Εμφάνιση 1-13 από 13

Θέμα: Nova vdsl 100

  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Exclamation
    Γεια σας παιδιά,την Τετάρτη ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου από Adsl σε vdsl 100,πρώτη μέρα είχα συγχρονισμό στα 86mb την επόμενη μέρα είχα 97 σταθερά και ξαφνικά το βράδυ πήγε και έμεινε στα 62mb.
    Το πρωί που σηκώθηκα το κανω ένα τσεκ και τραβούσα τα μαλλιά μου,είχα actual rate 54,max 51?!?!
    Wtf λέω,πήρα τηλ στο 13731 το δήλωσε σαν βλάβη και θα με καλέσουν,μου είπε,για να κλείσω ραντεβού.
    Σε κάποια φάση το βγάζω από το ρεύμα εντελώς για 1 λεπτό και το ξανά έβαλα.............94............
    Και σκέφτομαι τώρα, μήπως το ρουτερ έχει θέμα και συγχρονίζει ότι ναναι???
    Με το καλημέρα είχα πάνω από 50000 fec errors και γύρω στα 4500 crc errors!!!
    Παίζει να είναι κάτι απλό που μπορώ να το λύσω το πρόβλημα μου άμεσα?!
    Γιατί από όσο ξέρω τα Crc errors έχουν να κάνουν με παρεμβολές.
    Ρουτερ μου έδωσαν το zte h267n που είναι voip

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Καλα δεν μπορουσαν να σου δωσουν ενα technicolor v3,συνηθως ειναι πιο σταθερα εαν το βγαζεις απο το ρευμα και μια σου συγχρονιζει μια 60 μια 90 με τετοια λαθη παιζει να ειναι η γραμμη

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα δεν μπορουσαν να σου δωσουν ενα technicolor v3,συνηθως ειναι πιο σταθερα εαν το βγαζεις απο το ρευμα και μια σου συγχρονιζει μια 60 μια 90 με τετοια λαθη παιζει να ειναι η γραμμη
    Μα τους το ζήτησα κιόλας να φανταστείς αλλά αυτοί δεν......
    Σχετικά με την γραμμή,χθες το μεσημέρι κοίταξα όλη την γραμμή από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα μου,βρήκα την σύνδεση έξω από διαμέρισμα,ανοίγω το κουτάκι και τι να δω.........τα καλώδια cat (έχουν βάλει cat καλώδιο μέσα στο διαμέρισμα) να είναι πιασμένα στρημενα με μια μονωτική ταινία με τα χάλκινα καλώδια της γραμμής,πήρα μια κλεμα,καθαρίζω τα καλώδια,τα πιάνω με την κλεμα και ξαφνικά συγχρονισε στα 111,από τα χθες έγινε μια αποσύνδεση τώρα το πρωί αλλά η ταχύτητα ίδια,δεν άλλαξε.
    Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό που έκανα αλλά είναι μια χαρά τώρα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4BAB6327-CC4D-458F-920D-90FD9E4D92FE.jpeg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  106,5 KB 
ID: 206328
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darcdrake : 31-08-19 στις 10:51.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τους το ζήτησα κιόλας να φανταστείς αλλά αυτοί δεν......
    Σχετικά με την γραμμή,χθες το μεσημέρι κοίταξα όλη την γραμμή από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα μου,βρήκα την σύνδεση έξω από διαμέρισμα,ανοίγω το κουτάκι και τι να δω.........τα καλώδια cat (έχουν βάλει cat καλώδιο μέσα στο διαμέρισμα) να είναι πιασμένα στρημενα με μια μονωτική ταινία με τα χάλκινα καλώδια της γραμμής,πήρα μια κλεμα,καθαρίζω τα καλώδια,τα πιάνω με την κλεμα και ξαφνικά συγχρονισε στα 111,από τα χθες έγινε μια αποσύνδεση τώρα το πρωί αλλά η ταχύτητα ίδια,δεν άλλαξε.
    Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό που έκανα αλλά είναι μια χαρά τώρα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4BAB6327-CC4D-458F-920D-90FD9E4D92FE.jpeg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  106,5 KB 
ID: 206328
    Ένα θα σου πω κακός που δεν στο έδωσαν, εγώ μάλιστα τότε που ήταν να πάρω την 50αρα vdsl τους έκανα ολόκληρη γκρίνια για να μου το δώσουν, 2ον όντως ήταν θέμα της γραμμής και ειδικά όταν είσαι σε πολυκατοικία εάν δεν το αναλάβεις από μόνο σου τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, από την υποστήριξη σιγά μην δεν σου έλεγαν ότι τα νούμερα ήταν φυσιολογικά και εννοείται πως σε αυτό το θέμα το χεράκι της το έχει βάλει η ΕΕΤΤ, τέλος πάντων ελπίζω η γραμμή σου να είναι μια χαρά τωρα

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα δεν μπορουσαν να σου δωσουν ενα technicolor v3,συνηθως ειναι πιο σταθερα εαν το βγαζεις απο το ρευμα και μια σου συγχρονιζει μια 60 μια 90 με τετοια λαθη παιζει να ειναι η γραμμη
    Να κανω μια ερωτηση?Πρεπει σονυ και καλα να εχουμε ρουτερ από τις εταιριες?(διοτι τα περισσοτερα είναι σαπια)Εγω εχω ένα tip link vr600.Το συγκεκριμενο ρουτερ κανει και για vdsl?Σωστα?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω μια ερωτηση?Πρεπει σονυ και καλα να εχουμε ρουτερ από τις εταιριες?(διοτι τα περισσοτερα είναι σαπια)Εγω εχω ένα tip link vr600.Το συγκεκριμενο ρουτερ κανει και για vdsl?Σωστα?
    Σε περίπτωση που είναι VoIP η γραμμή σου αναγκαστικά πας με της εταιρείας γιατί δεν σου δίνουν κωδικούς του voip.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα θα σου πω κακός που δεν στο έδωσαν, εγώ μάλιστα τότε που ήταν να πάρω την 50αρα vdsl τους έκανα ολόκληρη γκρίνια για να μου το δώσουν, 2ον όντως ήταν θέμα της γραμμής και ειδικά όταν είσαι σε πολυκατοικία εάν δεν το αναλάβεις από μόνο σου τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, από την υποστήριξη σιγά μην δεν σου έλεγαν ότι τα νούμερα ήταν φυσιολογικά και εννοείται πως σε αυτό το θέμα το χεράκι της το έχει βάλει η ΕΕΤΤ, τέλος πάντων ελπίζω η γραμμή σου να είναι μια χαρά τωρα
    Επέμενα για το technicolour αλλά με γράψανε στα φρύδια τους,έχουν ανοίξει ticket για έλεγχο και αντικατάσταση εξοπλισμού.
    Ο άνθρωπος που τα κοιτάει είναι γνωστός μου, λογικά θα έχει να μου δώσει το technicolour.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τους το ζήτησα κιόλας να φανταστείς αλλά αυτοί δεν......
    Σχετικά με την γραμμή,χθες το μεσημέρι κοίταξα όλη την γραμμή από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα μου,βρήκα την σύνδεση έξω από διαμέρισμα,ανοίγω το κουτάκι και τι να δω.........τα καλώδια cat (έχουν βάλει cat καλώδιο μέσα στο διαμέρισμα) να είναι πιασμένα στρημενα με μια μονωτική ταινία με τα χάλκινα καλώδια της γραμμής,πήρα μια κλεμα,καθαρίζω τα καλώδια,τα πιάνω με την κλεμα και ξαφνικά συγχρονισε στα 111,από τα χθες έγινε μια αποσύνδεση τώρα το πρωί αλλά η ταχύτητα ίδια,δεν άλλαξε.
    Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό που έκανα αλλά είναι μια χαρά τώρα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4BAB6327-CC4D-458F-920D-90FD9E4D92FE.jpeg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  106,5 KB 
ID: 206328
    Που εννοείς οτι βρήκες τη σύνδεση εξω απο το διαμέρισμα;
    Εγώ εχω χαμηλή ταχυτητα και θέλω να τσεκάρω. Βέβαια και στον κατανεμητή χαμηλη ειναι, 82, αλλα μέσα στο σπιτι 75.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που εννοείς οτι βρήκες τη σύνδεση εξω απο το διαμέρισμα;
    Εγώ εχω χαμηλή ταχυτητα και θέλω να τσεκάρω. Βέβαια και στον κατανεμητή χαμηλη ειναι, 82, αλλα μέσα στο σπιτι 75.
    Εδω που μενω τωρα εχει το κατανεμητη κατω και εξω απο το διαμερισμα μου εχει ενα στρογγυλο κουτι που εχει τα τηλεφωνικα καλωδια του δικου διαμερισματος και του διπλανου.
    Δες την φωτο.
    Αυτο με την κλεμα ειναι το δικο μου,το αλλο με την μονωτικη ειναι του γείτονα διπλα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0222.jpeg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  519,7 KB 
ID: 206339

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Οκ ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Ω να του #@$@%@#^%^ παλι τα ιδια, 66mb actual 79mb attainable...................πραγματικα εκανα τα παντα,μεχρι και πριζακι εβαλα κατευθειαν πανω στα καλωδια να δω τι φταιει αλλα τα ιδια.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω να του #@$@%@#^%^ παλι τα ιδια, 66mb actual 79mb attainable...................πραγματικα εκανα τα παντα,μεχρι και πριζακι εβαλα κατευθειαν πανω στα καλωδια να δω τι φταιει αλλα τα ιδια.
    Ωρε εγω θα κατσω στα αυγα μου μια χαρα ειμαι με την 50αρα, με τις υγειες σας παιδια

  12. #12
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Μετά από ψάξιμο χθες είδα ότι το κουτάκι της πρίζας χάνει την σύνδεση και δεν ασφαλίζει σωστά το καλώδιο της γραμμής,πήγα και πήρα άλλο κουτάκι σήμερα.
    Update το μεσημέρι που θα πάω σπίτι.

    - - - Updated - - -

    Ήρθε ο τεχνικός να δει την γραμμή,όλα καλά με τον συγχρονισμό,δεν έχω κανένα πρόβλημα στην εσωτερική γραμμή της πολυκατοικίας,όσο για τα CRC είναι θέμα πόρτας στο dslam.
    Μου πρότεινε να μην προχωρήσω σε κάποια ενέργεια βλάβης γιατί μπορεί να γίνει και χειρότερα μιας και μέχρι τέλος του χρόνου θα φύγω από εκεί.
    Αν αρχίζει να μου δημιουργεί προβλήματα τα CRC τότε να το δηλωσω σαν βλάβη να κάνουν reset την γραμμή από την Vodafone.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει update για το θέμα μου.
    Τελικά το δήλωσα βλάβη τελικά προχτές το πρωί και παρατήρησα ότι παίζουν με τον noice και μου το αλλάζουν, το έχουν πάει στα 6.9-7 από τα 6.1 και είναι αρκετά ποιο σταθερή η γραμμή μου,δεν έχω αποσυνδέσεις και τα crc errors μειώθηκαν.
    Το μόνο που έχασα ήταν 5mb από το attainable.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας