Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-09-2018
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Question
    Γεια σας!!

    Επειδή έχω πρόβλημα με το gaming (CS:GO) και αρκετό bufferbloat/lag,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  53434453.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 206116
    http://www.dslreports.com/speedtest/53434453

    ...σκεφτόμουνα αν γίνεται με κάποιο τρόπο να ρυθμίσω το H300S για QoS. Γίνεται;

    Αν δεν γίνεται απευθείας, θα μπορούσα να το κάνω μέσω dd-wrt; Έχω ένα PC το οποίο δεν χρησιμοποιώ και του έβαλα το dd-wrt, αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει πίσω από το modem της Vodafone. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το κάνω;

    Προσπάθησα να κάνω αυτό: Internet --> H300S --> PC με dd-wrt (2x NICs) --> Η/Υ σε lan.
    Σύνδεση internet έχω, αλλά το QoS δεν λειτουργεί, ενώ το έχω ρυθμίσει στη MAC Address του PC που με ενδιαφέρει.

    Thanks για κάθε βοήθεια!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν βάλεις μόνο το Pc χωρίς κάποια άλλη συσκευή και χωρίς να κατεβάζεις κάτι, πάλι έχεις θέμα;
    Αν ναι τοτε δεν σε σώζει κάποιο QOS

  3. #3
    Εγγραφή
    07-06-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Net One - ΔΑΓΚΛΗ
    Ειναι προβλημα για πολλους αγαπητε φιλε, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις παραπονα στην Vodafone, τηλεφωνικα και καθημερινα με email ωστε να πιεστουν και να δωσουν προσβαση στην Bridge λειτουργια του router τους.

    Οσο περισσοτεροι το κανουν, τοσο το καλυτερο. Οποιος κοιταει μονο την παρτη του δεν κανει τιποτα σε τετοια θεματα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από constantinus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!!

    Επειδή έχω πρόβλημα με το gaming (CS:GO) και αρκετό bufferbloat/lag,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  53434453.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 206116
    http://www.dslreports.com/speedtest/53434453

    ...σκεφτόμουνα αν γίνεται με κάποιο τρόπο να ρυθμίσω το H300S για QoS. Γίνεται;

    Αν δεν γίνεται απευθείας, θα μπορούσα να το κάνω μέσω dd-wrt; Έχω ένα PC το οποίο δεν χρησιμοποιώ και του έβαλα το dd-wrt, αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει πίσω από το modem της Vodafone. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το κάνω;

    Προσπάθησα να κάνω αυτό: Internet --> H300S --> PC με dd-wrt (2x NICs) --> Η/Υ σε lan.
    Σύνδεση internet έχω, αλλά το QoS δεν λειτουργεί, ενώ το έχω ρυθμίσει στη MAC Address του PC που με ενδιαφέρει.

    Thanks για κάθε βοήθεια!

  4. #4
    Εγγραφή
    02-09-2018
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    "Αν βάλεις μόνο το Pc χωρίς κάποια άλλη συσκευή και χωρίς να κατεβάζεις κάτι, πάλι έχεις θέμα;
    Αν ναι τοτε δεν σε σώζει κάποιο QOS"

    Το ίδιο πρόβλημα και μόνο του το PC. Ενώ μου βγάζει ότι έχω ping 50, παρόλα αυτά παίζω λες και έχω lag μισό δευτρερόλεπτο τουλάχιστον, ενώ όλη την ώρα με τρώνε με prefire, headshot και εγώ είμαι με NO hitregs.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από constantinus Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Αν βάλεις μόνο το Pc χωρίς κάποια άλλη συσκευή και χωρίς να κατεβάζεις κάτι, πάλι έχεις θέμα;
    Αν ναι τοτε δεν σε σώζει κάποιο QOS"

    Το ίδιο πρόβλημα και μόνο του το PC. Ενώ μου βγάζει ότι έχω ping 50, παρόλα αυτά παίζω λες και έχω lag μισό δευτρερόλεπτο τουλάχιστον, ενώ όλη την ώρα με τρώνε με prefire, headshot και εγώ είμαι με NO hitregs.
    Τοτε το qos στην πλευρά σου δεν θα σε σώσει αφού υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και χωρίς να κάνεις κάτι άλλο.

    Αν δεν έχεις ζητήσει να σε βάλουν σε fast path πάρε ενα τηλέφωνο και ζήτα το, θα σου κόψει μερικά ms απο το latency

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grimpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι προβλημα για πολλους αγαπητε φιλε, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις παραπονα στην Vodafone, τηλεφωνικα και καθημερινα με email ωστε να πιεστουν και να δωσουν προσβαση στην Bridge λειτουργια του router τους.

    Οσο περισσοτεροι το κανουν, τοσο το καλυτερο. Οποιος κοιταει μονο την παρτη του δεν κανει τιποτα σε τετοια θεματα.
    Δεν πρόκειται να δώσουν, όλοι έχουν κάνει παράπονα, όχι μόνο Home users αλλά και business users.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2018
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε το qos στην πλευρά σου δεν θα σε σώσει αφού υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και χωρίς να κάνεις κάτι άλλο.

    Αν δεν έχεις ζητήσει να σε βάλουν σε fast path πάρε ενα τηλέφωνο και ζήτα το, θα σου κόψει μερικά ms απο το latency

    - - - Updated - - -



    Δεν πρόκειται να δώσουν, όλοι έχουν κάνει παράπονα, όχι μόνο Home users αλλά και business users.

    sdikr, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είμαι ήδη σε fastpath. Δεν μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει. Νομίζω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να αλλάξω ISP. Προτάσεις; Είμαι περίπου στη μέση της απόστασης μεταξύ Καμπίνας Active KV (VDSL2) Νο 246 και Νο 175.

    Ξέρεις να υπάρχει κανένα tutorial για να στήσω dd-wrt πίσω από το H300S;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας