Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Καλημέρα.
    Πριν δυο μηνες αναβαθμισα απο ADSL σε VDSL Vodafone.
    Οι καμπίνες ειναι καινουργιες του OTE. H αναβαθμιση της περιοχης σε VDSL ολοκληρωθηκε τον Μαιο.
    Το προβλημα αφορα στο γεγονος οτι ενω ο συγχρονισμός μου ειναι εξαιρετικός χωρις λάθη, η ταχύτητα του internet ιδιως στα single connections ειναι πολυ χαμηλή.
    Ειδικότερα ενω ο συγχρονισμος ειναι στα 50Mbps (49 κατι) , ειδικα στα single connections η ταχυτητα παιζει απο 6 Mbps ως 11Μbps αναλογα της ωρα της ημερας.
    Στα Multi connection tests ειναι καλύτερα τα πράγματα (απο 20 μέχρι 40 mbit)
    Ολα τα Test γινονται καλωδιακά , (και ασυρματα ειναι το ιδιο πραγμα) χωρις αλλο client συνδεδεμενο.
    Router ειναι ο H300s. Εχει αλλαχθει απο την vodafone (στην αρχη του συμβολάιου δεν ειχα VOIP και μου ειχαν στειλει αλλο router) με τα ιδια προβλήματα.

    Κατα τα test εχουν δοκιμαστει εκτος απο αλλο router, πολλοι συνδυασμοί με αλλους DNS, αλλους servers ( κανονικα single sessions downloads απο nvidia, MS, Otenet ftp κτλ)
    Εχει ερθει επίσης τεχνικος της vodafone απο το σπιτι και κατεληξε στα ιδια αποτελεσματα.

    Αναμενω να δωσει το περιστατικο σαν βλαβη στον ΟΤΕ η vodafone, αλλα δεν εχω και πολλες ελπίδες.
    Εχετε καποια ιδεα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό σημαίνει συνήθως οτι έχει μπουκώσει η διαδρομή σε κάποιο σημείο μετά το dslam, μπορεί να είναι η διασύνδεση του dslam με το κεντρικό σημείο του ΟΤΕ, η διασύνδεση του ΟΤΕ με τους άλλους παρόχους, η διασύνδεση του παρόχου με τον ΟΤΕ, η διασύνδεση του παρόχου με το Internet

    έχεις κάποιον γείτονα που να έχει και αυτός vdsl, σε αυτόν πως πάει;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Δεν εχω δυστυχως.
    Μαλιστα στην πιο προσφατη συνομιλία με vodafone μου ανεφεραν οτι μονο τρεις πελάτες Vodafone (εγω ο ενας εκ των τριών) εχουν VDSL στην συγκεκριμενη καμπίνα.
    Ο ενας μαλιστα δεν εχει τον router συνδεδεμένο (ισως ηταν διακοπές)
    Το περιέργο ειναι οτι την ιδια ωρα που τα single connections κανουν max out στα 6-7 Mbps αν βαλω ενα jdownloader πχ να τραβαει με 10 connections, εχω download πανω απο 4 MBit.
    Το κακό ειναι οτι το Cosmote TV Plus προφανως χρησιμοποιει ενα connection μονο, οποτε πολυ συχνα δεν μπορει να δουλεψει. Το netflix πχ που απο οσο καταλαβαινω παιζει με multi connections, δειχνει να δουλευει κανονικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    χαχα εσυ καλα εισαι. εγω τι να πω εχω adsl αυτη την στιγη πιανω 2.2 εχω κανει παραγγελια οπως την λενε και αυτη για vdsl απο τις 12 ιουνιου εχουμε 2 σεπτεμβριου και δεν εχω παρει ουτε ενα μυνημα εαν τους παρω τηλ και τους ρωτησω τι γινεται απο τον ιουνιου μου λενε διαθεσιμοτητα απο τον οτε δλδ οτι ειναι φουλ η καμπινα τι κανω τι πιστευεται εσεις;

  5. #5
    Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Απ' ότι φαίνεται το κάνουν συστηματικά...

    Πήρα τηλέφωνο και θέλανε σώνει και ντε να μου που ότι η γραμμή είναι εντάξει αφού συγχρονίζει στο 14Mbit. Οκ ρε παιδιά αλλά εγώ δεν παίρνω ούτε 5Mbit

    Τους ρώτησα αν αυτή είναι η τελευταία τους λέξη και μου είπαν ότι το προωθούν στο δεύτερο επίπεδο. Ακόμα περιμένω... Αλλά επειδή πέσαμε σε ΣΚ είπα να βάλω τις φωνές από Δευτέρα...

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexnts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Πριν δυο μηνες αναβαθμισα απο ADSL σε VDSL Vodafone.
    Οι καμπίνες ειναι καινουργιες του OTE. H αναβαθμιση της περιοχης σε VDSL ολοκληρωθηκε τον Μαιο.
    Το προβλημα αφορα στο γεγονος οτι ενω ο συγχρονισμός μου ειναι εξαιρετικός χωρις λάθη, η ταχύτητα του internet ιδιως στα single connections ειναι πολυ χαμηλή.
    Ειδικότερα ενω ο συγχρονισμος ειναι στα 50Mbps (49 κατι) , ειδικα στα single connections η ταχυτητα παιζει απο 6 Mbps ως 11Μbps αναλογα της ωρα της ημερας.
    Στα Multi connection tests ειναι καλύτερα τα πράγματα (απο 20 μέχρι 40 mbit)
    Ολα τα Test γινονται καλωδιακά , (και ασυρματα ειναι το ιδιο πραγμα) χωρις αλλο client συνδεδεμενο.
    Router ειναι ο H300s. Εχει αλλαχθει απο την vodafone (στην αρχη του συμβολάιου δεν ειχα VOIP και μου ειχαν στειλει αλλο router) με τα ιδια προβλήματα.

    Κατα τα test εχουν δοκιμαστει εκτος απο αλλο router, πολλοι συνδυασμοί με αλλους DNS, αλλους servers ( κανονικα single sessions downloads απο nvidia, MS, Otenet ftp κτλ)
    Εχει ερθει επίσης τεχνικος της vodafone απο το σπιτι και κατεληξε στα ιδια αποτελεσματα.

    Αναμενω να δωσει το περιστατικο σαν βλαβη στον ΟΤΕ η vodafone, αλλα δεν εχω και πολλες ελπίδες.
    Εχετε καποια ιδεα;
    Πως μετράς την ταχύτητα;

  7. #7
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μετράς την ταχύτητα;
    Ποικιλοτροπως.
    Καλωδιακα, ασυρματα, απο λαπτοπς, androids, απο speedtest.net με διαφορους servers , με multi και single connections, με downloads απο browsers απο MS, Nvidia, speedtest.otenet.gr κτλ.
    Αναλογες μετρησεις και απο τους τεχνικους τους onsite.

    Με τα πολλα μου απαντησαν οτι ελαβαν απο τον ΟΤΕ ενημερωση οτι υπάρχει περίπτωση να ειναι προβληματικη η καμπινα, με αγνωστο χρόνο επίλυσης.
    Καλωντας στον OTE σαν νεος πελάτης, μου αναφέρουν οτι δεν βλεπουν προβλημα στην καμπινα (ελεγχουν μονο συγχρονισμο)
    Απο τοπικο τεχνικο εμαθα πριν 20 μερες οτι πραγματι ισως υπάρχει προβλημα στην καμπινα, χωρις να ξερει περαιτερω , και οτι πιθανον θα εχω τα ιδια προβληματα και σε αλλους παρόχους.

    Η VF τελικα εβγαλε την βλαβη ως μη επιλυσιμη και μου εδωσε την δυνατοτητα να φυγω ατελως.Το παραξενο ειναι οτι 3 μερες μετα αρχισε να παιζει κανονικα ,χωρις προβληματα.
    Εν τω μεταξυ γνωστος μου που εχει επαφη με πρωην τεχνικους της Cyta, του ανεφεραν οτι υπήρχαν δυσλειτουργιες με εξολισμο της VF σε καμπινες ΟΤΕ (οχι την δικια μου, αλλα γενικα) και κατι βρηκαν (σαν κατι να μην τους ελεγε ο ΟΤΕ) και τωρα δουλευουν σωστα.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Και στην wind τα ιδια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Opera Snapshot_2019-11-19_212534_startpage.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  73,2 KB 
ID: 208850
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας