Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μας έσκασε το ενα desktop στο ξενοδοχειο (κάηκε μητρικη). Αλλάχτηκε το hardware και εγινε clean install των Windows 10 (πριν ειχαμε Windows 7). Το πρόβλημα ειναι με τα e-mail accounts,τα οποία ειναι IMAP και πριν ηταν εγκατεστημενα σε Windows Live Mail (από το 2014). Πλέον το Windows Live Mail δεν υποστηριζεται από τη Μ$. Προσπαθω να το εγκαταστησω και μου πετάει error. Εχω πλήρες backup του δίσκου, οπότε εκεί βρίσκονται ολα μας τα e-mail,σε eml format. Ξέρετε κάποιο e-mail client το οποίο να υποστηριζει αυτη τη μορφή είτε άμεσα (να κάνω manually import τα .eml files) είτε έμμεσα (να τα μετατρεπει σε .pst, που υποστηρίζει το Microsoft Outlook) ;

    Απλά να σημειωσω ότι πλέον βαλαμε Microsoft Outlook, οπότε εδώ και καμποσες μερες όλα μας τα e-mail ειναι .pst, οπότε χρειαζόμαστε το αρχειο μας μέχρι να γινει obsolete και phase out.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχετική επιλογή το MailStore. Αν δεις ότι γίνεται αλλά δεν παίζει η "δωρεάν" έκδοση έχω μια παλιότερη, μπορώ να την ανεβάσω κάπου - PM.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    WRT32X
    Μπορεί να γίνει εισαγωγή των .eml στον thunderbird (που δουλεύει κανονικά στα win 10), χρησιμοποιώντας το plugin "import export tools". Με αυτό εισάγονται απευθείας ολόκληροι φάκελοι με email και υποφακελους με email. Απλά θα πάρει τα ονόματα των φακέλων όπως φαίνονται στον δίσκο και όχι όπως ήταν στη βάση δεδομένων του wlm.

    Επίσης αν προχωρήσεις με αυτή τη λύση, πριν φτιάξεις οποιοδήποτε account, να το ρυθμίσεις να αποθηκεύει τα email σε "maildir" format και όχι στο προεπιλεγμένο "mbox".

  4. #4
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να γίνει εισαγωγή των .eml στον thunderbird (που δουλεύει κανονικά στα win 10), χρησιμοποιώντας το plugin "import export tools". Με αυτό εισάγονται απευθείας ολόκληροι φάκελοι με email και υποφακελους με email. Απλά θα πάρει τα ονόματα των φακέλων όπως φαίνονται στον δίσκο και όχι όπως ήταν στη βάση δεδομένων του wlm.

    Επίσης αν προχωρήσεις με αυτή τη λύση, πριν φτιάξεις οποιοδήποτε account, να το ρυθμίσεις να αποθηκεύει τα email σε "maildir" format και όχι στο προεπιλεγμένο "mbox".
    Εβαλα το Plugin import export tools NG,γιατι αυτο που λες δεν ειναι συμβατό με την τρέχουσα εκδοση του Thunderbird. Δε βλέπω στο μενού πού ειναι η επιλογη για import,export ή οτιδηποτε σχετικο.Μήπως ξέρεις πού ειναι;ψαχνω σε Tools,Options κοκ,αλλά τίποτα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχετική επιλογή το MailStore. Αν δεις ότι γίνεται αλλά δεν παίζει η "δωρεάν" έκδοση έχω μια παλιότερη, μπορώ να την ανεβάσω κάπου - PM.
    Σ'ευχαριστώ για την πρόταση,είvαι το plan B.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εν τω μεταξύ το έβαλα κι εγώ το import/export που πρότεινε ο ilpanos στον thunderbird. Φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση γιατί βλέπεις όλα τα χαρακτηριστικά των μηνυμάτων, τα σορτάρεις όπως θες και τα πετάς μετά σε φακέλους αναλόγως, είτε offline είτε στον ζωντανό imap server. Πρέπει να φτιάξεις ένα φακελάκι offline και να κάνεις δεξί κλικ πάνω του για να εμφανιστούν οι επιλογές του import/export, αλλιώς φαίνονται γκριζαρισμένες.

    Σε μένα πήρε μερικές ώρες να τα κάνει import όλα (250000 μηνύματα, stripped από attachments) και διαπίστωσα πως είναι τεράστια δουλειά να ξεσκαρτάρω αν ποτέ θελήσω κάποια, τελικά τα παράτησα.

    Να σου πω πως ανάλογα με το πλήθος των μηνυμάτων που έχεις καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε άλλο πλην outlook, το thunderbird κάνει πολύ καλή διαχείριση των imap (το outlook κάνει κάκιστη!). Προσωπικά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα emClient, τη δωρεάν έκδοση, μετά από 2 σχεδόν δεκαετίες με διάφορες εκδόσεις outlook, δεν μου έχει λείψει κάτι και έχω δοκιμάσει πολλές εναλλακτικές λύσεις.
    hnesne

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας