Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Πρόκειτο να μετακομίσω Θεσσαλονίκη από Σάμο. Στην Σάμο (Καρλοβασι) , ως φοιτητής παραδόξως είχα σύνδεση 24Mbps (Adsl2+) και συγχρόνιζα πολύ ψηλά , από 17,5 - 19 Mbps. Η περιοχή όπου θα μεταβώ είναι Τριανδρία και οδός Θράκης. Είμαι οριακά μέσα στην κάλυψη για HCN , όπως φαίνεται στο site αλλά μετά απο επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν οτι βρίσκομαι πολύ μακριά από το πιο κοντνό ΚΑΦΑΟ. Η Inalan δεν το συζητώ είναι κατα πολύ εκτός της περιοχής μου. Γενικά με ενδιαφέρει να μην έχω απελπιστικές ταχύτητες τις τάξης 2-12 Mbps. Θέλω να συγχρονίζω σε αξιοπρεπή ταχύτητα οπότε και 2 - 3 συσκευές να είναι συνδεδεμένες να μην υπάρχει πρόβλημα. Απότι βλέπω κατά κει δεν υπάρχει διαθέσιμο κάτι σε VDSL. Το μόνο που βρίσκω πέρα από τα κλασσικά πακέτα "εως" 24 Mbps , παιζουν εταιρίες wisp με ασύρματες επικοινωνίες. Έχετε κάποια εμπειρία να μοιραστείτε με αυτές τις εταιρείες ή έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση? Ξέρω οτι μάλλον δεν καλύφθηκαν όλα τα προαπαιτούμενα για να κατλήξουμε κάπου, αλλά γιαυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Πρόκειτο να μετακομίσω Θεσσαλονίκη από Σάμο. Στην Σάμο (Καρλοβασι) , ως φοιτητής παραδόξως είχα σύνδεση 24Mbps (Adsl2+) και συγχρόνιζα πολύ ψηλά , από 17,5 - 19 Mbps. Η περιοχή όπου θα μεταβώ είναι Τριανδρία και οδός Θράκης. Είμαι οριακά μέσα στην κάλυψη για HCN , όπως φαίνεται στο site αλλά μετά απο επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν οτι βρίσκομαι πολύ μακριά από το πιο κοντνό ΚΑΦΑΟ. Η Inalan δεν το συζητώ είναι κατα πολύ εκτός της περιοχής μου. Γενικά με ενδιαφέρει να μην έχω απελπιστικές ταχύτητες τις τάξης 2-12 Mbps. Θέλω να συγχρονίζω σε αξιοπρεπή ταχύτητα οπότε και 2 - 3 συσκευές να είναι συνδεδεμένες να μην υπάρχει πρόβλημα. Απότι βλέπω κατά κει δεν υπάρχει διαθέσιμο κάτι σε VDSL. Το μόνο που βρίσκω πέρα από τα κλασσικά πακέτα "εως" 24 Mbps , παιζουν εταιρίες wisp με ασύρματες επικοινωνίες. Έχετε κάποια εμπειρία να μοιραστείτε με αυτές τις εταιρείες ή έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση? Ξέρω οτι μάλλον δεν καλύφθηκαν όλα τα προαπαιτούμενα για να κατλήξουμε κάπου, αλλά γιαυτό είμαστε εδώ για να συζητάμε.
    Δύσκολη περιοχή.
    Η περιοχή παίρνει από το ΑΤ ΤΟΥΜΠΑΣ στο οποίο δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα kv και υποφέρουν.
    Δες αν υπάρχουν υποδομές από το sfbb.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην περιοχή ήταν να βάλει συνδέσεις FTTH η Vodafone, τώρα,
    αλλά όπως φαίνεται θα υπάρξουν καθυστερήσεις..

    Έχει ζητήσει παράταση η Vodafone, και περιμένουμε να δούμε το νέο χρονοδιάγραμμα.

    Μόλις βγει θα το βάλουμε εδώ.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολη περιοχή.
    Η περιοχή παίρνει από το ΑΤ ΤΟΥΜΠΑΣ στο οποίο δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα kv και υποφέρουν.
    Δες αν υπάρχουν υποδομές από το sfbb.
    Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δυστυχώς δεν είναι μέσα στις υποστηριζόμενες περιοχές.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα πρέπει να προχωρήσουν τα έργα για να δώσει τα στοιχεία η Vodafone και να ενημερωθεί μετά το sfbb..

    Για να δεις τι ακριβώς παίζεται σε εσένα θα πρέπει να βρεις το νούμερο του καφάο του OTE που ανήκει η διεύθυνση που θα πας..
    (Οδός και νούμερο)

    Δες εδώ πως θα το βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Έκανα την αναζήτηση μου όπως μου προείπες. Τα αποτελέσματα είναι στην επισυναπτόμενη φωτογραφία. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ο σκοπός αυτής της αναζήτησης, δηλαδή που μου οφελεί να γνωρίζω αυτά που βρήκα. Ευχαριστώ πολύ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  aaa.PNG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 206200

    - - - Updated - - -

    Επικοινώνησα μς την Vodafone. Μου είπανε οτι βρίσκομαι σε "δύσκολη" περιοχή μιας και το ΚΑΦΑΟ από το οποίο συνδέομαι είναι αυτό την Τούμπας και απέχει περίπου 1.5 χλμ από την οικεία μου. Βρήκε δικού της συνδρομητές στην ίδια πολυκατικοία και περιοχή και μου είπε οτι συγχρονίζουν από 9-10.5 Mbps. Δεν υπάρχει οπτική ίνα στην περιοχή και οι γραμμές είναι χαλκού και είναι του ΟΤΕ. Οπότε μου είπε όποιος σου υποσχεθεί μεγαλύτερη ταχύτητα από δαύτη , όσον αφορά ενσύρματη σύνδεση βέβαια, σου λέει ψέματα. Επιπρόσθετα έψαξα μέσω της ΕΕΤΤ και των εταιρειών που είναι αδειοδοτούμενες απο αυτή στην ιστοσελίδα της και βρήκα όλους τους διαθέσιμους παρόχους. NICTECH, HTELCO , TOP-TELEPHONY , GSNET . και άλλους. Για την top-telephony δεν επρόκετο να ψάξω περαιτέρω γιατί έχω διαβάσει τα χειρότερα. Η NICTECH είναι κάπως τσιμπημένη , όποτε δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές. Αυτές που μου κέντρισαν τον ενδιαφέρον είναι η HTELCO και η GSNET.
    GSNET :
    Down/Up : 30Mbps/ 5Mpbs
    Κόστος Εγκατάστασης: 70€
    Συνολικό κόστος τον χρόνο = (30*12+ 70) * 1.24 (φόρος) + 18€ (5% φόρος ιντερνετ)= 465€ .
    Κόστος / μήνα = 38,75€ (τσιμπάει)


    HTELCO :
    Down/Up : 30Mbps /5 Mbps
    Κόστος Εγκατάστασης : 60€
    Συνολικό κόστος / χρόνο : 9,9 * 12 + 60 = 178,8€
    Κόστος / μήνα = 15€
    Αναφέρει οτι όλοι οι φόροι περιλαμβάνονται στις τιμές και ο φόρος 5% ιντερνετ.

    Μεγάλη κοστολογική διαφορά.

    Τι έχετε να πείτε για αυτές τις 2 εταιρείες. Έχετε καμία εμπειρία από HTELO?
    Ευχαριστώ πολύ , και συγνώμη για την απουσία της λακωνικότητας μου

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα νέα για το καφάο 579 του OTE είναι καλά!
    Το 1417 είναι ο κωδικός του A/K Τούμπας.. είναι κοινός για όλα τα καφάο της περιοχής..

    Όπως μπορείς να δεις παρακάτω είσαι στην λίστα της Vodafone για να πάρεις σύνδεση FTTH..

    1417-5791417ΤΟΥΜΠΑΣ579FttH (GPON)Q3/2019

    Όπως σου είπα υπάρχουν καθυστερήσεις,
    υπολογίζεις τώρα μάλλον μέσα στο 2020 να είναι έτοιμα τα έργα..

    Η διεύθυνση σου κάποια στιγμή θα μπει και στο sfbb για να πάρεις επιδότηση,
    και θα δεις να βάζουν αναμονή για οπτική ίνα μπροστά στο σπίτι σου..

    - - - Updated - - -

    Το καφάο του OTE που παίρνεις σύνδεση βρίσκεται στον διπλανό δρόμο σου.. εδώ..
    https://www.google.com/maps/place/40...56!4d22.970611

    Photo:
    https://www.google.com/maps/@40.6235...7i13312!8i6656

    Κάπου εκεί κοντά θα μπει και η νέα καμπίνα FTTH της Vodafone..

    Το Αστικό Κέντρο είναι που είναι μακριά από εσένα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-08-19 στις 12:56.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νέα για το καφάο 579 του OTE είναι καλά!
    Το 1417 είναι ο κωδικός του A/K Τούμπας.. είναι κοινός για όλα τα καφάο της περιοχής..

    Όπως μπορείς να δεις παρακάτω είσαι στην λίστα της Vodafone για να πάρεις σύνδεση FTTH..

    1417-5791417ΤΟΥΜΠΑΣ579FttH (GPON)Q3/2019

    Όπως σου είπα υπάρχουν καθυστερήσεις,
    υπολογίζεις τώρα μάλλον μέσα στο 2020 να είναι έτοιμα τα έργα..

    Η διεύθυνση σου κάποια στιγμή θα μπει και στο sfbb για να πάρεις επιδότηση,
    και θα δεις να βάζουν αναμονή για οπτική ίνα μπροστά στο σπίτι σου..

    - - - Updated - - -

    Το καφάο του OTE που παίρνεις σύνδεση βρίσκεται στον διπλανό δρόμο σου.. εδώ..
    https://www.google.com/maps/place/40...56!4d22.970611

    Photo:
    https://www.google.com/maps/@40.6235...7i13312!8i6656

    Κάπου εκεί κοντά θα μπει και η νέα καμπίνα FTTH της Vodafone..

    Το Αστικό Κέντρο είναι που είναι μακριά από εσένα..
    Χμμμ δεν καταλαβαίνω πως κατέληξες σαυτά τα συμπεράσματα ή από που έρχονται αυτές οι πληροφορίες σου, εννοώ φαίνονται αρκετά έμπιστες!
    Άρα αφού επρόκειτο να γίνει μέσα του 2020 , θα μπορούσα να πάω για 1 χρόνο HTELCO με δέσμευση για να πέσει και η τιμή, τι λέτε?

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα έργα που κάνουν τώρα οι πάροχοι σε όλη την Ελλάδα έχουν ανακοινωθεί από την ΕΕΤΤ
    (ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ & ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΩΝ) εδώ:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...signments/1st/

    και για την Vodafone συγκεκριμένα εδώ:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...hase/Vodafone/

    Εάν ανοίξεις το αρχείο Excel εκεί θα βρεις την γραμμή που σου έβαλα παραπάνω, και αφορά το καφάο που σε διαφέρει.

    Όσο για τις καθυστερήσεις που σου λέω μπορείς να δεις την ανακοίνωση που έδωσε η EETT πάλι, εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Wind-Vodafone

    ή εδώ:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...VDSLvectoring/

    στις 19 Ιουλίου 2019..

    Το Q3 2019 που λέει η γραμμή παραπάνω για το καφάο σου εννοούσε ότι τα έργα θα έπρεπε (σύμφωνα με την αρχική ανακοίνωση) να ήταν έτοιμα έως το 3ο τρίμηνο του 2019..
    δηλαδή τώρα.. έως τέλος Σεπτεμβρίου..

    όμως και οι 3 πάροχοι είχαν καθυστερήσεις για τους λόγους που μπορείς να διαβάσεις στην ανακοίνωση, και ζήτησαν παρατάσεις από την EETT που εποπτεύει τα έργα:

    "H EETT εγκρίνει την επιμήκυνση του εγκεκριμένου συνολικού χρόνου υλοποίησης των επιχειρηματικών πλάνων των παρόχων Vodafone κατά 12 μήνες για την Φάση Β΄
    ..
    Η επιμήκυνση του χρόνου υλοποίησης θα αφορά μόνο τις καμπίνες οι οποίες δεν έχουν ακόμα ενεργοποιηθεί. Σε εκτέλεση του ανωτέρω, οι τρεις πάροχοι θα πρέπει να υποβάλουν στην ΕΕΤΤ προς έγκριση,
    εντός ενός μηνός από την λήψη της παρούσας απόφασης, αναλυτικό χρονοδιάγραμμα ενεργοποίησης των καμπινών για τις οποίες ισχύει η επιμήκυνση του χρόνου υλοποίησης."


    - - - Updated - - -

    Οπότε.. αναμένοντας να δούμε τις νέες ανακοινώσεις που θα δώσει η Vodafone..
    για το πότε υπολογίζει ότι θα είναι έτοιμες οι νέες καμπίνες στην περιοχή σου.. (μέσα στο 2020 λογικά..)

    ** Θα πρέπει να κοιτάξεις από κοντά στην περιοχή την πορεία των έργων που έχουν γίνει,
    για να κάνεις χονδρικά έναν υπολογισμό..

    θα σου έλεγα να μην κλείσεις συμβόλαιο κάπου που δεν θα μπορείς να φύγεις έτσι απλά..
    η θα είναι μεγάλης διάρκειας.. π.χ 24 μήνες..

    Όταν θα τελειώσει τα έργα FΤTH η Vodafone μετά θα μπορείς να ζητήσεις FTTH σύνδεση από τους μεγάλους παρόχους..
    (που θα πάρουν βέβαια την υπηρεσία αυτή λογικά, από την Vodafone.. ) Cosmote, Vodafone, Wind, και Nova τώρα..

    Δηλαδή σε συμφέρει πιο πολύ μάλλον να είσαι σε κάποιον πάροχο από τους παραπάνω που σε βολεύει και σου αρέσει..
    ώστε απλά να ζητήσεις αναβάθμιση με FTTH σύνδεση, από το συμβόλαιο που θα έχεις μαζί του έως τότε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-08-19 στις 15:06.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και εμπεριστατομένη σου απάντηση!
    Νομίζω έχω πάρει την απόφαση μου. Θα βάλω εξαρχής Vodafone , ώστε να κάνω αναβάθμιση όταν έρθει η ώρα , γλιτώνοντας χαρτούρες κλπ με αλλαγές παρόχου και γιατί έχουμε και 2 νούμερα κινητού σαυτήν !
    Οπότε νομίζω οτι το θέμα ολοκληρώθηκε χωρίς να αναλωθούμε περισσότερο !

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να σου πω πάντως.. (γιατί και εμείς πέρυσι πήγαμε μία γραμμή μας στην Vodafone..)
    αυτή την στιγμή τρέχουν πολύ καλές προσφορές!

    https://www.vodafone.gr/

    Double Play 24 από 20,44
    και 3 Play από 22,20 !!

    Κρίμα που δεν τις είχα και πέρυσι..
    Δεν ξέρω πόσο θα τις κρατήσουν..
    Πάντως ρώτα τους αναλυτικά τι δίνουν με αυτά..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2015
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ
    Τελικά καταλήξαμε στο 24Mbps χωρίς τηλέφωνο στα 16,9 με ebill και δωρεαν αναβάθμιση σε FTTH οταν θέλουμε

  13. #13
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια ειμαι κατοικος Τριανδριας.
    Τωρα περνανε οπτικες ινες στο κατω μερος της Τριανδριας που συνορευει με την Οδο ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
    Η χαραξη των οπτικων ινων στο δρομο υποδεικνυει οτι ειναι FTTH (Fiber To The Home) γιατι πηγαινει
    αναμονη μπροστα σε καθε πολυκατοικια. Τον προηγουμενο μηνα τοποθετηθηκε και νεο ΚΑΦΑΟ
    χωρις σημανση (ποια εταιρειας δλδ) στο τελος της οδου ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΟΥ εκει που συναντα σχεδον
    την ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
    Υποθετω απο τα παραπανω λεγομενα οτι ειναι της VODAFONE μιας και ο ΟΤΕ ειχε περασει μια κεντρικη
    οπτικη ινα στον κεντρικο δρομο - εισοδο στην Τριανδρια πριν αρκετο καιρο.

    Πραγματικα ειναι αισχρό και λυπαμαι που χρησιμοποιω αυτη τη λέξη στην αρχη της δεκαετιας του 2020
    μια κεντρικη περιοχη της Θεσσαλονικη οπως η τριανδρια να εχει μια γενικη παροχη που δεν ξεπερνα τα 9 ΜΒ/sec
    και οταν κατεβαζεις αρχειο να το κατεβαζεις με την φανταστικη ταχυτητα των ~450ΚΒ/sec !!!!!!!!!!

    Aν αυτο δεν ειναι αισχος για μια Ευρωπαικη χωρα που θελει να το παιζει στην πρωτοπορια ... τοτε τι ειναι ??

    Ακους για πραγματικες ταχυτητες σε χωρια αλλων ευρωπαικων χωρων εξωπραγματικες για την Ελλαδα
    και κλαις μες στη ψυχη σου για τη χωρα του ΤΙΠΟΤΑ...

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε.. αναμένεις και εσύ το FTTH ?

    Ίδια η κατάσταση και στην Αθήνα..
    ακόμη περιμένω την Wind.. ζήτησε 1,5 χρόνο καθυστέρηση!! :-\
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειμαι κατοικος Τριανδριας.
    Τωρα περνανε οπτικες ινες στο κατω μερος της Τριανδριας που συνορευει με την Οδο ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
    Η χαραξη των οπτικων ινων στο δρομο υποδεικνυει οτι ειναι FTTH (Fiber To The Home) γιατι πηγαινει
    αναμονη μπροστα σε καθε πολυκατοικια. Τον προηγουμενο μηνα τοποθετηθηκε και νεο ΚΑΦΑΟ
    χωρις σημανση (ποια εταιρειας δλδ) στο τελος της οδου ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΟΥ εκει που συναντα σχεδον
    την ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
    Υποθετω απο τα παραπανω λεγομενα οτι ειναι της VODAFONE μιας και ο ΟΤΕ ειχε περασει μια κεντρικη
    οπτικη ινα στον κεντρικο δρομο - εισοδο στην Τριανδρια πριν αρκετο καιρο.

    Πραγματικα ειναι αισχρό και λυπαμαι που χρησιμοποιω αυτη τη λέξη στην αρχη της δεκαετιας του 2020
    μια κεντρικη περιοχη της Θεσσαλονικη οπως η τριανδρια να εχει μια γενικη παροχη που δεν ξεπερνα τα 9 ΜΒ/sec
    και οταν κατεβαζεις αρχειο να το κατεβαζεις με την φανταστικη ταχυτητα των ~450ΚΒ/sec !!!!!!!!!!

    Aν αυτο δεν ειναι αισχος για μια Ευρωπαικη χωρα που θελει να το παιζει στην πρωτοπορια ... τοτε τι ειναι ??

    Ακους για πραγματικες ταχυτητες σε χωρια αλλων ευρωπαικων χωρων εξωπραγματικες για την Ελλαδα
    και κλαις μες στη ψυχη σου για τη χωρα του ΤΙΠΟΤΑ...
    Ειστε τυχεροι! εστω και καθυστερημενα!!! τα ειδα και εγω τα εργα που περνουσα προχθες απο εκει!
    Ξερει καποιος απο εδω να μας πει τιποτα γι αυτα τα εργα στην περιοχη Ανω τουμπας?????
    α!!! ναι η vodafone ειναι ...... σε καποιο φρεατιο (προφανως)..... σε σημειο που ειχε τελειωσει η εκσκαφη ειδα στο καπακι το ονομα της εταιριας!!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας