Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Καλημέρα παιδιά!

    Πάντα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση σχετικά με αυτό το θέμα, μιας και είμαι αρκετά ευαίσθητος στην καφείνη.

    Συνήθως όταν πίνω φραπέ ή ακόμα χειρότερα Espresso (οποιαδήποτε οικογένεια Espresso) ανεβαίνουν αρκετά οι παλμοί της καρδιάς μου
    και με κάνει να νιώθω χειρότερα απ'ότι ήμουν (πχ νυστάζω περισσότερο, πονάει το κεφάλι μου κτλ). Επίσης στην χειρότερη περιπτωση ανεβάζω και πυρετό.
    Με τον φραπέ είναι ποιο σπάνιο να συμβεί, αλλά με Espresso ειδικά αν είμαι κουρασμένος είναι σχεδόν σίγουρο.

    Τώρα τελευταία ξεκίνησα να πίνω Ελληνικό. Είναι ο μόνος καφές ο οποίος μου δίνει τα θετικά της καφείνης και όχι τα αρνητικά (που ανέφερα παραπάνω).
    Επίσης βρήκα και αυτό το άρθρο το οποίο λέει για την υγιεινότητα του Ελληνικού.

    Εσείς τι πιστεύετε και τι προτιμάτε; Εγώ σίγουρα προτιμώ freddo αλλά συνήθως τον αποφεύγω για τους λόγους που ενέφερα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Πρωϊνό ξύπνημα με μονό ελληνικό του Λουμίδη-πάντα. Αργότερα ένα φρεδο απο coffee island. Τρίτο δεν αντέχω να πιώ.
    (Τα χαρμάνια απο το island για ελληνικό καφέ τα βρήκα ψιλοντεμι-ελαφριά/αρκετά ελαφριά σε γεύση.)
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά!

    Πάντα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση σχετικά με αυτό το θέμα, μιας και είμαι αρκετά ευαίσθητος στην καφείνη.

    Συνήθως όταν πίνω φραπέ ή ακόμα χειρότερα Espresso (οποιαδήποτε οικογένεια Espresso) ανεβαίνουν αρκετά οι παλμοί της καρδιάς μου
    και με κάνει να νιώθω χειρότερα απ'ότι ήμουν (πχ νυστάζω περισσότερο, πονάει το κεφάλι μου κτλ). Επίσης στην χειρότερη περιπτωση ανεβάζω και πυρετό.
    Με τον φραπέ είναι ποιο σπάνιο να συμβεί, αλλά με Espresso ειδικά αν είμαι κουρασμένος είναι σχεδόν σίγουρο.

    Τώρα τελευταία ξεκίνησα να πίνω Ελληνικό. Είναι ο μόνος καφές ο οποίος μου δίνει τα θετικά της καφείνης και όχι τα αρνητικά (που ανέφερα παραπάνω).
    Επίσης βρήκα και αυτό το άρθρο το οποίο λέει για την υγιεινότητα του Ελληνικού.

    Εσείς τι πιστεύετε και τι προτιμάτε; Εγώ σίγουρα προτιμώ freddo αλλά συνήθως τον αποφεύγω για τους λόγους που ενέφερα.
    Έχω σχεδόν τα ίδια συμπτώματα. Με φραπέ και Espresso νυστάζω πονάει το κεφάλι μου και νιώθω ταχυπαλμία η οποία όμως δεν είναι ταχυπαλμία αλλά αίσθηση παλμών καθώς οι μετρήσεις με πιεσόμετρο δεν δείχνουν διαφορά. Νιώθω επίσης να ζεσταίνομαι αλλά όχι δεν ανεβάζω πυρετό όπως λες, Είσαι σίγουρος ότι ανεβάζεις και δεν είναι απλά αίσθηση;
    Όταν έλεγα στους άλλους ότι με νυστάζει με κορόιδευαν.
    Έκοψα λοιπόν τους άλλους καφέδες εκτός τον ελληνικό. Αλλά ειδικά τώρα το καλοκαίρι θέλω μερικές φορές κρύο καφέ. Άσε που ελληνικό δεν έχει παντού. Γιαυτό σκέφτηκα να το γυρίσω σε ντεκαφεϊνέ. Στην αρχή η διαφορά ήταν μικρή πάλι είχα τα συμπτώματα αλλά σε μικρότερη ένταση αλλά έστω και έτσι ήταν καλύτερο από τίποτα. Γιαυτό τις λίγες φορές που ήθελα κρύο καφέ έπαιρνα πάντα ντεκαφεϊνέ. Αν και με το ελληνικό δεν είχα προβλήματα εντούτοις τον γύρισα και σε αυτόν σε ντεκαφεϊνέ. Μετά από κάποιο διάστημα τα συμπτώματα υποχώρησαν.
    Είναι ελάχιστα διαφορετική η γεύση του αλλά το καλό είναι ότι βρίσκεις παντού ντεκαφεϊνέ.
    Δοκίμασε χωρίς καφεΐνη. Δεν θα εξαφανιστούν αμέσως. θα πάρει κανένα δίμηνο για να δεις αλλαγή, τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καφές ντεκαφεινε είναι σαν μαγιονέζα light.


    Προσωπικά δεν μπορώ ζεστό καφέ, αν δεν υπάρχει δυνατότητα φραπέ, τότε αν οι επιλογές είναι fredo, espresso, ελληνικός θα πάω στον ελληνικό ακόμα και ζεστό

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Ο πιο ελαφρύς καφές είναι φίλτρου. Έχεις δοκιμάσει? Από κει και πέρα, νομίζω ότι ο εσπρέσο είναι πιο υγιεινός γιατί φιλτράρεται. Ο φραπέ είναι για τα σκουπίδια για μένα, μου κάνει το στομάχι βεζούβιο. Αλλά δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω γιατί πέρα από μπύραρχος είμαι και πρεζάκιας του καφέ, τουλάχιστον 3 τη μέρα
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Αν σου αρέσει ο ελληνικός και ο εσπρέσσο, ψάξε βρες τον frio! Είναι ελληνικός με επεξεργασία ώστε να γίνεται σαν freddo cappucino!

    Επίσης, δοκίμασε πιο ελαφριά εκδοχή εσπρέσσο, πχ lungo. Ο φραπέ είναι από τις χειρότερες ποικιλίες καφέ κατά τη γνώμη μου. Κάθεται στο στομάχι σαν στουπί. Είναι ο καφές του φτωχού. Αν ο εσπρέσσο είχε ίδια τιμή με φραπέ, πίστεψέ με, κανείς δεν θα επέλεγε να πιει καφέ στις καφετέριες!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου αρέσει ο ελληνικός και ο εσπρέσσο, ψάξε βρες τον frio! Είναι ελληνικός με επεξεργασία ώστε να γίνεται σαν freddo cappucino!

    Επίσης, δοκίμασε πιο ελαφριά εκδοχή εσπρέσσο, πχ lungo. Ο φραπέ είναι από τις χειρότερες ποικιλίες καφέ κατά τη γνώμη μου. Κάθεται στο στομάχι σαν στουπί. Είναι ο καφές του φτωχού. Αν ο εσπρέσσο είχε ίδια τιμή με φραπέ, πίστεψέ με, κανείς δεν θα επέλεγε να πιει καφέ στις καφετέριες!
    Εγώ θα επέλεγα φραπέ, ξέρω ακόμα πολύ κόσμο που δεν μπορεί τον εσπρέσο ή γενικά τον ζεστό καφέ.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επέλεγα φραπέ, ξέρω ακόμα πολύ κόσμο που δεν μπορεί τον εσπρέσο ή γενικά τον ζεστό καφέ.
    Υπάρχει και ο φίλτρου. Απ'όσους καφέδες έχω δοκιμάσει, ακόμα θεωρώ τον φραπέ τον πιο βαρύ (σαν αίσθηση).

    Αδυνατώ να φανταστώ κάποιον να μπορεί να πιει φραπέ και να μην αντέχει εσπρέσσο ή φίλτρου.

    Βέβαια, γούστα είναι αυτά, περί ορέξεως...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο γαλλικος ισως ειναι απο τους πιο ευκολοπιοτους αλλα εχει ισως την περισσοτερη καφεινη απο ολους. Οποτε το νου σας.

  10. #10
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και ο φίλτρου. Απ'όσους καφέδες έχω δοκιμάσει, ακόμα θεωρώ τον φραπέ τον πιο βαρύ (σαν αίσθηση).

    Αδυνατώ να φανταστώ κάποιον να μπορεί να πιει φραπέ και να μην αντέχει εσπρέσσο ή φίλτρου.

    Βέβαια, γούστα είναι αυτά, περί ορέξεως...
    Είναι ο πιο βαρύς...Είναι αφιλτράριστος.
    (πχ σκέψου το παράδειγμα της μπύρας. Lager vs οτιδηποτεαλλο.)
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ο πιο βαρύς...Είναι αφιλτράριστος.
    (πχ σκέψου το παράδειγμα της μπύρας. Lager vs οτιδηποτεαλλο.)
    Σε ποιόν καφέ αναφέρεσαι;

    Μπύρες δεν πίνω ιδιαίτερα, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά pils-lager.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για τον φραπέ θα συνιστούσα σε όποιον του φαίνεται δυνατός να μειώσει την ποσότητα του καφέ. Αυτό έχει προκύψει από έναν άτυπο ανταγωνισμό μεταξύ καφετεριών μερικές δεκαετίες πριν που είχαν όλες τραπεζάκια στην ίδια πλατεία, λίγο πολύ το ίδιο χρέωναν όλες και η μόνη διαφοροποίηση που μπορούσαν να προσφέρουν ήταν η ποσότητα του καφέ. Προσωπικά στο σπίτι βάζω μιάμιση κουταλιά περίπου στο μεγάλο ποτήρι, στην καφετέρια βάζουν 2 κουταλιές-βουνό και στο στενό ποτήρι, προσωπικά για να τον πιω (σκέτο πάντα) προσθέτω πάντα νερό - με κάτι τέτοιες βλακείες περάσαμε στα freddo (δεν με χαλάνε αλλά κάποιες φορές προτιμάω ένα ωραίο φραπεδάκι αν και πλέον δεν ξέρουν να το φτιάχνουν στις καφετέριες).

    Όσοι είστε φίλοι του ελληνικού (δεν είμαι), δοκιμάστε τον frio ή μια πιο περίπλοκη συνταγή. Αν ήμουν φίλος θα προτιμούσα τη συνταγή του frio, φαίνεται πιο straight.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Θα δοκιμάσω ντεκαφεϊνε. Γαλλικό έχω πιεί αλλά είναι πολύ πικρός ακόμα και με 3ς κουταλιές ζάχαρι και άμα βάλω και γάλα... πάνε οι τουαλέτες
    Παντώς για τον φραπέ που λέτε είναι ο ποιο δυνατός, δεν ξέρω, μπορεί και να με πειράζει το ίδιο με τον espresso. Αλλά νομίζω ο espresso με πειράζει περισσότερο.

    Επίσης ξέχασα να πω ότι τα συμπτώματα εμφανίζονται κυρίως αν είμαι με λίγες ώρες ύπνο, αν έχω κοιμηθεί αρκετά καλά λογικά δεν θα πάθω κάτι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωϊνό ξύπνημα με μονό ελληνικό του Λουμίδη-πάντα. Αργότερα ένα φρεδο απο coffee island. Τρίτο δεν αντέχω να πιώ.
    (Τα χαρμάνια απο το island για ελληνικό καφέ τα βρήκα ψιλοντεμι-ελαφριά/αρκετά ελαφριά σε γεύση.)
    Αυτό θέλει να το δοκιμάσω. Ξέχασα να πω ότι κυρίως με πειράζει ο espresso όταν ξυπνάω και ιδίος όταν είμαι κουρασμένος ή δεν έχω κοιμηθεί καλά. Άρα αν πίνω Ελληνικό για το ξύπνημα μόνο μπορεί μετά να μην έχω πρόβλημα και με έναν freddo.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ξεκινησα καποτε με φραπε και καπουτσινο,
    τοτε καπου , παρατηρησα οτι οταν αρχισα να πινω καθημερινα καφε , αν δεν επινα μου ερχοταν πονοκεφαλος.
    ο φραπες μετα απο κανα δεκαρι χρονια , αρχισε να μου πεφτει βαρυς και τοτε το γυρισα στους φρεντο , τωρα , τα τελευταια χρονια πινω ελληνικο , και εχω κανα μηνα που εχω αρχισει σχεδον καθημερινα τα εσπρεσακια .
    νομιζω οτι εθιζομαι στα εσπρεσακια και σκεφτομαι να κανω την κινηση να παρω μια μηχανη του εσπρεσσο
    ετσι και βρηκα αυτο το θεμα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.107
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ λόγο που πριν πολλά χρόνια άρχισα να τρέμω αλλά κυρίως να φουσκώνω από τον φραπέ τον έκοψα.
    Ελληνικός το πρωί και μετά στη δουλειά γαλλικός.
    Τώρα αυτό με τον πονοκέφαλο είναι σοβαρό και το παθαίνω τα ΣΚ, τις πρώτες μέρες των διακοπών και τώρα που στριμωχτήκαμε σπίτι. Βασικά έχουμε συνηθίσει τον οργανισμό μας στην καφεινη και η έλλειψη μας δημιουργεί τον πονοκέφαλο.
    Θέλει λίγες μέρες υπομονή παρέα με κάνα ντεπον και μετά περνάει.

    Είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μειώσουμε λίγο αυτό τα πράγμα με αυτό που μας συμβαίνει αυτό τον καιρό.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας