Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Synology 2600,Draytek 130
    Path Level
    Interleaved
    Post
    Καλησπερα κανω αυτο το ποστ σαν παλιος χρηστης της Nova.
    Αφου την πατησα απο το απλο adsl θελησα να μην μαθω το μαθημα μου και να κανω καινουργιο συμβολαιο για vdsl.Στην αρχη οταν αρχισε πρωτη φορα να δινει η τοτε Forthnet γραμμες στην περιοχη μου
    ο συγχρονισμος απιστευτος στα 22mbps κατεβαζες αρχειο απο το ftp speedtest της Forthnet με σταθερα 2.1mbs.Μετα απο 1 χρονο η ταχυτητα επεσε στα 19mbits μετα στα 17mbits και ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις οι οποιες μετα απο ενα μεγαλο πληθος τηλεφωνικων συνδιαλεξεων με το τεχνικο τμημα βγηκε το συμπερασμα οτι δεν αντεχει η γραμμη μου και πρεπει να μπει προφιλ στα 15mbits το οποιο τελικα εγινε στα 13mbits με πραγματικη ταχυτητα στα 1.2mbs/s (το οποιο δεν ειναι καθολου τυχαιο το νουμερο και εξηγω πιο κατω).
    Αφου εγιναν για μια ακομα φορα απειρες επικοινωνιες με το τεχνικο τμημα για την ταχυτητα μου και περασε κυριολεκτικα ενας μικρος στρατος απο τεχνικους της εταιριας ο οποιος δεν εβρισκε κανενα απολυτως σφαλμα στις ολοκαινουργιες μπριζες και καλωδιωσεις μου πηρα την επισημη απαντηση απο τον υπευθυνο προισταμενο του τμηματος οτι οι καλωδιωσεις μου δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα και ειναι λογικο η ταχυτητα μου να εχει πεσει λογω πολλων συνδρομητων στην περιοχη και θα λυθει στο μελλον με καποια αναβαθμιση στην ταχυτητα.Για τωρα ομως δεν προκειται να γινει τιποτα μιας και θεωρητε οτι η ταχυτητα μου ειναι νορμαλ εφοσον ειναι πανω απο 1.1mbs/s που ειναι το επιτρεπομενο οριο για να μην δηλωθει βλαβη.

    Τωρα μετα απο καποια χρονια κανω συμβολαιο ξανα για VDSL 100mbits.Θελω να δηλωσω οτι τα τελευταια 5 χρονια δεν ειχα ουτε μια αποσυνδεση και το μαξιμουμ uptime του ρουτερ πριν κανω ο ιδιος restart ηταν 4 μηνες.Αυριο θα ενεργοποιηθει η υπηρεσια απο τη Nova οι δυο γειτονες μου διπλα και παραδιπλα με Cosmote συγχρονιζουν στα 98mbits μιας και το καφαο ειναι στα 15 μετρα απο το σπιτι μου.

    Απο το τηλεφωνο ο τεχνικος μου ειπε οτι το επιτρεπτο οριο σε 100αρα γραμμη για να μην μπορει να δηλωθει βλαβη ειναι το 45mbits.
    Ελπιζω η ιστορια μου να μην επαναληφθει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το μεγάλο πρόβλημα του xdsl είναι η απόσταση και το crosstalk, τώρα με τις καμπίνες και η απόσταση μικραίνει κατα πολύ, που τα 2χλμ που τα 15 μέτρα αλλά και με τις νέες καμπίνες και το vectoring γίνεται καλύτερη διαχείριση του crosstalk.

    Δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα, ειδικά με την καμπίνα στα 15 μέτρα

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Synology 2600,Draytek 130
    Path Level
    Interleaved
    Μελλοντικα σκεφτομαι.Αλλιως ξεκινησε και το adsl και αλλιως κατεληξε, στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον και στην συγκεκριμενη εταιρια.Μπορω να ζητησω απο το τεχνικο τμημα να τραβηξει καποιο ειδος screenshot με τα στατιστικα της γραμμης και να το βαλει στο φακελο μου;Γιατι εγω σιγουρα θα τραβηξω.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AthanasiosDim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελλοντικα σκεφτομαι.Αλλιως ξεκινησε και το adsl και αλλιως κατεληξε, στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον και στην συγκεκριμενη εταιρια.Μπορω να ζητησω απο το τεχνικο τμημα να τραβηξει καποιο ειδος screenshot με τα στατιστικα της γραμμης και να το βαλει στο φακελο μου;Γιατι εγω σιγουρα θα τραβηξω.
    Το διαχειρίζεται το crosstalk δεν το εξαφανίζει εντελώς, όποτε δεν μπορεί να ξέρει κάποιος τι θα γίνει στο μέλλον

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας