Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    25-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Καλησπέρα σας,

    Έχει δημιουργηθεί πολύ μεγάλο πρόβλημα σχετικά με το ίντερνετ και τη δουλειά μου και προσπαθώ να βρω κάποια λύση, ευελπιστώ κάποιος από εδώ να μπορεί να με κατευθύνει/βοηθήσει!

    Όλα ξεκίνησαν τον Ιούλιο με την μετακόμιση μου λίγο έξω από την πόλη της Θεσσαλονίκης. Αρχικά μίλησα με τον ΟΤΕ για να ρωτήσω σχετικά με την διαθεσιμότητα στο μελλοντικό μου σπίτι. Μου είπαν ότι πιθανόν θα έχω fiber αλλά σε περίπτωση που δεν με καλύπτει το fiber θα ρίξουν τώρα τη σύνδεση μου σε 24ρα από 50ρα και όταν τελειώσω με την μεταφορά της σύνδεσης μου αν υποστηρίζεται να κάνω πάλι αναβάθμιση της γραμμής. Έτσι υποβάθμισαν τη σύνδεση μου σε 24ρα και ξεκίνησαν τη διαδικασία της μεταφοράς. Μου είπαν ότι η διαδικασία της μεταφοράς θα διαρκέσει 10-15 μέρες. Εκεί τους εξήγησα ότι δουλεύω μέσω ίντερνετ και μου είναι απαραίτητο, και αν γίνεται να επισπεύσουμε κάπως την διαδικασία ή αν έχω κάτι να κερδίσω κάνοντας τη σύνδεση μου "εταιρική". Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι και ο χρόνος θα είναι ο ίδιος. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι πριν αναβαθμίσω το συμβόλαιο μου σε 50ρι όταν ήταν 24ρι πλήρωνα 20κάτι Ευρώ τον μήνα αλλά τώρα που το υποβάθμισαν από το 50ρι μου το πήγαν στα €30...

    5 Αυγούστου

    Καλώ το 13888 να τους ρωτήσω σχετικά με το ραντεβού μου και ότι έχει αργήσει. Μου λένε ότι με είχαν καλέσει και δεν με βρήκαν στις 2 Αυγούστου. Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό, αλλά ξέρω με απόλυτη σιγουριά ότι δεν με είχαν καλέσει. Προσπαθούμε να κλείσουμε νέο ραντεβού αλλά μου λένε ότι η πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία είναι στις 22 Αυγούστου... Τους εξηγώ ότι κάτι τέτοιο θα μου κάνει μεγάλη ζημιά στη δουλειά μου και ότι αν ήξερα εξ αρχής ότι θα χρειαζόταν ένας μήνας για τη μεταφορά θα είχα καθυστερήσει τη μετακόμιση μου, αλλά αυτοί με διαβεβαίωσαν ότι θα χρειαστούν 10-15 μέρες και όχι περισσότερο...

    Στις μέρες που μεσολάβησαν έκανα αρκετές προσπάθειες επικοινωνίας για να βρεθεί κάποια λύση αλλά δίχως αποτέλεσμα.

    22 Αυγούστου

    Επιτέλους έρχεται η μέρα που θα μπορέσω να επιστρέψω στη δουλειά μου. Ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα και να έρθει ο τεχνικός. Πριν 2 χρόνια όταν έκανα πάλι μεταφορά της σύνδεσης μου είχα έρθει από άλλη πόλη για να είμαι παρών και να μπορέσει να κάνει ο τεχνικός τη σύνδεση, αλλά ο τεχνικός δεν ήρθε ποτέ και όταν επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι δεν υπήρχε κάποιο ραντεβού. Ασχέτως που υπήρχαν κλήσεις και μηνύματα που αποδείκνυαν το αντίθετο...

    Έρχεται ο τεχνικός και τον ρωτάω αν θα μπορέσω να βάλω fiber. Μου εξηγεί ότι μέχρι τα σπίτια απέναντι μου υπάρχει fiber (μόνο μονοκατοικίες εδώ τριγύρω) αλλά εγώ είμαι ακριβώς εκτός της εμβέλειας. Μου εξηγεί επίσης ότι το fiber που έχουν δεν είναι με g point άρα δεν μπορώ να τραβήξω γραμμή.

    Απογοητεύομαι με αυτό το νέο και περιμένω να δω πόσα mbps θα "πιάνω". Κάνει κάποιες μετρήσεις και μου λέει ότι θα έχω 1-2 mbps. Νομίζω ότι δεν έχω ακούσει καλά... Μου εξηγεί ότι τόσο είναι το ίντερνετ στη περιοχή μου και ότι το γνωρίζουν αυτό αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι. Αυτό οφείλεται στο ότι οι γραμμές έρχονται από αρκετά μακριά και φτάνουν μόνο 3-4 mbps στο pillar και 1-2 στο σπίτι. Μην τα πολυλογώ, φεύγει ο τεχνικός και κάνω speedtests με το ethernet όπου και πιάνω 0.7-1.4 mbps με wifi και καλό σήμα wifi πιάνω 0.5-0.7mbps. To ping επίσης πολύ υψηλό. Αυτό δυστυχώς σημαίνει ότι όχι μόνο δεν μπορώ να δουλέψω αλλά ούτε μπορώ να κάνω γενικότερα κάτι που χρειάζεται ίντερνετ ακόμα και αν αυτό είναι πχ να δω netflix. Κατέβασα το app του youtube στη τηλεόραση μου, ήταν 200κάτι mb και πήρε 3,5 ώρες να κατέβει, όταν εν τέλη κατέβηκε δεν άνοιξε ποτέ το app, βγάζει ένα ατελείωτο loading και εν τέλη unable to connect to the server.

    Καλώ τον ΟΤΕ και μου λένε ότι όντως είναι υπερβολικά πολύ χαμηλή η ταχύτητα μου, σε σημείο που είναι σαν να μην έχω ίντερνετ, και το δηλώνουν σαν βλάβη και μου λένε ότι κάποιος τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί μου.

    23 Αυγούστου

    Λαμβάνω sms ότι κάναν έλεγχο στη γραμμή μου και δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα.

    24 Αυγούστου

    Επικοινωνώ ξανά με τον ΟΤΕ και τους εξηγώ πως έχει η κατάσταση. Τους εξηγώ ότι για μένα υπάρχουν 3 επιλογές 1) Να μετακομίσω (μόλις μετακόμισα εδώ, ξόδεψα πολλά χρήματα και σκοπεύω να μείνω για αρκετό καιρό εδώ). 2) Να αλλάξω δουλειά... (δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...) ή 3) Να φτιάξουν το ίντερνετ.

    Συμφώνησαν μαζί μου και προς έκπληξη μου και οι ίδιοι είπαν ότι με αυτή την ταχύτητα δεν μπορείς όχι μόνο να δουλέψεις αλλά να κάνεις απολύτως τίποτα, είναι σαν να μην έχεις ίντερνετ. Κατέγραψαν το περιστατικό και το έστειλαν σαν παράπονο.

    25 Αυγούστου

    Σας γράφω αυτό το ποστ μήπως και υπάρχει κάτι να μου προτείνετε να κάνω για να επιλυθεί αυτό το πρόβλημα. Είμαι απεγνωσμένος... Μιλάω με τους δικηγόρους μου και την ΕΕΤΤ και περιμένω να δω τι θα βγει και από 'κει...

    Η κάλυψη δικτύου στο σπίτι μου είναι κάκιστη, χρησιμοποιώ την συσκευή τους "τέλειο σήμα" για να έχω σήμα, παρόλα αυτά αύριο θα πάω να πάρω ένα booster για να χρησιμοποιώ το 4g μήπως και μπορέσω να δουλέψω αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι... Ακόμα και το booster να ψιλοδουλεύει, δεν είναι σε καμία περίπτωση μόνιμη λύση.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ρώτα για δορυφορικό στον ΟΤΕ.Εχω ακούσει ότι δίνει η forthnet.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα για δορυφορικό στον ΟΤΕ.Εχω ακούσει ότι δίνει η forthnet.
    Θα το κάνω, σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου! Γνωρίζεις σχετικά με το δορυφορικό ίντερνετ πόσο σταθερό είναι ή αν έχει συχνά disconnect; πχ συννεφιά-κακός καιρός = unstable connection.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κάνω, σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου! Γνωρίζεις σχετικά με το δορυφορικό ίντερνετ πόσο σταθερό είναι ή αν έχει συχνά disconnect; πχ συννεφιά-κακός καιρός = unstable connection.
    Όχι δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει υψηλούς χρόνους απόκρισης (ping). Αν παίζεις online games ίσως να έχεις θέμα.
    Επίσης είναι κάποιες εταιρίες όπως η HCN και η inalan που απ ό,τι ξέρω δραστηριοποιούνται κυρίως στη Θεσσαλονίκη στις οπτικές ίνες. Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά, αν και λίγο χλωμό γιατί αποτι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι σε προάστιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sakis206 : 25-08-19 στις 22:17.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει υψηλούς χρόνους απόκρισης (ping). Αν παίζεις online games ίσως να έχεις θέμα.
    Επίσης είναι κάποιες εταιρίες όπως η HCN και η inalan που απ ό,τι ξέρω δραστηριοποιούνται κυρίως στη Θεσσαλονίκη στις οπτικές ίνες. Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά, αν και λίγο χλωμό γιατί αποτι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι σε προάστιο
    Το μεγάλο ping δυστυχώς θα είναι θέμα. Έχω μιλήσει και με τις 2 αλλά δεν δραστηριοποιούνται εδώ, όπως είπες είναι προάστιο.

    Πάντως όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το "νεο μου ίντερνετ" τόσο χειρότερο καταλαβαίνω ότι είναι. Κάποτε τα 1-2 mbps ήταν οι μέγιστες ταχύτητες που είχαμε, εν έτη 2019 δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με αυτό, τα 2 δεν τα πιάνω κιόλας... Το wifi ανύπαρκτο λόγο ταχύτητας, μέσω ethernet θυμήθηκα πολύ περισσότερο απ'ότι θα ήθελα τις εποχές του dial-up.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το booster δεν δουλεύει γιατί όπως τους είχα πει δεν υπάρχει κάλυψη.

    Το satellite δεν είναι λύση γιατί υπάρχει περιορισμός στον όγκο δεδομένων.

    30 Αυγούστου, πάνω από ένας μήνας που δεν έχω καταφέρει να δουλέψω και δεν ξέρω τι θα κάνω...

  7. #7
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Powerstat Wifi 6
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχεις κάποιον συγγενή - φίλο - γνωστό με καλή σύνδεση, έστω και σε απόσταση χιλιομέτρων, ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΜΩΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ, ώστε να στήσεις κεραίες για ασύρματη σύνδεση;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-08-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις κάποιον συγγενή - φίλο - γνωστό με καλή σύνδεση, έστω και σε απόσταση χιλιομέτρων, ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΜΩΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ, ώστε να στήσεις κεραίες για ασύρματη σύνδεση;
    Δήμο, ευχαριστώ για το ενδιάφερον φίλε. Το είχα σκεφτεί κι εγώ, όχι δεν έχω κάποιον...

    - - - Updated - - -

    https://www.speedtest.net/result/8547583432

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  37,0 KB 
ID: 206320

    Νέο highscore και ο (Π)ΟΤΕ αρνείται ότι υπάρχει βλάβη και δεν "μπορεί" να κάνει τίπΟΤΕ... Όταν ρώτησα για διαθεσιμότητα, ίσως μπερδεύτηκαν και νόμιζαν εννοούσα για dialup... Έχω ένα μήνα που δεν μπορώ να δουλέψω και η ζημιά κάθε μέρα αυξάνεται...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Από περιέργεια, πια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου; Τα γράφει στην σελίδα του ρουτερ αν μπεις. Ο χρήστης είναι admin και τον κωδικό τον αναφέρει πίσω στο ρουτερ μαζί με εκείνον του wifi.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Αν το έχεις αγοράσει το σπίτι... νοίκιασε το και φύγε...
    Αν νοικιάζεις απλώς εξαφανίσου
    Και την επόμενη φορά που θα κοιτάξεις για σπίτι πρώτα θα ελέγξει να έχει ΗΔΗ διαθεσιμότητα και μετά τα υπόλοιπα..
    Με υποσχέσεις και ευχολόγια το μόνο που θα κάνεις είναι να τρως την ψυχή σου...η γιαγιακα στην γωνία θα έχει Gigabit γραμμή και εσύ ούτε σελίδα δεν θα ανοίγεις...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας