Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    23-05-2019
    Περιοχή
    corfu
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    cosmote+nova-forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    speedport plus
    Επειδή όσο και να περιμένω, στην περιοχή μου (και γενικότερα στην Κέρκυρα) δεν φαίνεται η nova/forthnet να μπορεί να βάλει vdsl/fiber, σκέφτομαι να διακόψω πρόωρα το συμβόλαιο που έχει άλλους 4 περίπου μήνες ισχύ.
    Ξέρετε πόσο είναι το πρόστιμο σε αυτές τις περιπτώσεις;

    Επίσης, πόσες μέρες κατά την εμπειρία σας μπορεί να μείνω χωρίς ίντερνετ;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από breezer_72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όσο και να περιμένω, στην περιοχή μου (και γενικότερα στην Κέρκυρα) δεν φαίνεται η nova/forthnet να μπορεί να βάλει vdsl/fiber, σκέφτομαι να διακόψω πρόωρα το συμβόλαιο που έχει άλλους 4 περίπου μήνες ισχύ.
    Ξέρετε πόσο είναι το πρόστιμο σε αυτές τις περιπτώσεις;

    Επίσης, πόσες μέρες κατά την εμπειρία σας μπορεί να μείνω χωρίς ίντερνετ;
    Καταρχάς, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, πήγαινε μια βόλτα στο τοπικό κατάστημα και ρώτα από κοντά σχετικά με τις διαθεσιμότητες (έχουν καλύτερη ενημέρωση από τα 13831 & 13731). Από εκεί και πέρα το πέναλτι εξαρτάται από το πακέτο που έχεις (με μια κλήση στο 13831 θα το μάθεις)

    Τώρα για τον χρόνο και αυτό εξαρτάται. Αν όλα πάνε καλά, η διακοπή μπορεί να είναι από λίγα λεπτά ( μπορεί να μην το καταλάβεις καθόλου) έως λίγες ώρες. Αν κάτι πάει στραβά μπορεί και μέρες (έχουν ακουστεί και περιπτώσεις για βδομάδες).

    Υ. Γ. Πάντως από όσο ξέρω, καμπίνες στην Κέρκυρα έχε ο ΟΤΕ. Αν είσαι σε περιοχή μακριά από Α/Κ, και χωρίς καμπίνες, από κανένα πάροχο δεν θα μπορείς να βάλεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-05-2019
    Περιοχή
    corfu
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    cosmote+nova-forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    speedport plus
    Καφαο ο ΟΤΕ έχει γύρω στα 200 μέτρα απ το σπίτι μου (το επιβεβαίωσα κι απ' την εφαρμογή του φόρουμ), και μου δίνει και διαθεσιμότητα στο σάιτ του.
    Η Νόβα δεν δίνει διαθεσιμότητα ούτε απ' το σαιτ τους ούτε τηλεφώνικα. Δεν έλεγξα ακόμα στο κατάστημα της Νόβα, αλλά θα το κάνω. Έδω και ένα χρόνο μου λένε, όπως και σε άλλους σε άλλες περιοχές απ' ότι διαβάζω στο φόρουμ, ότι "θα βάλουμε σύντομα", τελευταία μου είπαν "θα έχουμε νέα μέσα στο καλοκαίρι" αλλά τίποτα δεν βλέπω να κινείται.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από breezer_72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καφαο ο ΟΤΕ έχει γύρω στα 200 μέτρα απ το σπίτι μου (το επιβεβαίωσα κι απ' την εφαρμογή του φόρουμ), και μου δίνει και διαθεσιμότητα στο σάιτ του.
    Η Νόβα δεν δίνει διαθεσιμότητα ούτε απ' το σαιτ τους ούτε τηλεφώνικα. Δεν έλεγξα ακόμα στο κατάστημα της Νόβα, αλλά θα το κάνω. Έδω και ένα χρόνο μου λένε, όπως και σε άλλους σε άλλες περιοχές απ' ότι διαβάζω στο φόρουμ, ότι "θα βάλουμε σύντομα", τελευταία μου είπαν "θα έχουμε νέα μέσα στο καλοκαίρι" αλλά τίποτα δεν βλέπω να κινείται.
    Και σε μένα τα ίδια μου έλεγαν. Ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Ώσπου πήγα στο κατάστημα και τελικά μπορούσα να βάλω και έτσι αυτή τη στιγμή είμαι σε καμπίνα. (Άσχετα αν έχω άλλα θέματα)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας