Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα σε ολους.
    Ειμαι φοιτητης στην Κοζανη και αντιμετωπιζω προβλημα με το ιντερνετ. Δυστυχως το ιντερνετ δεν ειναι δικο μου αλλα του ιδιοκτητη που μενει 5 μετρα διπλα απο το δικο μου διαμερισμα με αποτελεσμα να εχει εκει το ρουτερ. Το ιντερνετ το χρησιμοποιω εγω και μια οικογενεια διπλα μου και κανενας αλλος. Συνολο συνδεσεων στο ρουτερ 5 συσκευες. Θελω βοηθεια οσον αφορα με το τι ρυθμισεις μπορω να κανω ετσι ωστε να βελτιωσω την ταχυτητα χωρις να χρειαστει να μπλεξω τεχνικη υποστηριξη κτλ. Το ιντερνετ δεν ειναι καθολου σταθερο, υπαρχουν στιγμες που πιανει 10mbps και υπαρχουν στιγμες (τις περισσοτερες ) που η ταχυτητα ειναι 0,5-1mbps. Διαβασα ενα παλαιοτερο ποστ οσον αφορα την αργη ταχυτηρα και εβλεπα που ελεγαν κατι για "Line Attenuation' κ.α και μιας και ειμαι τελειως αρχαριος οσον αφορα αυτες τις τιμες θα ηθελα καποιος να με βοηθησει.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις access στο web interface του router ώστε να δούμε τα στατιστικά της γραμμής;
    Είναι ασύρματη η σύνδεσή σου με το router(WiFi) ή έρχεται καλώδιο;

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις access στο web interface του router ώστε να δούμε τα στατιστικά της γραμμής;
    Είναι ασύρματη η σύνδεσή σου με το router(WiFi) ή έρχεται καλώδιο;
    Ναι έχω. Η σύνδεση είναι μέσω WiFi

    - - - Updated - - -

    Link Status Connected
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate (Up/Down) 1017/13133 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 1116/15016 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 9.3/9.4 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 11.2/12.1 dB
    Output Power (Up/Down) 10.5/11.9 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 64/64
    Interleave Delay (Up/Down) 7.47/7.98 ms
    INP (Up/Down) 1.7/1 symbols
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors (Up/Down) 0/3
    Annex Type AnnexA

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα στατιστικα της γραμμης δεν δειχνουν καποιο ιδαιτερο θεμα, τα 10 mbits πρεπει να παιζουν ανετα γενικα.
    Πολλα μπορει να συμβαινουν
    1. Χρηση απο τους αλλους. Αν καποιος εχει βαλει καποιο torrentclient και seedarei full, δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο. Σε ασχετους θα μπορουσε να ειναι και botted pc που κανουν διαφορα.
    2. Μπορει να ειναι το wifi. Επειδη δεν ειναι ευκολο να βαλεις καλωδιο, απο ενα dos prompt βαλε ενα μονιμο ping στην ip του router
    τυπικα ping -t 192.168.1.1
    Θα πρεπει να ειναι σταθερο και καποια λιγα msec. Οταν η γραμμη δινει τα 10 σε συγκριση με οταν δεν τα δινει (χωιρς να την χρησιμοποιεις) δες αν αλλαζουν οι τιμες του ping. Αυτο θα δωσει μια ιδεα για το wifi
    3. Θεματα backbone. Δοκιμασε διαφορες ωρες και ειδικα τα χαραματα, εαν το προβλημα αρχιζει μετα το μεσημερι και λυνεται παντα μετα τις 3 το πρωι, ειναι θεμα πηγμενου dslam, backbone κλπ.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στατιστικα της γραμμης δεν δειχνουν καποιο ιδαιτερο θεμα, τα 10 mbits πρεπει να παιζουν ανετα γενικα.
    Πολλα μπορει να συμβαινουν
    1. Χρηση απο τους αλλους. Αν καποιος εχει βαλει καποιο torrentclient και seedarei full, δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο. Σε ασχετους θα μπορουσε να ειναι και botted pc που κανουν διαφορα.
    2. Μπορει να ειναι το wifi. Επειδη δεν ειναι ευκολο να βαλεις καλωδιο, απο ενα dos prompt βαλε ενα μονιμο ping στην ip του router
    τυπικα ping -t 192.168.1.1
    Θα πρεπει να ειναι σταθερο και καποια λιγα msec. Οταν η γραμμη δινει τα 10 σε συγκριση με οταν δεν τα δινει (χωιρς να την χρησιμοποιεις) δες αν αλλαζουν οι τιμες του ping. Αυτο θα δωσει μια ιδεα για το wifi
    3. Θεματα backbone. Δοκιμασε διαφορες ωρες και ειδικα τα χαραματα, εαν το προβλημα αρχιζει μετα το μεσημερι και λυνεται παντα μετα τις 3 το πρωι, ειναι θεμα πηγμενου dslam, backbone κλπ.
    Ωραία όλα αυτά που μου λες και ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι μου είπες πέρα από τα torrent που είμαι 90% ότι δεν κατεβάζει ούτε seedarei κάποιος

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας