19:12.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρειες συνομοσιας, 2 πελατες ο ενας ΟΤΕ και ο αλλος Nova, και οι 2 αιτηθηκαν VDSL και οι 2 με VDSL ειναι στην ιδια καμπινα, ο ενας αιτηθηκε 3 μερες πριν απο αυτον της NOVA vdsl και το πηρε σε μια 1 εβδομαδα, ο αλλος το πηρε μετα απο 2 μηνες, η NOVA εβλεπε συνεχως οτι ο ΟΤΕ μετακινουσε τις ημερομηνιες,εβαλα δικο μου ανθρωπο στην NOVA να ψαξει γιατι εγω ειμαι ο 2ος πελατης που εχει συνδεση στην NOVA και οντως εκανε μαιμουδιες ο ΟΤΕ, το δικτυο στην περιοχη μου ειναι αριστα συντηρημενο απο τον ΟΤΕ γιατι ειμαστε διπλα στα πανεπιστημια. Οχι μονο δεν ειναι θεωριες συνομωσιας αλλα ειναι και επιβεβαιωμενο,φυσικα ο ΟΤΕ δεν ειναι ο μονος που το κανει,το κανουν και η VODAFONE και η WIND σε ανθρωπους που ειχαν vdsl ΟΤΕ

    Και εγώ σου λέω πως απλα η ΝΟΒΑ δεν έστειλε σωστά την αίτηση με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να στέλνει πίσω την αίτηση.
    Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φόρα που οι Εναλλακτικοί στέλνουν λάθος στοιχεία ή στέλνουν την βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς καν να κάνουν τον κόπο να κάνουν έλεγχο όπως προβλέπει το RUΟ με δικό του τεχνικό.
    ΥΓ είχε γίνει και έλεγχος απο την ΕΕΤΤ και τελικά αποδείχθηκε πως ήταν θέμα εναλλακτικών

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σου λέω πως απλα η ΝΟΒΑ δεν έστειλε σωστά την αίτηση με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να στέλνει πίσω την αίτηση.
    Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φόρα που οι Εναλλακτικοί στέλνουν λάθος στοιχεία ή στέλνουν την βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς καν να κάνουν τον κόπο να κάνουν έλεγχο όπως προβλέπει το RUΟ με δικό του τεχνικό.
    ΥΓ είχε γίνει και έλεγχος απο την ΕΕΤΤ και τελικά αποδείχθηκε πως ήταν θέμα εναλλακτικών
    Λες και στην περίπτωση μου να έχει κάνει καμιά μακακία η Fothnet και μου λένε τόσο καιρό ψέμματα; Μου έχουν πει ότι έκανε έλεγχο ο ΟΤΕ, δεν βρήκε κάτι στο δικό κομμάτι ευθύνης, και ότι έχουν στείλει αίτηση για συνδυαστικό (από τις 13-14 αυτό ακούω)

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες και στην περίπτωση μου να έχει κάνει καμιά μακακία η Fothnet και μου λένε τόσο καιρό ψέμματα; Μου έχουν πει ότι έκανε έλεγχο ο ΟΤΕ, δεν βρήκε κάτι στο δικό κομμάτι ευθύνης, και ότι έχουν στείλει αίτηση για συνδυαστικό (από τις 13-14 αυτό ακούω)
    Εσυ αν δεν κάνω λάθος είσαι σε καμπίνα της Wind έτσι δεν είναι;
    όπως και να έχει, απο την στιγμή που συγχρονίζεις κανονικά δεν υπάρχει κάτι να δει ο ΟΤΕ στα καλώδια του χαλκού.

    Οπότε πραγματικά θα ήθελε να ήξερα το σκεπτικό που το στέλνουν βλάβη στον ΟΤΕ

  11. #11
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ αν δεν κάνω λάθος είσαι σε καμπίνα της Wind έτσι δεν είναι;
    όπως και να έχει, απο την στιγμή που συγχρονίζεις κανονικά δεν υπάρχει κάτι να δει ο ΟΤΕ στα καλώδια του χαλκού.

    Οπότε πραγματικά θα ήθελε να ήξερα το σκεπτικό που το στέλνουν βλάβη στον ΟΤΕ
    Ακριβώς σε καμπίνα της Wind. Όταν τους είχα ρωτήσει γιατί την έστειλαν στο ΟΤΕ, μου είχαν πει ότι έτσι η διαδικασία... (Μάλλον ότι νάναι μου λένε ε; )

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σου λέω πως απλα η ΝΟΒΑ δεν έστειλε σωστά την αίτηση με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να στέλνει πίσω την αίτηση.
    Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φόρα που οι Εναλλακτικοί στέλνουν λάθος στοιχεία ή στέλνουν την βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς καν να κάνουν τον κόπο να κάνουν έλεγχο όπως προβλέπει το RUΟ με δικό του τεχνικό.
    ΥΓ είχε γίνει και έλεγχος απο την ΕΕΤΤ και τελικά αποδείχθηκε πως ήταν θέμα εναλλακτικών
    7 φορές λάθος αίτηση? 7 αλλαγές ημερομηνίας ενεργοποίησης? Ε είτε είμαι γκαντέμης είτε κάτι δεν πάει καλά με τον ΟΤΕ

  13. #13
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    7 φορές λάθος αίτηση? 7 αλλαγές ημερομηνίας ενεργοποίησης? Ε είτε είμαι γκαντέμης είτε κάτι δεν πάει καλά με τον ΟΤΕ
    Μήπως δεν φταίει ο ΟΤΕ, και κάνει τις λαλακίες η Forthnet τελικά και τον "βρίζουμε" άδικα;

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Δεν μπορει η Forthnet να κανει σε ολους ετσι κατι δεν παει καλα

  15. #15
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σου λέω πως απλα η ΝΟΒΑ δεν έστειλε σωστά την αίτηση με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να στέλνει πίσω την αίτηση.
    Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φόρα που οι Εναλλακτικοί στέλνουν λάθος στοιχεία ή στέλνουν την βλάβη στον ΟΤΕ χωρίς καν να κάνουν τον κόπο να κάνουν έλεγχο όπως προβλέπει το RUΟ με δικό του τεχνικό.
    ΥΓ είχε γίνει και έλεγχος απο την ΕΕΤΤ και τελικά αποδείχθηκε πως ήταν θέμα εναλλακτικών
    Επειδή μου φαίνεται αρκετά περίεργο, υπάρχει κάποια σχετική απόφαση της ΕΕΤΤ για το παραπάνω;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας