Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σε όλους. Πέρσι τον Σεπτέμβρη, έπιασα δουλειά σε εταιρεία που κάνει ηλεκτρολογικά έργα. Υπήρξε προφορική συμφωνία και ποτέ δε μου έφερε την πρόσληψη παρόλο που το ζήτησα. Τον Ιούλιο θέλησα να φύγω και του ζήτησα να υπογράψω παραίτηση. Τότε είδα ότι με είχε δηλωμένο σαν υπάλληλο και όχι σαν ηλεκτροτεχνίτη (οι ηλεκτρολόγοι έχουν και επικουρικό στο ένσημό τους, γι' αυτό το αναφέρω) και είχε σαν επίπεδο μάθησης απόφοιτος ΕΠΑΛ, παρόλο που του είχα πει ότι έχω τελειώσει ΤΕΙ και έχω και τις άδειες. Επίσης αρνήθηκε να μου πληρώσει τις άδειες και το δώρο Χριστουγέννων και μου είπε θα μπούνε αύριο. Εγώ έφευγα για διακοπές και δεν υπέγραψα. Λεφτά δε μπήκαν ποτέ. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία? Αύριο πάω επιθεώρηση, έλειπα διακοπές τόσο καιρό, θεωρείται ότι στοιχειοθετείτε υπόθεση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν ασχοληθεί κανένας
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μία πρόσφατη εμπειρία με την επιθεώρηση εργασίας για λογαριασμό φίλης (δεν της είχε καταβληθεί ένα μηνιάτικο) , δεν είχε το αποτέλεσμα που περιμέναμε , με λίγα λόγια πήραμε τα @@ μας.Ελπίζω η περίπτωσή σου να έχει διαφορετικό αποτέλεσμα,καλή τύχη.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpirarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Πέρσι τον Σεπτέμβρη, έπιασα δουλειά σε εταιρεία που κάνει ηλεκτρολογικά έργα. Υπήρξε προφορική συμφωνία και ποτέ δε μου έφερε την πρόσληψη παρόλο που το ζήτησα. Τον Ιούλιο θέλησα να φύγω και του ζήτησα να υπογράψω παραίτηση. Τότε είδα ότι με είχε δηλωμένο σαν υπάλληλο και όχι σαν ηλεκτροτεχνίτη (οι ηλεκτρολόγοι έχουν και επικουρικό στο ένσημό τους, γι' αυτό το αναφέρω) και είχε σαν επίπεδο μάθησης απόφοιτος ΕΠΑΛ, παρόλο που του είχα πει ότι έχω τελειώσει ΤΕΙ και έχω και τις άδειες. Επίσης αρνήθηκε να μου πληρώσει τις άδειες και το δώρο Χριστουγέννων και μου είπε θα μπούνε αύριο. Εγώ έφευγα για διακοπές και δεν υπέγραψα. Λεφτά δε μπήκαν ποτέ. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία? Αύριο πάω επιθεώρηση, έλειπα διακοπές τόσο καιρό, θεωρείται ότι στοιχειοθετείτε υπόθεση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν ασχοληθεί κανένας
    Απο τον Σεπτέμβρη μέχρι τώρα δηλαδη δεν υπέγραψες κάποια μισθοδοσία;
    Το επίπεδο μάθησης δεν παίζει ρόλο, αν η θέση ήθελε κάποιον με ΤΕΙ τότε θα έπρεπε να σε πληρώνει για ΤΕΙ αν ήθελε κάποιος με λύκειο θα σε πληρώσει με λύκειο.
    Την πρόσληψη δεν την υπέγραψες;
    Του έδωσες τον απαραίτητο χρόνο να βρει αντικαταστάτη;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τον Σεπτέμβρη μέχρι τώρα δηλαδη δεν υπέγραψες κάποια μισθοδοσία;
    Το επίπεδο μάθησης δεν παίζει ρόλο, αν η θέση ήθελε κάποιον με ΤΕΙ τότε θα έπρεπε να σε πληρώνει για ΤΕΙ αν ήθελε κάποιος με λύκειο θα σε πληρώσει με λύκειο.
    Την πρόσληψη δεν την υπέγραψες;
    Του έδωσες τον απαραίτητο χρόνο να βρει αντικαταστάτη;
    Μισθοδοσία δεν υπέγραψα, απλά έμπαιναν λεφτά στην τράπεζα. Για το επίπεδο μάθησης δεν ξέρω αν αλλάζει ο κατώτατος μισθός, κάποτε ίσχυε σίγουρα. Πρόσληψη δεν υπέγραψα ποτέ και αντικαταστάτη δεν χρειάζεται να περιμένω είναι λιογότερο από χρόνο
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  5. #5
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Στην επιθεώρηση εργασίας να πας φυσικά όπως πρέπει να πηγαίνουμε όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά μην περιμένεις να πάρεις τίποτα χάρη σ' αυτή.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Χωρίς χαρτί πρόσληψης, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις... Ωραία να διεκδικούμε από λαμόγια αφεντικά, αλλά πρέπει να προσέχουμε τους τύπους, γιατί χωρίς αποδεικτικά η επιθεώρηση εργασίας δεν έχει λόγο να σε πιστέψει, θα πιστέψει το επίσημο έγγραφο που σε δηλώνει υπάλληλο. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    ναι τελικά την πάτησα... Δεν πειράζει τουλάχιστον θα πάρω έστω τα ελάχιστα προβλεπέ από το νόμο
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpirarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι τελικά την πάτησα... Δεν πειράζει τουλάχιστον θα πάρω έστω τα ελάχιστα προβλεπέ από το νόμο
    Να πας σε δικηγόρο. Αν σου έβαζε τα λεφτά σε τράπεζα και ο μισθός ήταν παραπάνω του ελαχίστου (ή υποδηλώνει ότι είχες άλλη θέση πχ μισθός ηλεκτροτεχνίτη από ΣΣΕ (αν υπάρχει)) τότε διεκδικείς αυτό + δώρα + άδειες (+ αν δεν σου έδωσε άδεια τότε διπλά)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #9
    με το λογιστή σου δεν το συζητήσατε καθόλου? συνήθως οι επιθεωρήσεις εργασίας ,εκτός των ελεγκτικών ευθυνών τους ,έχουν συγχρόνως ακούσει και απο ανώτερους την κουβεντούλα: με το μαλακό στους εργοδότες! Αμάν κάνουμε να ανοίξει καμιά καινούργια δουλειά... κοκ...Οπότε σκέφτονται μοιρασμένο το καρπούζι...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας